افزایش سرعت سایت باعث بهبود عملکرد آن می‌شود و موجب  تجربه کاربری بهتر برای کسب و کار، بهینه‌ شدن وبسایت و همچنین اولین بودن سایت در موتورهای جستجو می‌شود. رقابت در دنیای اینترنت، حول محور ارائه خدمات بهتر به مشتری و کاربران می‌چرخد؛ یعنی برای جلب توجه کاربر باید بهترین و به‌روزترین خدمات را ارائه کنید تا ضمن تولید ارزش افزوده برای وی، منافع شما هم تامین شود. حال سوال این است که چگونه باید وبسایتی بهینه داشته باشیم و در واقع چگونه سرعت سایت خود را افزایش دهیم؟

افزایش سرعت سایت

جای نگرانی نیست چون کانتنت یاب در خدمت شماست و لازم است فراموش نکنیم که افزایش سرعت سایت موجب افزایش  (conversion rate) نیز می‌شود. در ادامه  به برخی از بهترین راه‌ها برای افزایش سرعت سایت اشاره شده است.

افزایش سرعت سایت

بهینه‌ سازی تصاویر

استفاده از فرمت‌های تصویری مناسب مانند JPEG برای تصاویر با رنگ‌های پیچیده و عکس‌ها و PNG برای تصاویر با فضاهای شفاف. استفاده از فرمت WebP که فرمت بهینه‌شده‌ای برای تصاویر در وب است.

فشرده‌ سازی فایل‌ها

استفاده از شبکه CDN (Content Delivery Network)

کاهش تعداد درخواست‌های HTTP

ادغام (Concatenation) و فشرده‌سازی فایل‌های CSS و JavaScript

استفاده از تکنولوژی‌های توسعه HTTP/2 و HTTP/3

ارتقاء به HTTP/2 یا حتی HTTP/3 که قابلیت multiplexing دارند و به شما اجازه می‌دهند تعداد زیادی از درخواست‌ها را به صورت همزمان ارسال کنید.

استفاده از شیرینگ (Resource Sharding)

کش مرورگر (Browser Caching)

کش سمت سرور (Server-Side Caching)

استفاده از CDN (Content Delivery Network)

کش دیتابیس (Database Caching)

کش زمانی (Time-Based Caching)

حذف کدهای غیرضروری

بهینه سازی سرعت سایت

فشرده‌ سازی کدها

استفاده از فشرده‌سازهای مسافت CSS و JavaScript

استفاده از نسخه‌های بهینه‌شده کتابخانه‌ها

استفاده از Lazy Loading

ترتیب درخواست‌ها

بهینه‌ سازی دیتابیس

استفاده از تکنولوژی‌های بهینه

اندازه‌گیری و بهبود مداوم

استفاده از سرویس‌ های بهینه‌ ترین هاستینگ (Hosting)

جمع بندی نهایی

با اجرای این راهکارها، می‌توانید سرعت وب‌سایت خود را بهبود بخشیده و تجربه کاربری بهتری ارائه دهید و همچنین باعث شوید که کسب کارتان رتبه بهتری در موتورهای جستجوگر گوگل را رقم بزند چرا که این روزها آنقدر بحث سرعت وب‌سایت در سئو، رتبه‌بندی نتایج گوگل، تجربه‌ی کاربری و… مهم شده که برای صاحبان سایت به یک ضرورت تبدیل شده است. کمک گرفتن از متخصصین این حوزه راه‌حل‌های خیلی خوبی برای افزایش سرعت سایت پیش پای شما می‌گذارد. این نکته را فراموش نکنید؛ به‌روز نگه داشتن سایت و قوانین آن براساس سلیقه و نیاز کاربر، همواره برای شما و سایتتان نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت. درنهایت ، امیدوارم با رعایت این موارد تاثیر خوبی در سرعت وب‌سایت خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *