Blog

چگونه محتوای طولانی جذاب تولید کنیم؟

توسط در تولید محتوا دسامبر 5, 2022

همه ما شنیده‌ایم که محتوای طولانی نتیجه بهتری از نظر سئو دریافت می‌کند اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چطور محتوای طولانی بنویسیم که جذاب بوده و کامل خوانده شود؟ سوالات زیادی در مورد طول محتوا در سئو و اینکه چطور می‌توان با کمک آن به رتبه برتر رسید وجود دارد!
در حالی که گوگل می‌گوید توصیه‌ای درباره تعداد کلمات یا طول محتوا وجود ندارد تنها برخی از مطالعات نشان داده‌اند که محتوای طولانی نسبت به محتوای مختصر رتبه بالاتری دارد.
اگر علاقه مند به نوشتن محتوای طولانی هستید، احتمالاً می‌خواهید مطمئن شوید که رتبه بندی می‌شود، خوانده می‌شود و آیا منجر به فروش خواهد شد؟! در مقاله امروز تصمیم داریم درباره تولید محتوای طولانی جذاب صحبت کنیم و نتایج بهتری را رقم بزنیم.

تولید محتوای طولانی جذاب

قبل از هر صحبتی باید اول بدانیم که منظور از محتوای طولانی دقیقا چه مدل محتواییست؟
بیشتر افراد محتوای طولانی را بیش از 1000 کلمه می‌دانند. این یک قطعه محتوایی است که روی موضوع عمیق می‌شود، ارزش بیشتری به مخاطب ارائه می‌دهد و شامل تحقیقات، بینش و اطلاعات بیشتری نسبت به یک محتوای کلیدی است. محتوای طولانی باید باعث احساس راحتی مخاطب با موضوع شده و گویی به سؤالات او پاسخ می‌دهد.

تولید محتوای طولانی جذاب

چه چیزی را باید در محتوای طولانی بگنجانید؟

شما می خواهید محتوایی ایجاد کنید که به کاربر کمک کند. در مورد آنها و آنچه آنها نیاز دارند یا می‌خواهند از این قطعه یاد بگیرند فکر کنید. چه سوالاتی دارند؟
این مسئولیت شماست که سوالات آنها را پیش بینی کنید و در کار خود به آنها پاسخ دهید. اگر مطمئن نیستید که آنها چه سؤالاتی دارند، در مورد آنچه می‌خواهید زمان بگذارید، تفکر کنید، سوال کنید تا به نتیجه خوبی برسید.
از سؤالات نمونه زیر برای شناسایی اینکه کدام اطلاعات برای رسیدن به مرحله بعدی مهم‌تر است استفاده کنید:

 • چه چیزی باید بدانند؟
 • چرا آنها باید آن را بدانند؟
 • آنها با اطلاعات چه می توانند بکنند؟
 • آنها چه اطلاعات پایه ای را باید بدانند تا این موضوع منطقی تر شود؟
 • اگر آنها قبلاً آن دانش پایه را نداشته باشند چه؟
 • این اطلاعات چگونه بر آنها تأثیر می گذارد؟
 • قدم بعدی آنها چیست؟

به هیچ وجه درباره مسائل غیرضروری ننویسید چه بصورت محتوای کوتاه و مختصر چه طولانی. اگر می‌خواهید تولید محتوای طولانی جذاب داشته باشید باید قطعا به این مورد توجه کنید.
باید مطمئن شوید که ارزش ارائه می‌دهید و به مشتری ایده آل خود کمک می‌کنید. این امر سبب می‌شود به محتوای شما روی آورده و آن را بخوانند. اگر آنها را به سایت بیاورید اما چیزی با ارزش پیدا نکنند، قطعا شما را ترک کرده و دیگر به سمت شما نمی‌آیند.
به جای نوشتن بی هدف با تعداد کلمات دلخواه، برای گفتن یک داستان و ارائه ارزش زمان بگذارید.

برای نوشتن محتوای طولانی از کجا شروع کنیم؟

برای شروع، مطمئن شوید که یک مسیر تبدیل برای مخاطب وجود دارد. محتوای شما باید با محصولات یا خدمات مرتبط باشد تا درآمد و تبدیل را افزایش دهد. (منظور همان call to action بجا و درست و حسابی است). اگر به سؤالات مشتری بالقوه خود پاسخ می‌دهید و اطلاعات مفیدی در محتوا در اختیارش قرار می‌دهید، اگر راه حلی برای مشکلات آنها ارائه دهید، به احتمال زیاد برگ برنده را در دست دارید. مفید باشید و به اطلاعات بیشتری پیوند دهید که ممکن است به آنها کمک کند به مرحله بعدی بروند و در واقع در سایت بمانند.

نوشتن محتوای طولانی

اگر انتخابی دارید که با این قطعه محتوا مرتبط است و قدم بعدی برای آنهاست، آن را در کار خود پیشنهاد دهید. شما به آنها کمک می‌کنید و همزمان لیست ایمیل خود را می‌توانید بسازید. اگر می‌خواهید محتوای شما تبدیل شود، باید مطمئن شوید که یک مسیر تبدیل وجود دارد. هر چیزی که می‌نویسید باید به نوعی با محصولات و خدمات اصلی شما مرتبط باشد. تولید محتوای طولانی جذاب و رتبه بندی در بالای گوگل عالی است، اما اگر ترافیک نامربوط را هدایت کند، تبدیل نخواهد شد و این هدر دادن تلاش و زمان است.

چگونه مطمئن شویم که محتوای طولانی رتبه بندی می شود؟

همه ما می‌دانیم که کنترلی بر الگوریتم رتبه بندی گوگل نداریم، همچنین می‌دانیم که چگونه کار می‌کند و از نقطه نظر بهینه سازی چه چیزی مهم است. ابتدا بررسی کنید که تقاضای جستجو برای ایده موضوع شما وجود دارد یا خیر، یک کلمه کلیدی (یا کلمات کلیدی) را انتخاب کنید که بتوانید برای آن رتبه و امتیاز خوبی بگیرید، برای مخاطبان خود بنویسید و در نهایت، محتوای خود را بهینه کنید.

علاقه مندی به موضوع انتخابی

مطمئن شوید درباره موضوعی که قرار است بنویسید، علاقه‌ای وجود دارد یا خیر! ممکن است به نظر شما ایده خوبی باشد. با این حال، اگر کسی به دنبال اطلاعاتی در مورد موضوع نیست، بعید است که به دلیل تقاضای کم، ترافیک زیادی دریافت کنید. گفته می‌شود، حجم جستجو مهمترین عامل در انتخاب یک کلمه کلیدی نیست!
موضوعاتی را که فکر می‌کنید باید پوشش دهید، نیازمند طوفان فکری و جستجو در گوگل است:

 1. چه کسی در مورد موضوعی که در نظر دارید برای محتوای خود استفاده کنید نوشته است؟
 2. آیا قبلاً اطلاعاتی در مورد موضوع مذکور وجود دارد؟
 3. آیا زاویه جدیدی، بینش جدید، یا چیز دیگری برای افزودن به گفتگو دارید؟

اگر نه، این ممکن است بهترین موضوع نباشد. موضوع را جستجو کنید و ببینید چه چیزی در جستجوی پیشنهادی گوگل نشان داده می‌شود.
آیا چیزی نزدیک به موضوع شما وجود دارد که گوگل پیشنهاد می‌کند یا سوالاتی در رابطه با آن در بخش People also Ask وجود دارد؟
اگر ایده موضوع خود را در هر یک از آن مکان‌ها می بینید، خوب است زیرا به این معنی است که به موضوع بالقوه شما علاقه دارند و گزینه خوبی برای تولید محتوای طولانی جذاب به حساب می‌آید.

جستجوی کلمات کلیدی (تحقیق کلمات کلیدی)

هنگامی که متوجه شدید موضوع شما قابل اجرا است، از ابزار تحقیق کلمه کلیدی مورد علاقه خود برای شناسایی کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی مورد نظر برای تولید محتوای طولانی جذاب استفاده کنید.
محتوا با فرم بلند فقط به دلیل طول قطعه محتوا می‌توانند برای چندین کلمه کلیدی کمی راحت‌تر از قطعات کوتاه رتبه بندی شوند. (تعداد کلمات کلیدی در آن بیشتر است!)
کلمات کلیدی خود را هوشمندانه انتخاب کنید. به دنبال یک کلمه کلیدی اصلی با حجم جستجوی خوب و قابلیت رتبه بندی وب سایت در صفحه 1 باشید.

کلمه کلیدی خود را انتخاب کنید

به گوگل رفته و ببینید چه کسی در حال حاضر در صفحه 1 برای کلمه کلیدی مورد نظر شما به عنوان کلید اصلی خود حضور دارند.

 • آیا وبسایت ها شبیه سایت شما هستند؟
 • آیا آنها برندهای برجسته‌تر هستند یا شرکت‌ها؟
 • مقالات چقدر عمیق، طولانی  به دردبخور هستند؟
 • آیا می‌توانید بینش یا ارزش بیشتری (نه فقط کلمات بیشتر) نسبت به سایت هایی که در حال حاضر رتبه بندی می شوند ارائه دهید؟

اگر وب‌سایت‌های دیگری را می‌بینید که شبیه به وب‌سایت شما و محتوای مورد نظر شما موجودند اما اطلاعات دقیقی ندارند یا اطلاعاتی در مورد موضوعی که می‌خواهید درباره آن بنویسید ناقص است، کارتان راحت است زیرا می‌توانید یک مطلب کامل و عالی بنویسید.
کلمه کلیدی با بیشترین حجم جستجو را انتخاب کنید که وبسایت شما بیشترین شانس را برای رتبه بندی دارد و کلمه‌ای است که مخاطب شما هنگام جستجوی اطلاعات در مورد این موضوع از آن استفاده می‌کند.

چگونه از خوانده شدن محتوای خود مطمئن شویم؟

خوانده شدن محتوای طولانی

حالا وقت نوشتن و تولید محتوای طولانی جذاب است. به یادداشت‌های طوفان فکری خود برگردید. برای پاسخ به سؤالات مخاطبین خود چه اطلاعاتی نیاز دارید؟ مطمئن باشید که این اطلاعات را دارید. آن را به گونه‌ای مرتب کنید که دنبال کردن و درک آن آسان باشد تا مخاطب تمایل به ادامه داشته باشد. یک قطعه محتوای طولانی باید ارزشمند باشد تا خوانده شود. بنابراین، شما باید ارزش، بینش، آمار و چیزهایی را ارائه دهید که از تمام اطلاعاتی که قبلا دریافت کرده‌اند، متفاوت باشد.

محتوای خود را به روشی کاربرپسند قالب بندی کنید. این امر به ویژه در مورد محتوای طولانی اهمیت بیشتری دارد:

 • استفاده از لیست ها و ایجاد فضای فاصله
 • استفاده از هدر (مناسب برای سئو و مخاطب شما).
 • متن خود را به قطعات کوچک و آسان برای خواندن تقسیم کنید.
 • جملات و پاراگراف های خود را کوتاه سازید.
 • بهتر است بسیاری از پاراگراف های کوچک با اعداد شکسته شوند.

اگر محتوا به شیوه‌ای مخاطب پسند قالب‌بندی نشده باشد، مردم از خواندن یک قطعه اجتناب می‌کنند.

در پایان محتوای خود را بهینه سازید

از کلمه کلیدی خود در تمام عناصر سئو استفاده کنید. مطمئن شوید که در اولین پاراگراف موجود باشد، زیرا کلمه کلیدی به موضوع محتوای شما ارتباط نزدیکی دارد. در بیشتر موارد، کلمه کلیدی در عنوان محتوا حضوری پررنگ دارد. کلمه کلیدی خود را به URL، نام فایل تصویری و تگ‌های خود اضافه کنید و از آن در سراسر متن در جاهای اصولی استفاده کنید.
بر ارائه ارزش، مفید بودن و ارائه اطلاعات مورد نیاز مشتری ایده آل خود تمرکز کنید. با تمرکز بر نیاز مخاطب خود به طور طبیعی از کلمه کلیدی استفاده خواهد شد.

محتوای طولانی ارزش سرمایه گذاری دارد!

تولید محتوای طولانی جذاب می‌تواند یک سرمایه گذاری زمانی قابل توجه باشد. نوشتن محتوای عمیق‌تر نسبت به محتوای مختصر زمان بیشتری می‌برد. با این حال، بازده می‌تواند عالی باشد. محتوای بلند اغلب در نتایج جستجو نسبت به محتوای کوتاه رتبه بالاتری دارد. و اگر در حال تولید محتوا با توجه به نیاز مخاطب هستید، می‌توانید رتبه کسب و کار خود را بالا برده و با آن ارتباط برقرار کنید، ترافیک مرتبط را به وب سایت خود بیاورید، و تبدیل خوبی را از آن خود سازید. اگر ا به حال آن را امتحان نکرده‌اید، دست به کار شوید و نتایج آن را ببینید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code

  سبد خرید