در ابتدا باید بدانیم که اصلا لینک سازی داخلی به چه معناست، اگر بخواهیم برای این موضوع تعریفی در نظر بگیریم باید بگوییم لینک سازی داخلی یعنی؛ صفحه‌ای از یک سایت را به صفحه دیگری از همان سایت متصل کنیم. کاربران با کلیک بر روی این لینک‌ها به سایر صفحات و بخش‌های مرتبط در سایت شما منتقل شده و ربات‌های گوگل می‌توانند صفحات جدید و مرتبط را به راحتی پیدا کنند. با ساخت لینک‌های متفاوت برای یک سایت می‌توان آن را به عنوان سایتی مهم در موتورهای جستجوگر گوگل جلوه داد. گوگل با استفاده از لینک‌های داده شده به یک صفحه به میزان اهمیت آن صفحه پی می‌برد، با استفاده از لینک‌سازی داخلی می‌توانید به بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو کمک کنید.

لینک سازی داخلی

پس لینک سازی داخلی وبسایت شما می‌تواند کمک بسزایی به دیده شدن آن و جذب مخاطبین بیشتر داشته باشد، ما در ادامه به صحبت درباره لینک سازی داخلی سایت می‌پردازیم پس با ما همراه باشید تا یک سایت پر رونق را برای شما فراهم کنیم.

انکرتکست (anchor text) چیست؟

انکرتکست به متن یا کلماتی اطلاق می‌شود که در داخل تگ <a> (تگ لینک) در یک صفحه وب قرار می‌گیرند. وقتی کاربر بر روی آن  متن کلیک می‌کند، به لینک مرتبط با آن هدایت می‌شود. انکرتکست یک عنصر مهم در ساختار لینک‌های وب و بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت کلمات انتخاب شده و لینک شده را anchor text می‌گویند. کلماتی که به‌طور معمول در متن با تغییر رنگ همراه هستند و یا خطی به عنوان جلب توجه و مهم‌تر جلوه دادن کلمه زیر کلمه می‌افتد انکرتکست‌ها هستند. با توجه به اهمیت لینک سازی، مهمترین کلمات کلیدی در هریک از صفحات سایت که نوشته شده باشد به عنوان انکرتکست به صفحات هدف دیگر لینک می‌شود، تا از این طریق گوگل و کاربران به مسیر لینک شده هدایت شوند.

لینک سازی داخلی

به طور مثال می‌توان گفت اگر روی مرورگرهای دسکتاپ خود در حال خواندن متن باشید، معمولاً هنگامی که نشانگر ماوس را روی انکرتکست‌ها می‌برید، در قسمت پایین مرورگر لینک مرتبط با آن‌ها نمایش داده می‌شود. بنابراین شما بدون کلیک کردن بر روی یک انکرتکست هم می‌توانید متوجه شوید که آن انکر تکست شما را به کدام صفحه یا URL هدایت خواهد کرد.

اهمیت انکر تکست: چرا باید به انتخاب انکر تکست دقت کنیم؟

می‌دانیم که موتورهای جستجو  و در رأس آن‌ها گوگل، از ده‌ها سیگنال مختلف برای ارزیابی و رتبه‌بندی صفحات استفاده می‌کنند. یکی از این سیگنال‌ها انکر تکست است. وقتی شما به یک صفحه لینک می‌دهید و در انکرتکست آن از عبارت «دانلود فایل تصویری» استفاده می‌کنید،‌ موتورهای جستجو می‌توانند فرض کنند که محتوای آن صفحه به نوعی با «دانلود فایل تصویری» ارتباط دارد. یک یا دو دهه پیش، انکرتکست بیشتر از امروز اهمیت داشت. چون موتورهای جستجو به ابزارهای کمی مجهز بودند و می‌توان گفت به این اندازه پیشرفت نکرده بودند. اما اکنون که ابزارهای موتورهای جستجو به خصوص مهم‌ترین آنها که همان گوگل است، بسیار متنوع و قوی شده‌اند، می‌توانیم بگوییم که انکرتکست یکی از ده‌ها سیگنالی است که در ارزیابی صفحات مورد اهمیت قرار می‌گیرد.

لینک‌سازی داخلی یا همان (Internal links)

لینک سازی داخلی تاثیر بسزایی در سئو سایت شما دارد پس لازم است به هیچ عنوان آن را دست کم نگیرید. یک سایت در زمینه‌های زیادی باید بررسی و بهینه شود و ایجاد لینک داخلی یکی از مهمترین آن‌هاست. لینک داخلی می‌تواند هم برای خزنده‌های گوگل و هم برای کاربر اهمیت بالایی داشته باشد و ساختار کلی سایت را بسازد. زمانی که قصد دارید یک سایت را بالا بیاورید و یا پروژه سئوی سایت را می‌گیرید، لینک داخلی از اولین مباحثی است که باید آن را بررسی و استراتژی مناسب را بچینید. از مزایای لینک داخلی به صورت مختصر می‌توان به :کاهش نرخ پرش مخاطب، رفع نیاز کاربر در مورد مطابل مورد نیاز، پویایی سایت و … اشاره کرد.

انکرتکست

در ادامه در مورد موضوع بالا به صورت کامل صحبت خواهیم کرد. اگر به صورت کامل و جامع بخواهیم تاثیرات لینک سازی داخلی در سایت را بررسی کنیم می‌توانیم به عواملی که در ادامه بیان می‌شود اشاره کنیم:

ناوبری بهتر

لینک‌های داخلی به کاربران کمک می‌کنند تا به راحتی درون وبسایت حرکت کرده و به صفحات مرتبط دسترسی پیدا کنند. این کمک به بهبود تجربه کاربری و افزایش رضایت کاربران کمک می‌کند.

تقویت ساختار سایت

لینک‌های داخلی به بهبود ساختار داخلی و ارگانیک وبسایت کمک می‌کنند. ساختار مناسب وبسایت به موتورهای جستجو اطلاعات دقیق‌تری ارائه داده و فرایند شناسایی صفحات را تسریع می‌بخشد.

تقویت کلمات کلیدی

انکرتکست لینک‌های داخلی از کلمات کلیدی مهم برای موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. این کار به بهبود سئو صفحات و افزایش قابلیت دیده شدن در نتایج جستجو کمک می‌کند.

انتقال ارزش

لینک‌های داخلی می‌توانند به انتقال ارزش (Link Juice) از صفحات پربازدید به صفحات کم‌بازدید کمک کنند. این به بهبود رتبه‌بندی و شناخته شدن صفحات مختلف وبسایت کمک می‌کند.

تعیین اولویت صفحات

با استفاده از لینک‌های داخلی، می‌توانید اولویت بخش‌ها و صفحات خاصی از وبسایت را مشخص کنید. این می‌تواند به موتورهای جستجو اطلاعات بیشتری در مورد محتواهای مهم و ارزشمند فراهم کند.

تأثیرگذاری بر زمان انتقال موتورهای جستجو

لینک‌های داخلی به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا به سرعت اطلاعات جدید را از صفحه به صفحه منتقل کنند و به روز رسانی‌های سریعتری انجام دهند.

همچنین لازم است ذکر کنیم که این مورد به ربات‌های گوگل کمک می‌کند تمام صفحات ما را پیدا و بررسی کند. اولا گوگل به خودی خود صفحات ما را پیدا نمی کند ما از طریق سایت مپ و یا بک لینک یکسری از صفحات سایت را به آن معرفی می‌کنیم. اما با لینک سازی داخلی باعث می‌شویم تمام صفحات قدیمی و جدید ما را پیدا کند. این ربات‌ها طوری طراحی شده‌اند که اگر وارد صفحه شما شوند هر پیوند داخلی که ببینند وارد آن صفحه می شوند. شما با اینکار بدون هیچ هزینه اضافه‌ای به خزش گوگل کمک می‌کنید.

جمع بندی

به طور کلی، استفاده از لینک‌های داخلی با توجه به اصول سئو و نگاه به تجربه کاربری می‌تواند به بهبود رتبه وبسایت در نتایج جستجو کمک کند. و این مجعزه لینک داخلی بر روی سایت شماست ، تمامی این موارد باعث می‌شود که آن را دست کم نگیرید و به تقویت آن بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *