Blog

۸ اشتباه رایج که نویسندگان حرفه ای مرتکب می‌شوند

توسط در تولید محتوا ژانویه 13, 2021

همه ما به عنوان یک نویسنده کارهای احمقانه زیادی در فرآیند کاری خود انجام دادیم که منجر به خراب شدن نوشته‌مان شده. اما انسان است و اشتباهاش! اگر اشتباه نکنیم، هیچ‌چیزی یاد نخواهیم گرفت. وقتی یک بار اشتباه کنیم، معمولاً دیگر آن را مرتکب نمی‌شویم و هرچه زمان کمتری برای اصلاح اشتباهات خود صرف کنیم، کمتر متوجه آن می‌شویم. در اینجا لیستی از هشت اشتباه رایج در نویسندگی را که نویسندگان حرفه‌ای محتوا گاهی اوقات مرتکب می‌شوند، درنظر گرفتیم. ایده این است که هرگاه در مورد این اشتباهات اطلاعاتی کسب کنید، کمتر مرتکب آن خواهید شد.

اشتباه رایج در نویسندگی

همان‌طور که گفتیم ۸ اشتباه رایج در نویسندگی را در این مقاله انتخاب کردیم که جزء مهم‌ترین‌ها بوده و نویسندگان مبتدی و حرفه‌ای دچار آن می‌شوند. این موارد را مورد بررسی قرار داده و سعی در رفع آن‌ها داریم. یعنی راه‌حل خطای رایج در تولید محتوا را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید…

۱- سد نویسندگی غیرقابل شکستن است

حتما تا به حال بارها با سد نوشتن یا به اصطلاح بلاک نویسندگی مواجه شده‌اید. در واقع زمانی که تفکراتتان به شما اجازه نوشتن نمی‌دهد و ذهنتان خالی است و نمی‌دانید چگونه بنویسید با سد نویسندگی مواجه شده‌اید. برخی نویسندگان اینجا دچار اشتباه رایج در نویسندگی شده و فکر می‌کنند امکان نوشتن دیگر در آن لحظه برایشان مقدر نیست! خیر؛ اصلا اینگونه نیست. کمی آرام بنشینید، یک چای بنوشید یا هر کاری که ذهنتان را آرام می‌کند انجام دهید، سپس کمی در گوگل جستجو کنید. ذهن خود را جمع کرده و از اول شروع کنید. اینبار در نوشتن راحت‌تر خواهید بود. خودتان باید این سد را بشکنید، یادتان باشد.

اشتباه رایج در نویسندگی

۲- محتوای نوشته شده را ویرایش نمی ‌کنید

شما برای ویرایش نوشتار خود به زمان نیاز دارید. به عبارت دیگر، بگذارید مدتی بگذرد تا دوباره برگردید و دوباره روی آن مقاله کار کنید. با حس کنجکاوی، چشم انداز و بینش جدیدی آن را مشاهده خواهید کرد. همه ویرایش را دوست ندارند. هرچند باید به آن اینگونه نگاه کرد:
ویرایش عمل بزرگی را به عملی حتی بزرگتر تبدیل می‌کند. این چیزی است که باید منتظر آن باشیم و نباید از آن گریزان باشیم. اگر تمایل به دیده شدن و بازدید گرفتن داریم، باید ویریش را در برنامه‌های خود قرار دهیم.

۳- تصحیح کردن کار شما نیست

بعد از ویرایش، باید تصحیح کنید. ویرایش باعث ایجاد تغییرات بزرگی در کل محتوا می‌شود. تصحیح اصلاحات، ایجاد تغییرات جزئی در دستور زبان و هجی است. من عادت کرده‌ام که هر کلمه‌ای از مطالب را اگر حداقل چهار بار ویرایش یا تصحیح نکنم، هرگز منتشر نکنم. تصحیح کنید و دوباره بازخوانی کنید. این کار باعث اعتماد بیشتر شما نسبت به نوشته خود خواهد شد و یک خطای رایج در تولید محتوا دور خواهید شد. باید مطمئن شوید که کاربر، مقاله را کاملا بی‌نقص می‌خواند.

۴- بدون تحقیق، دست به تولید محتوا می‌ زنید

بدترین اشتباه رایج در نویسندگی همین است که بدون تحقیق کردن، محتوا تولید کنید! شما ممکن است درخشان‌ترین نویسنده و استاد موضوع خود باشید، اما باید کمی در مورد موضوع خود تحقیق کنید. مردم به اندازه وسعت مطالعات، داده‌ها، شواهد و سایر اطلاعاتی که نظر شما را تأیید می‌کنند تحت تأثیر نظراتتان قرار نمی‌گیرند. پس باید تا می‌توانید تحقیقات کامل انجام دهید تا یک مقاله جدیدی که حرفی برای گفتن دارد، تولید شود.
تحقیق می‌تواند سرگرم کننده باشد. وقتی متوجه شدید که بینش و دانش پیشرفته‌ای را در اختیار خوانندگان خود قرار می‌دهید، یک پروژه ساده نوشتن می‌تواند سطح جدیدی از هیجان را به خود اختصاص دهد.

خطای رایج در تولید محتوا

۵- عدم تعریف ضمایر

منظور از “تعریف نکردن ضمایر شما” چیست؟ اجازه دهید برای شما توضیح دهم. کلمات زیر ضمیر هستند:

 • این
 • این‌ها
 • آنهایی که
 • که

ضمایر زیادی در زبان ما وجود دارد. ضمایر قسمت‌های مفید و مهم گفتاری هستند. اما مشکل ما با آن‌ها چیست؟ عدم تعریف آنها:

 • این‌ها بد هستند. چه چیزی بد است؟
 • این خوب نیست. چه چیزی خوب نیست؟
 • این یک مشکل است. چه مشکلی وجود دارد؟
 • این‌ها را نابود کنید. نابود کردن چه چیزی؟

شما باید تمام ضمایر را یا در متن نوشتار خود یا در جمله تعریف کنید. ضمایر تعریف نشده منجر به تولید محتوای مبهم و نامشخص می‌شود.

۶- نوشتن خیلی سریع یا خیلی کُند

سرعت صحیحی در نوشتن وجود ندارد. هر نویسنده باید با سرعتی متناسب با خود بنویسد و اجازه دهد خلاقیت در نوشته جریان یابد. با این حال، توجه داشته باشید که سرعت نوشتن بر کیفیت نوشتن شما تأثیر می‌گذارد و ممکن است اشتباه رایج در نویسندگی را اینجا مرتکب شوید.

 • اگر خیلی سریع بنویسید، ممکن است اشتباهات شلخته‌ای مرتکب شوید.
 • اگر خیلی آرام بنویسید، می‌توانید اشتباهات ناشیانه‌ای داشته باشید.

هنگام خواندن، ذهن سریع‌تر از نوشتن، اطلاعات را مرور می‌کند. هنگام نوشتن این نکته را در ذهن داشته باشید. ذهن شما هنگام نوشتن جملات طولانی یا کلمات بزرگ را به راحتی پردازش می‌کند. اما برای خواننده که چشم او در هر دقیقه با 300 کلمه از محتوای شما برخورد می‌کند، نوشتن شما کسل کننده، تأمل برانگیز، کُند و آزار دهنده است.
اگر سریع بنویسید، مغز شما با سرعت تقریبی طبیعی خواندن حرکت می‌کند. البته هنوز هم باید به کلمات، جملات و ساختار خود توجه کنید. اما در همان زمان، می‌توانید افکار خود را به روشی روان و طبیعی کاهش دهید.

یک مطالعه در سال 2016 از دانشگاه واترلو کشف کرد، “اگر ساده‌تر بنویسید، کیفیت نوشتن شما بهتر می‌شود.”
آیا این به این معنی است که شما باید سعی کنید انگشتان خود را به آرامی حرکت دهید؟ با یک دست تایپ کنید یا فقط با سرعت آرام قدم بردارید؟ اصلا اینگونه نیست!
هر فرد سرعت متناسب خود را دارد و انواع مختلف محتوا سرعت کندتر یا سریع‌تری را می‌طلبند. شما با سرعتی که بهترین کار برای شما است حرکت می‌کنید.
در برخی شرایط، ایده‌ها و کلمات با سرعت فوق العاده سریعی ارائه می‌شوند. باید هرچه سریعتر تایپ کنید. در موارد دیگر، شما ممکن است در حال تحقیق دقیق، جستجوی کلمه دقیق یا نوشتن در مورد یک موضوع حساس باشید. کاهش سرعت در اینجا ایده خوبی است.

۷- درک درستی از مخاطب نداشتن

یک اشتباه رایج در نویسندگی، درک درست نداشتن از مخاطب و کاربر است! اگر می‌خواهید نویسنده بهتری شوید، درک ساده‌ای باید از مخاطب خود داشته باشید. در واقع این امر بسیار ساده است. نوشتن عالی ارتباط معنادار با خوانندگان دارد. شما نمی‌توانید آن وظیفه را انجام دهید مگر اینکه در ذهن آنها قرار بگیرید. من همه نویسندگان را به چالش می‌کشم، قبل از قرار دادن یک کلمه در صفحه، هر چه بیشتر تحقیق کرده و درک بیشتری از مخاطب بالقوه خود داشته باشند، به نفع نویسنده است. این فرایند به سادگی انجام تمرین ایجاد یک شخصیت و یادآوری آن شخص در هر بار نوشتن است.

درک درست از مخاطب

۸- قبل از نوشتن، طرح کلی وجود ندارد

طرح کلی ممکن است خاطرات کلاس انگلیسی دبیرستان را به یاد بیاورد. نگران نباش این چیزی نیست که من در اینجا درباره آن صحبت می‌کنم. روند طرح کلی به سادگی ایجاد یک ساختار به مقاله شما کمک می‌کند.
شخصی که زیاد می‌نویسد و شغلش تولید محتواست باید طرح کلی داشته باشد زیرا به او کمک می‌کند با وضوح و سرعت بنویسد. ابتدا مقدمه و نتیجه‌گیری سریع را بنویسید. این به شما کمک می‌کند تا به موضوع خود مسلط شده و سپس آن را خلاصه کنید. انجام این کار همچنین باعث می‌شود که فضای خالی بین چیزهای مرتبط و معنی دار را پر کنید.
به طور کلی، طرح کلی به سادگی مانند چند نقطه به نظر می‌رسد. هدف از نوشتن موارد اصلی است که می‌خواهیم درباره آنها صحبت کنیم. معمولاً حتی جملات کاملی هم نیستند. کل روند ده دقیقه یا بیشتر طول نمی‌کشد، اما ساعت‌ها در وقت شما صرفه جویی می‌کند.

حال برای نوشتن آماده‌ اید؟

بررسی خطای رایج در تولید محتوا مسئله‌ای است که به همه ما نویسندگان کمک بزرگی می‌کند. تقریبا تمام ما دچار خطاهای گوناگون یا به عبارتی اشتباه رایج در نویسندگی می‌شویم. اما اگر دست روی دست بگذارید و هیچ تدبیری برای آن نیندیشیم، عملکرد خوبی نخواهیم داشت. پس بر همه ما واجب است که در مرحله اول خطاهای خود را شناسایی کرده، در مرحله دوم راه‌حل آن را بیابیم، در مرحله سوم با خود تمرین کنیم و در مرحله چهارم دیگر آن خطا را مرتکب نشویم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code