Blog

تاکتیک های عملی برای استراتژی محتوای موثر

توسط در بازاریابی محتوا, تولید محتوا دسامبر 15, 2022

برای موفق شدن در مسیر محتوا و کسب و کارمان باید ابزارها و تاکتیک‌های استراتژی محتوای موثر را مدام مورد بررسی قرار دهیم. فقط با همین کار می‌توانیم موفقیت خود را پررنگ کرده و پیروز شویم. طبق گزارش Semrush’s State of Content Marketing 2022،  هفتاد و هشت درصد از بازاریابان که معتقد بودند بازاریابی محتوای آنها نتایج مثبتی ایجاد می‌کند، یک استراتژی محتوای مستند داشتند. بنابراین، چگونه استراتژی مناسب را برای شکست دادن رقبای خود ایجاد می‌کنید؟ کلید یک استراتژی بازاریابی محتوای موفق، پیروی از این چک لیست است:

 1. پرسونای خریدار بسازید. مخاطبان خود را کشف کنید و نقاط تمرکز و مشکلات آنها را پیدا کنید. این استراتژی محتوای موثر به شما کمک می‌کند تا به مفیدترین منبع در وب تبدیل شوید.
 2. داستان برند خود را ایجاد کرده و آن را از طریق محتوای آینده خود بدرخشید.
 3. اهداف محتوای خود را برای سال کاری تعیین کنید.
 4. موضوعاتی را که مخاطبان شما بیشتر به آنها اهمیت می‌دهند، کشف کنید.
 5. محتوای خود را نه تنها برای مخاطبین، بلکه برای موتورهای جستجو نیز بهینه کنید تا بیشتر دیده شود.
 6. بهترین کانال‌های توزیع محتوا را انتخاب کنید.
 7. از ابزارها و الگوها برای ترویج محتوای خود کمک بگیرید.

این مقاله به شما مراحل ایجاد یک استراتژی محتوای موثر و برنامه دقیقی را نشان می‌دهد، به علاوه ابزارهایی را که در طول مسیر به آنها نیاز خواهید داشت به شما می‌گوید.

 استراتژی محتوای موثر

پرسونای مخاطب را با قالب های شخصی خریدار توسعه دهید

دقیقاً چه کسانی را با محتوای خود هدف قرار می‌دهید؟ آنها با چه اهدافی دست و پنجه نرم می‌کنند و محتوای شما می‌تواند به آنها در دستیابی به آنها کمک کند؟ بدون درک کامل از اینکه چه کسی را هدف قرار می‌دهید، کشف اینکه چه موضوعاتی را پوشش دهید و چه محتوایی را ایجاد کنید می‌تواند بسیار دشوار باشد. بدون داشتن مخاطب مشخص، نمی‌توانید محتوای راه‌حل‌محور ایجاد کنید و برنامه محتوایی واضح و آسان برای تدوین نخواهید داشت. خوشبختانه، با کشف اینکه مخاطبان هدف شما با قالب‌های پرسونا چه کسانی هستند، مستقیماً به محتوای ایده آل برای مخاطبان خود خواهید رسید. این الگوها شما را در فرآیند تعریف پرسونای خود راهنمایی می‌کنند:

نقاط مورد توجه
انگیزه‌ها
جمعیت شناسی
کانال‌های ترجیحی
اینفلوئنسرهای برتر و خیلی بیشتر

هنگامی که نقاط موردتوجه افراد را شناسایی می‌کنید و می‌توانید با همدلی واقعی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، به راحتی می‌توانید محتوای مفیدی ایجاد کنید که به سؤالات رایج پاسخ می‌دهد و راه‌حل‌هایی ارائه می‌دهد.

داستان برند تجاری خود را بنویسید

اگر می‌خواهید محتوای شما تصویری صحیح و ثابت برای برند شما ارائه دهد، ابتدا باید داستان برند خود را بگویید. با بررسی برند خود می‌توانید بینش ارزشمندی به دست آورید:

افزایش و جذب مشتریان
برتری نسبت به رقبا
پیشنهاد ارزش منحصر به فرد در بازار شما

از این مورد به عنوان عنصر استراتژی محتوای موثر خود استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد ارتباطات عمیق‌تری با خوانندگان و مشتریان ایجاد کنید.

ارزش پیشنهادی محتوا و بیانیه ماموریت خود را تعریف کنید

چرا مخاطبین باید محتوای شما را بر محتوای رقیب ترجیح دهند؟ محتوای شما چه ارزش منحصر به فردی دارد که مخاطب را ترغیب می‌کند مقالات را کامل بخوانند، در لیست ایمیل شما عضو شوند و برند شما را دنبال کنند؟
از پاسخ این سوالات برای تعریف ارزش محتوایی خود و فرموله کردن بیانیه ماموریت استراتژی محتوای موثر خود استفاده کنید.

فرآیند ساخت بیانیه ماموریت شما باید شامل شناسایی مخاطبان هدف و اهداف آنها باشد، به علاوه اینکه محتوای شما چگونه به مخاطبان در دستیابی به این اهداف کمک می‌کند. می‌توانید از گزینه‌های زیر برای نمونه استفاده کنید:

 • “آموزش و توانمندسازی جامعه SEO با ارائه جدیدترین اخبار و بهترین شیوه‌ها از طریق باهوش‌ترین متخصصان این صنعت.” (Search Engine Journal)
 • “محتوای ما جایی است که مدیران بازاریابی دیجیتال اطلاعات چندرسانه ای در مورد سئو و بازاریابی محتوا پیدا می‌کنند تا بتوانند از طریق کانال‌های ارگانیک به رشد شرکت خود کمک کنند.” (Semrush)

اهداف بازاریابی محتوای خود را تعیین کنید

انتظار دارید محتوای شما به چه اهدافی دست پیدا کند تا تأثیر مثبتی بر سود نهایی کسب و کارتان بگذارد؟ تعیین اهداف خاص به شما این امکان را می‌دهد که تعیین کنید آیا استراتژی بازاریابی محتوای شما در خدمت هدف خود است یا خیر. طبق نظر بیش از 40 بازاریاب که مورد بررسی قرار گرفتند، اهداف برتر بازاریابی محتوا افزایش آگاهی از برند، ترافیک وبسایت و تولید سرنخ به دردبخور است.

همانطور که اهدافی را برای استراتژی محتوای موثر خود تعیین می‌کنید، از تجزیه و تحلیل وبسایت شرکت خود و ابزارهای بینش رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید. تعیین کنید که آیا محتوای شما بر معیارهای شما تأثیر داشته است یا خیر، و اگر چنین است، تا چه حد این تاثیر را بسزا می‌بینید. این موضوع به شما یک خط مبنا می‌دهد تا با آماده سازی اهدافی که برای استراتژی محتوای شما پیش می‌روند، کار کنید تا به طور قابل اندازه گیری به شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPI) و اهداف و نتایج کلیدی (OKR) دست یابید.

ابزارهای مدیریت پروژه مانند Asana دارای ویژگی‌های هدف گذاری در محصول هستند. به اشتراک گذاری اهداف در سراسر شرکت به همه اجازه می‌دهد تا بدانند چگونه کار خود را برای کمک به شرکت در دستیابی به نتایج تجاری پیش ببرند و کاربردی سازند.

غنی بودن موجودی محتوای وبسایت

شما نمی‌توانید یک کتابخانه را بدون بررسی آنچه در موجودی فعلی خود دارید تکمیل کنید. ممیزی محتوا به شما این امکان را می‌دهد که ببینید چه محتوایی دارید و با زمینه‌های بهینه سازی و بهبود چگونه باید دیده شوید. 65 درصد از بازاریابان که تلاش‌های بازاریابی محتوای خود را بسیار موفق می‌دانستند، حداقل دو بار در سال ممیزی محتوا انجام می‌دادند.

البته، اگر وبسایت بزرگی دارید، ممیزی محتوای شما می‌تواند کار خسته کننده‌ای باشد. خوشبختانه، می‌توانید از ابزار ممیزی محتوا برای خودکارسازی فرآیند استفاده کنید. ابزار ممیزی محتوا با استفاده از معیارهای بی‌درنگ Semrush، Google Analytics و Google Search Console، پوشه‌ها و زیرپوشه‌های وب‌سایت شما را بررسی می‌کند تا محتوایی را که برای بهبود کیفیت کلی محتوای شما نیاز به بهبود، بازنویسی یا حذف دارد، نشان دهد.

اگر محتوایی را در وب‌سایت‌های دیگر منتشر کرده‌اید، ابزار ردیابی پست می‌تواند معیارهای تعامل را پیگیری کند تا بدانید محتوای خارجی شما چگونه بر استراتژی محتوای موثر کلی شما تأثیر می‌گذارد.

تدوین استراتژی عالی

استراتژی محتوای موثر

چنانچه استراتژی محتوای موثر داشته باشید کارتان درست و دقیق پیش می‌رود و می‌توانید به بهترین شکل ممکن محتواسازی کرده و همچنین مشتری و مخاطب بیشتری را جذب کنید. چنانچه بیخیال استراتژی محتوا شده و بی برنامه کار خود را پیش ببرید قطعا نتایج خوبی شامل حالتان نخواهد شد. پس طبق استراتژی که امروز به شما گفتم رفتار کنید تا نتایج خوبی عایدتان شود.

همچنین اگر برای کسب و کارتان اجتیاج به استراتژی قدرتمندی دارید حتما فرم تدوین استراتژی را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code

  سبد خرید