ChatGPT یک ربات هوش مصنوعی (AI) است که از پردازش زبان طبیعی برای ایجاد گفتگوی مکالمه شبیه انسان استفاده می‌کند. این ربات می‌تواند به سؤالات پاسخ داده و محتوای نوشتاری مختلفی از جمله مقاله‌ها، پست‌ رسانه‌های اجتماعی، مقاله‌ها، کدها و ایمیل‌ها را بسازد. برخی آن را به عنوان دوست خود حساب کرده و از آن سوالاتی می‌پرسند، برخی با کمک آن تولید محتوا می‌کنند و … در این مقاله قصد داریم کمی درباره ChatGPT هوش مصنوعی صحبت کنیم تا کاملا با آن آشنا شوید.

ChatGPT هوش مصنوعی

ChatGPT شکلی از هوش مصنوعی مولد است. ابزاری که به کاربران اجازه می‌دهد تا برای دریافت تصاویر، متن یا ویدیوهایی شبیه انسان که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند، پیام‌هایی را وارد کنند. ChatGPT مشابه سرویس‌های چت خودکار موجود در وب‌سایت‌های خدمات مشتری است، زیرا مردم می‌توانند از آن سؤال بپرسند یا برای پاسخ‌های ChatGPT هوش مصنوعی توضیح بخواهند. GPT مخفف “Generative Pre-trained Transformer” است که به نحوه پردازش درخواست‌ها و فرمول بندی پاسخ‌ها توسط ChatGPT اشاره دارد. ChatGPT با یادگیری تقویتی از طریق بازخوردهای انسانی و مدل‌های پاداش که بهترین پاسخ‌ها را رتبه‌بندی می‌کند، آموزش داده می‌شود. این بازخورد به تقویت ChatGPT با یادگیری ماشینی برای بهبود پاسخ‌های آینده کمک می‌کند.

ChatGPT هوش مصنوعی

چه کسی ChatGPT را اختراع کرد؟

OpenAI – یک شرکت تحقیقاتی هوش مصنوعی است که ChatGPT را ایجاد کرد و این ابزار را در نوامبر 2022 راه‌اندازی کرد. این ابزار توسط گروهی از کارآفرینان و محققان از جمله ایلان ماسک و سام آلتمن در سال 2015 تأسیس شد. OpenAI توسط چندین سرمایه‌گذار حمایت می‌شود که مایکروسافت یکی از آنهاست. قابل توجه‌ترین OpenAI همچنین Dall-E را ایجاد کرد، یک تولیدکننده متن به هنر هوش مصنوعی.

ChatGPT چگونه کار می کند؟

ChatGPT از طریق Generative Pre-trained Transformer خود کار می‌کند که از الگوریتم‌های تخصصی برای یافتن الگوها در توالی داده‌ها استفاده می‌کند. ChatGPT در اصل از مدل زبان بزرگ GPT-3، یک مدل یادگیری ماشین شبکه عصبی و نسل سوم ترانسفورماتور پیش‌آموزش‌دهی ژنراتیو استفاده می‌کرد. ترانسفورماتور از مقدار قابل توجهی داده بیرون می‌کشد تا یک پاسخ را فرموله کند.

ChatGPT اکنون از مدل GPT-3.5 استفاده می‌کند که شامل یک فرآیند تنظیم دقیق برای الگوریتم است. ChatGPT Plus از GPT-4 استفاده می‌کند که زمان پاسخگویی سریعتر و پلاگین‌های اینترنتی را ارائه می‌دهد. GPT-4 همچنین می‌تواند کارهای پیچیده‌تری را در مقایسه با مدل‌های قبلی انجام دهد، مانند توصیف عکس‌ها، ایجاد زیرنویس برای تصاویر و ایجاد پاسخ‌های دقیق‌تر تا ۲۵۰۰۰ کلمه.

ChatGPT هوش مصنوعی از یادگیری عمیق، زیرمجموعه‌ای از یادگیری ماشین، برای تولید متنی شبیه حرف‌های انسانی از طریق شبکه‌های عصبی ترانسفورماتور استفاده می‌کند. ترانسفورماتور متن را پیش بینی کرده و از جمله کلمه، جمله یا پاراگراف بعدی براساس توالی معمولی داده‌های آموزشی خود کمک می‌گیرد. آموزش با داده‌های عمومی شروع می‌شود، سپس به داده‌های متناسب‌تر برای یک کار خاص منتقل می‌شود. ChatGPT با متن آنلاین آموزش داده شد تا زبان انسان را یاد گرفته و سپس از رونوشت برای یادگیری اصول اولیه مکالمات استفاده کرد.

مربیان انسانی مکالمات را ارائه و پاسخ‌ها را رتبه بندی می‌کنند. این مدل‌های پاداش به تعیین بهترین پاسخ‌ها کمک می‌کنند. برای ادامه آموزش ربات چت، کاربران می‌توانند با کلیک بر روی نمادهای شست بالا یا پایین در کنار پاسخ، به پاسخ آن رای مثبت یا منفی بدهند. کاربران همچنین می‌توانند بازخورد کتبی اضافی را برای بهبود و تنظیم دقیق گفتگوهای آینده ارائه دهند.

کاربران چه نوع سؤالاتی می توانند از ChatGPT بپرسند؟

کاربران می‌توانند از ChatGPT هوش مصنوعی سؤالات مختلفی بپرسند، از جمله سؤالات ساده یا پیچیده‌تر، مانند “معنای زندگی چیست؟” یا “چه سالی نیویورک به ایالت تبدیل شد؟” ChatGPT به رشته‌های STEM مسلط بوده و می‌تواند اشکال زدایی یا کد بنویسد. هیچ محدودیتی برای انواع سوالات برای پرسیدن از ChatGPT وجود ندارد. با این حال، ChatGPT از داده‌ها تا سال 2021 استفاده می‌کند، بنابراین هیچ اطلاعی از رویدادها و داده‌های گذشته آن سال ندارد و از آنجایی که این یک ربات گفتگوی مکالمه است، کاربران می‌توانند اطلاعات بیشتری را درخواست کرده یا از آن بخواهند هنگام تولید متن دوباره امتحان کند.

مردم چگونه از ChatGPT استفاده می کنند؟

نحوه استفاده از چت جی پی تی

ChatGPT همه کاره است و می‌تواند از آن بیشتر برای مکالمات انسانی استفاده کرد. افراد از ChatGPT برای انجام کارهای زیر استفاده کرده‌اند:

برخلاف سایر ربات‌های چت، ChatGPT می‌تواند سؤالات مختلفی را به خاطر سپرده تا مکالمه را به شیوه‌ای روان‌تر ادامه دهد. در آگوست 2023، OpenAI نسخه سازمانی ChatGPT را معرفی کرد. نسخه سازمانی مدل GPT-4 با سرعت بالاتر را با پنجره‌های محتوایی طولانی‌تر، گزینه‌های سفارشی‌سازی و تجزیه و تحلیل داده‌ها ارائه می‌دهد. این مدل از ChatGPT داده‌های خارج از سازمان را به اشتراک نمی‌گذارد.

نسخه ای از چت جی پی تی

مزایای ChatGPT چیست؟

کسب‌وکارها و کاربران همچنان در حال بررسی مزایای ChatGPT هوش مصنوعی هستند، زیرا این برنامه همچنان در حال تکامل است. برخی از مزایا شامل موارد زیر است:

بهره وری. chatgpt مجهز به هوش مصنوعی می‌تواند کارهای معمول و تکراری را انجام دهد، که کارمندان را آزاد کرده تا روی مسئولیت‌های پیچیده‌تر و استراتژیک‌تر تمرکز کنند.

صرفه جویی در هزینه. استفاده از چت ربات‌های هوش مصنوعی مقرون به صرفه تر از استخدام و آموزش کارکنان اضافی است.

کیفیت محتوا بهبود یافته است. نویسندگان می‌توانند از ChatGPT برای بهبود خطاهای گرامری یا متنی یا کمک به طوفان فکری برای محتوا استفاده کنند. کارمندان می‌توانند متن معمولی را گرفته و زبان آن را بهبود بخشیده یا عباراتی اضافه کنند.

آموزش و پرورش. ChatGPT می‌تواند به ارائه توضیحات در مورد موضوعات پیچیده‌تر کمک کند تا به عنوان یک معلم مجازی خدمت کند. کاربران همچنین می‌توانند راهنماها و هرگونه توضیح لازم در مورد پاسخ‌ها را ببینند.

در زمان پاسخگویی ChatGPT. پاسخ‌های فوری را ارائه می‌دهد، که زمان انتظار را برای کاربرانی که به دنبال کمک هستند کاهش می‌دهد.

افزایش در دسترس بودن. مدل‌های هوش مصنوعی در تمام ساعات شبانه‌روز برای ارائه پشتیبانی و کمک مستمر در دسترس هستند.

پشتیبانی چند زبانه ChatGPT. که می‌تواند با چندین زبان ارتباط برقرار کرده یا ترجمه‌هایی را برای مشاغل با مخاطبان جهانی ارائه دهد.

شخصی سازی. چت ربات‌های هوش مصنوعی می‌توانند پاسخ‌ها را براساس ترجیحات و رفتارهای کاربر بر اساس تعاملات قبلی تنظیم کنند.

مقیاس پذیری. ChatGPT می‌تواند بسیاری از کاربران را به طور همزمان مدیریت کند، که برای برنامه هایی با تعامل کاربر بالا مفید است.

درک زبان طبیعی ChatGPT. متنی شبیه به انسان را می‌فهمد و تولید می‌کند، بنابراین برای کارهایی مانند تولید محتوا، پاسخ دادن به سؤالات، شرکت در گفتگو و ارائه توضیحات مفید است.

دسترسی دیجیتال ChatGPT. و سایر ربات‌های چت هوش مصنوعی می‌توانند با ارائه تعاملات مبتنی بر متن به افراد دارای معلولیت کمک کنند، که می‌تواند نسبت به سایر رابط‌ها راحت‌تر حرکت کند.

محدودیت های ChatGPT چیست؟ چقدر دقیق است؟

برخی از محدودیت‌های ChatGPT شامل موارد زیر است:

پیچیدگی زبان انسان را به طور کامل درک نمی‌کند. ChatGPT برای تولید کلمات براساس ورودی آموزش داده شده است. به همین دلیل، پاسخ‌ها ممکن است سطحی به نظر برسند و فاقد بینش واقعی باشند.

عدم آگاهی از داده‌ها و رویدادهای بعد از 2021. داده‌های آموزشی با محتوای 2021 به پایان می‌رسد. ChatGPT می‌تواند اطلاعات نادرستی را براساس داده‌هایی که از آن استخراج می‌کند ارائه دهد. اگر ChatGPT به طور کامل جستجوی شما را درک نکند، ممکن است پاسخ نادرستی نیز ارائه دهد. ChatGPT هنوز در حال آموزش است، بنابراین در صورت نادرست بودن پاسخ، ارائه بازخورد توصیه می‌شود.

پاسخ ها می‌توانند مانند یک ماشین و غیر طبیعی به نظر برسند. از آنجایی که ChatGPT کلمه بعدی را پیش بینی می‌کند، می‌تواند از کلماتی مانند یا و بیش از حد استفاده کند. به همین دلیل، مردم همچنان نیاز به بررسی و ویرایش محتوا دارند تا مانند نوشته‌های انسانی، به طور طبیعی باشد.

خلاصه می‌کند اما به منابع اشاره نمی‌کند. ChatGPT تجزیه و تحلیل یا بینشی در مورد هیچ داده یا آماری ارائه نمی‌دهد. ChatGPT ممکن است آماری ارائه دهد، اما هیچ توضیح واقعی در مورد معنای این آمار یا نحوه ارتباط آنها با موضوع ارائه نمی‌دهد.

طعنه و کنایه را درک نمی‌کند. ChatGPT بر اساس یک مجموعه داده از متن است.

ممکن است روی قسمت اشتباه یک سوال تمرکز کند و تغییر نکند. به عنوان مثال، اگر از ChatGPT بپرسید، “آیا اسب براساس اندازه‌اش حیوان خانگی خوبی است؟” و سپس از آن بپرسید: “در مورد گربه چطور؟” ChatGPT ممکن است صرفاً بر روی اندازه حیوان تمرکز کند.

نگرانی های اخلاقی مرتبط با ChatGPT چیست؟

در حالی که ChatGPT هوش مصنوعی می‌تواند برای برخی کارها مفید باشد، برخی نگرانی‌های اخلاقی نیز در این بین وجود دارد که به نحوه استفاده از آن بستگی دارد، از جمله سوگیری، عدم حفظ حریم خصوصی و امنیت، و تقلب در تحصیل و کار.

چگونه می توانید به ChatGPT دسترسی پیدا کنید؟

برای دسترسی به ChatGPT، یک حساب OpenAI ایجاد کنید. به chat.openai.com رفته و سپس «ثبت نام» را انتخاب کنید و یک آدرس ایمیل وارد کنید یا از یک حساب Google یا Microsoft برای ورود به سیستم استفاده کنید. پس از ثبت نام، یک درخواست یا سوال را در کادر پیام در صفحه اصلی ChatGPT تایپ کنید. سپس کاربران می‌توانند کارهای زیر را انجام دهند:

در صورت تکمیل ظرفیت ChatGPT چه باید کرد؟

با وجود اینکه ChatGPT می‌تواند چندین کاربر را در یک زمان مدیریت کند، گاهی اوقات در صورت اضافه بار به حداکثر ظرفیت می‌رسد. این معمولاً در ساعات اوج مصرف، مانند اوایل صبح یا عصر، بسته به منطقه زمانی اتفاق می‌افتد. اگر ظرفیت آن محدود شد، سعی کنید در زمان‌های مختلف از آن استفاده کرده یا روی refresh در مرورگر ضربه بزنید. گزینه دیگر ارتقا به ChatGPT Plus است که یک اشتراک ویژه محسوب می‌شود، اما معمولا همیشه در دسترس است، حتی در دوره‌های پرتقاضا.

آیا ChatGPT رایگان است؟

ChatGPT به صورت رایگان از طریق وبسایت OpenAI در دسترس است. کاربران باید برای یک حساب OpenAI رایگان ثبت نام کنند. همچنین گزینه‌ای برای ارتقا به ChatGPT Plus برای دسترسی به GPT-4، پاسخ‌های سریع‌تر، عدم خاموشی پنجره‌ها و در دسترس بودن نامحدود وجود دارد. ChatGPT Plus همچنین دسترسی به ویژگی‌های جدید را با نرخ اشتراک 20 دلار در ماه در اولویت قرار می‌دهد.

جایگزین های ChatGPT چیست؟

به دلیل محبوبیت ChatGPT، اغلب به دلیل مشکلات ظرفیت در دسترس نیست. گوگل Bard را در پاسخ به ChatGPT معرفی کردند. Google Bard اطلاعات را مستقیماً از طریق جستجوی Google از اینترنت می‌گیرد تا آخرین اطلاعات را ارائه دهد. مایکروسافت قابلیت ChatGPT را به Bing اضافه کرد و به موتور جستجوی اینترنتی حالت چت را برای کاربران داد. عملکرد ChatGPT در Bing محدود نیست زیرا آموزش آن به روز بوده و به داده‌ها و رویدادهای 2021 ختم نمی‌شود. جایگزین‌های دیگری برای تولید متن در ChatGPT وجود دارد، از جمله موارد زیر:

ChatGPT هوش مصنوعی

با شنیدن این خبر که هوش مصنوعی روز به روز در حال رشد است نگران می‌شویم اما اگر با دقت نگاه کنیم می‌بینیم که هوش مصنوعی در جهات خوبی رشد کرده و اتفاقات خوبی را رقم می‌زند. مثلا وجود ChatGPT هوش مصنوعی خود یک اتفاق عالی در عرصه محتواییست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *