Blog

وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی چگونه می شود؟

توسط در تجربیات مفید, کسب و کار ژانویه 3, 2023

از زمانی که یک تصمیم به راه‌اندازی یک کسب و کار می‌گیریم تا قله موفقیت، مدام در شرایط بحرانی و غیر بحرانی قرار داریم. بارها با نوسانات بازار و اتفاقات و حوادث روز کارمان سخت می‌شود اما این اصلا نشانه اتمام کارمان نیست. هیچ می‌دانید بسیاری افراد در همین شرایط جا خالی می‌کنند و از میدان به در می‌شوند؟ راستش این مقاله خیلی تخصصی نیست بلکه بیشتر حرف دل و راهنمایی برای عده‌ای است که سخت ناامیدند. این روزها بسیار با این سوالات رو برو می‌شوم: وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی چه می‌شود؟ آیا دیگر می‌توان به راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی فکر کرد؟ آیا اینستاگرام مکان امنی برای کسب و کارها هست؟ و هزاران سوال این چنینی که قصد دارم در این مقاله در حد توان و دانسته‌های خود به آن پاسخ بدهم.

وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی

وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی

دوستِ خوبم اول از همه این مسئله را برای خودت حل کن: یک کسب و کار اینترنتی در هر جای دنیا که باشد از نقطه آغاز تا موفقیت و از موفقیت تا ادامه همیشه و همیشه دچار بحران و مشکلات دیگری است. دقیقا مانند یک کسب و کار سنتی! باور کنید هیچ تفاوتی ندارد حتی به مراتب سخت‌تر هم هست. گاهی با شرایط اقتصادی زمین می‌خوریم، گاهی با شرایط جوی! گاهی مانند این روزها درگیر مشکلات جامعه می‌شویم و کارمان می‌خوابد و حتی گاهی دچار مشکلات خانوادگی هستیم. اما به جرات می‌گویم هیچ کدام نباید باعث شود کسب و کارتان را رها کرده یا تصمیم خود را ملغی کنید.

راستش را بخواهید منی که جلوی شما ایستاده‌ام و اینگونه صحبت می‌کنم بارها شکست خوردم، بارها دچار نوسانات و مشکلات جدی شده‌ام! حتی بارها برای هفته‌ها کار را رها کردم اما دوباره برگشتم. دوباره تصمیم به ادامه گرفتم و هرگز قصد ترک کسب و کارم را نداشتم. حداقل در ۱۰ سال گذشته کانتنت یاب اینگونه بوده‌ام.

با فیلترینگ چه کنیم؟

من قصد دفاع یا سرکوب جایی را ندارم. کاملا درک می‌کنم که بسیاری از کسب و کارها تنها بر بستر اینستاگرام بوده و درآمد کسب می‌کردند اما در وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی این روزها تقریبا حدود ۴ ماهی است که بهم ریخته و حتی نابود شده. دوستِ من از حق نگذریم! اینستاگرام و هر نوع شبکه این چنینی تنها یک شبکه اجتماعی است که شما هیچ مدیریتی روی بستر آن ندارید. چطور می‌شود یک کسب و کار به بستری که هیچ مدیریتی روی آن ندارد اتکا کند؟

قطعا کانتنت یاب هم در اینستاگرام پیج داشته و به شدت روی آن فعال بوده! حرف‌های من عدم استفاده از این اپلیکیشن نیست بلکه ادامه فعالیت است اما تنها کلامم این است که بستری امن برای کسب و کار خود درنظر بگیرید و فعالیت مستمری را روی آن داشته باشید. اینستاگرام، فیسبوک، توییتر، لینکداین و… می‌توانند در کنار این بستر امن فعالیت کنند و به دیده شدن بیشتر شما کمک کنند.

فیلترینگ

اینکه آیا اینستاگرام برای همیشه فیلتر می‌ماند یا خیر را نمی‌دانم. اما این را می‌دانم که خیلی سال است با وجود فیلتر بودن یوتیوب، فیسبوک، توییتر و… همچنان در تمامی این پلتفرم‌ها برای کسب و کارهایمان فعال بودیم تا کاربر بیشتری را جذب کنیم. پس بهتر است جمله خود را اینگونه بگوییم که همیشه وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی است و این تازگی ندارد.

اتفاقاتی که بعد از فیلترینگ اینستاگرام افتاد

بسیاری از کسب و کارها که فقط به این بستر متکی بودند که عده بیشتری را خانم‌ها شامل می‌شدند، از بین رفتند. اگر در زمان بحرانی فعالیت کنند خائن هستند، چنانچه صحبت نکنند وسط باز هستند و این مسائل باعث شد کار خود را ترک کرده و محیط اینستاگرام صرفا بطور کلی تبدیل شد به اخبار و حوادث روز! هنوز این منطق را درک نمی‌کنم! ما تحت هر گونه شرایطی که باشیم نباید کار و فعالیت خود را ببوسیم و بگذاریم کنار! چطور برخی افراد این مسئله را درک نمی‌کنند و از ما بابت فعالیت‌هایمان انتقاد می‌کنند؟!

اینکه من در شرایط فعلی نیز به فعالیت‌های خود بپردازم اصلا معنی این را نمی‌دهد که همدرد آدم‌ها نیستم. برعکس این نشانه قدرت من است که در شرایط بحرانی جامعه، محکم ایستاده و با هر طوفانی به فعالیت خود مشغولم. تا به حال از این جهت به ماجرا نگاه کرده‌اید؟!
عرضم به حضور شما که همین فاصله‌های طولانی که موجب کار نکردن و فعالیت نکردن شد، کسب و کارها را در هم پاشید البته که فیلتر شدن اینستاگرام هم تاثیر بسزایی در آن داشت.

تکلیف کسب و کارهایی که از بین رفتند

الان سوال این است: کسب و کارهایی که از بین رفتند چه کنند؟ تکلیفشان چیست؟
فعالیت خود را مجدد از سر بگیرید. سعی کنید کم کم به روال سابق برگردید  فعالیت کنید. اما به دنبال ساخت پایگاه ایمن خود باشید. در حال حاضر داشتن یک وبسایت در حد و حدود خودتان که سرور ایران داشته باشد بهترین گزینه است. در همین ابتدا باید کمی هزینه کنید اما ارزش دارد. می‌دانم که برای تبلیغات در اینستاگرام هم هزینه زیادی پرداخت کردید، حالا تصور کنید باز هم قرار است مانند آن ولی برای یک بار رفتار کرده و هزینه ثبت دامنه، تهیه هاست و طراحی را بدهید. اما بجایش دیگر با خیال راحت مغازه خود را تاسیس کرده و می‌دانید تحت هر طوفانی از این رو به آن رو نخواهد شد.

زمانی که این اتفاقات افتاد و به یکباره همه نگران کسب و کارهایشان شدند ما نیز چنین وضعیتی داشتیم اما دلمان به همین سایت گرم بود که حتی در شرایط ملی شدن نت پابرجا بود و کار می‌کرد. این یعنی آینده نگری و راه نجات کسب و کار! پس اگر تا به امروز به داشتن یک سایت فکر نکرده‌اید حتما تصمیم بگیرید و اگر کسب و کارتان را جدی می‌بینید برایش فکری کنید.

تکلیف کسب و کارهایی که از بین رفتند

ادامه فعالیت چگونه است؟

باز هم تاکید می‌کنم با تمام حرف‌هایی که زدم، به تمام پلتفرم‌هایی که برای کسب و کار آدم‌ها ارزش قائلند احترام می‌گذارم و فعالیت در تمامی آن‌ها را پیشنهاد می‌کنم البته با توجه به موقعیت هر کدام. اما تمام حرفم این است که پایگاه ثابت خود را بسازید و با جدیت تمام به مدیریت و فعالیت در آن بپردازید. این راه موفقیت شما و رسیدن به رشد ایده‌آل است.

تنها از شما یک خواسته دارم!

لطفا معتدل باشید! فردی که قصد موفقیت در هر هدفی را دارد باید معتدل باشد. اینکه یا از اینور بوم بیفتیم یا از آنور بوم اصلا برایمان خوب نبوده و نتیجه جالبی به همراه نخواهد داشت. یادمان نرود برای رسیدن به چیزهایی که این روزها داریم چقدر تلاش کردیم، چه روزها و شب‌هایی را بیدار ماندیم، چقدر هزینه کردیم و … پس چطور راضی می‌شویم به همین راحتی از دستمان برود؟ از شما می‌خواهم عاقلانه رفتار کنید. با هر اتفاق عجیب و ناراحت کننده‌ای مواجه می‌شوید لطفا بنشینید و کمی فکر کنید و آرام شوید و تصمیم درست را درمورد کسب و کارتان بگیرید. خاصیت مدیر بودن این است! اسمش زیباست اما عملکردش بسیار سخت و طاقت فرسا! اصلا به همین دلیل است که خیلی‌ها تا آخر عمرشان کارمند بودن را انتخاب می‌کنند زیرا کار بسیار ساده‌تری است. پس اگر قرار است مدیر خوبی باشی، باید روش و منش خود را عوض کنی تا در وضعیت کسب و کارها در شرایط بحرانی مقاوم و استوار بمانی و رشد کنی.

اگر در هر بخش از این مسیر به کمک احتیاج داشتی قطعا می‌توانی روی کمک ما حساب کنی. تنها کافیست فرم زیر را پر کرده و خواسته خود را برایمان مشخص کنید تا با شما تماس بگیریم. 

  • در این بخش می‌توانید مطابق با نیاز خود قسمت موردنظر را تیک بزنید.
  • شماره تماس خود را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم

ارادتمند شما – بهار

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید