Blog

قسمت سوم: تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا

توسط در بازاریابی محتوا 11 ژانویه 2021

همه ما که سایتی داریم و روی آن وقت می‌گذاریم، محال است درباره شبکه‌های اجتماعی نشنیده باشیم. تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا بسیار زیاد است به شرط آنکه مسیر اجرایی آن را درست برویم در غیر اینصورت با شکست مواجه شده و هیچ جوابی نخواهیم گرفت. در قسمت سوم از دوره بازاریابی محتوا، قصد داریم درباره رسانه اجتماعی در بازاریابی صحبت کنیم و به شما بگوییم که چطور تاثیر آن را بر کسب و کارتان افزایش دهید. با ما هکراه باشید…

تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا

منظور ما از کانال‌های رسانه‌ای همان شبکه‌های اجتماعی است یعنی بستری که شما تصمیم می‌گیرید برای بازاریابی محتوای خود استفاده کنید. این یک مرحله مهم از استراتژی کلی بازاریابی محتوای است زیرا کانال‌ها تعیین می‌کنند که چه محتوایی را باید ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر کانال یک وبلاگ باشد، محتوایی که می‌توانید ایجاد کنید داستان ویژگی‌ها، اطلاعیه‌های محصول و غیره است. به همین ترتیب، اگر این صفحه Facebook سایت وبسایت شما باشد، این محتوا می‌تواند تصاویر، پیام‌های وضعیت، پیوندهای وب و غیره باشد. سه استراتژی عمده وجود دارد که باید هنگام تعریف رسانه‌های خود در نظر بگیرید:

تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا

۱- تجزیه و تحلیل وضعیت

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید چه کانال‌های فعلی دارید و کدام کانال‌های جدید را لازم دارید یا می‌خواهید.

  • آیا شما قبلاً شبکه‌های اجتماعی برای وب سایت خود ایجاد کرده بودید؟
  • آیا شما نیاز به ایجاد یک وبلاگ جداگانه دارید؟
  • آیا تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا بر مشتریان هم موثر است؟

اطلاعات مربوط به مشتریان و داستانی که می‌خواهید بگویید هر دو در تصمیم‌گیری در مورد کانال‌های رسانه‌ای مورد نظر شما بسیار مهم است. همچنین به بودجه موجود نیز بستگی دارد.

۲- اهداف کانال‌های اجتماعی

اکنون که ایده مناسبی از وضعیت خود دارید، باید اهداف رسانه اجتماعی در بازاریابی خود را ترسیم کنید. به عنوان مثال، بسته به داستانی که می‌خواهید بگویید و اهداف بازاریابی محتوا، ممکن است تصمیم بگیرید که به یک شبکه اجتماعی بیش از بقیه توجه کنید. بنابراین هدف اصلی کانال شما جذب مشتریان بیشتر به سمت سایتتان است که منجر به فروش شما می‌شود.

۳- برنامه‌ ریزی درست برای کانال ها

این بخشی است که شما اهداف کانال و برنامه محتوای خود را گرد هم می‌آورید. با توجه به مثال بالا، هدف اصلی وبلاگ شما این است که مشتریان بیشتری جذب کنید، که منجر به هدایت و فروش بیشتر شود. برای رسیدن به این هدف، ممکن است تصمیم بگیرید که چند مقاله بنویسید و آنها را به عنوان کتاب الکترونیکی با هم جمع کنید. سپس می‌توانید آن را به صورت رایگان در اختیار مشتریان جدید قرار دهید. با این حال، قبل از اینکه محتوای مناسب شبکه اجتماعی خود را تعیین کنید، باید شخصیت‌های متفاوت مشتریان خود را نیز در نظر بگیرید.

چه نوع محتوایی برای هر شبکه اجتماعی مناسب است؟

سوالی که همیشه به آن برخور می‌کنیم، این است که آیا باید یک محتوای مشخص را برای تمامی شبکه‌های اجتماعی خود درنظر بگیریم؟ مسلما خیر! با توجه به هدف و مدلی که هر شبکه اجتماعی دارد، شما می‌توانید محتوای مناسب با آن را درنظر بگیرید. بهترین رسانه اجتماعی در بازاریابی، معمولا به ترتیب فیسبوک، توییتر، لینکداین و اینستاگرام است. هر کدام باید بصورت مجزا محتوای مناسبی داشته باشند که آن‌ها را از یکدیگر مجزا کند. معمولا برای فیسبوک و توییتر بهتر است یک محتوای کوتاه به همراه لینک و تصویر درنظر گرفت. برای لینکداین می‌توانید یک محتوای بلند بنویسید و برای اینستاگرام هم که مشخص است!

رسانه اجتماعی در بازاریابی

محتوای مناسب برای فیسبوک

فیسبوک یک شبکه اجتماعی قدیمی اما همچنان کارا و فوق‌العاده است. با اینکه برای کاربران ایرانی با فیلترشکن در دسترس قرار می‌گیرد اما همچنان به مشاهده آن می‌پردازند و در آن فعالیت می‌کنند. پس نباید از آن غافل شد. اما چه نوع محتوایی برای آن مناسب است؟

۱- با یک داستان شروع کنید

همیشه گفتن یک داستان، احساسی عالی در مخاطبین شما ایجاد می‌کند. می‌توانید داستان کسب و کار خود را در قالب یک داستان متنی یا ویدیویی تهیه کرده و در فیسبوک به اشتراک بگذارید. افراد از مطالعه چنین مطالبی در فیسبوک بسیار خرسند شده و احساس دوستی و صمیمیت از همین‌جا شکل خواهد گرفت.

۲- آنچه ترند است، ارسال کنید

معمولا اخبار و اطلاعات روز که مانند یک بمب عمل می‌کند برای همه جالب است. پس سعی کنید همیشه به فکر ترندها باشید زیرا کاربران نیز علاقه خاصی به شنیدن آن‌ها دارند. اینجاست که تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا مشخص می‌شود.

اشتراک گذاری با فیسبوک

۳- زمانبندی ارسال پست را درنظر بگیرید

مسئله مهم بعدی در فیسبوک زمانبندی مشخص است. طبق تحقیقات، بهترین زمان برای پست‌گذاری در فیسبوک ساعت ۱۲ ظهر، ۱۵ و ۱۹ است. در این زمان‌ها معمولا بازدید از پست‌ها بالا رفته و می‌توانید شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشید.

۴- هر چه در ذهن دارید به اشتراک بگذارید

فیسبوک در حال حاضر با تعداد زیادی پست “فروش” که محصولات جدید خود را تبلیغ می‌کنند، اشباع شده است. آنچه در ذهن شماست برای هر روز به اشتراک بگذارید و ببینید آیا طرفداران شما پاسخ می‌دهند! به عنوان یک تجارت کوچک تا متوسط از این فرصت استفاده کرده و افکار افراد پشت صحنه را به اشتراک بگذارید.

۵- تصویر یا ویدیو از پشت صحنه

شما می‌توانید از عملیاتی که در پشت صحنه انجام می‌دهید، تصاویر یا ویدیوهایی را تنظیم کرده و در فیسبوک به اشتراک بگذارید. این یک راه‌حل اصولی برای تعامل بیشتر با مشتری است.

محتوای مناسب برای توییتر

تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا از جایی مشخص می‌شود که فعالیت خود را درست انجام دهید. یکی دیگر از جاهایی که باید فعالیت مداوم و درستی در آن داشته باشید، توییتر است. در این شبکه اجتماعی نیز باید محتوا و روش درستی را اجرا کنید تا کاربران زیادی به سمت خود جذب کنید. قبلا گفتیم که محتوای توییتر چگونه است. پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنید.

محتوای مناسب برای linkedin

یکی دیگر از رسانه‌های اجتماعی عالی، لینکداین است. اگر بلد باشید در این شبکه اجتماعی فعالیت کنید، جامعه خوبی را تشکیل داده و افراد زیادی را به سمت کسب و کار خود می‌کشید. قبلا درباره محتوای لینکداین صحبت کردیم و به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید تا ببینید چه نوع محتوایی برای این شبکه اجتماعی مفید است.

محتوای مناسب برای اینستاگرام

اینستاگرام که مدت زمانی است سر و صدای عجیبی به پا کرده و تبدیل به یک پلتفرم تجاری قوی شده است. برخی افراد به جای سایت، فقط با کمک اینستاگرام کسب و کار کوچک خود را راه‌اندازی می‌کنند و موفق هم می‌شوند. اما روش کار با آن و نحوه پست‌گذاری مسئله حساسی است که باید خوب بلد باشید. به همین دلیل ما به کرّات درباره محتوای اینستاگرام و روش‌های کار با آن صحبت کردیم. اگر اینستاگرام را داخل سایت جستجو کنید به نتایج جالبی خواهید رسید که راهنمای عالی برای مسیر شماست.

رسانه اجتماعی در بازاریابی

تاثیر شبکه های اجتماعی بر بازاریابی محتوا واقعا زیاد است و شما نمی‌توانید از آن چشم بپوشید. باید در متن کار خود شبکه‌های اجتماعی را درنظر گرفته و روی آن فعالیت کنید. اما اینکه چگونه در آن موفق شوید، مسئله مهمی است که باید با دقت بسیار زیاد و جستجوی هدفمند به نتایج درستی برسید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *