بازاریابی محتوا چیزی فراتر از نوشتن یک مقاله برای وبلاگ است. این مبحث شامل استراتژی، برنامه ریزی محتوا، ایجاد آن و اشتراک گذاری است. به علاوه، فناوری جدیدی مانند ChatGPT صنعت بازاریابی را تغییر داده و برندهای بیشتری آن را برای تسهیل عملیات، پیاده‌سازی می‌کنند. به گفته Insider Intelligence، تحقیقات نشان می‌دهد 51 درصد از بخش‌های بازاریابی برای بهبود مهارت‌های تیم خود تلاش می‌کنند. در اینجا ۶ مهارت بازاریابی محتوا که برای موفقیت در سال 2023 به آنها نیاز دارید، آورده شده است. اگر رشد سایت و کسب و کارتان مهم است، باید این مهارت‌ها را اجرا کنید.

مهارت بازاریابی محتوا

همه چیز به تولید محتوا برنمی‌گردد. در واقع محتوایی که تولید می‌کنیم اگر مورد بازاریابی درست قرار نگیرد، نتایج خوبی به دست نمی‌دهد. برای اینکه بازاریابی محتوایی خوبی داشته باشید یا باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید یا باید در این زمینه مهارت‌هایی را کسب کرده و خود را مرتب بروز کنید. برای کمک به شما ۶ مهارت روز را برایتان آوردیم:

۱- برنامه ریزی محتوایی

برای ایجاد محتوایی درست و دقیق، به یک برنامه قوی نیاز دارید. چه زمانی پست‌های وبلاگ را منتشر می‌کنید؟ آیا محتوای پادکست یا ویدیویی دارید؟ اگر چنین است، برنامه تولید چگونه است؟ چه کسی مسئولیت نوشتن، ویرایش و انتشار محتوا را بر عهده دارد؟ تمامی این موارد را باید تعیین کنید. چه یک بخش بازاریابی تک نفره باشید و چه چندین عضو تیم برای همکاری داشته باشید، ابزارهای برنامه ریزی می‌توانند به شما کمک کنند. یک پلتفرم برنامه ریزی پروژه مانند ترلو یا آسانا را امتحان کنید. با استفاده از این پلتفرم‌ها، می‌توانید هر قسمت از محتوا را فهرست کرده، آن را به فردی با مهلت مشخص اختصاص داده و جریان کاری ایجاد کنید که محتوا را از مفهومی به مرحله تکمیلی منتقل کند.

میز کار ترلو

۲- تولید محتوا

از وبلاگ‌ها و پادکست‌ها گرفته تا اینفوگرافیک‌ها و … ، تولید محتوا زمینه‌های زیادی را پوشش می‌دهد. برای ایجاد محتوای جذاب بصری به مهارت‌های نوشتاری دقیق و دانش طراحی گرافیک نیاز دارید. برای بهبود مهارت بازاریابی محتوا باید مهارت‌های نوشتاری خود را ارتقا دهید. روی نوشتار خود تا می‌توانید کار کنید.
برای خلف تصاویر گرافیکی  از Canva که یک ابزار طراحی گرافیکی آنلاین و کاربرپسند است، استفاده کنید. برای استفاده از آن نیازی به دانش قبلی در گرافیک ندارید. می‌توانید به قالب‌های از پیش ساخته شده تکیه کنید، رنگ‌های برند خود را تعریف کنید و آن را به راحتی ایجاد کنید.

۳- تحقیق درباره مخاطب

آیا مخاطب هدف کسب و کار خود را می‌شناسید؟ توصیف‌های گسترده‌ای مانند «مخاطبان ما جوان‌تر هستند» یا «ما بیشتر به مادران شاغل می‌فروشیم» برای تنظیم محتوا کافی نیست. شما نیاز به درک بهتری از مشتریان خود دارید. در حالت ایده آل، پرسونای مشتری ایجاد می‌کنید که شباهت‌های نمایش داده شده توسط زیر مجموعه‌های پایگاه مشتری شما را توضیح می‌دهد. Hubspot دارای یک ابزار شخصیت خریدار است که می‌توانید از آن برای ایجاد نمایه مشتری استفاده کنید.

۴- سئو

شما می‌توانید محتوای شگفت انگیزی ایجاد کنید، اما به مردم نیاز دارید که آن را ببینند. در حالت ایده آل، محتوای شما در صفحه اول نتایج موتور جستجو ظاهر می‌شود. برای رسیدن به این شاهکار، به مهارت‌های سئو که یکی از اصول مهارت بازاریابی محتوا است، نیاز دارید. بهتر است بدانید که گوگل یا بینگ چگونه «برندگان محتوا» را در بالای نتایج انتخاب می‌کنند. قبل از اینکه نتایج به کاربران ارائه شود، موتورهای جستجو محتوا را می‌خزند، فهرست کرده و رتبه بندی می‌کنند. شما این دانش را با کلمات کلیدی ترکیب خواهید کرد تا محتوای مرتبطی ایجاد کنید که در نتایج جستجو رتبه بالایی داشته باشد.

سئو یک مفهوم پیچیده است که برای تحقیق، درک و اجرا به زمان نیاز دارد. ابزارهای SEO مانند SEMRush یا Ahrefs می‌توانند کلمات کلیدی را برای افزایش رتبه بندی موتورهای جستجو و استراتژی برای بالا بردن قابلیت کشف وبسایت شما ارائه دهند.

۵- کمپین های UGC

کمک کوچکی برای تولید محتوا می‌خواهید؟ سعی کنید محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC ایجاد کنید. با این نوع محتوا، از مشتریان و دنبال‌کنندگان اجتماعی می‌خواهید که محتوای خاص برند را ایجاد کنند. بسیاری از کمپین‌های UGC حول یک مسابقه می‌چرخند. به عنوان مثال، ممکن است از فالوورها بخواهید هنگام استفاده از محصول شما، تصویری را در اینستا به اشتراک بگذارند یا دموی ویدیویی کوتاه درخواست کنند. مانند هر مسابقه دیگری، باید قوانین را توضیح دهید، همه را به شرکت دعوت کرده و یک جایزه مرتبط با برند را به عنوان انگیزه برای پیوستن داشته باشید.

اگر قصد دارید کمپین‌های UGC را به عنوان بخشی از یک مسابقه میزبانی کنید، ابزارهایی مانند ShortStack یا Woorise می‌توانند به شما در مدیریت رقابت‌ها کمک کنند تا هر جزئیات را به صورت دستی مدیریت کنید.

۶- اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریاب‌های محتوا باید IGC یا محتوای تولید شده توسط اینفلوئنسرها را نیز در نظر بگیرند. تفاوت بین IGC و UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟
اینفلوئنسرها برای ایجاد محتوای همسو با برند یا IGC، که اغلب قطعات با کیفیت بالاتری را ارائه می‌دهند، پول می‌گیرند. و اینفلوئنسرها تأییدات خود را با مخاطبان خود که اغلب تمرکز بیشتری نسبت به مشتری معمولی شما دارند به اشتراک می‌گذارند.

برای یافتن اینفلوئنسرها برای همکاری، جستجو از طریق یک پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ یا کارشناسان صنعت در کانال‌های اجتماعی را در نظر بگیرید. یک مفهوم کلی برای یک کمپین ایجاد کرده و با تأثیرگذارانی که با برند شما مرتبط هستند، ارتباط برقرار کنید. برنامه ریزی کنید تا از محتوای اینفلوئنسر برای تلاش‌های بازاریابی آینده نیز استفاده کنید. پلتفرم‌های اینفلوئنسر بازاریابی مانند The Creator Marketplaceمی‌توانند به شما در کشف و ارتباط با سازندگان کمک کنند.

مهارت بازاریابی محتوا

مهارت‌های یک بازاریاب محتوا به طور مداوم در حال برزرسانی است، اما تلاش برای بهبود مهارت‌های تیم داخلی شما همیشه یک سرمایه گذاری مناسب است. بنا به همین علت باید به دنبال آپدیت همیشگی مهارت بازاریابی محتوا خود باشید تا بتوانید به روز حرکت کرده و از رقبا جا نمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *