در ابتدا باید بدانیم که به طور کلی لینک سازی خارجی به چه معناست، اگر بخواهیم تعریفی برای آن در نظر بگیریم می‌توان گفت: هر وقت شما یک  کاربر را توسط لینک‌هایی که در وب‌سایتتان ایجاد کرده‌اید، به صفحه‌ دیگری هدایت کنید، لینک سازی داخلی انجام داده‌اید. اما اگر وب‌سایت دیگری کاربر خود را به صفحه‌ شما هدایت کند یا شما از وب‌سایتتان به یک صفحه‌ سایت دیگر لینک بدهید، لینک خارجی ایجاد شده است. در واقع می‌توان گفت منظور از لینک‌سازی خارجی این است که از دامنه خود به دامنه‌های دیگر لینک دهیم یا به عبارتی از سایت خود به سایت‌های دیگر لینک دهیم. توجه کنید که لینک‌های خارجی به سایت‌های دیگر اعمال می‌شود.

لینک سازی خارجی

لینک های خارجی بر سئو سایت و کسب رتبه بالا در گوگل تاثیر گذارند و لازم است هر سایتی از وبسایت‌های دیگر لینک دریافت کند. همانطور که لینک سازی داخلی در سئو نقش بسزایی دارد باید بدانید که لینک سازی خارجی نیز نقش خیلی مهمی در بهبود روند وبسایت شما خواهد داشت پس لازم است آن را جدی بگیرید.

لینک سازی خارجی

لینک های خارجی در سئو چه اهمیتی دارند؟

  1. ارتباط با اعتبار و اعتماد: لینک‌های خارجی از وبسایت‌های معتبر و با اعتبار به وبسایت شما ارجاع می‌دهند. اگر یک وبسایت با اعتبار و معروف به وبسایت شما لینک بدهد، این امر نشان از اعتماد به محتوا و اطلاعات شما است و به اعتبار شما در نظر موتورهای جستجو افزوده می‌شود.
  2. بهبود رتبه سئو: لینک‌های خارجی بهبود رتبه‌بندی وبسایت در نتایج جستجوی موتورهای جستجو را تسریع می‌بخشند. موتورهای جستجو معتقدند که اگر یک وبسایت توسط وبسایت‌های دیگر لینک داده شود، به عنوان یک نشانه از محتوای باکیفیت و ارزشمند محسوب می‌شود.
  3. زیاد کردن ترافیک: لینک‌های خارجی ممکن است به وبسایت شما ترافیک جدیدی بیاورند. اگر کاربران از وبسایت‌های دیگر به وبسایت شما لینک داده شوند، احتمال دسترسی کاربران به محتوای شما افزایش می‌یابد و ترافیک وبسایت شما افزایش می‌یابد.
  4. تأثیر بر سئو محلی: برای وبسایت‌های محلی، لینک‌های خارجی از وبسایت‌های محلی یا منطقه‌ای به عنوان یک عامل مهم در بهبود سئو محلی محسوب می‌شوند. این لینک‌ها به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که وبسایت شما مورد توجه و ارتباط با جامعه محلی قرار دارد.
  5. تأثیر بر نرخ تبدیل: لینک‌های خارجی ممکن است به بهبود نرخ تبدیل (Conversion Rate) کمک کنند. اگر لینک‌های خارجی از وبسایت‌های معتبر و به محتوای شما ارتباط مستقیم داشته باشند، احتمال تبدیل کاربران به مشتریان در وبسایت شما بالاتر خواهد بود.
  6. افزایش شناخت برند: وجود لینک‌های خارجی از وبسایت‌های مختلف باعث افزایش شناخت برند شما می‌شود. وقتی برند شما از سوی وبسایت‌های معتبر لینک‌های خارجی دریافت می‌کند، شناخت برند شما افزایش می‌یابد و افراد بیشتر به آن اعتماد پیدا می‌کنند.

حال پس از دانستن اطلاعات بالا لازم است بدانیم که اصلا چه زمانی باید لینک سازی خارجی انجام دهیم؟

اطلاعات لازم برای لینک سازی

بعد از ایجاد محتوای باکیفیت

ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که وبسایت شما دارای محتوای باکیفیت و ارزشمند است. لینک سازی خارجی بر روی محتوای وبسایت شما باید صورت گیرد و اگر محتوای شما جذاب و ارزشمند نباشد، احتمال اثربخشی لینک سازی کمتر می‌شود.

پس از ایجاد استراتژی سئو

لینک سازی خارجی باید به عنوان بخشی از استراتژی کلان سئو در نظر گرفته می‌شود. قبل از انجام لینک سازی، بهتر است یک استراتژی سئو جامع و هدفمند داشته باشید تا لینک‌های خارجی به‌طور هوشمندانه و با هدف افزایش اعتبار و رتبه وبسایت ایجاد شوند.

پس از ارزیابی رقبا

قبل از شروع به لینک‌سازی خارجی، می‌توانید رقبای خود را بررسی کرده و ببینید که چگونه و از کجا لینک‌های خارجی دریافت کرده‌اند. این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا استراتژی مناسبی برای لینک سازی خود ترتیب دهید.

پس از ایجاد محتوا جدید

هنگامی که محتوای جدیدی در وبسایت شما اضافه می‌شود، فرصت خوبی برای لینک سازی خارجی ایجاد می‌شود. افراد ممکن است به محتوای جدید شما لینک دهند، اما شما هم می‌توانید با ارتباط برقرار کردن با وبسایت‌های مرتبط، لینک‌های خارجی برای محتوای جدیدتان ایجاد کنید.

پس از شروع کسب و کار آنلاین

اگر تازه کسب و کاری را آغاز کرده‌اید، لینک سازی خارجی می‌تواند به شما کمک کند تا اعتبار وبسایت شما افزایش یابد و در نتیجه بهبود رتبه در موتورهای جستجو را تجربه کنید.

پس از به‌روزرسانی محتوا

هنگامی که محتوای قبلی وبسایت شما به‌روزرسانی می‌شود، می‌توانید از این فرصت برای لینک سازی خارجی به نقدها و افکار جدید کاربران یا تغییرات مهم در محتوا بهره‌مند شوید.

تفاوت بک لینک با لینک‌های خارجی

“بک لینک” و “لینک‌های خارجی” دو عبارت مترادف هستند و به یک مفهوم اشاره دارند. این دو عبارت به لینک‌هایی از وبسایت‌های دیگر به وبسایت شما اطلاق می‌شود. با این حال، ممکن است در برخی منابع یا متون، از اصطلاح “بک لینک” بیشتر استفاده شود.

در زبان سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو)، اصطلاح “بک لینک” یا “لینک بازگشتی” به معنای لینک‌هایی است که از یک وبسایت به وبسایت دیگری ارجاع داده می‌شود. این لینک‌ها به عنوان نشانه‌های اعتبار و ارتباط با محتوای مرتبط در نظر گرفته می‌شوند و در بهینه‌سازی موتورهای جستجو برای افزایش رتبه وبسایت در نتایج جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، اصطلاح “لینک‌های خارجی” به عنوان یک عبارت کلی برای اشاره به لینک‌هایی از سایر وبسایت‌ها به وبسایت شما استفاده می‌شود، و اصطلاح “بک لینک” به طور خاص به این لینک‌ها اشاره دارد.

لینک های خارجی چه مزایایی دارند؟

چگونه می توان لینک‌های خارجی را مدیریت کرد؟

ابزارهای گوناگونی جهت شناسایی و بررسی لینک های خارجی سایت وجود دارد ولی معروف‌ترین آن‌ها ابزار گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) است. این ابزار اقداماتی نظیر لیست کردن و پیگیری تمامی لینک‌های خارجی را در جهت بهینه سازی پیوندهای سایت انجام می‌دهد.
اگر تگ گوگل آنالیتیکس به سایت اضافه شود، می‌توان در بخش Event Report این ابزار گزارش تمامی کلیک‌های لینک‌های خارجی را دریافت کرد.

جمع بندی نهایی

به طور کلی، لینک‌های خارجی نقش بسیار مهمی در سئو و بهینه‌سازی وبسایت شما دارند و می‌توانند به بهبود رتبه، افزایش ترافیک و بهبود اعتبار وبسایت شما کمک کنند. اما  نکته حائز اهمیت  این است که این لینک‌ها با دقت و با رعایت اصول اخلاقی سئو و به صورت طبیعی به وبسایت شما ارتباط داده شوند. استفاده از تکنیک‌های مشکوک یا ایجاد لینک‌های مصنوعی ممکن است به جایگاه سئو وبسایت شما آسیب برساند و حتی باعث دیده نشدن وبسایت شما در موتورهای جستجو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *