Blog

۱۰ نوع محتوا برای جذب ترافیک بیشتر

توسط در بهترین‌ها, تولید محتوا دسامبر 8, 2020

همه ما در سایت خود به دنبال افزایش و جذب ترافیک بیشتر هستیم. چرا؟ چون اگر تعداد کاربرانمان افزایش نیابند عملاً شانسی برای زنده ماندن نداریم. اما این افزایش ترافیک به این راحتی‌ها هم نیست و باید وقت و انرژی بیشتری برای آن صرف کرد. رک و راست خدمت شما بگویم گاهی لازم است هزینه بابت این مسئله پرداخت کرد. اما پرداخت هزینه مرحله آخر است و قبل از آن باید موارد دیگری را بررسی کرد. یادتان باشد؛ افزایش ترافیک مساوی است با فروش بیشتر.

جذب ترافیک بیشتر

قبل از اینکه به مبحث افزایش و جذب ترافیک بیشتر بپردازیم لازم است نکاتی را به شما بگویم:

جذب ترافیک بیشتر

 • نیازی نیست که همه گزینه‌های موجود در این مقاله را امتحان کنید. هر کدام از این موارد به کسب و کار شما می‌خورد و مناسب حال آن است، را تست کنید. لیستی که پیش روی شماست، در مورد بسیاری از کسب و کارها جواب داده و ممکن است تنها برخی موارد توسط آن‌ها تست شده باشد.
 • از امتحان چیزهای جدید نترسید. من دریافته‌ام که برخی از افراد از تست انواع جدید محتوا پرهیز می‌کنند؛ زیرا فکر می‌کنند ممکن است با آن هرگز به نتیجه درستی نرسند. من دلهره شما را درک می‌کنم، اما با این حال شما را تشویق می‌کنم تا راه‌حل‌های جدید را امتحان کنید.
 • یکی را انتخاب کنید و آن را در برنامه خود قرار دهید. اگر از یک برنامه بازاریابی محتوا استفاده می‌کنید، یک یا دو مورد از این موارد را در تقویم تحریریه ماه آینده قرار دهید. اگر آن را برنامه ریزی نکنید، احتمالاً نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

۱- تولید اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ارائه اطلاعات یا داده‌ها به روشی بصری است. نام آن بصورت خلاصه اطلاعات + گرافیک می‌شود. اینفوگرافیک‌ها بیش از انواع محتوای دیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند و طبیعتا بیشتر مورد مشاهده قرار می‌گیرند. آنها روشی قدرتمند برای انتقال اطلاعات شما در قالب بصری هستند. یک مطالعه نشان داده که اینفوگرافیک‌ها سه برابر بیشتر از سایر مطالب در شبکه‌های اجتماعی پسندیده و به اشتراک گذاشته می‌شوند. پتانسیل ویروسی عجیبی در آن‌ها وجود دارد.

چطوری اینفوگرافیک بسازیم؟

معمولا وقتی در مورد اینفوگرافیک‌ها صحبت می‌شود، یک اتفاق سخت در نظرمان می‌آید! اگر یک طراح گرافیک حرفه‌ای دارید، روی او سرمایه‌گذاری کنید تا اینفوگرافیک برای شما بسازد. برخی از گرافیست‌ها در اینفوگرافی تخصص دارند. اما اگر این چنین نیست به شما پیشنهاد می‌دهم، در گوگل سرچ کنید و اینفوگرافیک‌های مخصوص به صنعت خود را بیابید. سپس آن‌ها را به فارسی ترجمه کنید. (این کار خیلی راحت در فتوشاپ قابل اجراست). کمی زمانبر است اما برای جذب ترافیک بیشتر موثر است.

چه موقع می‌توان از اینفوگرافیک‌ها استفاده کرد؟

اینفوگرافیک‌ها برای برقراری ارتباط، تقریباً در هر ایده یا مفهومی مناسب هستند. داده‌ها، تحقیقات، آمارها و یافته‌ها در قالب اینفوگرافیک بسیار جذاب و عالی کار می‌کنند.

نکاتی که باید درباره اینفوگرافیک‌ ها در ذهن داشته باشید…

 • ساخت اینفوگرافیک ممکن است برای شما گران تمام شود.
 • اینفوگرافیک‌ها فقط به دلیل اینفوگرافیک بودن ویروسی می‌شوند. پس باید در بین سایر افراد شما بهترین طرح را ارائه کنید.
 • یک گیفوگرافی درست کنید. Gifographics از مدل اینفوگرافیک استفاده می‌کند اما به جای تصاویر ساکن یک اینفوگرافی معمولی، از gifهای متحرک برخوردار است.

افزایش ترافیک وبسایت

۲- استفاده از الگوهای رفتاری

حتما شما الگوهای رفتاری را دیده‌اید. ساخت آنها آسان است و بصورت ویروسی منتشر خواهند شد. یکی از مزایای بزرگ الگوهای رفتاری شوخ طبعی آنهاست. مردم چیزی را دوست دارند که می‌توانند به آن بخندند و آن را به اشتراک بگذارند.

چگونه الگوهای رفتاری بسازیم؟

 • الگوهای رفتاری به مهارت طراحی گرافیک نیاز ندارند. Meme Generator و Quick Meme سایت‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهند متن خود را به تصاویر معروف این الگوها اضافه کنید.
 • ممکن است الگوهای رفتاری بهترین نوع محتوا برای به اشتراک گذاشتن در وبلاگ شما نباشند، اما بیشتر برای رسانه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده است. توییتر، Stumbleupon ، Pinterest ، Reddit و Tumblr (به خصوص Tumblr) به گسترش الگوهای رفتاری شما کمک خواهند کرد.
 • الگوهای رفتاری فقط نوعی محتواست. وقتی ایده خنده داری به ذهنتان آمد، آن را یادداشت کنید تا بتوانید یک الگوی رفتاری بسازید.

نکاتی که باید درباره الگوهای رفتاری به ذهن بسپارید…

 • الگوهای رفتاری سازگار هستند. نکته جالب در مورد آن‌ها، این است که می‌توان برای استفاده در هر جای خاص استفاده کرد.
 • الگوهای رفتاری می‌توانند کم ارزش باشند، بنابراین زیاد از آنها استفاده نکنید. در صورت سوء استفاده، می‌توانند پیام یا برندی را که می‌خواهید تبلیغ کنید، بی ارزش کنند. پس درست و به اندازه از آن بهره‌مند شوید.

۳- استفاده از ویدیوها

در ویدیوها دنیای متنوعی وجود دارد. من می‌توانم یک پست کاملا جداگانه روی انواع مختلف فیلم‌ها بنویسم. مهم نیست که از چه نوعی باشد، با این حال، یک ویدیوی خوب پیام را به صورت مختصر و به یادماندنی منتقل می‌کند. یک ویدیو می تواند کاملاً قانع کننده باشد پس حق دارد که منجر به جذب ترافیک بیشتر شود.

تولید محتوای ویدیویی

برای ساخت ویدیو چه باید کرد؟

چه یک ویدیو از یک سفر اداری، یک فیلم آموزشی یا یک ویدیوی موسیقی باشد فرقی ندارد و موضوع کاملا به کسب و کار و شیوه شما برمی‌گردد. یک ویدیو فقط مربوط به تصویر متحرک نیست. این در مورد کلماتی است که شما می‌گویید یا نمایش می‌دهید.
فیلم را در YouTube و آپارات قرار دهید. هر دوی این سایت‌های اشتراک ویدیویی، روش‌های خوبی برای به دست آوردن سیگنال‌های اجتماعی در موتورهای جستجو هستند.

نکاتی که باید برای ساخت ویدیو در ذهن داشته باشید…

 • تهیه یک ویدیوی خوب و باکیفیت عالی، ارزان نیست. البته اصلا قرار نیست در ابتدا به خود سخت بگیرید و هزینه هنگفتی کنید. فقط کافیست یک دوربین یا گوشی موبایل را در مقابل خود قرار داده و شروع به صحبت کردن کنید.
 • قرار نیست فیلم‌ها طولانی باشند. دو تا سه دقیقه زمان خوبی است.

۴- استفاده از راهنماها

راهنما یک محتوای دقیق و نسبتاً طولانی است. به عنوان یک پست حماسی وبلاگ آن را در نظر بگیرید. این فراتر از طول، سبک و رویکرد یک پست وبلاگ معمولی است. مثلا مقالاتی که درباره روش انجام یک کار است، می‌تواند یک راهنمای عالی باشد و باعث افزایش ترافیک وبسایت گردد.

برای ساخت یک راهنما باید چه کرد؟

نوشتن راهنما به نویسنده خوب، طراح خوب و ایده خوب نیاز دارد. نویسنده باید محتوای درجه یک تولید کند. طراح باید بداند چگونه آن محتوا را به شکلی جذاب ارائه دهد. و ایده باید چیزی باشد که مخاطب شما بخواهد. ممکن است بخواهید این راهنما را به عنوان یک کتاب الکترونیکی ارائه دهید.

نکاتی که باید برای ساخت راهنما در ذهن داشته باشید…

 • راهنماها می‌توانند طعمه مفیدی برای برداشتن آدرس‌های ایمیل باشند: “اگر آدرس ایمیل خود را ثبت کنید این راهنمای عالی را بصورت رایگان به شما می‌دهم.”
 • یک راهنما باید خوب به نظر برسد. اطمینان حاصل کنید که یک طراح توانمند و همچنین یک نویسنده خوب را برای این منظور در اختیار دارید. خوانایی به همان اندازه که با سبک نوشتاری عالی نیز ارتباط دارد با چیدمان و ارائه ارتباط دارد.

۵- نقد کتاب

بررسی کتاب و یک بحث ساده درباره آن، به علاوه برداشت شما از آن گزینه جالبی است. شما موارد خوب را توصیه می‌کنید، موارد نه چندان خوب را نقد می‌کنید و ارزشی را که از آنها می‌گیرید به اشتراک می‌گذارید. نقد و بررسی کتاب بسیار عالی است زیرا به موقعیت شما به عنوان یک رهبر فکری کمک می‌کند و طرفداران را سمت شما می‌کشد و در نهایت منجر به جذب ترافیک بیشتر خواهد شد.

نقد و بررسی کتاب

چه فعالیتی برای نقد کتاب باید انجام دهیم؟

بررسی کتاب می‌تواند به همان اندازه که می‌خواهید؛ پیچیده یا ساده باشد. من یک قالب کوتاه و ساده 7 موردی را پیشنهاد می‌کنم:

 1. معرفی کتاب: در حد ۱ الی ۵ جمله.
 2. نویسنده را معرفی کنید: ۱ الی ۵ جمله.
 3. خلاصه نکات مهم کتاب: ۱ الی ۳ جمله در هر امتیاز.
 4. آنچه را که دوست دارید در کتاب به اشتراک بگذارید: ۱ الی ۵ جمله.
 5. آنچه را که درباره کتاب دوست نداشتید به اشتراک بگذارید: ۱ الی ۵ جمله.
 6. خواندن یا نخواندن آن را به خوانندگان خود توصیه کنید: ۱ الی ۳ جمله.
 7. فراخوان اقدام: پیوند به کتاب.

نکاتی که باید درباره نقد کتاب در ذهن داشته باشید…

 • اگر محتوای نقد و بررسی کتاب، مخاطبی داشته باشد که تمایل به مطالعه کتاب مذکور دارد، بهترین نتیجه را می‌دهد.
 • اگر بتوانید نسخه‌های جدید یا پیش انتشارها را مرور کنید یا با نویسنده مصاحبه کنید، بررسی کتاب به ویژه برای رهبری فکری، مفید است.

۶- پست‌ اظهارنظر

این سبک محتوانویسی، تفاوت عمده‌ای با پست معمول وبلاگ شما دارد که بیشتر به دلیل لحن آن است. ممکن است شما عادت داشته باشید که یک بحث دقیق و تحقیق شده درباره یک موضوع را منتشر کنید. برعکس، اظهار نظر ممکن است قوی‌تر و رساتر باشد. هرچه موقعیت شما بهتر باشد، بیشتر خوانده شده و به اشتراک گذاشته می‌شود.

برای تولید پست‌های اظهار نظر باید چه کرد؟

گاهی اوقات، یک نگاه اول شخص قوی درباره یک موضوع داغ داشته باشید و یک موضوع بزرگ بنویسید. این می‌تواند نظر شما در مورد یک تغییر عمده در صنعت خود باشد. می‌توانید پتانسیل جستجو و اشتراک پذیری بیشتری با این نوع پست‌ها پیدا کنید. مثلا فرض کنید در صنعت تولید محتوا، شخصی نامدار فعالیتی را انجام می‌دهد. شما می‌توانید به عنوان فردی که در این صنعت فعالیت دارید، نظر سازنده‌ای بدهید.

نکاتی که باید درباره پست‌ های اظهار نظر درنظر داشته باشید…

این نباید یک امر روزمره باشد. شخصی که دائماً نظرات خود را به اشتراک می‌گذارد و یا در مورد موضوعی حرف می‌زند، ممکن است بدخلق شود. با احتیاط استفاده کنید. در مورد کاری که انجام می‌دهید واضح باشید که این، نظر شما موقعیت شماست و در مورد آن فروتن باشید.

۷- بررسی محصولات

مانند بررسی کتاب، بررسی محصول می‌تواند به ایجاد اقتدار و رهبری در صنعت شما کمک کند. هر صنعتی آرایه، نرم افزار و خدمات منحصر به فرد خود را دارد. وقتی با توسعه دهندگان، تولیدکنندگان یا ارائه دهندگان خدمات اصلی درگیر می‌شوید، مورد احترام قرار می‌گیرید. تمام آنچه شما باید انجام دهید این است که تجربه خود را با محصول به اشتراک بگذارید و توصیه خود را ارائه دهید. این نیز خود از بهترین نوع محتواست که باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.

بررسی محصولات و نقد آن‌ها

چگونه می‌توان بررسی محصولات را انجام داد؟

این یک الگوی برای بررسی محصول است:

 • محصول را معرفی کنید
 • تولید کننده را معرفی کنید
 • محصول را توصیف کنید
 • آنچه دوست دارید به اشتراک بگذارید
 • آنچه دوست ندارید به اشتراک بگذارید
 • توصیه خود را ارائه دهید
 • از call to action استفاده کنید

نکاتی که باید درباره بررسی محصولات در ذهن خود داشته باشید…

اگر با یک محصول فیزیکی مواجه باشید، ممکن است بخواهید یک مولفه ویدئویی برای بررسی داشته باشید. یک ویدیو به شما امکان می‌دهد هنگام بررسی محصول، رویکرد عملی داشته باشید.

۸- از محتوای چگونه استفاده کنید

نوشتن محتوای چگونه یکی از محبوب‌ترین انواع محتوا است. مقالات چگونگی در جستجو بسیار عالی است و توسط افراد معرفی خواهد شد.

چگونه می‌توان محتوای چطور و چگونه را نوشت؟

ابتدا یک مشکل مشترک را شناسایی کنید. سپس، یک راه حل ارائه دهید. مدل ساده است:

 • مسئله را معرفی کنید
 • راه حل را معرفی کنید
 • در مورد هر مرحله از راه حل بحث کنید
 • بحث را خلاصه کنید
 • نتیجه گیری کنید

نکاتی که باید درباره مقالات چگونه در ذهن خود داشته باشید…

گزینه‌های نحوه کار پایان ناپذیر هستند. به یک موضوع فکر کنید که منعکس کننده کاری است که شما روزانه انجام می‌دهید. در مرحله بعد، مقاله چگونگی نوشتن را براساس همین یک مسئله بنویسید. این موضوع می‌تواند مربوط به صنعت شما یا به طور کلی‌تر باشد: “چگونه به هر ایمیل در یک دقیقه یا کمتر پاسخ دهیم” یا “چگونه robots.txt خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنیم.”
هرچه توضیحات شما دقیق‌تر باشد، بهتر است. نمودارها، فیلم‌ها و تصاویر همه می‌توانند به جذب ترافیک بیشتر سایت کمک کنند.

۹- استفاده از لیست ها

لیست‌ها جذابیت بی‌پایانی دارند. همه افراد عاشق مطالعه مطالبی هستند که در آن لیست وجود دارد. امروز احتمال دارد مقاله‌ای را ببینید که شامل نوعی لیست است؛ به عنوان مثال: “5 مورد نقض امنیت که باید درباره آنها بدانید”، “17 روش برای رتبه‌بندی بالاتر در Google در یک ماه” و …
ایده‌های شماره دار مانند همیشه محبوب هستند. نمی‌توانید با این نوع محتوا دچار اشتباه شوید. حتی مجلات مشهور از لیست جذاب برای فروش مسائل خود استفاده می‌کنند.

افزایش ترافیک سایت

چگونه از لیست‌ها استفاده کنیم و آن‌ها را بنویسیم؟

یک موضوع را انتخاب کنید، سپس یک شماره را انتخاب کنید. در نیمه راه ایجاد لیست هستید. یک مثال خوب در این مورد، ارسال 7 پست برای افزایش رتبه بدون استفاده از بازاریابی محتوا است.
هنگامی که لیست خود را می‌نویسید، از این قالب ساده استفاده کنید: موضوع را معرفی کنید، نکات خود را لیست کنید و نتیجه گیری کنید.

نکاتی که باید درباره مقالات لیست‌ها در ذهن خود داشته باشید…

 • هر چه جزئیات لیست شما بیشتر باشد، بهتر است.
 • لیست‌های طولانی گزینه خوبی است.
 • در لیست‌ها اعداد فرد، اعداد گرد، انواع مختلف اعداد را در لیست‌ها به کار ببرید.

۱۰- کتاب‌های الکترونیکی

کتاب الکترونیکی یک محتوای طولانی است که در قالب دیگری است و معمولاً به صورت PDF ارائه می‌شود. کتاب‌های الکترونیکی غالباً یک محصول قابل بارگیری است که در ازای عضویت در یک لیست پستی به صورت رایگان در دسترس است. تولید یک کتاب الکترونیکی به تقویت اقتدار شما در یک زمینه کمک می‌کند و این یک روش قدرتمند برای به اشتراک گذاشتن دانش خود را با دیگران ایجاد می‌کند.

هنگامی که کتاب های الکترونیکی برای اولین بار در صحنه بازاریابی ظاهر می‌شوند، مردم ارزش زیادی برای آنها قائل می‌شوند. ارزش درک شده بالا به این معنی است که خوانندگان در مصرف و استفاده از محتوا و همچنین به اشتراک گذاری آن سرمایه گذاری بیشتری می‌کنند. اما همانطور که می‌دانید این روزها همه کتاب الکترونیکی دارند. آنها هنوز مقداری ارزش اضافی ادراک شده نسبت به پست‌های وبلاگ دارند، اما نه خیلی زیاد.

افزایش ترافیک وبسایت

برای اینکه بتوانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید باید به نوع محتوا و بازاریابی خود توجه کنید. جذب ترافیک بیشتر نیازمند داشتن اطلاعات بیشتر است و باید در تولید محتوای خود توجه زیادی کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code

  سبد خرید