Blog

سئوی تکنیکال چیست؟

توسط در سئو آوریل 30, 2022

سئوی تکنیکال یک موضوع فنی است که برای هر سایتی باید انجام شود تا به خوبی در مرورگرهای جستجوگر چون گوگل دیده شود و در معرض نمایش بازدید کنندگان قرار گیرد. در واقع بهینه سازی تکنیکال بهینه سازی سایت انجام می شود و برخلاف سئوی داخلی یا خارجی با موتور جستجو، موارد فنی سایت،ربات ها، کدهای برنامه نویسی و…ارتباط دارد.

سئوی تکنیکال

ابتدا در سئوی تکنیکال، سایت برای ربات‌های موتور جستجوگر آماده می شود و بعد یک سایتی ساخته می شود که ساختار درستی دارد و کاربر با وارد شدن در سایت از قسمت های مختلف آن می تواند بهره برداری دلخواه را بکند و لذت ببرد.
امروزه سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس بیش از نیمی از سئوی تکنیکال را بطور خودکار در سایت ها پیاده سازی می کنند و دیگر مانند قبل ذهن مخاطبان را درگیر خود نمی کند تا مجبور باشند برای پیشبرد کار سایت آن را در جایگاه مهمی قرار دهند و روی آن انرژی صرف کنند.

سئوی تکنیکال سایت مسئله خیلی مهمی است برای مثال، شما یک سایتی دارید و محتواهای خوبی هم تولید می کنید ولی بعد از مدتی متوجه
می شوید این محتواها در نتایج گوگل به نمایش در نمی آید که این مشگل می تواند به مخفی بودن وب سایت شما از دید ربات های موتور جستجو مربوط شود، ربات نمی تواند وب سایت شما را ببیند و به محتواهای شما رنکینگی اختصاص بدهد.

این عیب با نوشتن یک کد چند خطی در سایت حل می شود که با سئوی تکنیکال ارتباط دارد و نشان می دهد که تا چه حد این سئو روی دیده شدن یا دیده نشدن سایت شما تأثیر می گذارد و باعث شکست یا موفقیت آن می شود. پارامترهای مربوط به سئوی تکنیکال وب سایت ها را با هم بررسی می‌کنیم.

سئوی تکنیکال

1.سرعت سایت

اگر سایتی سرعت خوبی نداشته باشد و کاربر مجبور شود برای دیدن محتوای سایت مدت زمان زیادی منتظر شود، بطور یقین معطل نشده و احتمال دارد سایت را ترک کند. معمولاً زمان انتظار نمایش یک محتوا در حد معمول و استاندارد باید در حدود 2 تا 7 ثانیه باشد و حتی اگر این زمان به کمتر هم تنزل کند خیلی بهتر است بنابراین سرعت لود بالای یک محتوا برای کاربر خیلی اهمیت دارد.
برای افزایش سرعت سایت ضروری است به بهینه سازی آن اقدام کنیم و این کار هم با کمک آموزش های سطح وب و یا یک برنامه نویس حرفه ای قابل اجرا است.

ابزارهایی چون  PageSpeed Insights ابزار رایگان گوگل، جی تی متریکس(Gtmetrix)، webpagetest و سرچ کنسول برای تست سرعت سایت وجود دارند که با آنها می توانید سرعت سایت را بسنجید و در باره دلایل کندی آن هم تجزیه و تحلیل کنید.

2.بهینه شدن ساختار سایت برای ربات های جستجوگر

موتورهای جستجوگر مانند گوگل برای نشان دادن صفحه های وبسایت شما از یک سری ربات به نام هایی مثل (Crawler) یا خزنده،عنکوبت و…کمک می گیرند. ربات ها توانایی خیلی زیادی برای بررسی صفحه های وب سایت شما را ندارند، لازم است بستر این کار به خوبی فراهم شود، فکر نکنید یک مقاله ای را تهیه کردید و انتظار داشته باشید که خزنده ها به راحتی آن را پیدا کنند و به نمایش بگذارند.

باید شرایطی را مهیا کنیم تا به ربات ها یا خزنده ها کمک شود تا محتوای سایت شما را نشان بدهند. بهترین روش برای انجام این کار ایجاد یک ساختار مناسب پیگیری و جستجو کردن در سایت است. ربات ها برای پیدا کردن صفحات سایت از لینک ها کمک می گیرند یعنی اگر به صفحه ای در سایت لینک بدهیم کاربر هم می تواند محتوای آن صفحه را ببیند و هم به عنوان Index برای صفحه شما در پایگاه داده گوگل و نمایش آن ذخیره می شود.

بنابراین، طبق استاندارد باید برای پیداکردن صفحه های جدید، لینک های داخلی در سایت برقرار شود در غیر این صورت جستجوی ربات ها بطور ناقص انجام می شود.

3.فایل متنی robot.txt

تشخیص خزنده ها خیلی ضعیف است و به آسانی هر صفحه ای را در سایت شما ایندکس می کنند بنابراین لازم است با زبان برنامه نویسی این مشکل را بر طرف کنیم. فایل متنی robot.text که در هاست وبسایت بارگذاری شده شامل یک سری دستورات برنامه نویسی است که با خزنده های جستجوگر ارتباط ایجاد می کند.
این فایل متنی به ما کمک می کند تا روی ربات ها کنترل داشته باشیم و از آنها بخواهیم که هر صفحه ای مانند صفحه پرداخت سایت و… از سایت مان را ایندکس نکند.

وقتی برنامه نویس ها می خواهند سایت های وردپرسی را کامل کنند یک خط کد را در داخل فایل ربات می گذارند تا آنها نتوانند سایت ناقص را بررسی کنند و این وظیفه طراح است که بعد از اتمام کار سایت کد مربوط را از فایل ربات حذف کند.

4.رفع ایراد صفحه 404 و لینک شکسته

زمانی اتفاق می افتد که شما یک صفحه ای را حذف می کنید و بعد که می خواهید آن را برگردانید صفحه 404 ظاهر می شود که محتوای آن کاملاً حذف شده و لینک مربوط به این صفحه هم خراب و شکسته است. ربات از صفحه 404 بیزار است و در ضمن وجود چنین صفحه هایی در سایت سبب کاهش قدرت سئوی تکنیکال می شود. برای حل این مشکل از ریدایرکت 301 استفاده می کنند که به کمک آن ربات و کاربرانی که وارد این صفحه می شوند به صفحات مرتبط یا صفحه اصلی سایت هدایت می شوند.

بهینه سازی سایت

5.جلوگیری از وجود صفحه های تکراری(Duplicate Content)

یک کسب و کاری یک مدل محصول در چند رنگ دارد و مشابه هستند. در واقع تمام صفحه های این محصول دارای یک محتوا و توضیحات یکسان است. مرورگر گوگل در قبال تمام محتواهای تکراری سایت اعتبار سئوی سایت تان را تنزل می دهد برای رفع این مشگل از تگ کنونیکال استفاده
می کنند که راه حل خود گوگل است که با این تگ می توانید به مرورگر گوگل بفهمانید که از بین صفحه های تکراری کدامیک نسخه اصلی است و کدامیک از آنها را در نتایج جستجو اندیکس نکند.

6.امنیت سایت

مرورگر گوگل به امنیت سایت خیلی حساس است، اگر سایت تحت حملات هکرها قرار گیرد گوگل امتیاز منفی به سایت می دهد و حتی به کاربران هم اطلاع می دهد که وارد سایت نشوند بنابراین سلامت سایت برای گوگل اهمیت دارد.

7.سایت مپ

این سایت هم مانند فایل متنی ربات با فرمت XML است ولی کارکرد متفاوتی دارد، لینک صفحات را در خود جای می دهد. مرورگر گوگل به جستجوی خودکار سایت مپ می پردازد و صفحات داخل آن را پیدا و بررسی می کند و باعث می شود تا ربات ها راحت تر بتوانند صفحه ها را شناسایی کنند.

8.ریسپانسیو یا سازگاربودن سایت با هر صفحه نمایشی

در قالب های قدیمی، صفحات سایت با نمایشگر کامپیوتر هماهنگ بود و با نمایشگر تبلت یا گوشی سازگاری نداشت و به خوبی نمایش نمی داد، گوگل به این موضوع حساسیت دارد و ایراد می گیرد. امروزه این مشکل به خوبی رفع شده و صفحه سایت با هر نمایشگری چون موبایل هم سازگار است.

9.ساختارمند کردن آدرس صفحات سایت

URL یکی از پارامترهای سئو تکنیکال است. گوگل به کوتاه بودن آدرس صفحه های سایت شما خیلی علاقه مند است و این مورد به بهینه سازی سایت کمک زیادی می کند. درکل، بهتر است برای URL موارد زیر رعایت شود:

  • از حروف مبهم و بی معنی استفاده نشود.
  • از کلمات کلیدی استفاده شود.
  • حدالامکان آدرس صفحه شما کوتاه باشد.

سئوی کامل سایت

10.استراکچر دیتاها

در حالت عادی گوگل با یک سری از الگوریتم های خود تشخیص می دهد که محتوای سایت در چه کیفیتی است. برای مثال با بررسی چگالی کلمات کلیدی، کلمات مرتبط، عکس ها و تصاویرو… در متن محتوا به صفحه شما رتبه می دهد ولی توانایی تشخیص محتوای خود صفحه را ندارد. شناخت محتوای صفحه توسط گوگل با یک سری از کدهای برنامه نویسی به نام استراکچر دیتا انجام می شود که کمک می کند تا گوگل محتوایتان را بهتر بفهمد و علاوه بر افزایش دادن رتبه و اعتبار صفحه نوع نمایش سایت شما در نتایج هم تغییر کند و بهتر شود.

11.لینک های Breadcrumbs

در واقع همان لینک‌ها یا مسیرهایی هستند که در بالا و پایین سایت نمایش داده می شوند و به کاربر نشان می دهد که در کجای این سایت قرار دارد.

در پایان

در کل سه نوع سئو برای بهینه سازی سایت داریم که یکی از آنها سئوی داخلی(on-page SEO) است که شامل فعالیت هایی است که برای سایت انجام می دهیم و بیشتر به محتوای ما وابسته است.سئوی بعدی، سئوی خارجی(off-page SEO) است که سبب ارتباط سایت ما با سایت های دیگر می شود و به بخش لینک سازی ما مرتبط است.

در کنار دو سئوی داخلی و خارجی یک سئوی دیگر به نام سئوی تکنیکال یا فنی داریم که تمام اقداماتی را که باعث می شوند سایت ما توسط ربات های گوگل بررسی شود در بر می گیرد و اهمیت زیادی دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید