ماندن در صدر روندهای بازاریابی محتوا کار ساده‌ای نیست. زیرا این روندها مدام در حال تغییرند و رقبا همیشه منتظر اجرای این تغییراتند. بازارها در حال تغییر هستند. ابزارها و پلتفرم‌های مورد استفاده برای جذب مشتریان دائما در حال تغییر هستند. برخی از روندها کوتاه مدت بوده و منقضی می‌شوند، در حالی که برخی دیگر برای دهه‌ها باقی می‌مانند. با این حساب، از کدام روندهای بازاریابی محتوا باید آگاه بود؟ در این مقاله قصد داریم درباره روند بازاریابی محتوایی در حال حاضر صحبت کنیم. چنانچه شما نیز مشتاق به رشد هستید، با ما همراه باشید…

روند بازاریابی محتوایی

همه چیز به تولید محتوا ختم نمی‌شود بلکه برای دیده شدن و جذب مخاطب بیشتر نیاز به بازاریابی محتوایی داریم. اما تصور اینکه بازاریابی محتوایی یک عامل ثابت و همیشگی است، اشتباهی مهلک است. ما باید بدانیم که بازاریابی محتوایی یک امر متغیر بوده که مدام بروز شده و چنانچه از این روند بی‌اطلاع بمانیم، رشدی در کار نیست. حال اگر موافق باشید، روند بازاریابی محتوایی فعلی را بررسی می‌کنیم.

روند بازاریابی محتوایی

  1. تولید محتوا بصورت نیچ
  2. شخصی سازی کردن محتوای تبلیغاتی
  3. تولید محتوای متنوع
  4. افزودن ویدیوی زنده
  5. استفاده از دستورالعمل های گام به گام

۱- تولید محتوا بصورت نیچ

ایجاد محتوای کلی در مورد صنعت یا محصولات خود کافی نیست. مهم نیست چه دارید و با چه مواردی رقابت خواهید داشت. این کار تنها باعث عقب نشینی یا در بهترین حالت درجا زدن می‌شود.
به عنوان مثال، به جای نوشتن یک مقاله بلاگ در مورد سفرهای جاده‌ای در تابستان، در مورد سفرهای جاده‌ای تابستانی برای خانواده‌های پرجمعیت بنویسید. نیچ کار کردن در محتوا نه تنها به شما امکان می‌دهد در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب کنید، بلکه گروه کوچکی از خوانندگان درگیر را نیز جذب می‌کند.
می‌توانید محتوای خود را برای صنایع یا مشتریان خاصی که به آنها خدمات می‌دهید درنظر گرفته و شروع به استخراج داده‌های مشتریان خود کنید تا مطمئن شوید که هیچ زیرگروهی از مشتریان را از دست نمی‌دهید.

تولید محتوا بصورت نیچ

۲- شخصی سازی کردن محتوای تبلیغاتی

می‌توان فرض کرد که هر مشتری با محتوای تبلیغاتی بمباران شده است. از ایمیل‌هایی که دارای تخفیف‌های محصول هستند گرفته تا تبلیغات Google که محصول موردعلاقه‌تان را به شما یادآوری می‌کند، تبلیغات تقریباً در همه جا وجود داشته و ما را درگیر می‌کند.

برای جلب توجه مشتری، باید محتوای شخصی سازی شده ایجاد و ارسال کنید. به عبارت دیگر، زمان آن فراتر از افزودن نام مشتری به ایمیل و شخصی سازی نامیدن آن فرا رسیده است.
به روش‌هایی فکر کنید که می‌توانید از اتوماسیونی برای توزیع محتوای شخصی سازی شده استفاده کرد. به عنوان مثال، ارسال یک تبلیغ برای تبریک تولد به مشتریان یا یک ایمیل تبریک زمانی که مشتری به وضعیت وفاداری می‌رسد، نمونه‌های شخصی سازی شده تبلیغات، محتوایی هستند که می‌توانند بطور خودکار عمل کنند.

محتوای تبلیغاتی

۳- تولید محتوای متنوع

هر نسل دارای انواع محتوای ترجیحی است، اما تنوع در آن ضروری است. طبق داده‌های Hubspot در مورد تفاوت‌های محتوای نسلی، تحقیقات نشان می‌دهد که نسل جوان به محتوای رسانه‌های اجتماعی، ویدئو و اینفوگرافیک‌ها علاقه بیشتری دارند، در حالی که نسل قدیمی‌تر ایمیل‌ها، وبلاگ‌ها و مقالات خبری را ترجیح می‌دهند.

برخی از برندها به یک نوع محتوای اصلی پایبند هستند، اما مخاطب‌ها از تکرار و قدیمی بودن سبک آن‌ها خسته می‌شوند. خوب است که محتوای خود را متنوع کرده و در عین حال به نیاز مخاطب خود پاسخ دهید. فرض کنید برند فروش سمعک هستید و معمولاً محتوایی را منتشر می‌کنید که شبیه مقاله روزنامه است. اضافه کردن یک ایمیل تبلیغاتی به این ترکیب را در نظر گرفته و ببینید چه اتفاق بهتری در دیده شدنتان رخ می‌دهد.
برای جذب و حفظ مشتریان به محتوای متنوعی نیاز دارید، بنابراین انواع جدیدی را آزمایش کرده و در حین حرکت به معیارهای خود توجه کنید.

۴- افزودن ویدیوی زنده

بازاریابی ویدیویی در سال‌های گذشته به یک روند غالب تبدیل شده، اما اکنون این روند به سمت پخش زنده ویدیویی تغییر کرده است که بخش مهمی از روند بازاریابی محتوایی شده. اگر تا به حال ویدیویی کار نکردید، وقت آن است که ویدیوهای لایو یا زنده را امتحان کنید.

محتوای ویدیویی

بازاریاب‌ها اغلب با ایده‌های خلاقانه برای پخش زنده دست و پنجه نرم می‌کنند، به خصوص اگر نوع کسب و کار آن‌ها کمی کسل‌کننده باشد. در اینجا چند ایده برای بررسی این مسئله وجود دارد:

لازم نیست پخش زنده شما برنده جایزه اسکارشود. ویدیوهای خود را بر آنچه که برند شما به بهترین شکل انجام می‌دهد متمرکز کنید و کمتر نگران «پر کردن زمان» باشید.

۵- استفاده از دستورالعمل های گام به گام

سال‌ها پیش به بازاریابان گفته شد که «محتوای ارزشمند» تولید کنند، که اساساً به معنای تولید سندی است که مردم آن را مفید می‌دانند. در حالی که ایجاد محتوای ارزشمند هنوز یک هدف است، شکل جدیدی به خود می‌گیرد.
به جای ارائه نکات یا بینش‌های مفید، افراد به دنبال موارد آموزشی هستند که دستورالعمل‌های گام به گام خاصی را ارائه می‌دهند. بنابراین، به عنوان مثال به جای نوشتن یک پست بلاگ در مورد مزایای تعویض روغن در خودرو، نحوه انجام این کار را دقیقا توضیح دهید و برای هر مرحله با تصاویر آن را شرح دهید. آموزش‌های قدم به قدم نتیجه بهتری را در ذهن مخاطب داشته و او را مجذوب سایت شما می‌کند.

روند بازاریابی محتوایی

تولید محتوا یک اصل است اما بازاریابی آن مسئله بسیار مهمی است که باید حتما برای دیده شدن و افزایش فروش آن را درنظر بگیریم. اما همین بازاریابی محتوایی خود هر لحظه درحال بروز شدن است و ما باید از روند بازاریابی محتوایی مطلع باشیم. در این مقاله ۵ مورد از روندهای فعلی در بازاریابی محتوایی را بررسی کردیم و اگر به هر کدام توجه کنید قطعا به نتایج خوبی خواهید رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *