ما با هدف رسیدن به موفقیت در کسب و کارهایمان دست به هر کاری که فکر می‌کنیم درست است، می‌زنیم اما گاهی ناآگاهانه دچار مشکلاتی می‌شویم که رشد ما را کاملا برعکس می‌کنند. در تولید محتوا نیز این مسئله کاملا صادق بوده و اشتباهات رایج در تولید محتوا موجب افت رتبه و موفقیت ما می‌شوند. ما معمولا محتوا می‌سازیم تا دیده شویم اما با یک سری اشتباه بیشتر از چشم مخاطب می‌افتیم. در این مقاله قصد داریم این اشتباهات فاحش را بررسی کنیم و خواندن آن را به تمام افرادی که محتوا می‌سازند پیشنهاد می‌کنیم.

اشتباهات رایج در تولید محتوا

هر فردی که دوست دارد در حوزه مربوط به خود یک متخصص بی‌نظیر و بی‌نقص باشد، در قدم اول باید تمامی اشتباهات رایج حوزه کاری خود را شناخته و کاملا به آن‌ها مسلط شود تا هرگز دچار اشتباهات نگردد. اشتباهاتی که در تولید محتوا بررسی می‌کنیم طی تجارب افراد حرفه‌ای بدست آمده و دانستن آن‌ها برای شما بسیار مفید است.

۱- توجه بیش از حد به گوگل

اگر بخواهیم همه چیز را کنار بگذاریم و مطابق میل گوگل حرکت کنیم، قطعا به نتیجه مطلوبی نمی‌رسیم. البته اصلا منکر این نمی‌شوم که تا چند سال پیش شاید همین کار تنها راه نجات سایت‌ها بود اما با تغییر الگوریتم‌ها در حال حاضر گوگل به سایت‌هایی بها می‌دهد که به مخاطبین خود ارزش قائل می‌شوند. شما برای مخاطب می‌نویسید پس طبق نیاز او، با لحن درست و دادن اطلاعات کافی به او حرکت کنید. چنانچه مخاطب از محتوای شما استقبال کند، قطعا شما نیز رتبه مناسب را در نزد گوگل کسب خواهید کرد. فقط حواستان باشد محتوای تولید شده حتما اصول سئو را رعایت کرده باشد.

اشتباهات رایج در تولید محتوا

۲- توجه کم به مبحث سئوی محتوا

سئو در محتوا مانند اصول و قاعدی می‌ماند که اگر انجام ندهید، استانداردها را نادیده گرفته‌اید. در واقع بهینه‌سازی محتوا برای بهتر خوانده شدن و دیده شدن نزد مخاطب امری ضروریست. شما حتی یک مقاله در مجله نیز می‌نویسید باید به اصول نگارشی و ساختاری آن توجه کافی داشته باشید چه برسد به محتوایی در فضای مجازی سایت یا شبکه‌های اجتماعی! پس به جرات می‌توان گفت یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج در تولید محتوا، عدم رعایت بهینه‌سازی محتواست. امروزه که سایت‌ها معمولا با کمک سیستم‌های مدیریت محتوایی مانند وردپرس پیاده‌سازی می‌شوند، به راحتی قابل بهینه‌سازی هستند؛ افزونه‌هایی مانند Yoast SEO در آن وجود دارد که بهترین راهنماست.

توجه کم به مبحث سئوی محتوا

۳- استفاده بیش از حد از پیام های تبلیغاتی

هدف همه ما از ساخت وبسایت، کسب درآمد است. برخی از فروش محصولات فیزیکی، برخی محصولات و خدمات مجازی و … . به هر حال باید در سایتمان درباره محصولات خود صحبت کنیم اما نباید حوصله مخاطب را سرببریم. یک سایت شامل دو بخش معرفی کامل محصولات و خدمات مختلف و بخشی مربوط به مقالات و محتوای آموزشی است. در بخش دوم که معمولا با عنوان بلاگ ایجاد می‌شود، باید اطلاعات مفید و لازم برای مخاطب ارائه دهید. چنانچه مبحثی مربوط به محصول می‌شود، بسیار هوشمندانه عمل کنید و اشاره ریزی به آن در انتهای مطلب داشته باشید.
به هر حال مخاطب دوست دارد اطلاعات موردنیاز را رایگان و بدون تبلیغ از شما دریافت کند. پس کاری نکنید تا شما را ترک کند.

استفاده بیش از حد از پیام های تبلیغاتی

۴- پاسخگو نبودن

اینکه سایتی داشته باشیم و بهترین محتوا را نیز در آن به اشتراک بگذاریم برای جذب مخاطب کافی نیست. قطعا مخاطب‌های شما سوالاتی در ذهن دارند که باید از ما بپرسند. زمانی که شما پاسخگوی آن‌ها نباشید، چه اتفاقی می‌افتد؟ آن‌ها شما را به راحتی ترک کرده و برای همیشه کنار می‌گذارند. این مورد از بدترین اشتباهات رایج در تولید محتوا است که معمولا دوستان متخصص این امر را نادیده می‌گیرند.
برای بهتر کردن وضع حتی می‌توانید پرسش‌های پرتکرار را بصورت سوالات متعدد در انتهای مقاله خود بیاورید تا مخاطب‌ها به آن مراجعه کنند. اما حواستان باشد پاسخ‌هایتان بدون ابهام و کامل باشد.

پاسخگو نبودن 

۵- عدم بررسی مجدد محتوا

شما یک نویسنده متخصص و حرفه‌ای هستید اما اگر محتوای تولید شده خود را بازبینی نکنید، قطعا با اشتباهات و غلط‌های املایی نگارشی مواجه خواهید شد. همین موضوع سبب شده تا دیگر افراد شما را متخصص نبینند و به شما اعتماد نکنند. مخاطب ما بسیار سخت‌گیر است و در صورت دیدن کوچکترین خطا، به راحتی تصمیم به ترک کردن می‌گیرد. پس پیشنهاد می‌کنیم پس از تولید محتوا، چند دقیقه فرصت داده و سپس محتوا را بخوانید و تمام اشکالات آن را برطرف کنید.

عدم بررسی مجدد محتوا 

۶- اهمیت ندادن به عنوان محتوا

وظیفه قلاب چیست؟ ماهیگیری را با آن می‌توان انجام داد! آیا می‌دانید در محتوا نیز باید قلاب قوی داشته باشیم؟ چرا؟ برای گیر انداختن مخاطب. عنوان محتوا، اولین قلاب قوی شماست که با کمک آن در همان نگاه اول، مخاطب را جذب کرده و گیر می‌اندازیم. در نتیجه انتخاب عنوان جذاب و بهینه بسیار مهم است. زمان بگذارید، بررسی کنید  بهترین عنوان را انتخاب کنید که اولا از کلمات جذابی مانند چگونه…، چرا…، بهترین…، و… استفاده کند، دوما حتما کلمه کلیدی اصلی در آن بکار رود. در نظر داشته باشید که عنوان شما نباید طولانی یا خیلی کوتاه باشد. به عنوان مثال همین مقاله را درنظر بگیرید: “بدترین اشتباهات رایج در تولید محتوا

۷- عدم رعایت ساختار استاندارد در محتوا

اگر فکر می‌کنید تولید محتوا مانند همان انشانویسی دوران مدرسه است که تمام جملات را پشت هم ردیف می‌کردیم و داستان می‌نوشتیم، سخت در اشتباهید. تولید محتوا یک حرفه کاملا تخصصی است که قوانین خاص خود را دارد. قوانین نگارشی، املایی و ساختاری. ساختار در محتوا بسیار مهم است که معمولا بطور کامل موردتوجه قرار نگرفته و موجب بروز اشتباهات رایج در تولید محتوا می‌شود. این ساختار بطور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

۸- بکار بردن کلمات سخت در محتوا

سطح سواد شما با نوشتن کلمات و جملات سخت و سنگین مشخص نمی‌شود. برخی آنقدر از کلمات سخت و اصطلاحات پیچیده استفاده می‌کنند که مخاطب در همان نگاه اول، ترکشان می‌کند. تا می‌توانید آسان و به زبان ساده بنویسید تا مخاطب حس کند از جنس او می‌گویید و مانند یک دوست دلسوز با حرف می‌زنید. کاری نکنید صمیمت در نوشته شما از بین برود. البته اصلا منظورم از حد خارج شدن و به زبان آوردن هر کلمه و حرفی جهت ایجاد صمیمیت نیست.

استفاده درست در محتوا

۹- دست کم گرفتن کلمات کلیدی

اصل و بنیان محتوای شما کلمات کلیدی هستند. یک کلمه کلیدی اصلی و چند مورد فرعی که قلب محتوا بوده و در واقع هدف اصلی آن را نشان می‌دهد. یک تولیدکننده محتوا باید بداند چگونه دست به تحقیق کلمه کلیدی زده و بهترین را برای مقاله خود انتخاب کند. مخاطب شما دقیقا چه چیزی جستجو می‌کند که به محتوای شما برسد؟ کافیست برای این کار کلمه موردنظر را در گوگل جستجو کنید تا پیشنهادات آن را دریابید. در جستجوی خود به سایت‌هایی که مطالب مشابه را نوشته‌اند برمی‌خورید که خود راهنمای عالی برای بررسی عملکرد رقبا در این حوزه است.
همچنین ابزارهایی که برای یافتن بهترین کلمه کلیدی به شما کمک می‌کنند عبارتند از: Google Trends برای مقایسه چند کلمه با هم و Keyword Tool برای یافتن کلمات کلیدی در حوزه مشخص.

۱۰- نبود اقدام به عمل (Call To Action)

شما محتوایی را در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهید اما حالا باید در انتهای مقاله چیزی هم از او بخواهید. این درخواست شما اقدام به عمل نام دارد. فرض کنید مقاله شما یک آموزش کامل از عملکرد محصول یا خدمتی است که خودتان ارائه می‌دهید. لازم است آن محصول یا خدمت را نیز لینک کنید تا افراد بتوانند با خود محصول آشنا شوند. این یعنی از مخاطب می‌خواهید که برای دیدن از صفحه محصول یا خدمت کلیک کند.
همچنین درخواست از مخاطب برای گذاشتن نظرش در انتهای مقاله به نوعی اقدام به عمل است.

۱۱- اشتراک گذاری محتوا

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تولید محتوا، این است که محتوا را در سایت تولید کرده و رهایش کنیم. این محتوا باید در شبکه‌های دیگری مانند شبکه‌های اجتماعی، به عنوان پست مهمان در سایت‌هایی مانند ویرگول و … نشر داده شود، تا مورد بازدید قرار گیرد. به عبارت ساده‌تر محتوایی را که تولید می‌کنید، تبلیغ کنید.

۱۲- کپی کردن محتوا

به جرات می‌گویم که از بدترین اشتباهات رایج در تولید محتوا، کپی کردن محتوای دیگران است. اگر متخصص تولید محتوا باشید باید از قوه تخیل و تخصص خود کمک گرفته و با اطلاعاتی که در اختیار دارید بهترین محتوا را بسازید. نه اینکه محتوای دیگران را کپی کنید. این مسئله هیچ کمکی به شما نکرده و بعد از مدتی نتیجه به شدت عکسی دریافت می‌کنید.

۱۳- عدم توجه به تعداد کلمه کلیدی

همانطور که گفتیم کلمه کلیدی اصلی و فرعی باید در متن تکرار شود. اما این تکرار باید طبق اصول بوده و بی حساب و کتاب انجام نشود. اول از همه باید ببینید محتوای شما چند کلمه است تا مطابق با آن کلمه کلیدی را تکرار کنید. مثلا یک محتوای ۱۰۰۰ کلمه‌ای تنها احتیاج به ۴ الی ۵ بار تکرار کلمه کلیدی دارد. همچنین کلمه موردنظر خود را به گونه‌ای تکرار نکنید که زیبایی و خوانایی متن را برهم بزند.

اشتباهات رایج در تولید محتوا

همه ما در کار خود اشتباهاتی داریم. هر چقدر هم که متخصص باشید باید درگیر تجربه‌هایی شویم تا اشتباهات خود را اصلاح کنیم. در تولید محتوا نیز گاهی دچار اشتباهاتی شده که حس نمی‌کنیم این‌ها اشتباه هستند. پس بهتر است با مطالعه در این زمینه دانش خود را بروز کرده و جلوی اشتباهات احتمالی را بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *