Blog

داغ ترین کتاب های فارسی در حوزه روابط عمومی

توسط در بهترین‌ها 3 ژانویه 2021

سلام دوستان خوبم؛ طبق روال هر هفته امروز وقت معرفی کتاب است. هر کسی در زندگی شخصی و شغلی خود نیازمند بهبود روبط است. رابطه با کارفرما، همکاران، دوستان، همسر، فرزند و مردم جامعه. به این حرفم معتقدید؟ برای بهبود روابط خود نیازمند مطالعه و انجام راهکار هستید. در واقع فردی که روابط خوبی نداشته باشد به هزار جور مشکل متهم خواهد شد و خودش نیز از این مسئله رنج می‌برد. حال رسالت ما چیست؟ در بین کتب مربوط به روابط عمومی، بهترین کتاب های روبط عمومی را پیدا کردیم و تمایل داریم شما را از وجود آن‌ها آگاه سازیم.

بهترین کتاب های روبط عمومی

کتاب‌هایی که امروز برایتان انتخاب کردیم جزء محبوب‌ترین‌ها و پرفروش‌ترین‌ها هستند. یعنی امتحان خود را پس داده و عده زیادی علاقه‌مند به مطالعه آن‌ها بوده‌اند. از این روز می‌تواند انتخاب درستی برای مطالعه و یادگیری باشد. پس بیش از این معطل نکنیم و برویم سراغ بهترین کتاب های روبط عمومی!

۱- کتاب رازهای روانشناسی تاریک

این کتاب به قلم ویلیام کوپر نوشته شده و ما می‌توانیم به بهبود روابط با مطالعه این کتاب بپردازیم. در واقع مطالبی پیرامون درستکاری و صداقت عاطفی، کنترل ذهن، هنر خواندن ذهن افراد و … را در این کتاب توضیح داده. یعنی دقیقا تمام آنچه شما لازم دارید درباره دیگران بدانید. از این رو جزء پرفروش‌ترین‌های آمازون است. و اما روانشناسی تاریک چیست؟ این نوع روانشناسی معمولا برای عموم ناشناخته است اما دانستن درباره آن امری مهم و حیاتی تلقی می‌شود. یادگیری درباره آن نیز ساده نیست و با مطالعات جامع، حاصل خواهد شد. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

بهترین کتاب های روبط عمومی

مردم به طور ناخودآگاه اعمال و عقایدشان را با اطرافیان خود هماهنگ کرده و نحوه‌ی رفتار و تفکرشان را نیز به آن‌ها شبیه‌ می‌کنند. برای مثال وقتی فردی در شهر بزرگ‌ می‌شود، احتمالاً خصیصه‌های اخلاقی افرادی که در همان منطقه زدگی‌ می‌کنند را در بزرگسالی خواهد داشت و همچنین فردی که در یک خانواده‌ی مذهبی بزرگ‌ می‌شود نیز احتمالاً عقاید و تفکرات مذهبی مشابهی به خانواده و اطرافیان خود پیدا کرده و احتمالاً مدت زمان زیادی را صرف نیایش، آموزش و کمک به دیگران خواهد کرد.

مردم دوست دارند از تمام کارهایی که اطرافیانشان به آن مشغولند آگاه باشند. در دنیای امروزی، برخلاف حرف‌هایی همچون «من نمی‌خواهم پیرو دیگران باشم و من با دیگران فرق دارم» افراد تمایل به تقلید و مشابهت با دیگران دارند و این امر دیگر به یک وسواس فکری بدل شده است.

دریافت کتاب از کتابراه 

۲- کتاب آیین دوست یابی

یکی از بهترین کتاب های روبط عمومی است که در لیست پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفته. این کتاب توسط دیل کارنگی به قلم تحریر درآمده که با مطالعه آن متوجه می‌شوید چگونه روابط خود را با دیگران بهبود داده، اعتمادبنفس پیدا کنید و بر دیگران بیشتر تاثیر بگذارید. قوانین و قواعدی که در این کتاب می‌خوانید، شاید برای سال‌های قبل باشد اما جالب اینجاست که همچنان کاربرد خود را دارند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

بهبود روابط با مطالعه آیین دوست یابی

در میان خاطره‌های دلپذیری که از زمان کودکی به یاد دارم یکی سگ کوچک زردرنگی است که دُمی کوتاه داشت و تی‌پی نامیده می‌شد. «تی‌پی» به عمر خود هرگز روانشناسی نیاموخته بود و احتیاجی نیز به آن نداشت نه پرفسور ویلیام جیمز و نه پرفسور هانری‌ آوراستریت، هیچ‌کدام کوچک‌ترین راز محبوب شدن را به او یاد نداده بودند ولی او روش کاملی برای آنکه در دل‌ها بنشیند، برای خود داشت.

او به دیگران مهر می‌ورزید و علاقه‌ای که به من نشان می‌داد چنان طبیعی و صمیمی بود که منهم او را بی‌اختیار عزیز و گرامی می‌داشتم اگر می‌خواهید قلب‌های دیگران را جذب کنید، روشی همانند «تی‌پی» اختیار کنید «دوست‌داشتنی باشید، خود را فراموش کنید و در فکر دیگران باشید و آن‌ها را دوست بدارید».

دریافت کتاب از کتابراه 

۳- کتاب چگونه با هر کسی صحبت کنیم

این کتاب محبوب نوشته لیل لوندز است که با ۹۲ ترفند ساده در حوزه برقراری ارتباطات بهتر با افراد نوشته شده. در واقع همین که بصورت ترفندی و آگاهی دادن انسان، تحریر شده خود دارای محبوبیت بالایی است. او معتقد است کتابی که می‌نویسیم تنها نباید راهکارها را نام ببرد بلکه باید راه انجام دادن آن را نیز بگوید. در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

چگونه با هر کسی صحبت کنیم

درست در لحظه‌اى که ما انسان‌ها نگاهمان به یکدیگر مى‌افتد مى‌توانیم تأثیر فراوانى بر یکدیگر بگذاریم. اولین نگاه و حالت و منظر شما روى شخصى که با او ملاقات مى‌کنید تأثیرى بر جاى مى‌گذارد که مى‌تواند خاطره‌اش براى همیشه در ذهن او باقى بماند.

هنرمندان گاه مى‌توانند این پاسخ سریع و لحظه‌اى احساسى را به خوبى درک کنند. دوست من روبرت گروسمن یک کاریکاتوریست بسیار موفق است که براى نشریاتى از قبیل فوربز، نیوزویک، اسپورت ایلاستریتد، رولینگ استون کاریکاتور تهیه مى‌کند. باب نه تنها از استعداد منحصر به فردى برخوردار است که ظاهر فیزیکى دیگران را در ضمیر خود ثبت مى‌کند، بلکه مى‌تواند درباره شخصیت‌هاى آن‌ها دقیق شود. یک نگاه به کاریکاتورهاى اشخاص سرشناسى که او طراحى مى‌کند کافیست تا به شخصیت آن‌ها پى ببرید.

دریافت کتاب از کتابراه 

۴- کتاب هنر تاثیرگذاری

چه شعار جالبی دارد. متقاعد کردن دیگران از خودتان شروع می‌شود! این اثر ارزشمند از کریس وایدنر است که به ما می‌گوید برای تاثیرگذاری بر دیگران حتما باید اول از خودمان شروع کنیم. با اینکار سطح بینش ما افزایش یافته و تاثیرگذار خواهیم بود. شما در این کتاب که یکی از بهترین کتاب های روبط عمومی است، با چهار قانون ارزشمند آشنا می‌شوید که هم به درد زندگی و هم کارتان می‌خورد. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

هنر تاثیرگذاری

در یکی از بعدازظهرهای زیبا و دل انگیز یکشنبه، ضیافتی به افتخار مردی جوان و سخت‌کوش برپا شده بود. همه‌ی اقوام و آشنایان در این مهمانی حضور داشتند و به برکت آن، بعضی از اقوام که سال‌ها یکدیگر را ندیده بودند، دور هم جمع شده بودند. خورشید در آسمان می‌درخشید و هوا بسیار مطبوع بود. از این رو، ضیافت در حیاط خلوت و فضای باز ترتیب داده شده بود. طبق معمول، کودکان درون و اطراف استخر سرگرم بازی و شیطنت بودند. فضای حیاط خلوت پر شده بود از بوی خوشِ برگر زغالی.

زندگی مواهب زیادی را به مارکوس دریک اعطا کرده بود. والدین او، بیل و مارگارت دِریک از خانواده‌های اصیل و طبقه‌ی متوسط امریکایی بودند و برای این که زندگی خوبی را برای فرزندانشان فراهم کنند از هیچ تلاشی مضایقه نکرده بودند. بیل برای یک شرکت بیمه کار می‌کرد و مارگارت زنی خانه‌دار بود و وظیفه‌ی نگهداری فرزندانش مارکوس و جک را که دو سال کوچک‌تر از مارکوس بود، برعهده داشت. همه‌ی کارهای منزل از آشپزی، نظافت و پرستاری پسرها گرفته تا رانندگی برای آن‌ها برعهده‌ی وی بود. او از صمیم قلب به فرزندانش عشق می‌ورزید. بیل نیز مرد خانواده و زندگی بود. تفریح و سرگرمی فرزندان و حضور در مراسم مدرسه‌ی آنان اغلب بر عهده‌ی بیل بود. او به هر ترتیبی که بود کارهایش را تنظیم می‌کرد تا هر شب، شام را به موقع در کنار زن و فرزندانش صرف کند. خانواده‌ی آن‌ها الگوی خانواده‌ای ساده و صمیمی بود.

دریافت کتاب از کتابراه 

۵- کتاب چگونه خوب صحبت کنم؟

یکی دیگر از بهترین کتاب های روبط عمومی به قلم پردیس حمیدی نویسنده ایرانی تحریر شده که یک راهنمای جامع برای درست صحبت کردن در هر جا و مکانی است و باعث ارتباطات موثر می‌شود. فرقی ندارد در چه سطح از تحصیلات هستید، لازم است بلد باشید چگونه سخن بگویید! در فصل‌های این کتاب به موارد زیر پرداخته می‌شود:

چگونه خوب صحبت کنم؟

  • در فصل اول شش‌قدم برای شروع یک گفتگوی تأثیرگذار را بیان می‌کنیم. با این شش‌قدم ارتباط برقرار کردن با دیگران ساده‌تر خواهد بود.
  • در فصل دوم گفتگوکنندگان ماهر را موردبررسی قراردادیم و خصوصیات آن‌ها را بیان می‌کنیم. در این فصل یاد خواهیم گرفت چگونه حرفه‌ای بودن خود در گفتگو را به رخ بکشیم.
  • در فصل سوم در مورد طنز و جایگاه آن در یک گفتگوی رسمی یا دوستانه صحبت می‌کنیم. بعد از خواندن این فصل اگر اهل گفتن لطیفه در هر مکانی هستید، ازاین‌پس محتاط‌تر خواهید بود.
  • در فصل چهارم در مورد چگونگی انتقاد کردن صحبت می‌شود. مثال‌هایی موردی در این فصل آورده شده است که چگونگی انتقاد تأثیرگذار را روشن می‌سازد.
  • در فصل آخر گفتگوهای تلفنی را بررسی می‌کنیم. در این فصل یاد خواهیم گرفت چگونه از پشت تلفن تأثیرگذارتر باشیم.

دریافت کتاب از کتابراه 

بهبود روابط با مطالعه

مطالعه دوای هر دردی است. حتی زمانی که شخصی دچار بیماری حادی می‌شود، کافیست او را هدایت به سمت مطالعات مثبت کنید تا از حال و هوای خود بیرون بیاید و بهبود یابد. در حوزه روبط عمومی نیز همه ما از روز اول حرف زدن درست را بلد نیستیم. برخی از ما در قالب یک خانواده فرهنگی و فرهیخته قرار گرفته و برخی مسائل را می‌آموزیم، برخی در مواجهه با جامعه یاد می‌گیریم چگونه حرف بزنیم اما چه بهتر که اصولی و بدون نقص ارتباط برقرار کنیم. به همین دلیل کتاب‌هایی را در این پست برایتان درنظر گرفتیم که جزء بهترین کتاب های روبط عمومی است و پیشنهاد می‌شود همه افراد آن‌‌ها را بخوانند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *