Blog

جلسه یازدهم: تولید یک محتوای اصیل

توسط در آموزش تولید محتوا, تولید محتوا آوریل 22, 2020

در مبحث تولید محتوا همیشه مسئله کپی‌رایت مطرح است. متاسفانه بسیاری از محتوانویسان بدون توجه به حق کپی‌رایت، از سایر سایت‌ها اطلاعاتی را برداشته و در وبسایت خود قرار می‌دهند. البته به این افراد محتوانویس نمی‌گویند بلکه متقلب گویند. در یک کلام به شما می‌گویم، اگر دوست دارید یک محتوانویس باشید، باید تولید یک محتوای اصیل را سرلوحه کار خود قرار دهید. اما این کار خیلی هم ساده نیست. به همین دلیل قصد داریم در این جلسه از دوره آموزشی تولید محتوا درباره روش‌هایی صحبت کنیم که به شما در نوشتن محتوای خاص کمک کند.

تولید یک محتوای اصیل

برای اینکه بتوانید یک محتوای اصیل و خاص تولید کنید باید اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. اول باید با خود صادق باشید و به خود قول دهید که قانون کپی رایت را رعایت کنید. برخی فکر می‌کنند زمانی که قرار است یک محتوای یونیک تولید کنند حتما باید مقالات خارجی را ترجمه کنند. خیر! شاید ترجمه محتوا بخشی از تولید محتوا باشد اما همه آن نیست. (بد نیست درباره تفاوت ترجمه و تولید محتوا اطلاعاتی کسب کنید.)

شما می‌توانید برای نوشتن یک محتوا هم سراغ سایت‌های ایرانی رفته و هم سایت‌های خارجی زبان را مطالعه کنید. اما فقط مطالعه کنید و در نهایت نتیجه درستی را گرفته و محتوایی جدید و نو بنویسید. اما علاوه بر این مسائل مطالعاتی شما باید برای تولید یک محتوای اصیل، نکاتی را نیز درنظر بگیرید.

از تخصص و مهارت‌های خود فهرست بسازید

تولید یک محتوای اصیل

قدم اول برای نوشتن یک محتوای اصولی، تعیین تخصص‌ها و مهارت‌های خودتان است. هدف سایت چیست؟ در حوزه هدف، چه تخصصی دارید؟ در چه زمینه‌ای باید بنویسید؟ خواسته مخاطب از شما چیست؟ تمامی این موارد را باید درنظر گرفته و درنهایت با توجه به تجربیاتی که دارید، محتوای منحصر به فرد تولید کنید. اتفاقا مطلبی که از تخصص و مهارت بدست می‌آید، امتیاز خوبی را کسب می‌کند.

خلاصه یک کتاب را بنویسید

summery book- نوشتن محتوای خاص

شما می‌توانید کتابی را که در حوزه فعالیتی خود خوانده‌اید بصورت خلاصه بنویسید. این کار بسیار مفید بوده و کاربران زیادی را نیز جذب می‌کند. مخصوصا اگر کتاب موردنظر پرفروش بوده و مخاطبان زیادی داشته باشد. افراد معمولا حوصله و زمان خواندن کتاب‌های طولانی را ندارند، از این رو شما می‌توانید یک خلاصه تمیز و کامل را محیا کرده تا به کاربران امکان مطالعه راحت‌تر و به اصطلاح لُپ کلام را بدهید.

به سوالات و مشکلات کاربران توجه کنید

question- مشکلات و سوالات کاربران

یکی از اهداف مهمی که ما در تولید یک محتوای اصیل دنبال می‌کنیم، حل مشکلات کاربران است. یعنی محتوا می‌نویسیم تا مشکلی را از کاربران حل کنیم. این مدل محتوا باعث می‌شود، مخاطب بیش از پیش به سمت محتوای شما بیاید. این سوالات و مشکلات را می‌توانید با کمک بخش دیدگاه‌ها، ایمیل‌هایی که کاربران به شما ارسال می‌کنند و انجمن‌های اختصاصی این مسئله را پیدا کرده و درباره آن یک محتوای کامل تولید کنید.

تولید محتوا برای ترغیب به خرید محصول

buy- تولید محتوا برای خرید محتوا

اگر فروشگاه اینترنتی دارید، می‌توانید محتواهایی را تولید کنید که درباره آن محصول توضیحات کاملی ارائه داده شده و ابهامات ذهن کاربران و مشتریان را برطرف کنید. سپس به گونه ای آن‌ها را ترغیب به خرید محصول نمایید.

تاریخچه نویسی گزینه خوبی برای روزهای تعطیل

read book- مطالعه کتاب در زمان‌های تعطیل

معمولا افراد دوست دارند در روزهای تعطیل، پا روی پا گذاشته، فنجان قهوه یا چای خود را برداشته و داستانی بخوانند. شما می‌توانید این آداب را در سایت خود به وجود آورید و کاربران خود را به خواندن یک تاریخچه مرتبط یا یک داستان کوتاه دعوت کنید. با این کار کاربران برنامه مشخصی را در ایام تعطیل می‌چینند تا محتوای داستانی شما را مطالعه کنید.

تولید محتوای تصویری

حتما شما هم درباره محتوای تصویری یا همان اینفوگرافیک‌ها شنیده‌اید. اگر توانایی طراحی یک اینفوگرافیک را دارید، پس در هفته برنامه‌ای را برای تولید آن‌ها درنظر بگیرید. افراد به تصاویر واکنش خوبی نشان می‌دهند و شما می‌توانید با کمک آن‌ها بازدید خوبی گرفته و مخاطبین زیادی جذب کنید.

تولید محتوای ویدیویی

روش دیگر در تولید یک محتوای اصیل، تولید ویدیو است. با امکانات کمی می‌توانید در حوزه فعالیتی خود ویدئوهای جالبی بسازید. مثلا اگر وبسایت فروش محصول دارید، می‌توانید با کمک ویدئو محصول را به نمایش گذاشته و توضیحاتی پیرامون آن بدهید. یا اگر در حوزه آموزشی فعالیت می‌کنید، به راحتی می‌توانید آموزش خود را ویدئویی ارائه کنید. فقط باید پلن‌های مشخصی برای آن ایجاد کنید و نرم افزارهایی مانند Camtasia را برای ضبط ویدئو از صفحه کامپیوتر مناسب است. یا اگر می‌خواهید ویدئوهای تبلیغاتی را از خودتان یا افراد دیگر بگیرید باید از دوربین‌های مناسب کمک بگیرید.

درباره عملکردهای درست و غلط خود بنویسید

شما در طی مسیر کسب و کار خود یا حتی زندگی‌تان تجربه‌های درست و غلطی داشتید که شاید بتواند به عده زیادی کمک کند. وقتی درمورد آن‌ها می‌نویسید، احساس صمیمت خود با کاربران را افزایش داده و باعث انتقال یک تجربه می‌شوید. این بهترین نوع نوشتن محتوای خاص است.

آموزش‌های سریالی بنویسید

در حوزه کسب و کار خود، آموزش‌های سریالی و قدم به قدم بنویسید. این مدل آموزش‌ها کاربران را ترغیب به خواندن ادامه می‌کند و باعث می‌شود. مثلا آموزش طراحی سایت را می‌توانید طی چند جلسه آموزش دهید. فقط باید یک برنامه مشخص برای آن درنظر گرفته و طی هفته تولید محتوا انجام دهید.

کمک گرفتن از پادکست‌ها

تولید پادکست

پادکست همان فایل صوتی است که می‌توانید به کمک آن‌ها محتوای خود را کامل کنید. مثلا محتوایی تولید می‌کنید و لازم است بخشی از آن را با کمک صدای خود یا شخص دیگری کامل کنید. یا دوست دارید محتوای تولیدی شما توسط افراد شنیده شده و برای کاربران مسیر را هموارتر کنید، خیلی راحت با کمک پادکست این مسئله را مرتفع سازید.

اخباری از کسب و کارتان نشر دهید

درباره کسب و کارتان بنویسید. اینکه چه اتفاقاتی در مجموعه می‌افتد یا نتایجی که بدست آوردید می‌توانند گزینه‌های طلایی برای افراد باشند. شاید یک اتفاق جالب برای فردی یک پله ترقی محسوب شود، پس از این مسئله غافل نشوید و بخشی را مربوط به اخبار مجموعه تعبیه کنید.

write news- نوشتن اخبار مجموعه

یک کتاب الکترونیکی تولید کنید

کاربران از اینکه بتوانند چیزی را دانلود کنند، احساس خوبی بدست می‌آورند. شما می‌توانید بعضی از مقالات را در قالب یک کتاب الکترونیکی کوچک تهیه کرده و برای دانلود بصورت کاملا رایگان در اختیار کاربرانتان قرار دهید. در واقع این مدل محتوا نوعی تولید یک محتوای اصیل است که در قالب یک فایل در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

نوشتن محتوای خاص مساوی است با موفقیت

اگر قرار است نام خود را تولیدکننده محتوا بگذارید، حتما باید بلد باشید یک محتوای خاص و ویژه تولید کنید. برای این منظور کافیست نکاتی را درنظر گرفته و از همه مهم‌تر قانون کپی‌رایت را رعایت کنید. خودتان باشید و سعی کنید از خلاقیت و تجارب خود در محتوانویسی استفاده کنید. این مسئله مستلزم مطالعه شخصی است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید