Blog

مهم‌ ترین رازهای رسیدن به موفقیت در کسب و کار

توسط در کسب و کار سپتامبر 5, 2022

الان هر کسی رو میبینی دوست داره برای خودش کسب و کار راه بندازه و دست یه عده رو بگیره. متاسفانه همه از کارمندی گریزونن و دلایل محکمی دارن. حالا کاری با دلایلش ندارم و قرار هم نیست کارمند بودن رو براتون شرح بدم چون همه ما روزی این مسئله رو تجربه می‌کنیم یا کردیم و به قول قدیمی‌ها کارمندی رو میشه به نوعی سوپاپ اطمینان دونست. اما سر صحبتم برای افرادیه که عاشق راه‌اندازی کسب و کارن و دوست دارن خودشون باشن و خودشون. رازهای مهمی در این مسیر وجود داره که شاید ندونی  خیلیا هم بهت نگن اما من امروز تصمیم گرفتم درباره مهم‌ترین رازهای موفقیت در کسب و کار باهاتون صحبت کنم. پیشنهاد می‌کنم این مطلب رو حتما تا انتها با من همراه باشید…

رازهای موفقیت در کسب و کار

ابتدای مسیر کسب و کار برای همه آدما سخت و یه جورایی گیج کنندست. همه ما این حالت رو تجربه کردیم و این قانون برای همه صادقه. پس اگه اول کاری و این حالت رو داری اصلا نگران نباش چون طبیعیه. هر آدم موفقی که الان میبینی و از موفقیتش لذت میبری یه روزی در بدترین تصمیمات گیر کرده بود و نمیدونست باید چطور کارش رو پیش ببره. اما خوبیه وضعیت تو میدونی چیه؟ اینکه راهنمایی‌های امروز میتونه بشدت تو رو از حالت سردرگمی خارج کنه و بهت کمک کنه مسیر درستی رو انتخاب کنی و ادامه بدی.

رازهای موفقیت در کسب و کار

۱- با ایده اولیه شروع کن

همه ما یکم کمال‌گرایی رو در وجودمون داریم اما این کمال‌گرایی وقتی بیش از حد بشه اوضاع رو وخیم میکنه. حتما با آدمایی رو به رو شدی که هی حرف میزنن و درنهایت هیچ اقدامی نمیکنن و منتظر اتفاق‌های عجیبن. اگه میخوای موفق باشی با همون ایده اولیه که داری دست به کار ش و صبر نکن. شروع کن! تو باید شروع کنی تا بفهمی چطوری باید مسیر رشد  گسترش رو بری. باید مخاطب‌ها بیان و تو اونا رو شناسایی کنی و بفهمی دقیقا چی میخوان تا بتونی کارت رو رونق و گسترش بدی. این از رازهای موفقیت در کسب و کار هستش که اگه بهش توجه نکنی واقعا حالا حالاها درگیری و شروع کردن برات میشه یه غول بزرگ که هیچوقت شکستش نمیدی.

۲- فروش، عامل اصلی موفقیت

هر نوع کسب و کاری که داشته باشی در نهایت باید یه چیزی رو بفرشه. اگه فروشگاه فروش محصول داری که خب مشخصه، اگه خدمتی ارائه میدی که بازم ردپای فروش توو کسب و کارت هست. پس هر شخصی که میخواد کسب و کار داشته باشه قطعا باید فروش رو خوب بلد باشه! مهارت فروش خیلی مهمه و بهت کمک میکنه تا راحت‌تر جلو بری و بتونی مشتری بیشتری جذب کنی پس این راز رو بلد باش و برای افزایش مهارتت آموزش ببین.

۳- تیم سازی اصولی و منطقی

یه سری کسب و کارها اونقدر کوچیکه که در ابتدای کار، فرد خودش به تنهایی همه کارها رو انجام میده اما اگه نیازمند تیم سازی در کسب و کارتون هستید باید یه سری موارد رو درنظر بگیرید! اینجا قرار نیست شما برای استخدام نیرو باهاشون دوست باشید یا احساسی تصمیم بگیرید. این نیروی کار باید همونی باشه که شما توی کار بهش نیاز دارید و امکان انجام امور رو بخوبی داشته باشه. در مسیر فعالیت هر جا حس کردید نیروی موردنظر به کارتن نمیاد و ان چیزی نیست که انتظار داشتید خیلی فوری اخراج کنید و نیروی متخصصی رو جایگزین کنید. این از بهترین رازهای موفقیت در کسب و کار هستش که خیلیا بهش توجه نمیکنن.

۴- تمرکز درست و دقیق

هر نوع کاری که دارید باید روی ۴ مورد بخوبی تمرکز کرده و جوابش رو پیدا کنید:

  1. روش بهبود کیفیت
  2. کاهش زمان خدمت‌رسانی به مشتری
  3. اموری رو که میشه بصورت خودکار انجام داد
  4. روش جذب افراد بیشتر که نیازمند محصول و خدمت ما هستند

دقیقا مواردی هستند که باید روشون تمرکز کرده و دقت کنید تا بتونید موفق جلو برید.

تیم سازی اصولی و منطقی

۵- تعیین هدف بزرگ

مسلما باید یک هدف بزرگ یا اصلی داشته باشین و براساس اون هدف‌های کوچک بچینید. این مسئله مستلزم داشتن استراتژی و برنامه دقیق و درسته. وقتی هدف بزرگ دارید قطعا زمانبندی طولانی مثل ۵ سال براش درنظر میگیرید و حالا میاین میگید برای رسیدن بهش باید چه اهداف ریزی رو درنظر بگیریم و اینطوری میشه که با یک برنامه دقیق و پله‌ای به نتایج شگفت‌انگیزی می‌رسید. این هم یکی از رازهای موفقیت در کسب و کار هستش که خیلیا بهت نمیگن.

۶- سطح انتظار از کارمندان

تو به عنوان کارفرما و شخصی که کسب و کاری داره اصلا نباید از کارمندات انتظار داشته باشی دقیقا عین خودت احساس مسئولیت کنن و هیجان داشته باشن. اونا شاید صرفا به این تجارت به چشم یک کار کارمندی نگاه میکنن! پس اگه چنین انتظاری داری همین حالا قطعش کنم تا ذهنت منفی نشه و بتونی راحت‌تر ادامه بدی.

۷- مشاور حقوقی

زمانی که شرکت شما بزرگ میشه و نیروهای کاری دارید، حتما باید با یک مشاور حقوقی خبره و کاربلد صحبت کنید تا از تمام جریانات کار مطلع بشید. اینکه چطور حقوق کارمندا درست واریز بشه، مسائل بیمه‌ای اونا به چه شکل هست و…

۸- پس انداز داشته باشید

یک کسب و کار همیشه توو روزهای اوج و موفقیتش نمیمونه. روزای سختی داره که ممکنه هیچ درآمد نداشته باشه و فقط مجبور به کار کردن باشید. در این زمان‌ها شما هم باید بتونید خرج و مخارج کسب و کار رو بپردازید و هم حقوق افراد رو! پس حتما باید پس انداز کنید تا این روزها دچار مشکل نشید. طبق قانون همیشه باید مخارج ۶ ماه آینده رو ذخیره داشته باشید این یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کسب و کار هستش.

۹- استفاده از ضرب کننده‌ ها

یک فرد صاحب کسب و کار مرتب باید فکر گسترش و گرفتن مشتری بیشتر باشه. برای این منظور باید از ضرب کننده‌ها استفاده بشه. حالا یعنی چی؟ با یک مثال توضیح میدم…
تصور کن کسب و کار دفتری دارید و یک تعداد کارمند که فعالیت می‌کنند. درآمد شما از یک سری مشتری که به دفترتون میاد تامین میشه. حالا میای و یک وبسایت خوب هم طراحی میکنی  یک سری مشتری از سایت هم میگیری! این یعنی تو از ضرب کننده استفاده کرده و کسب و کارت رو رونق و گسترش دادی.

استفاده از ضرب کننده‌ ها

۱۰- شناخت درست مشتری

در واقع میتونم بهت بگم در امر فروش، همه چیز همین شناخت درست مشتریه. تو تا مشتری خودتو نشناسی قطعا نمیتونی در فروش موفق عمل کنی. مطابق با خواسته مشتری باید رفتار کنی تا درآمدت چند برابر بشه، مشتری بیشتری جذب کنی و مشتری‌ها رو وفادار کنی.

۱۱- شناخت رقیب موفق

یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در کسب و کار، رصد کردن رقبای موفقه. اینکه اونا چه میکنن؟ کجا میرن؟ چه اهدافی دارن و چطور دارن مشتری بیشتری جذب میکنن. این خودش بشدت در روند رشد شما تاثیرگذاره و میتونه به موفقیتتون کمک شایانی کنه. پس میشه گفت این مورد هم جزء رازهای موفقیت در کسب و کار به شمار میره.

۱۲- برندسازی درست

همه کسب و کارها تمایل دارن یه روزی اسمشون سر زبون‌ها باشه! غیر این نیست. ولی چطور میشه برند شد؟ با ارتباط مثبت و خوب با مشتری‌ها و افراد میتونیم این اتفاق رو ممکن سازیم. اینکه بخوایم مرتب فقط فکر پول درآوردن باشیم این امکان رو از خودمون میگیریم! گاهی لازمه خدمات رایگانی ارائه بدیم تا افراد بهمون دلگرم بشن و برندسازی درستی داشته باشیم.

۱۳- صبور باشید

و مورد آخر که خیلی خیلی مهمه صبر و حوصله‌ست! اگه واقعا توان صبوری نداری دور کسب و کار رو خط بکش. یک کسب و کار موفق قطعا یک مدیر صبور و کارکشته داره که به اینجاها رسیده. با عجله هیچوق به نتیجه خوبی نمیرسی. تمام!

دوست داری کسب و کار خودتو راه بندازی؟

من احساس میکنم این روزها خیلی از آدما فکرشون درگیر راه‌اندازی یک کسب و کاره اما دقیقا نمیدونن مسیر درست چیه. واسه همین دوست دارم در این مسیر کمک کنم تا به نتایج خوبی برسید و تصمیم درستی بگیرید. امروز رازهای موفقیت در کسب و کار رو بهتون گفتم و امیدوارم واستون مفید واقع بشه. اگه دوست داشتید نظرتون رو در کامنت‌ها با من به اشتراک بگذارید.

بهاره کوهستانی – بنیان‌گذار کانتنت یاب

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید