Blog

آموزش تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی

توسط در تولید محتوا اکتبر 14, 2020

هر روز که می‌گذرد افراد تصمیم می‌گیرند فروشگاه اینترنتی بسازند و از طریق آن کسب و کاری برهم زده و درآمدی داشته باشند. حال این فروشگاه اینترنتی می‌تواند وظیفه فروش محصولاتی مانند پوشاک، لوازم خانگی، لوازم آرایشی-بهداشتی یا حتی خوراکی را برعهده بگیرد. از طرفی می‌تواند فقط مشغول فروش خدمات مانند خدمات هاست و دامنه، کتاب الکترونیکی و … شود. ساخت فروشگاه اینترنتی یک بُعد است و ارتقا و رساندن آن به فروش و درآمد خوب بُعد دیگر قضیه است. مسلما برای اینکه بتوانیم مخاطبین خود را جذب کنیم تا به سراغ فروشگاه بیایند، باید تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی را آغاز کنیم. اما تولید محتوا برای یک فروشگاه اینترنتی به چه صورت است؟

تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی

تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی

محتوای فروشگاه اینترنتی می‌تواند بسیار گسترده باشد. اولین جایی که برای آن محتوا تولید می‌کنید، محصول است! شما باید برای محصولی که قرار است به فروش برسانید (چه محصول واقعی چه محصول الکترونیکی) محتوا تولید کنید. آن هم یک محتوای جامع که بصورت کامل توضیح دهد:

 • محصول شما چیست؟
 • چه کاری انجام می‌دهد؟
 • به چه درد می‌خورد؟
 • چه هدفی را دنبال می‌کند؟
 • چه ویژگی‌ها و امکاناتی دارد؟

سپس به تهیه تصویر استاندارد و باکیفیت از تمامی وجوه محصول باشید. (البته در صورت فیزیکی بودن!). اینگونه مشتری اطلاعات موردنیاز خود را دریافت کرده و حال با خود تصمیم می‌گیرد که محصول را خریداری کند یا خیر.
اما تولید محتوای شما فقط به این بخش ختم نمی‌شود. شما باید مجله یا بلاگی داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر در قالب بهتری با مشتریان خود صحبت کنید. دقیقا اینجاست که می‌توانید اطلاعات مفیدی در اختیار مشتری قرار داده و از او انتظار داشته باشید تا به سمت محصول برود. (همه چیز بستگی به خودتان دارد)

ساختار محتوای تولیدی برای فروشگاه

 • اطلاعاتی که قرار است به عنوان محتوا ایجاد شود.
 • هدف تولید محتوا 
 • مخاطبین هدف
 • نوع و ساختار محتوا
 • کانال‌های ارتباطی

ساختار محتوای تولیدی برای فروشگاه 

در واقع تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی باید برای جلب اعتماد مشتری و اعتبار فروشگاه انجام شود. شما محتوا را به گونه‌ای تولید می‌کنید که هم اطلاعات آموزنده‌ای در اختیار مشتری قرار داده و هم در بخش‌های موردنیاز او را به سمت محصول مرتبط سوق دهید. یادتان باشد، در بخش بلاگ نمی‌توانید تمام و کمال از محصول حرف بزنید! زیرا مشتری تصور می‌کند شما فقط قصد گول زدن او و فرستادن به سمت خرید را دارید. از این رو باید مرتب به دنبال آموزش و ارسال اطلاعات به کاربر باشید.

انواع محتوایی که می‌توان برای فروشگاه اینترنتی تولید کرد

اول از همه باید بدانید، قرار است برای فروشگاه خود چه نوع محتوایی تولید کنید. دقیقا این سوالیست که بسیاری از کاربران از ما می‌پرسند. چه محتوایی برای فروشگاه اینترنتی تولید کنم؟ مگر می‌شود محتوا هم تولید کرد؟ جواب تمامی سوالات شما را در این قسمت خواهیم داد.

آموزش کار با محصول تهیه کنید

آموزش کار با محصول

چه محصولی فیزیکی داشته باشید چه محصولی مجازی، به راحتی می‌توانید برای آن آموزش یا دستورالعمل کار تهیه کنید. این مورد به شدت در جذب مشتری تاثیرگذار است. معمولا مشتریان به اینکه چطور با محصول خریداری شده کار کنند، علاقه‌مند بوده و نیازمندند. شما با این کار به مشتری این حس را منتقل می‌کنید که برایتان مهم بوده و اینکه چگونه بتواند با محصول یا خدمت خود کنار بیاید، برای شما مسئله مهمی است. همین که بداند رهایش نکرده‌اید و حواستان به تمامی وجوه محصول فروخته شده است، بزرگ‌ترین اتفاق مبارکی است که می‌تواند رخ دهد. همین امر سبب می‌شود به شما اعتماد کرده و وجه تمایز شما نسبت به سایر فروشگاه‌های اینترنتی می‌شود.

(فروشگاه X این محصول را دارد اما من تصمیم گرفتم از فروشگاه Y آن را بخرم زیرا می‌دانم این فروشگاه، دستورالعمل کار با محصول را نیز به من می‌گوید. این مسئله برای من خیلی مهم است.)

ویدیو بسازید

تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی تنها به وسیله نوشته و متن انجام نمی‌شود، بلکه شما می‌توانید به کمک آموزش‌های ویدیویی نیز این عملیات را امکان‌پذیر سازید. یک ویدیوی خوب و کامل می‌تواند محصول را کامل نشان داده و خدمات آن را نیز به کاربران بصورت بصری نشان دهد. هر چقدر میزان تاثیرگذاری یک محتوای متنی بیشتر باشد، باز هم محتوایی بصری مانند ویدیو کار خود را می‌کند و تاثیرات زیادی بر کاربر خواهد گذاشت.
این مدل ویدیوها می‌تواند حالت تبلیغاتی و فقط نمایشی داشته باشد یا کاملا آموزشی باشد.

بخش سوالات متداول را ایجاد کنید

محتوای فروشگاه اینترنتی

بهترین قسمتی که کاربران به سمت آن جذب می‌شوند، بخش سوالات متداول است. شما به مرور متوجه سوالات کاربران خود خواهید شد. معمولا این سوالات به کرّات تکرار می‌شوند، پس بهتر است قسمتی را ایجاد کرده و به تمامی این سوالات پاسخ دهید. هرزگاهی این بخش را بروزرسانی کنید و سوالات جدید را به آن اضافه کنید. کاربر با مشاهده چنین صفحه‌ای، قبل از پرسیدن سوال خود، تصمیم می‌گیرد اول آن را مطالعه کرده و سپس اگر سوالش داخل آن نبود، مطرح کند.

ارائه توصیه‌هایی در نگهداری محصول

همه ما دوست داریم، محصولی را که تهیه می‌کنیم، تا مدت‌ها سالم باقی مانده و برایمان کار کند. حال هر چقدر عمر آن بیشتر باشد، به نفع ماست و سود خواهیم کرد. برای این منظور بد نیست محتواهایی را درباره توصیه‌های نگهداری محصولات ارائه کنیم. کاربران حتما این دست مقالات را مطالعه کرده و از آن لذت می‌برند.

تجربه خرید مشتریان را بنویسید

در تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی، می‌توان تجربیات خریدی که مشتری داشته را بنویسید. این مسئله با یک نظرسنجی یا گفت و گو بدست می‌آید. شما می‌توانید از مشتریان خود بپرسید که محصول خریداری شده چقدر برایشان مفید بوده و چه تجربه‌ای در خرید از شما داشته اند؟ اشتراک‌گذاری این مسائل، کمک بزرگی به اعتبار فروشگاه شما خواهد کرد.

مقایسه محصولات یک دسته مهم در فروشگاه

می‌توانید یک دسته خاص در فروشگاه اینترنتی را در نظر گرفته (مثلا چند مدل لپ‌تاپ جدید از یک برند) و به بررسی هر کدام پرداخته و در نهایت مقایسه‌ای بین آن‌ها انجام دهید تا افراد را راحت‌تر به مشتری و خرید منجر کنید. این نوع مقالات به شدت روی کاربران تاثیرگذار خواهد بود. حتما امتحان کنید.

درباره اهداف آینده بنویسید

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود، فروشگاه اینترنتی شما همیشه پویا و زنده بماند، گفتن برخی رازهای درون مجموعه‌ای شماست! مثلا حتما یک خبر جالب از مجموعه و فعالیت‌های آن‌ها در هفته منتشر کنید. مثلا قرار است محصولی را به فروشگاه اضافه کند، قرار است تغییراتی را در فروشگاه اینترنتی خود ایجاد کنید و … . این نوع مقالات باعث حس دوستی و صمیمیت بین شما و کاربرانتان خواهد شد.

تاریخچه برخی محصولات

بستگی به نوع فروشگاه اینترنتی شما دارد، اما برخی محصولات دارای تاریخچه و پیشینه جالبی هستند. شما می‌توانید این موارد را برای کاربران خود بصورت محتوای کامل یا مثلا مقالات هفتگی درنظر گرفته و بنویسید. اتفاقا مشتری دوست دارد اطلاعاتی درباره محصول و گذشته آن بدست آورد.

ویژگی‌های یک محصول

می‌توان یک برنامه ریزی درست و دقیق برای محصولات برتر داشت. مثلا بصورت ماهیانه ویژگی‌های چند محصول را بصورت کامل توضیح دهید و درنهایت لینک محصول را قرار دهید تا هر کسی می‌خواهد، خرید کند. سعی کنید در مورد یک ویژگی خاص و مزایای مربوط به آن بنویسید. بر چگونگی بهبود زندگی کاربر با وجود محصول و در نتیجه مقاله تمرکز کنید. این نه تنها یک نمونه عالی از محتوای همیشه سبز است، بلکه می‌توانید این منبع را برای مشتری ارسال کنید زیرا آنها جزئیات محصولات یا خدمات شما را درخواست می‌کنند. به جرأت می‌توان گفت یکی از بهترین ایده‌های تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی است.

درباره بخش‌های مبهم توضیح دهید

هر جایی از سایتتان که حس می‌کنید کاربران با آن دچار مشکل می‌شوند، یا بازخوردی دریافت کرده‌اید را انتخاب کرده و محتوای کاملی درباره آن نوشته و ابهامات را بصورت کامل برطرف کنید. مثلا فرض کنیم قسمت انتخاب و خرید محصول تا انتقال برای درگاه پرداخت، فرآیند پیچیده‌ایست و بسیاری با آن مشکل دارند. حتما این بخش را بصورت کامل توضیح دهید.

در نوشتن منظم و دقیق باشید

جدول زمانبندی تولید محتوا

فرقی نمی‌کند برای یک بلاگ شخصی محتوا تولید می‌کنید یا یک فروشگاه اینترنتی! در هر صورت برای رسیدن به موفقیت، لازم است منظم رفتار کنید. یعنی برنامه زمانبندی مشخصی برای تولید محتوای خود درنظر گرفته و دقیقا مطابق با همان برنامه در طی هفته رفتار کنید. به عنوان مثال: روزهای شنبه-دوشنبه- چهارشنبه قرار است محتوایی را در سایت فروشگاهی خود منتشر کنیم. پس حتما در همین روزها راس زمان مشخصی محتوا را ارائه دهید. بعد از مدت زمان مشخصی هم کاربر به زمانبندی شما عادت می‌کند، هم گوگل!

میزان تاثیرگذاری محتوا در فروشگاه اینترنتی

برخی افراد تصور می‌کنند، فروشگاه اینترنتی فقط مختص معرفی محصول و توضیحاتی پیرامون آن است. اما در واقعیت اینگونه نیست! اگر قصد رسیدن به موفقیت و فروش بیشتر را دارید، باید محتوای فروشگاه اینترنتی را جدی بگیرید. برای محصولات خود محتوای کامل و بهینه تولید کنید. همچنین به بخش بلاگ اهمیت داده و آن را مانند یک بخش مهم در سایت درنظر بگیرید. محتوای درستی برای آن تولید کرده و نظر مخاطبین خود را جلب کنید.
ما در این مقاله نکات مهمی را درباره تولید محتوا برای وبسایت فروشگاهی گفتیم که شما به کمک آن می‌توانید محتوای استانداردی تولید کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code