Blog

ویژگی های محتوای کاربرپسند و بهینه

توسط در تولید محتوا دسامبر 15, 2020

همیشه شنیده‌اید که می‌گویند محتوا اصل و اساس هر کسب و کاری است اما روش نوشتن آن نیز شرط است. چیزی که همیشه باید در ذهن داشته باشید، این است که محتوای شما باید کاربرپسند و کاملا بهینه باشد. در غیراینصورت هیچ گونه ارزشی ندارد! این را مطمئن باشید که چند سالی است گوگل معیار سنجش خود را بر مبنای نظر کاربر قرار داده و اینگونه شما را رتبه‌بندی می‌کند. اما تولید محتوای کاربرپسند چگونه است؟ چطور می‌توانیم محتوای خود را بهینه کنیم؟ پاسخ سوالات شما در این مقاله داده می‌شود.

تولید محتوای کاربرپسند

اتفاق آشکار و واضحی که می‌افتد این است که باید درباره مسائلی بنویسید که کاربر می‌خواهد بشنود. یعنی هدف خود را روشن کنید! دقیقا قصد و نیست شما از سایت، شبکه اجتماعی و … چیست؟ چه پیامی را باید منتقل کنید و در پیج شما دقیقا به چه منظور وارد می‌شوند؟ هر وقت توانستید به این سوالات بی کم و کاست پاسخ دهید آنوقت است که می‌توانید محتوای بهینه تولید کنید. حال به سراغ نکات کلیدی زیر رفته و این چک لیست را همیشه در خاطر داشته باشید…

۱- به کاربران خود یک خلاصه ارائه دهید

کاربر دوست دارد هر چه سریع‌تر متوجه داستان شود. بداند که وقت خود را واقعا درست صرف می‌کند یا تلف می‌کند. به همین منظور حتما قبل از ورود به مبحث و جزئی گویی، به او یک خلاصه‌ای از مقاله و محتوا را ارائه دهید. او با خواندن خلاصه مطلب، تصمیم می‌گیرد که به خواندن مقاله، ادامه دهد یا خیر. تصمیم را برعهده او بگذارید.

تولید محتوای کاربرپسند

۲- سر اصل مطلب بروید

وقتی کاربران وارد صفحه محتوا می‌شوند، آن را خیلی سریع اسکن می‌کنند (با چشم خود از روی آن رد می‌شوند). به همین علت محتوایی پیروز است که به اصل مطلب می‌پردازد و از حاشیه پردازی دوری می‌کند. پس در کمال به کار بردن کلام زیبا و جذاب، حاشیه نویسی را فراموش کنید زیرا به کارتان نمی‌آید. اینگونه می‌توانید به تولید محتوای کاربرپسند بپردازید.

۳- از جملات و پاراگراف ‌های کوتاه استفاده کنید

حقیقت امر این است که کاربران برای مطالعه جملات و پاراگراف‌های طولانی نه زمان دارند و نه حس و حال خواندن دارند. پس بهترین راه این است که جملات و پاراگراف‌های کوتاه انتخاب کنید. همه ما علاقه‌مند به خواندن مطالب مختصر و مفید هستیم. غیر از این است؟!

محتوای بهینه

۴- در هر پاراگراف فقط یک تفکر را پر و بال دهید

از اینکه بخواهید در هر پاراگرافی که می‌نویسید هزاران مطلب را بگنجانید، اتفاق صحیحی نیست. در واقع باعث گمراهی و خسته شدن ذهن مخاطب خواهید شد. پس هر مطلب مهم که تفکربرانگیز است را تنها در یک پاراگراف به کار ببرید و پاراگراف‌ها را سنگین و سخت نکنید.

۵- نکات مهم را به کار ببرید

محتوای بهینه و کاربرپسند، آن محتواییست که به نکاتی که انتظارش را داریم اشاره می‌کنید. از مزایای این نوع محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خیلی راحت توسط چشم انسان اسکن شده و دیده می‌شود.
  • کاربران را به جریان اصلی محتوا می‌کشاند.
  • کاربران را به محتوا علاقه‌مند می‌کند.

۶- از عناوین فرعی استفاده کنید

عناوین داخل متن یا فرعی باعث می‌شوند تا ذهن انسان خسته نشود و رشته کلام مطلب از دست نرود. این عناوین نه تنها یک محتوی بهینه را تولید می‌کنند بلکه موتورهای جستجو را نیز جذب خود می‌کنند. همچنین کاربران را بهتر هدایت می‌کنند.

عناوین فرعی

۷- منظم بمانید

وقتی قرار است درباره یک موضوع محتوا تولید کنید، باید حواستان به متن خود باشد. از ابتدا تا انتها فقط باید درباره یک موضوع مشخص صحبت کنید نه اینکه از یک موضوع به موضوع دیگری بپرید. نظم در تولید محتوای کاربرپسند حرف اول و آخر را می‌زند. پس مراقب محتوای خود باشید.

۸- از حالت‌ های مختلف متن به جا استفاده کنید

حالت های مختلف یعنی چه؟ امکان بولد کردن یا ایتالیک کردن در برخی جاها باعث جلب توجه خواهد شد. حواستان باشد خیلی از این حالت‌ها استفاده نکنید و تنها برخی جاهای مهم را اینگونه نشان دهید. همچنین استفاده از حالت آندرلاین اصلا جایز نیست. زیرا تنها گزینه‌های لینک دار این مورد را دارند و اصلا صحیح نیست شما یک کلمه یا متن معمولی را با آندرلاین مشخص کنید.

۹- از علامت تعجب به جا استفاده کنید

خیلی از این علامت استفاده نکنید. معمولا از علامت تعجب برای تاکید استفاده می‌شود اما وقتی انتهای همه جملات یا بیشتر جملات شما قرار بگیرد نتیجه عکس داده و تبدیل به دشمن کاربر خواهد شد. حواستان باشد که دقیقا به جا از آن استفاده کنید تا تولید محتوای کاربرپسند باشد.

۱۰- حواستان باشد که کاربران بدبین هستند

آنقدر مطالب دروغین و اشتباه در اینترنت وجود دارد که کاربران به سختی شما را باور می‌کنند. کاملا بی‌طرف صحبت کنید، در محتوای خود تا می‌توانید از کلمه فروش بپرهیزید و در نهایت برای اینکه اعتبارتان حفظ شود، منبع را ذکر کنید.

کاربران بدبین

۱۱- نگران شرایط احتمالی نباشید

جملات خود را با اعتماد و جسورانه تولید کنید. خیلی قوی بنویسید. قوی نوشتن شما به کاربر منتقل شده و اعتمادی در دل او شکل می‌گیرید. مثلا به جای اینکه بگویید احتمالا میمون‌ها شب می‌خوابند. بنویسید میمون‌ها شب می‌خوابند.

۱۲- برای تاکید از تکرار استفاده کنید

برای اینکه نظر خود را انتقال دهید می‌توانید از عنصر تکرار در محتوای خود استفاده کنید. این عنصر بسیار موثر بوده و باعث جلب توجه مخاطب می‌شود. اما حواستان باشد که بیش از حد از این عنصر در یک محتوا استفاده نکنید زیرا نتیجه عکس خواهد بود.

۱۳- صفت‌ های غیرضروری را رها کنید

یک میلیون روش مختلف وجود دارد که من می‌توانم عشق خود را به کیک کوچک توضیح دهم، اما هیچ کدام موثرتر از “من کیک را دوست دارم” نیست. اگر صفات شما هیچ اهمیت یا اطلاعات اضافی برای محتوای ارائه نمی‌دهند، رهایش کنید.

صفت‌ های غیرضروری را رها کنید 

۱۴- از جزئیات استفاده کنید و خاص باشید

هیچ کس واقعا علاقه مند نیست که محصول یا خدمات “جدید و بهبود یافته” باشد. به کاربران دقیقاً بگویید چه مواردی جدید و بهبود یافته است. هرچه توصیفی بیشتر داشته باشید و توضیحات بهتری ارائه دهید، احتمال خرید کاربر بیشتر می‌شود. در واقع شما هم به داشتن محتوای بهینه نزدیک‌تر خواهید شد.

۱۵- از پیوندهای موجود در کپی خود استفاده کنید

به یاد داشته باشید که این اینترنت است و پیوند از یک صفحه به صفحه دیگر قابل قبول است. همچنین پیوندها در میان سایر مطالب صفحه شما برجسته شده و به کاربران کمک می‌کنند تا به سرعت صفحه را اسکن کرده و نکته موجود در صفحه را تشخیص دهند.

۱۶- از لحن شخصی استفاده کنید

تمام تلاش شما در تولید محتوای کاربرپسند باید این باشد که تعامل برقرار کنید. با آن‌ها ارتباط بگیرید! پس باید لحن شخصی و جذابی داشته باشید تا کاربر از مطالعه محتوای شما احساس خواب آلودگی و خستگی نکند. اینکه همیشه خیلی رسمی بنویسید و از کلمات عجیب و غریب و سخت استفاده کنید، سودی به حالتان نخواهد داشت.

۱۷- خاص باشید

یکی از بهترین راه‌های برجسته بودن، بی‌نظیر بودن است. به محتوای خود کمی شخصیت دهید، خوانندگان را بخندانید و از خواندن مطالب خود لذت ببرید. اگر می‌توانید این کار را انجام دهید، به طلا ضربه زده‌اید زیرا کاربران را وفادار و همیشگی می‌کنید.

۱۸- فرار از اضافه بار محتوا

محتوای بسیار زیاد می‌تواند کاربران را تحت فشار قرار دهد و علاوه بر این، آنها را از صفحه شما دور کند. پس از ورود به صفحه‌ای از وبسایت، کاربران معمولاً می‌خواهند به پایین پیمایش کنند تا ببینند چه مقدار متن برای خواندن وجود دارد. اگر محتوای شما را خیلی طولانی ببینند، احتمال اینکه آن را ترک کنند، زیاد است.

۱۹- همیشه و همیشه تصحیح کنید

آخرین چیزی که می‌خواهید مشتری یا مشتری بالقوه است که به وبسایت شما بیاید و شروع به اشاره به اشتباهات املایی و گرامری شما کند. بله، بروزرسانی محتوا می‌تواند به سرعت و به راحتی انجام شود. همیشه مطالب خود را تصحیح کنید تا آبروی شما جلوی کاربران حفظ شود.

محتوای بهینه

تولید محتوا با تولید محتوای کاربرپسند زمین تا آسمان فرق دارد. ما می‌توانیم خیلی راحت و بدون درنظر گرفتن کاربر و قوانین، محتوای خود را بنویسیم. اما خبری از مشتری نباشد! از طرفی می‌توانیم خیلی آگاه محتوای بهینه و کاربرپسندی را با کمک فاکتورهای اصولی و قوانین مهم تولید کنیم که همه را جذب خود کند. به نظر شما کدام راه منطقی‌تر بوده و به زحمات ما نتیجه می‌دهد؟ تصمیم با شماست:)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code