Blog

جلسه اول: تولید محتوا چیست؟

توسط در آموزش تولید محتوا, تولید محتوا مارس 14, 2020

وقتی یک شرکت یا موسسه‌ای تصمیم می‌گیرد فروش خوبی داشته باشد لازم است مخاطبانش از کالا یا خدمات آن اطلاعات مطلوبی دریافت کنند. به این فکر می‌افتد که چگونه می‌تواند این اطلاعات را به دست آن‌ها برساند؟! محتوا یکی از راه‌های مهم ارتباط با بازدید کننده است وقتی که به جستجوی موضوع مورد علاقه‌اش در سایت‌ها می‌پردازد با آن رو به رو می‌شود. پس لازم است اول سایت یا بستری داشته باشیم و برای محصولات، خدمات و اطلاعاتی که می‌خواهیم در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار دهیم تولید محتوا کنیم. آیا شما می‌دانید تولید محتوا چیست؟ تعاریف متفاوتی در این حوزه ارائه شده اما این مسئله آنقدرها هم سخت نیست. ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم تولید محتوا چیست و چگونه باید از آن بهره‌مند شد.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

مقاله‌ای که برای اطلاع‌رسانی به کاربران خود می‌نویسید را تولید محتوا گویند. به همین سادگی! نیازی هم نیست خودتان را برای فهمیدن مفهوم آن بیش از پیش اذیت کنید. محتوای با کیفیت و منحصر به فرد، بهتر می‌تواند مخاطب را جذب کند به عبارتی، محتوایی کارایی خود را نشان می‌دهد که از یک سئوی خوبی برخوردار بوده و رنکینک بالاتری را در جستجوی سایت‌ها داشته باشد. اما سوالی که بیشتر شما الان در ذهنتان نقش بسته این است که چگونه تولید محتوا کنیم؟ به ظاهر سوال ساده‌ایست اما به واقع باید با بررسی قدم‌های مشخصی در تولید محتوا به این موضوع پاسخ درستی داده شود.

۱- در موضوع و متن محتوا از کلمات کلیدی خوبی استفاده شود

برای پیدا کردن این کلمات خاص می‌توانیم از ابزارهای گوگل و یا منابع دیگری چون ubersuggest بهره ببریم. البته برای هر زبانی بنا به گیرایی و نفوذ کلمات در ذهن مخاطب، واژه‌های مناسبی وجود دارند که از این قدرت برخوردارند که منظور و مفهوم عمیق خود را برای مخاطب بیان کنند. یادتان باشد همان ابتدا کلمه کلیدی درستی را انتخاب کرده و سپس بر مبنای آن محتوای خود را تولید کنید.

۲- محتوا یک ابزار کلیدی در شناساندن محصولات یک سازمان به مخاطبان هدف است

بنابراین ضروری است برای تهیه محتوا از کارشناسان خبره استفاده شود. البته که یادگیری این فن نیز همانند سایر فنون امکان‌پذیر است اما نیازمند علاقه و خواستن شماست. می‌توانید آموزش تولید محتوا را از جاهای معتبر تهیه کرده و شروع به یادگیری نمایید.

۳- محتوا باید متناسب با نیاز کاربر باشد

کاربری که به جستجو می‌پردازد مسلما به دنبال موضوع مورد علاقه‌اش است. یک محتوای کلی چیزی را به خواننده نمی‌دهد و بهتر است به شرح جزئیات کار پرداخته شود و مطالب با زبانی ساده و شیوا ارائه گردد. در حرفه خود سعی کنید بهترین‌ها را برای تولید محتوا انتخاب نمایید.

۴- به محتوای رقبای خود توجه کنید تا از آنها الگو بگیرید نه اینکه کپی کنید

به عبارتی از ایرادات و ویژگی‌های خوب مطالب آن‌ها استفاده کنید تا یک محتوای بهتری را برای بازدید کنندگان تولید نمایید. حواستان باشد هرگز از محتوای دیگران کپی‌برداری نکنید زیرا این مسئله به ضرر شماست. خاص و بی‌همتا تولید محتوا کنید.

۵- از قابلیت و توانایی‌های کالا یا خدمات خود بطور واقع بینانه تعریف کنید

چگونه تولید محتوا کنیم

سعی نمایید در کنار مزایا و عملکرد خوب آن‌ها از محدودیت‌های آن‌ها هم بگویید که باعث می‌شود مخاطب با مشاهده همه تعریف و تمجیدهای زیادی در سایت‌های دیگر به صداقت و واقع نگری سایت شما توجه خاصی کند و علاقه‌مندی بیشتری نشان دهد. در واقع این کار قدرت انتخاب مشتری را بالا می‌برد. سعی کنید همیشه و در هر حال صادق باشید که این موضوع دور از چشم مخاطب نمی‌ماند.

۶- محتوا را بر مبنای ایده‌ای که دارید تولید کنید

برای اینکه بدانید چگونه تولید محتوا کنیم باید فکر کنید، روش و ایدۀ مناسب خود را مشخص نمایید و با آن به موضوعات از جنبه‌های مختلف در تولید محتوای خود بپردازید.

۷- به محتوای قبلی خود یا دیگران لینک بدهید

فراموش نکنید که لینک‌های داخلی یعنی ارتباط درست به مقالات سایتتان. مقالات شما باید دارای پوستگی خوبی بوده و به هم لینک شوند پس حتما این کار را انجام دهید. اینکه من امروز برایتان درباره تولید محتوا چیست؟ بنویسم و فردا درباره مزایای تولید محتوا صحبت کنم، موردی است که می‌تواند به هم ارتباط مستقیم یابند.

۸- متمایز از دیگران بنویسید

همیشه سعی کنید محتوایی را تولید نمایید که مطالب بهتری را ارائه دهد. تولید یک محتوای منحصر به فرد نه از دیدگاه کاربران دور می‌ماند و نه از دیدگاه گوگل. همیشه این امتیاز را برای خود حفظ کنید و بهترین باشید.

۹- از تکنیک‌های جدید در تولید محتوا استفاده کنید

آموزش تولید محتوا

از فونت‌های خاص، اینفوگرافیک‌ها، ویدئوها، تصاویر، پادکست‌ها و … در تولید محتوا بهره ببرید تا بهتر بتوانید مخاطب را جذب کنید. معمولاً ابزار شنیداری، تصویری و گرافیکی نفوذ بیشتری در بازدید کنندگان دارند و موثرتر عمل می‌کنند. حتما از آن‌ها در بین تولید محتوای خود بهره‌مند شوید.

۱۰- از سخنان افراد معروف و سر شناس در مقالات استفاده کنید

از هر ترفندی که به محتوای شما جذابیت بیشتر در نزد خوانندگان می‌دهد بهره ببرید که یکی از آنها استفاده از عبارات کوتاه و کلیدی اشخاص مشهور در حوزۀ کار شما است. یعنی همان نقل قول‌هایی که می‌توانند بر ذهنیت افراد تاثیرگذار باشند.

۱۱- از کلمات کلیدی تکراری استفاده نکنید

تکرار مداوم یک واژه کلیدی در تولید محتوا برای مخاطب خسته کننده است و حتی بلکه یک نوع رتبه گرفتن از گوگل محسوب شود. بنابراین بهتر است کلمات کلیدی متنوع و مناسب را در محتوا به کار ببرید که مطالعه مقاله برای کاربران جذاب باشد.

۱۲- مطالب محتوا نباید کم و یا زیاد باشند

محتوا نباید خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد، شما می‌توانید یک مقاله ۱۲۰۰ کلمه‌ای مطلوب و بهینه تولید کنید. گوگل کمتر از 500 کلمه را به عنوان بلاگ در نظر نمی‌گیرد و بیشتر از 4000 کلمه هم خوب نیست زیرا مخاطب از مطالعه آن خسته می‌شود.

۱۳- به ادبیات و نکات نگارشی در محتوای توجه کنید

خیلی مهم است که از ابزار نگارشی چون نقطه، ویرگول و… در محتوای خود به کار ببرید تا معنی و مفهوم کلمات و جملات مغشوش نشود و گیرایی و رسایی آن برای خواننده حفظ گردد.

۱۴- به باکس توضیحات مختصر یا متاتگ‌های عنوان اهمیت دهید

این متا تگ‌ها باید متناسب با محتوا بوده و مغایرتی با آن نداشته باشد زیرا گوگل به این موضوع بسیار حساس است.

۱۵- منابع استفاده شده در محتوا را بنویسید

اگر از وبسایتی یا منبعی استفاده می‌کنید باید آن را در جایی مانند پاورقی یا آخر مقاله ذکر کنید تا رسم امانت‌داری رعایت شود و به حق گوگول هم به آن حساسیت دارد و تنبیه می‌کند.

۱۶- پیوستگی مطالب و عدم بخش‌بندی برای مخاطب خسته کنده است

سعی کنید متن مقاله خود را به همراه عکس تقسیم بندی نمایید و برای هرکدام یک زیر عنوان مشخص کنید تا وضوح و درک آن برای خواننده روشن‌تر شود. این نوع تولید محتوا بهترین مدل است و به درک و خوانده شدن مقاله شما کمک بسیاری می‌کند.

۱۷- نمایش محتوا در موبایل هم سازگار باشد

سفارش تولید محتوا

امروزه خیلی از کاربران از موبایل برای دیدن مقالات استفاده می‌کنند یا با موبایل خود سایت شما را باز می‌کنند بنابراین لازم است فرمت محتوا  با نمایشگر موبایل هم هماهنگ باشد.

۱۸- به همه صفحه‌های مقالات وبسایت، لینک های داخلی بدهید

برای اینکه گوگل همه صفحات را ببیند ضروری است که حتما از لینک‌های داخلی مرتبط استفاده کنید. این موضوع به تولید محتوای بهینه کمک شایانی می‌کند.

۱۹- از تکنیک کلاه سیاهی و گول زننده در محتوا استفاده نکنید

این روش مطرود است و از نظر گوگل مورد قبول نیست. پس لطفا حواستان را جمع کنید. تکنیک‌های کلاه سیاه در واقع نوعی دور زدن گوگل است که انواع مختلفی دارند. شاید در درجه اول برایتان رتبه خوبی بیاورد اما تنبیه شما توسط گوگل جبران ناپذیر است.

۲۰- مطالبی از خودتان و کسب و کارتان را به خوبی بیان کنید

از رمز و رازهای کسب و کارتان بگویید تا شبهه‌ای در ذهن مخاطب باقی نماند و از بیوگرافی خودتان هم در مقدمه محتوا صحبت کنید. در واقع تولید محتوا را به گونه‌ای انجام دهید که کاربران با شما احساس راحتی کرده و به شما اعتماد کنند. خیلی خوب است که بتوانید بیش از پیش درباره تجربیات و عملکردهای خود بنویسید. مطمئن باشید اینگونه ارتباط موثرتری را برقرار خواهید کرد.

نتیجه نهایی

در این مقاله در بخش اول دوست داشتیم بدانیم تولید محتوا چیست؟ بعد خواستیم بدانیم چگونه تولید محتوا کنیم؟ به همین دلیل پیرامون تولید یک محتوای استاندارد و بهینه صحبت کردیم و ویژگی‌هایی که برای آن باید رعایت شود را مطرح کردیم. حال تصمیم با شماست، آیا دوست دارید سایتتان را در صفحات اول گوگل ببینید؟ تنها راهی که دارید تولید محتوای بهینه شده است و بس. درباره نکات بالا و اینکه چگونه باید یک محتوای حرفه‌ای تولید کنید طی جلسات آتی صحبت می‌کنیم و به شما تمامی مراحل را آموزش می‌دهیم. اما بهتر است اول کامل به مفهوم و معنی تولید محتوا مسلط شوید. با ما همراه باشید.

مشاهده ویدیو

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code