Blog

چطور در تولید محتوا قوی شویم؟

توسط در تولید محتوا ژوئن 8, 2022

یکی از مواردی که ما به عنوان تولید محتوا بهش نیاز داریم، قوی شدنه! تا وقتی توی نوشتن قوی نشیم عملا نمیتونیم هیچ کاری از پیش ببریم و موفق باشیم. اما برای اینکه در تولید محتوا قوی بشیم باید چیکار کنیم؟ تمرین، تمرین و تمرین! همین و بس!!! چقدر در روز تمرین تولید محتوا میکنی؟ اصلا بهم بگو ببینم چقدر قوی شدن در تولید محتوا برات مهمه؟ فکر میکنی در همین حدی که هستی موفقی؟ فکر میکنی در همین حد اگه بمونی میتونی به فرد حرفه ای تبدیل بشی؟ مسلما نه. پس همه افکار ساکن رو در این زمینه بریز دور و فقط و فقط به قوی شدن فکر کن که امروز راهشو میگم.

قوی شدن در تولید محتوا

به نظرت چطوری میشه در تولید محتوا قوی شد؟ با چه راه‌هایی میشه به حرفه‌ای شدن رسید؟ اولین و مهم‌ترین چیزی که باید بهش توجه کنیم تکرار و تمرینه. شما توو هر کاری با تمرین میتونید قوی بشید اما چطوری؟ اینجام تا بهت بگم تمرین کردن در تولیدمحتوا به چه شکله و باید چیکار کرد.

۱- مطالعات روزانه

اولین قدم برای قوی شدن در تولید محتوا قطعا مطالعه هستش. ما بارها در محتواهامون این مسئله رو مطرح کردیم که شخص نویسنده حرفه ای باید مدام در حال مطالعات مرتبط و غیرمرتبط باشه. مطالعات مرتبط یعنی در حوزه تولیدمحتوا بخونه و یاد بگیره و خودشو آپدیت کنه. مطالعات نامرتبط هم که مشخصه! هر نوع کتابی میتونید بخونید. فقط باید مطالعه کنید! چرا؟ چون خوندن و دیدن متون میتونه در نوشتن و گفتن شما خیلی موثر باشه! میدونی به مرور زمان گویش و نوشتار رو منظم کرده و تخصصی و حرفه‌ای میکنه؟!

قوی شدن در تولید محتوا

پس اینکارو کن: هر روز از نیم تا ۲ ساعت برنامه مطالعاتی بذار و هر روز انجامش بده. بعد مدتی تاثیر اونو حتما میبینید. این قدم اول اصلا نباید فراموش بشه لطفا…

۲- نوشتن محتوا

اینو قبول داری که هر کاری رو تا به مرحله عمل نرسونیم هیچ فایده‌ای نداره؟ پس بیا یه برنامه دقیقی برای خودت بذار و بگو روزانه اینقدر مینویسم. حالا یا روو کاغذ یا کامپیوتر یا در قالب ویدیو. فقط سعی کن حتما روزانه تولیدمحتوا داشته باشی. در یک موضوع مشخص بنویس. درباره کسب و کار خودت یا درباره هر چیزی که بهش علاقه‌مندی بنویس. بذار دستت به نوشتن عادت کنه. این خودش مرحله دوم در قوی شدن در تولید محتوا هستش.

۳- بررسی کامل از نظر نگارشی

خودتو عادت بده محتوایی رو که مینویسی حتما از نظر نگارشی بررسی کنی و عیب و ایراداشو بگیری. این مرحله معمولا برای نویسنده‌ها خیلی سخته و باعث میشه سراغش نرن و اعتبار کار خودشون رو بیارن پایین. شما که این همه تلاش میکنی پس سعی کن کار خوبی رو تحویل بدی. اصول نگارشی که باید در محتوات بررسی کنی:

  • اشکالات املایی
  • نحوه بکار بردن افعال
  • استفاده بجا از حروف و کلمه‌ها
  • لحن مناسب در نوشتار یا گویش
  • لحن صمیمانه و نثر روان

تمامی این موارد رو بررسی کنید و مطمئن بشید که اشکالی در کار وجود نداره.

بررسی نگارشی محتوا

۴- تحلیل کامل محتوا

دوستِ نویسنده من؛ تو درباره چیزی که مینویسی تمام و کمال مسئولی. قطعا باید محتوا رو تحلیل کنی! پس تو تمرینات خودت این مسئله رو درنظر بگیر و محتوا رو تحلیل کن. اینکه کلمات کلیدی انتخاب شده واقعا جایگاه درستی دارند یا خیر؛ اینکه طول محتوا مناسبه یا نه؛ اینکه لینک‌دهی‌ها درست هستن یا نه؛ اینکه تصاویر بجا و درست به کار رفتن یا نه و خیلی چیزای دیگه که در حوزه تحلیل محتوا قرار میگیره تا قوی شدن در تولید محتوا رو یاد بگیریم.

۵- تمرینات ویدیویی

روی صحبت ما تموم انواع محتواست اما همونطور که میدونید جلوی دوربین اومدن داستانای خاص خودشو داره. باید اونقدر تمرین کنید که لرزش صدا و دست نداشته باشید. باید کاملا مسلط حرف خودتون رو بزنید و از همه مهم‌تر بیان ویدیو با بیان نوشتار خیلی فرق داره. میزان صمیمیت شما در ویدیو دو چندانه و باید مخاطب رو با همین لحن ساده، دوستانه و مسلط جذب کنید. برای اینکار حتما روزی یک ویدیو برای خودتون ضبط کنید تا کم کم قوی شده و بتونید ضبط واقعی داشته باشید.

تبدیل به نویسنده حرفه ای شو

توی هر کاری حرفه‌ای شدن باعث رشد، اعتبار و کسب درآمد بیشتر میشه پس نباید همیشه آماتور بمونیم و درجا بزنیم. با آماتور موندن، توقع زیادی هم نباید داشته باشیم. اما اگه قراره مرتب رشد کنیم و مدام بریم بالا باید به فکر حرفه‌ای شدن باشیم. برای قوی شدن در تولید محتوا هم راه‌های ساده‌ای وجود داره که فقط نیازمند صبر و حوصله هستش تا به نتیجه خوب برسه. اگه هدف داری پس صبور باش!

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code