Blog

۱۰ مشکل خاص در تولید محتوا

توسط در تولید محتوا آوریل 11, 2023

بیشتر اوقات برای رسیدن به اطلاعات مفید و درست لازم است به مشکلات رایج پیرامون آن پرداخت. پرداخت به مشکلات خاص و رایج قطعا سوال بسیاری از مخاطبین ما بوده که با پاسخ به آن در نزد آن‌ها محبوب خواهیم شد و ما را به عنوان یک مرجع همیشگی می‌دانند که برای رفع مشکلات خود مدام به ما مراجعه خواهند کرد.

مشکل خاص در تولید محتوا

محتوا نویسی تم خاص خودش در زیرمجموعه‌های نوشتاری عمومی است. نویسنده خوب بودن به خودی خود به این معنی نیست که می‌تواند محتوای خوبی بنویسد، زیرا چیزی بیشتر از نثر خوب و دستور زبان این میان اهمیت دارد. حتی فقط به ایده‌های خوب برنمی‌گردد. از این رو برای اینکه خطاها را به شما بگوییم، طبق راهنمای کاملی که حرفه‌ای‌ها تهیه کرده‌اند چندین مشکل خاص در تولید محتوا را امروز با هم بررسی می‌کنیم.

مشکل خاص در تولید محتوا

۱- مرور مجدد انجام نمی دهند

نوشتن محتوا نیازمند چیزی بیشتر از یک نویسنده خوب است، اما این بدان معنا نیست که اصول اولیه مهم نیستند. مهم نیست موضوع چیست یا ایده چقدر جالب است، اگر نتوانید آن را به وضوح بیان کنید، مردم اهمیتی به آن نمی‌دهند. اگر محتوای شما، هر چه که باشد، مملو از اشتباهات املایی، گرامر وحشتناک و فقدان نشانه گذاری است، اکثریت قریب به اتفاق مخاطبین بسیار از خواندن آن متاثر خواهند شد. آنها صرفاً به این دلیل که بد به نظر می‌رسد و خواندن آن سخت است شما را ترک می‌کنند. این مهم‌ترین مشکل خاص در تولید محتوا است که باید رفع شود. پس از تولید محتوا، مطالب خود را تصحیح کنید، این کار با مرور مجدد و دقیق امکانپذیر است.

۲- استفاده از تصاویر دارای حق کپی رایت

تصاویر بخش بسیار مهمی از یک محتوای خوب هستند. آن‌ها به جذب افراد و جذاب کردن محتوا کمک می‌کنند. با این حال، بسیاری از نویسندگان جدید وسوسه می‌شوند که فقط از گوگل برای کپی و چسباندن تصاویر مرتبط در مقالات خود استفاده کنند. مسئله بزرگ در اینجا احتمال جریمه شدن توسط گوگل است. راه آسان برای جلوگیری از این مسئله استفاده از تصاویر اختصاصی یا استوک است.
مثلا زمانی که یک فروشگاه اینترنتی دارید حتما باید خودتان از محصولات و خدمات تصویر تهیه کنید نه اینکه تصاویر سایر فروشگاه‌ها را کپی کنید.

۳- عدم بهینه سازی برای موتورهای جستجو

بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو یا سئو، هنر تنظیم محتوای شما به گونه‌ای است که تا حد امکان در جستجوهای اینترنتی مرتبط شود و درنهایت دیده شود. این هنر نمایش محتوای شما در صفحه اول جستجوی گوگل است. بسیاری از نویسندگان جدید در بهینه سازی محتوای خود شکست می‌خورند و این مسئله یافتن محتوا را دشوار می‌کند. صادقانه بگویم، سئو بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوان در اینجا با جزئیات زیاد توضیح داد، اما به طور کلی، شما می‌خواهید کلمات کلیدی مرتبطی را که افراد جستجو می‌کنند در بخش‌های اصلی محتوای مانند عنوان، پاراگراف اول و غیره قرار دهید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید سعی کنید آن کلمات کلیدی را به معنای واقعی کلمه در هر جمله قرار دهید. قرار دادن مناسب بهتر از اشباع بیش از حد است. با تمرکز روی این کار یک مشکل خاص در تولید محتوا را از بین می‌برید.

۴- عدم انجام تحقیقات کامل

روزهایی را به خاطر می‌آورید که معلمتان شما را در مورد چیزهایی که در یک انشا ساخته بودید صدا می‌کرد، زیرا شما توانستید آن را جذاب جلوه دهید اما در واقع نمی‌دانستید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید؟ نویسندگان محتوای جدید نیز این مشکل را زیاد دارند. همیشه درباره موضوعی که قرار است در مورد آن بنویسید به طور کامل تحقیق کنید. به هر حال، مخاطبان شما احتمالاً شامل افرادی می‌شوند که به این موضوع علاقه‌مند هستند و احتمالاً خودشان چیزی در مورد آن می‌دانند، بنابراین اگر فردی هستید که فقط برای به دست آوردن دیدگاه‌ مخاطب محتوایی درست می‌کند، خیلی دوام نخواهید داشت. علاوه بر این، همانطور که قبلاً ذکر شد، تحقیقات کامل به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید چگونه محتوای خود را به بهترین شکل بهینه کنید.

تولید محتوای باکیفیت

۵- عدم جلب علاقه

وب دارای محتوای زیادی است. در واقع محتوا آنقدر زیاد است که باید به آن اهمیت داد. وقتی شخصی در گوگل یا بینگ یا هر موتور جستجوی دیگری جستجو می‌کند، ده‌ها یا بیشتر نتیجه را فقط در صفحه اول دریافت می‌کند. با فرض اینکه محتوای شما حتی در صفحه اول باشد، چه چیزی مخاطب را متقاعد می‌کند که محتوای شما را بخواند نه یکی از یازده مورد دیگر؟ همه چیز به عناوین جذاب و معرفی خوب برمی‌گردد.
اگر اولین قطعه از محتوای شما نظر کسی را جلب نکند، احتمالاً آنها را به خود زحمت نخواهد داد و اگر این کار را انجام دهند، اما علاقه آنها را حفظ نمی‌کند، احتمالاً سریعاً آنجا را ترک خواهند کرد. اگر مردم هرگز تمایلی به خواندن محتوا نداشته باشند در نتیجه محتوای شما اهمیتی ندارد.  آمارها نشان می‌دهد که کاربران به احتمال زیاد روی یکی از پنج نتیجه برتر در جستجوی آنلاین کلیک می‌کنند. شما باید تلاش کنید مقاله شما یکی از آن پنج مورد باشد.

۶- زیاده روی در فضای معمولی

مخاطبین امروز مقالات معمولی را دوست دارند. این احساس فراگیرتر به نظر می‌رسد مانند اینکه آنها به جای دریافت سخنرانی از یک استاد، با یک همسال صحبت می‌کنند. اما باید مراقب باشید که خیلی معمولی نباشید، زیرا در این صورت به نظر می‌رسد که شما مانند کسی هستید که اعتبار لازم برای گوش دادن به او را ندارد. مثلا:

-چه خبر رفیق؟ آیا آماده‌اید برخی از سایت‌های دست اول برای بافندگی را بررسی کنید؟»

این خط ممکن است دوستانه باشد، اما خیلی معمولی است. شما می‌توانید دوستانه و حتی معمولی باشید و در عین حال حرفه‌ای بودن را حفظ کنید، مانند:

-سلام، به دنبال وبسایت‌های عالی برای بافتنی هستید؟

یک تغییر جزئی، اما بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسد. دوستانه است اما همچنان قابل احترام به نظر می‌رسد.

۷- تبلیغات آشکار

اگر احساس کنید شخصی یا سایتی می‌خواهد چیزی را به شما بفروشد، اغلب به او شک می‌کنید. مخاطبین نیز این احساس را دارند و ممکن است در این بخش با مشکل خاص در تولید محتوا مواجه شوید. اگر محتوایی که می‌نویسید فقط بهانه‌ای برای تبلیغ خودتان باشد، مردم خیلی سریع علاقه خود را از دست می‌دهند. اگر احساس کند که فقط سعی می‌کنید تبلیغ کنید کمتر قابل اعتماد هستید. تبلیغات به خودی خود بد نیست، اما باید به طور طبیعی و کاملا اصولی انجام شود.

شناخت مخاطب در تولید محتوا

۸- عدم شناخت مخاطبان هدف

اگر نمی‌دانید برای چه کسی می‌نویسید، نوشتن فایده‌ای ندارد. مثل نوشتن نامه‌ای بدون در نظر گرفتن گیرنده می‌ماند. احتمالاً در بهترین حالت تصادفی و از هم گسیخته خواهد بود و با مخاطبی که آن را بررسی می‌کند ارتباط خاصی برقرار نمی‌کند زیرا او احساس نمی‌کند که شما واقعاً با او صحبت می‌کنید. اگر می‌دانید محتوای شما قرار است در مورد چه چیزی باشد، قدم بعدی این است که بفهمید مخاطبین علاقه مند و در واقع هدفمند چه کسانی هستند.

۹- جملات طولانی بدون نقطه

مقاله طولانی بد نیست! اگر مطالب جالب و ارزشمند باشد عالی است. مردم مقالات طولانی را خواهند خواند. اما «جالب» و «ارزشمند» واژه‌های کاربردی هستند. فقط برای طولانی‌تر کردن محتوای خود، جملات بی معنی را اضافه نکنید. اگر دیگر چیزی مرتبط با موضوع برای گفتن ندارید، مقاله را به پایان برسانید. هیچ کسی دوست ندارد وقت خود را تلف کند. متاسفانه این یکی از بدترین مشکل خاص در تولید محتوا است که با آن مواجه می‌شویم.

۱۰- همیشه ثابت می مانید

اگر موضوعات مختلفی برای بحث در محتوای خود دارید، آنها را در مقالات مختلف جدا کنید. اگر مخاطب شما روی مقاله شما کلیک کرده تا در مورد بافتنی بخواند، اگر در نیمه راه به سبد بافی هاردکور تبدیل شود، دیگر نمی‌نشیند. اگر می‌خواهید محتوایی برای سبد بافی هاردکور بنویسید، آن را در مقاله دیگری بنویسید تا برای مخاطبانی که بیشتر به آن علاقه مند هستند جذاب شود.

مشکل خاص در تولید محتوا

خیلی‌ها می‌گویند محتوا می‌نویسیم اما خوانده نشده یا جذب خوبی ندارد اما غافل از اشتباهات رایجی هستند که مرتب تکرار شده و موجب افت آن‌ها می‌شود. در این مقاله به ۱۰ مشکل خاص در تولید محتوا پرداختیم که واقعا طلایی است و بیشتر تولید کنندگان محتوا آن را مرتکب می‌شوند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید