Blog

اشتباهات رایج در نوشتن کتاب الکترونیکی

توسط در تولید محتوا نوامبر 25, 2020

آیا شما هم فکر می‌کنید تولید کتاب الکترونیکی و انتشار آن در سایت، به کسب و کارتان کمک می‌کند؟ کاملا درست فکر می‌کنید. در واقع کتاب‌های الکترونیکی حاوی اطلاعات مفیدی هستند که همانند یک آهنربا کاربران را به سمت خدمات شما می‌کشانند. اما چگونه باید آن‌ها را به بهترین نحو ممکن تولید و تنظیم کرد؟ معمولا با اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی مواجه می‌شویم که باعث رو برگرداندن مشتری خواهد شد. چگونه این خطاها را از بین ببریم مسئله‌ای است که امروز در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی

سوال جالبی که اینجا پیش می‌آید، این است که چرا اصلا نگارش کتاب الکترونیکی توصیه می‌شود؟
شما می‌توانید به کمک آن، لیست ایمیلی خود را افزایش دهید. چگونه؟ وقتی کتابی را برای دانلود می‌گذارید، قبل از آن ایمیل افراد را دریافت کرده و کتاب را برایشان ارسال می‌کنید. این خود بهترین روش برای ایمیل‌های خبرنامه است.
کتاب الکترونیکی رایگان همانند یک آهنربای بسیار موثر برای ایجاد ترافیک وبسایت و جذب مشتریان جدید کاربردی است، به ویژه اگر کتابی باشد که مشکلی از مشتری حل کند.

اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی

با کمک کتاب الکترونیکی می‌توانید، مقالات سریالی سایت خود را جمع‌آوری کرده و بصورت یک کتاب الکترونیکی درآورید و در اختیار مشتریان بگذارید. این مدل محتوا، تخصص شما را واضح‌تر از گذشته به مشتری نشان می‌دهد. یادتان باشد، در تولید کتاب الکترونیکی باید آنچنان دقت کنید تا دچار اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی نشده و بهترین گزینه را در اختیار مشتری قرار داده و آینده خوبی برای کسب و کار خود رقم بزنید. در اینجا ما ۴ دسته را درنظر گرفتیم:

 • اشتباهات برنامه ریزی
 • اشتباهات بازاریابی
 • اشتباهات نوشتن
 • اشتباهات در طراحی و ویرایش

این‌ها دقیقا همان اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی هستند که هنگام نگارش کتاب الکترونیکی با آن برخورد می‌کنیم.

اشتباهات برنامه ریزی

اگر می‌خواهید کتاب الکترونیکی شما منجر به تولید شود، باید برای رسیدن به آن هدف، دقیق برنامه ریزی کنید. در اینجا برخی از اشتباهات معمول برنامه ریزی هنگام نوشتن اولین کتاب الکترونیکی آورده شده است.

اشتباهات برنامه ریزی 

۱- هدفی برای تولید کتاب الکترونیکی وجود ندارد

تصمیم دارید کتاب الکترونیکی تولید کنید، اما واقعا هدف شما چیست؟ برنامه چیست؟ با تولید این کتاب دوست دارید چه کمکی به مشتری خود بکنید؟ تا نتوانید به این سوالات پاسخ دهید، شک نکنید که هیچکس حاضر به دریافت کتاب الکترونیکی شما نخواهد شد. در همان قدم اول باید بدانید که کتاب الکترونیکی شما قرار است چه مشکلی را حل کند:

 • مشتریان شما در سایت به دنبال حل چه مشکلی هستند؟
 • چه سوالاتی را مطرح کرده و دوست دارند به آن پاسخ داده شود؟
 • در شبکه‌های اجتماعی، افراد به دنبال چه چیزهایی بوده و چه مشکلاتی را می‌خواهند حل کنند.

با کمک این سه گزینه به راحتی می‌توانید هدف نگارش کتاب الکترونیکی خود را تعیین کنید و دیگر دچار این خطای رایج نشوید. به عنون مثال:

Hubspot با تهیه کتاب‌های الکترونیکی با موضوعات خاصی که مخاطبان می‌خواستند درباره آنها بیاموزند، استراتژی کتاب الکترونیکی خود را تثبیت کرد. به همین دلیل، بسیاری از افراد به آن‌ها اعتماد می‌كنند تا اطلاعات قابل اعتمادی را دریافت کنند.

۲- خلق هر نوع ایده ‌ای

ایده پردازی فقط اولین قدم در کشف بهترین موضوع برای نگارش کتاب الکترونیکی است. گام بعدی این است که بفهمید افرادی که برای آن‌ها می‌نویسید واقعاً به آن ایده‌ها علاقه مند هستند یا خیر. Newsflash می‌گوید فقط به این دلیل که فکر می‌کنید، اطلاعات مورد نیاز بازار شما وجود دارد، به این معنی نیست که آنها نیز چنین فکر می‌کنند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، پرسیدن است. از لیست موضوعی کتاب الکترونیکی خود استفاده کنید:

 • ایده‌ها را به لیست ایمیلی خود بفرستید و از مردم بخواهید یک اولویت را نشان دهند.
 • یک نظرسنجی در توییتر یا فیس بوک ایجاد کنید و از مردم بخواهید به گزینه مورد علاقه خود رای دهند.
 • یک نظرسنجی در اینستاگرام تعبیه کنید و از افراد بخواهید بین دو گزینه به یکی رای دهند.

۳- برنامه ریزی درباره موارد مشابه

نوشتن کتاب الکترونیکی که از قبل در بازار هدف ارائه شده است، هیچ فایده ای ندارد. به همین دلیل منطقی است که بدانید رقبای شما کدام کتاب الکترونیکی رایگان را به عنوان آهنربا اصلی خود ارائه می‌دهند. ساده‌ترین راه برای این کار ثبت نام در لیست‌های ایمیل آنهاست. بنابراین می‌توانید مطمئن شوید که کتاب الکترونیکی که می‌نویسید چیزی بیشتر از اطلاعات آن‌ها در اختیار افراد قرار داده و طرفداران بیشتری را جذب می‌کند.

۴- نادیده گرفتن طرح کلی

اگر طرح کلی نداشته باشید، متاسفانه هیچ اطلاعاتی هم نسبت به ادامه مسیر نخواهید داشت. پس حتما یک طرح کلی و کامل برای خود ایجاد کنید تا درگیر اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی نشوید. این طرح می‌تواند از دستور زیر پیروی کند:

 • سوال بزرگی را که می‌خواهید به کاربران خود پاسخ دهید، در خاطر داشته باشید.
 • نکات اصلی را که برای پاسخ به این سوال نیاز دارید، یادداشت کنید.
 • آنها را به ترتیب منطقی قرار دهید.
 • برای هر نقطه اصلی، امتیازات فرعی اضافه کنید.
 • اگر شما نیاز به انجام تحقیقات اضافی دارید، زمان مناسب برای یادداشت برداری از آمار پشتیبانی است.

وقتی کارتان تمام شد، یک بار دیگر طرح کلی را بخوانید تا مطمئن شوید که منطقی است. اگر چنین شود، این راهنمای خوبی هنگام نگارش کتاب الکترونیکی خواهد بود. در این مرحله زیاد نگران معرفی نباشید.

۵- انتخاب فرمت اشتباه برای کتاب الکترونیکی

تا همین اواخر، کتاب‌های الکترونیکی PDF یکی از بهترین گزینه‌ها برای ایجاد کتاب الکترونیکی بود که بدون توجه به اینکه مردم چگونه آن را می‌خوانند، در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت. PDFها هنوز هم یک روش خوب برای ایجاد سریع کتاب الکترونیکی هستند، اما رفتار خواندن در حال تغییر است. امروزه، PDFها برای همه کار نمی‌کنند. افراد بیشتری در حال خواندن کتابهای الکترونیکی با تلفن‌های همراه خود هستند. در آن دستگاه‌ها ، مشاهده PDF می‌تواند سخت باشد و اگر از یک نرم افزار پی دی اف خوان استاندارد استفاده می‌کنید، خوب به نظر می‌رسند. پس روش‌ها دیگری هستند که می‌توانید تست کنید:

 • MOBI: مناسب برنامه‌های Kindles و Kindle
 • EPUB: برای سایر خوانندگان کتاب الکترونیکی مناسب است
 • HTML5: برای صفحه‌های موبایل و وب بسیار مناسب است

در تمامی فرمت‌های بالا، کاربر می‌تواند علاوه بر خواندن کتاب الکترونیکی تغییرات مجاز را اعمال کند. مثلا نشانه‌گذاری برای مطالعه در دفعات بعد امری ضروری است.

۶- مدیریت نکردن زمان

اختصاص دادن زمان مشخصی برای انجام مراحل نگارش، از مهم‌ترین موارد در نوشتن کتاب الکترونیکی است. اگر به پروژه متعهد نشوید، ممکن است هرگز آن را به پایان نرسانید. و این تبدیل به یکی از اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی خواهد شد. برای حل این مسئله، باید بفهمید که هر روز یا هر هفته چه مدت زمان برای نوشتن در اختیار دارید و از این اطلاعات برای تعیین مهلت پایان کار پیش نویس اول استفاده کنید. سپس زمان نوشتن در تقویم خود را مسدود کنید و به پروژه کتاب خود متعهد شوید.

۷- تسلیم شدن

گاهی اوقات با ذوق و شوق خاصی سمت تولید کتاب الکترونیکی می‌روید اما همین که کمی در نوشتن آن پیش می‌روید به دشواری‌های مسیر برخورد کرده و تسلیم می‌شوید. تسلیم شدن فایده‌ای ندارد! تنها کافیست لیستی کامل از آنچه قرار است بنویسید و مشتری شما در نظرسنجی‌ها و پرسش‌ها مطرح کرده، داشته باشید تا مسیر برایتان هموار شود. برای رسیدن به موفقیت، تحت هیچ شرایطی تسلیم نشو!

اشتباهات بازاریابی

اشتباهات بازاریابی

اگر فکر می‌کنید پس از اجرای برنامه، وقت آن است که شروع به نوشتن کتاب الکترونیکی خود کنید، تقریباً درست می‌گویید. مطمئناً، می‌توانید شروع به نوشتن کنید، اما آنچه در این مرحله بسیار مهم است این است که استراتژی‌های بازاریابی کتاب الکترونیکی خود را عملی کنید. در اینجا برخی از اشتباهات بازاریابی کتاب الکترونیکی که برخی از مردم مرتکب می‌شوند به عنوان اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی آورده شده است.

۸- فراموش کردن امر بازاریابی کتاب الکترونیکی

گاهی اوقات چنان درگیر تهیه کتاب الکترونیکی می‌شوید که فراموش می‌کنید باید در مورد آن به مردم بگویید و در واقع آن را معرفی کنید. این همان اتفاقی است که برای هکتور کوئواس از هکتورپرانور افتاد. در نتیجه، او مجبور شد تولید کتاب خود را به تأخیر بیندازد تا اینکه موفق شد تا حدی به بازاریابی آن بپردازد. به یاد داشته باشید، نوشتن کتاب الکترونیکی فقط مربوط به کتاب نیست، بلکه در مورد همه مواردی است که برای کمک به آن کتاب به مخاطبان خود نیاز دارید، باید درنظر گرفت. این بدان معناست که شما باید زود شروع به بازاریابی کنید و زمزمه‌هایی ایجاد کنید که باعث موفقیت کتاب الکترونیکی شما شود.

۹- عدم ایجاد لیست

اگر چیزی را بازاریابی می‌کنید، باید بلافاصله ساخت لیست ایمیلی خود را برای آن شروع کنید. مردم هنوز ایمیل‌ها را می‌خوانند و نرخ تبدیل بسیار خوبی ارائه می‌دهند، بنابراین از پتانسیل گسترش کلمه کتاب الکترونیکی خود غافل نشوید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تنظیم یک لیست ایمیل به طور خاص برای کتاب الکترونیکی شما می‌تواند در تصمیم گیری در مورد ایده معتبر به شما کمک کند. هنگامی که چراغ سبز دریافت کردید، این روش خوبی برای شروع ایجاد ارتباط با جامعه‌ای است که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید.

۱۰- نادیده گرفتن SEO

Unbounce می گوید، SEO بخش مهمی از مدل کسب و کار شماست، به ویژه برای تولید ترافیک بیشتر. به عناوین و کلمات کلیدی محتوا و همچنین سرعت و طراحی صفحه توجه کنید. سئو بهتر با موقعیت جستجوی بهتر، قرار دادن صفحه تبلیغاتی کتاب الکترونیکی خود در مسیر تبدیل گزینه مطلوبیست که باید حتما به آن پرداخت.

۱۱- انتخاب عنوان اشتباه

عنوان کتاب الکترونیکی شما بهترین فرصت برای ایجاد اولین تأثیر خوب و تشویق برانگیز است که منجر به پیوستن افراد به لیست شما می‌شود. به قول معروف، شما فرصتی دیگر برای ایجاد اولین برداشت ندارید، بنابراین مهم است که بار اول آن را درست انجام دهید.

اشتباهات نوشتن

اشتباهات نوشتن

با اجرای برنامه بازاریابی کتاب الکترونیکی، وقت آن است که شروع به نوشتن کنید. تعداد زیادی اشتباه در نوشتن کتاب الکترونیکی وجود دارد که باید از آن‌ها جلوگیری کرد ، از جمله این اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی عبارت است از:

۱۲- درباره موضوع خود اطلاعات ندارید

اگر عنوانی انتخاب کردید اما درباره ریز و درشت آن اطلاعات کافی ندارید، پس لطفا آن موضوع را رها کنید! با این کار تخصص خود را زیر سوال برده و باعث بی‌اعتمادی در مشتریان خود خواهید شد. وقتی موضوع خود را انتخاب می کنید، دقیقا چیزی را که درباره آن می‌دانید انتخاب کنید. در غیر اینصورت، به استخدام یک متخصص برای نوشتن کتاب الکترونیکی خود فکر کنید. اصلا مجبور نیستید کتاب‌ها را خودتان بنویسید!

۱۳- نوشتن محتوای کم حجم

اینجا جایی است که رقابت زیادی وجود دارد، بنابراین محتوای مختصر سودی به حال شما ندارد. منظور از لاغر و مختصر چیست؟ محتوایی که غیر اصلی به نظر می‌رسد یا عنوان اصلی را منعکس نمی‌کند.
محتوای خوب کتاب الکترونیکی، مخاطبان را به هیجان آورده و آنها را مشتاق به اشتراک گذاشتن منبع با دیگران خواهد کرد. به این ترتیب کتاب الکترونیکی شما به یک آهنربای واقعی موفق تبدیل می‌شود.
برای جلوگیری از محتوای کم حجم، بررسی کنید که کتاب الکترونیکی شما به سوالات پاسخ می‌دهد و راه حل هایی را که خوانندگان امیدوارند داشته باشند، ارائه می‌دهد یا خیر.

۱۴- ارائه بیش از حد جزئیات

البته، یک مشکل مخالف نیز وجود دارد. برخی از افراد سعی می‌کنند هر مشکل مشتری در تاریخ جهان را با یک کتاب الکترونیکی حل کنند.
این کار یک اشتباه است! اگر از یک کتاب الکترونیکی برای جلب نظر مشتری استفاده می‌کنید، باید در حل یک مسئله برای آنها قدم بردارید. در حالی که ممکن است ابهام آن‌ها را بیشتر کنید.
از کتاب Hubspot یک برگ بیرون بیاورید. آنها یک سری کتاب الکترونیکی کوتاه دارند که چندین مسئله را در مورد مشتریانشان که نیاز به کمک دارند، پوشش می‌دهند. استراتژی بازاریابی ورودی Hubspot 75٪ از مزایای آن است.

۱۵- نوشتن یک مقدمه در ابتدا

یکی از اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی، نوشتن مقدمه در همان ابتدای کار است. لطفا مقدمه را خیلی زود ننویسید. مطمئناً، این قسمت اول کتاب است، اما اولین بخشی نیست که باید نوشته شود. دلیل این حرفم چیست؟
مقدمه خلاصه‌ای ارائه شده در کتاب است. اگر نوشتن را تمام نکرده باشید، دشوار است که بدانید چه چیزی را برجسته کنید. به هر حال کتاب‌ها معمولاً دور از ایده اصلی شما تکامل می‌یابند، بنابراین پرهیز از دوبار نوشتن مقدمه، هوشمندانه است.

۱۶- در حال ویرایش

چیزی که تضمین می‌کند روند نوشتن کتاب الکترونیکی شما را به تأخیر بیاندازد، تلاش برای نوشتن و ویرایش همزمان آن است. درست است که هنگام نوشتن، اشتباهات زیادی ایجاد می‌شود و باید برطرف کنید، اما تجربه نشان می‌دهد که این کار مانع تمام شدن به موقع کتاب می‌شود. ابتدا بنویسید، بعداً ویرایش کنید: این شعاری است که بسیاری از نویسندگان با آن زندگی می‌کنند.

۱۷- اجازه ضعیف نوشتن

با این اوصاف، اگر بخواهید اولین بار کتاب الکترونیکی خود را به روش صحیح بنویسید، می‌توانید روند ویرایش را روان‌تر کنید. از جمله‌های طولانی، کلمات و عبارات پیچیده، اصطلاحات واژگان و هر آنچه که خوانندگان را از درک کتاب الکترونیکی شما باز می‌دارد، خودداری کنید.

۱۸- فکر کردن که یک پیش نویس کافی است

نوشتن کتاب الکترونیکی قطعاً مورد “یک و تمام شده” نیست. حتی نویسندگان خبره نیز در مراحل تولید محتوا دو دور نوشتن را طی می‌کنند. حتی با یک طرح کلی قوی، مواردی را پیدا خواهید کرد که باید برای شفاف سازی پیام خود یا پاسخ به سوالات جدید، تغییر دهید. اگر افراد زیادی مجبور به تأیید کتاب الکترونیکی شما شوند، این روند حتی بیشتر طول خواهد کشید.
استفاده از طرح کلی کتاب الکترونیکی و دریافت بازخورد قبلی از همه افراد در زنجیره تأییدیه یکی از روش‌های نرمال کردن روند کار است، اما انتظار می‌رود که بیش از یک پیشنویس قبل از انجام کتاب الکترونیکی انجام دهید.

۱۹- فراموش کردن لینک‌ دهی

هنگام نوشتن کتاب الکترونیکی، این فرصت را از دست ندهید تا برخی دیگر از مطالب مرتبط خود را تبلیغ کنید یا به خوانندگان فرصت دهید با شما در جاهای دیگر ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال، کتاب راهنمای بازاریابی محتوای Hiten Shah پیوندی به یک نظر سنجی در صفحه آخر دارد. این به او کمک می‌کند تا بیشتر با علایق خوانندگانش آشنا شود تا بتواند محتوای آینده را برای آنها هدف قرار دهد. پس یکی دیگر از اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی همین امر است که باید مواظب باشید.

۲۰- فراموش کردن نسخه پشتیبان

قبل از شروع مراحل نوشتن، اطمینان حاصل کنید که یک راه حل پشتیبان نصب کرده‌اید. این امر بسیار مهم است. هیچ چیز بدتر از این نیست که به پایان یک پروژه کتاب الکترونیکی برسید و متوجه شوید نسخه نهایی کار خود را گم کرده‌اید. سعی کنید از یک راه حل پشتیبان گیری ابری استفاده کنید که به طور خودکار پشتیبان تهیه کند تا دیگر نگران آن نباشید.
پشتیبان گیری، پشتیبان گیری، پشتیبان گیری

اشتباهات در طراحی و ویرایش

اشتباهات در طراحی و ویرایش

درنهایت، چند خطای دیگر نیز وجود دارد که بسیاری از افراد در آخرین مراحل فرآیند نوشتن کتاب الکترونیکی مرتکب می شوند. با هم به بررسی این دسته از اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی می‌پردازیم.

۲۱- نیازی به ویریشگر یا تصحیح کننده نیست

هنگام نوشتن اولین کتاب الکترونیکی، آسان است که خود را متقاعد کنید که به ویرایشگر یا تصحیح کننده نیاز ندارید، اما این درست نیست. بعد از مدتی که روی پروژه کار کردید، خیلی به آن نزدیک‌تر خواهید بود تا بدانید آیا واقعاً برای مخاطبان شما کار می‌کند یا خیر. اگر می‌خواهید مطمئن باشید پیام مورد نظر خود را تحویل می‌گیرید و آن را به وضوح تحویل می‌دهید، به ویرایشگر نیاز دارید.
در بسیاری از شرکت‌ها، ویراستار و تصحیح کننده یک شخص مشخص است و تصحیح امری ضروری است. یک ویرایشگر، کتاب الکترونیکی شما را از نظر ساختار و محتوا بررسی می‌کند. یک تصحیح کننده بررسی نهایی اشتباهات را انجام می‌دهد تا در نهایت با یک کتاب الکترونیکی حرفه‌ای روبرو شوید. شما به طور معمول پس از طراحی کتاب الکترونیکی عملیات ویرایش و تصحیح را انجام می‌دهید. اما بهتر است گرافیک را با پوشش متن نیز بررسی کنید. اگر کسب و کار خود را به تنهایی اداره می‌کنید و برای تصحیح نیاز به کمک دارید، می‌توانید از افراد خبره در تیم کانتنت یاب نیز کمک بگیرید.

۲۲- بهم ریختگی در طرح جلد

اگر چه این محتوا باعث می‌شود افراد کتاب الکترونیکی شما را بخوانند، اما طرح جلد یا همان صفحه نخست به آنها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که آیا آن را دانلود کنند یا خیر!
همانطور که Smart Blogger می‌گوید، رویکرد طراحی جلد DIY می‌تواند به نمایندگان شما آسیب جدی برساند. اطمینان از اندازه مناسب جلد (اگر نسخه Kindle را اجرا می‌کنید، مشخصات آن متفاوت خواهد بود) اولین قدم است.
همچنین باید تصاویری را انتخاب کنید که پیام شما را تقویت کنند، واضح باشند و از همه مهم‌تر مجاز به استفاده از آن باشید. اگر بودجه کافی دارید، می‌توانید از یک گرافیست کمک بگیرید. در غیر اینصورت می‌توانید از وبسایت‌های دانلود تصویر مانند pixabay کمک گرفته و بهترین تصویر را انتخاب کنید.
بیا با آن روبرو شویم؛ هیچ قانونی وجود ندارد که می‌گوید کتاب الکترونیکی کسب و کار باید خسته کننده به نظر برسد. جلد کتاب الکترونیکی خود را درست و جذاب طراحی کنید تا افراد بیشتری را جذب کنید.

۲۳- کمال‌ گرا بودن

سرانجام  وقتی اولین کتاب الکترونیکی خود را می‌نویسید، خیلی راحت می‌توانید آن را بی‌نقص ببینید. بله، شما می‌خواهید عالی باشد، اما باید انتظار شنیدن هر نوع انتقادی را داشته باشید! نگران نباشید از آنجایی که این یک محصول دیجیتال است، رفع اشتباه آن بعداً آسان خواهد بود. بنابراین فراتر از کمال گرایی حرکت کرده و کتاب الکترونیکی را در دسترس قرار دهید تا بتواند تولید سرنخ های شما را شروع کند.

نگارش کتاب الکترونیکی

نگارش کتاب الکترونیکی و اشتباهات رایج در آن

اکنون می‌دانید که هنگام نوشتن، اشتباهات رایج در کتاب الکترونیکی که باید از آنها اجتناب کنید، چیست.  وقتی آماده استفاده از کتاب الکترونیکی جدید خود به عنوان آهنربای ترافیک هستید، مطمئن شوید که این اشتباهات طراحی را ندارید و همه چیز درست کار می‌کند. اگر این مقاله را مطالعه کردید و تمام و کمال آن را بررسی کردید، برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم چون در مسیر درستی قرار گرفته و می‌توانید تمام خطاهای خود را برای نوشتن یک کتاب الکترونیکی از بین ببرید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code