Blog

تعیین سبک اختصاصی در تولید محتوا

توسط در تولید محتوا آگوست 29, 2022

یکی از مواردی که خیلی در تولیدمحتوا مهم و موثره سبک اختصاصیه! حتما شنیدی بارها گفتم برای جذب مشتری سبک مخصوص به خودتو داشته باش! اینکه تو بتونی یه سبک تر و تمیز و اختصاصی داشته باشی قطعا کم کم شناخته میشی و تبدیل میشی به یک برند که عالم و آدم میشناسنت. دیگه هر جا ردپایی از محتوای تو باشه، چشم بسته میگن عههه این محتوا ماله فلانیه یا ماله فلان شرکته! سبک اختصاصی در تولید محتوا یعنی همین. مقاله امروزو میخوام اختصاص بدم به توضیح سبک و اینکه چطور یک سبک مخصوص به خودمون داشته باشیم. اگه پایه‌ای با من همراه باش…

سبک اختصاصی در تولید محتوا

ما در زندگی خود با آدمایی مواجه میشیم که هرکدوم به سبک خاصی حرف میزنن. مثلا بعضیا یه تکه کلام‌هایی دارن، بعضیا بلند بلند حرف میزنن، بعضی دیگه اونقدر یواش حرف میزنن که ممکنه اصلا متوجه حرفاشون نشیم. این مدل‌ها همه سبک اختصاصی آدماست! همین موضوع رو توی تولید محتوا هم باید داشته باشیم! دقیقا با خوندن یا شنیدن یا دیدن محتوای ما باید خواننده توی ذهنش بمونه که عه فلانی محتواهاش این سبک رو داره.

سبک اختصاصی در تولید محتوا

واقعا لازمه سبک خودمون رو داشته باشیم؟

نه لازم نیست اما ممکنه نداشتن سبک باعث بشه هیچوقت تو رو نشناسن و مثل بقیه خطاب بشی. توی این بازار رقابتی که دیگه واسه همه مسجل شده که تولیدمحتوا اصل و هدفه، شما برای اینکه خوب دیده بشی قطعا بهت پیشنهاد میشه سبک اختصاصی در تولید محتوا داشته باشی. همین سبک تو رو از بقیه تمیز میده و برند میکنه رفیق!
البته اینو باید بگم که استفاده از سبک به این معنی نیست که حتما بیای و لوس بازی دربیاری و بگی سبک منم اینه! نه اصلا…
ببین سبک با لحن کمی متفاوته. اینکه یکی میاد و پای تموم توضیحاتش مثال میزنه یعنی سبک خاصی داره!
یکی که کلا ویدیوهاش رو بصورت نکته‌ای میگه سبک خاصی داره!
کسی که محتواش رو در قالب یک بازی یا داستان میگه سبک خاصی داره!
یا منی که تموم محتوا رو به زبان خودمونی مینویسم قطعا سبک خاصی دارم!
گرفتی منظورم از سبک چیه؟

عوامل تاثیرگذار بر انتخاب سبک مناسب

اولین و مهم‌ترین چیزی که باید بهش توجه کنیم، عوامل تاثیرگذار روی سبک اختصاصی در تولید محتواست. بالاخره باید بدونیم توی حوزه کاری ما چه عواملی تاثیرگذار هستند و باید بهشون توجه کرد. به عنوان مثال:

  • شناخت مخاطب هدف: باید بدونی به چه دسته از مخاطب‌ها مواجه هستی، برای چه کسایی قراره محتواسازی کنی و اینکه این آدما علاقه‌مند به چه نوع محتوایی هستند.
  • هدف از تولید محتوا: همه ما از محتوایی که میسازیم بالاخره یه هدف مشخصی داریم. یکی محتواسازی میکنه که تبلیغات بگیره، یکی محتوا میسازه که افراد با کسب و کارش آشنا بشن و درنهایت از محصولات و خدماتش استفاده کنن و …
  • فضای انتشار محتوا: فضا خیلی فرق داره‌ها! اینکه توو اینستاگرامی یا سایت یا هر جای دیگه. این خیلی میتونه توو انتخاب سبک مشخص بهت کمک کنه و باید قطعا درنظر بگیریش. مثلا اینستاگرام فضای دوستانه‌تریه و باید حواست باشه چطوری داخلش رفیق پیدا کنی.
  • حوزه فعالیت: یکی میبینی حوزه فعالیتش خیلی تخصصیه و واقعا انتخاب سبک مشخص سخته و سبکی هم که انتخاب میشه قطعا باید رسمی باشه! یکی دیگه حوزه عمومی‌تری داره و باز هم سبکش متفاوته…

سبک خاص محتوایی

انتخاب سبک مناسب برای محتوای خود

حالا بعد گفتن تمام توضیحات، نوبت به این رسیده تا نکات مهم و طلایی رو برای انتخاب سبک اختصاصی در تولید محتوا بهتون بگیم.

۱- انتخاب سبک مخصوص شماست

اینکه من بهتون بگم شما باید از این مدل سبک توو کسب و کارت استفاده کنی خیلی اشتباهه و اصلا نباید بپذیری. سبک اختصاصی واقعا فقط مخصوص به خودتونه و شمایی که از کسب و کار و نوع فعالیتت مطلعی و میتونی براش سبک مشخصی رو درنظر بگیری. پس ازت خواهش میکنم توی این مورد خودت وقت بذار و با توجه به راهنمایی که امروز در اختیارت قرار دادم، سبکت رو مشخص کن! نذار کسی بهت بگه باید اینکارو کنی یا اونکار!

۲- آزمون و خطا کردن

اصلا با خودت فکر نکن کسی که الان صاحب سبکه یهو همون اول کاری اومده و یه سبک داشته و کارش گرفته!!! نه اصلا اینطور نیست. سبک اختصاصی در تولید محتوا به مرور زمان و با صحیح و خطا کردن به دست میاد. شما اونقدر به مرور غرق در محتوا و کسب و کارت میشی که خودت دستت میاد باید چه سبکی رو به کار ببندی. اینو گفتم خیالت رو راحته راحت کنم.

۳- صبور باشید

فکر کن سبک خاص خودتو انتخاب میکنی. بعد چند تا محتوا میبینی هیچ اتفاقی نیفتاده و مثلا بنرند خاصی نشدی و بیخیالش میشی. اینجا میری دنبال یه سبک دیگه! عزیزم وقتی سبک اختصاصی خودتون پیدا کردی نباید فورا وارد عمل بشی و تا دیدی جواب نداد رهاش کنی که. صبور باش لطفا! این موارد به مرور زمان و در تعداد بالای محتوا جواب میده نه همون لحظه یا یک مدت کوتاه!

۴- توقف نکنید

الان ما حرف از سبک اختصاصی در تولید محتوا زدیم. یه سری میان کلا کارو متوقف میکنن تا سبک خودشون رو پیدا کنن! عزیزم اینکارو لطفا به هیچ وجه انجام نده! تو تا محتواسازی نکنی، سبک موردنظر رو هم پیدا نمیکنی. پس لطفا کارو شروع کن تا به مرور با همین محتواهات و مخاطب‌هایی که پیدا میکنی سبکت رو هم یافته و بسازی.

۵- الگوبرداری از دیگران

اینکه بخوای از شخص دیگه‌ای که حرفه‌ای تر از تو عمل میکنه الگو بگیری کار بدی نیست. فقط لطفا سبک اونو کپی نکن و فقط بیا و با توجه به نوع فعالیت خودت تغییرش بده. اینم مهارت خودشو می‌طلبه اما بالاخره باید این چیزا رو یاد بگیری.

شیوه نگارش منحصر به فرد

هنوز سبک خودتو پیدا نکردی؟

داشتن سبک اختصاصی در تولید محتوا یک امر مهم برای برند شدن و شناخته شدنه. اما کار ساده‌ای نیست و نیازمند یک سری نکته مهمه که امروز توو محتوامون بهت گفتم. به نظرم همین حالا کل مقاله رو بخون و سبک مخصوص به خود رو در تولید محتوا درنظر بگیر.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code