Blog

جلسه هشتم: تاثیر تصاویر در تولید محتوا

توسط در آموزش تولید محتوا, تولید محتوا آوریل 8, 2020

تا اینجا هر چه گفتیم پیرامون متن و عنوان و موضوع بود. امروز می‌خواهیم کمی متفاوت‌تر با شما صحبت کنیم. البته ممکن است حرف‌های ما را در ابتدا باور نکنید اما به جرئت می‌توانم بگویم، یکی از مهم‌ترین مباحث را امروز برای شما باز می‌کنیم. با یک مثال شروع می‌کنم: فرض کنید صفحه‌ای را باز می‌کنید و با پاراگراف‌های منظم در کنار هم مواجه می‌شوید. حال صفحه دیگری را باز می‌کنید که علاوه بر پاراگراف‌های منظم، تصاویری نیز به چشم می‌خورند. کدامیک شما را جذب می‌کند؟ مطمئنم با مقاله‌ای که تصویر در آن موجود است، ارتباط بیشتری برقرار می‌کنید. تاثیر تصاویر در تولید محتوا بسیار زیاد است. البته به شرط آنکه تصاویر مرتبط و با کیفیت باشند. مبحث امروز ما نیز درباره استفاده از عکس در تولید محتوا و تاثیرات آن است. لطفا با دقت به آن بپردازید.

تاثیر تصاویر در تولید محتوا

واقعیت اینجاست که همه ما تصاویر را دوست داشته و با آن ارتباط خوبی برقرار می‌کنیم. مثلا اینستاگرام را درنظر بگیرید! چرا به موفقیت رسیده؟ دقیقا به علت سیاستی که به کار بسته و با کمک تصاویر پیشرفت کرده است. پس تا اینجا با هم قرار گذاشتیم که در محتوای خود بصورت استاندارد و به اندازه از تصاویر استفاده کنیم. حال می‌خواهیم ببینیم برای استفاده از تصاویر در محتوا چه اصولی را باید رعایت کنیم و چه فعالیت‌هایی را انجام دهیم. با ما همراه باشید…

use image- استفاده از عکس در تولید محتوا

۱- به دنبال تصاویر مرتبط باشید

هر محتوا و مقاله‌ای که می‌نویسید، عنوان و موضوعی دارد. شما باید حواستان باشد چه تصویری را انتخاب می‌کنید. مثلا فرض کنید، ۴ تیتر در سایت خود دارید که به همراه موضوع به شرح زیر است:

  • عنوان اصلی: افزایش ترافیک وبسایت (در اینجا تصویر اصلی باید مرتبط با افزایش ترافیک باشد. تصویر اصلی همان تصویر شاخص است.)
  • تیتر۱: تولید محتوا یکی از راه‌های افزایش ترافیک (دراینجا باید تصویری مرتبط با تولید محتوا تهیه کنید.)
  • تیتر۲: بهینه‌سازی مقاله (در اینجا نیز باید تصویری درباره سئو و بهینه‌سازی تهیه کنید)
  • تیتر۳: تبلیغات را حتما درنظر بگیرید (در اینجا می‌توانید تصاویری مربوط به تبلیغات بیابید)

اگر هنوز موضوع برایتان مبهم است به شما حق می‌دهم. کم کم بیشتر با این مسئله آشنا شده و برایتان تفهیم می‌شود، نگران نباشید. فقط این را بدانید، اگر موضوع کلی محتوای شما درباره “افزایش بازدید” است، نمی‌توانید تصویری درباره گل و گیاه در آن قرار دهید.

۲- تصاویر را با کیفیت اما با حجم استاندارد انتخاب کنید

کیفیت و کمیت در انتخاب تصویر، مسئله مهمی است. چرا می‌گوییم کمیت؟ به هر حال شما هاستی با حجم محدود دارید و اگر قرار باشد، تصاویر با حجم بالا را بارگذاری کنید، امکان‌پذیر نیست. جدا از این بحث، تصاویر سنگین، باعث بد باز شدن سایت و بالا رفتن زمان بارگذاری می‌شوند. کاربر شما اگر زیر ۵ ثانیه نتواند سایت را باز کند، همه چیز را تمام شده بدانید! و متاسفانه بیشترین چیزی که روی این مسئله اثرگذار است، همین تصاویر هستند. برای اینکه استفاده از تصاویر در محتوا را داشته باشیم و بتوانیم صفحات را نیز به راحتی باز کنیم، می‌توان در عین کیفیت، کمیت را نیز کنترل کرد. اما چگونه؟

با کمک عملیات فشرده سازی. اگر سری به بخش گرافیکی بزنید و جستجویی درباره روش‌های فشرده‌سازی بکنید، مطمئنا اطلاعات زیادی دراین رابطه کسب خواهید کرد. اما این مسئله از حوصله آموزش ما خارج است، به همین دلیل به آن نمی‌پردازیم. ولی یک روش اصولی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

استفاده از وبسایت TinyPNG برای کاهش حجم تصاویر

تاثیر تصاویر در تولید محتوا

 

TinyPNG وبسایتی است که خیلی ساده و راحت، بدون عضویت در آن، می‌توانید تصاویر را در آن بارگذاری کرده و حجم آن را تا جای ممکن کاهش دهید. دو فرمت JPJ و PNG را می‌توانید با کمک این سایت، کاهش حجم دهید.
همین روش گزینه خوبی برای تنظیم حجم است. اما اگر از وبسایت‌های وردپرسی استفاده می‌کنید، می‌توانید از برخی افزونه‌ها در این زمینه بهره‌مند شوید.

۳- به اندازه از تصاویر استفاده کنید

هر چیزی به اندازه! موافقید؟ قرار نیست، یک مقاله ۱۰۰۰ کلمه‌ای را پر از تصویر کنید. به گونه‌ای که دیگر محتوای شما دیده نشود. این مسئله هم باعث بیزار شدن کاربر شده و تاثیر تصاویر در تولید محتوا را نقض می‌کند. لطفا متعادل عمل کنید و هر چیزی را به اندازه استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر محتوایی ۱۰۰۰ کلمه‌ای دارید، استفاده از ۳ الی ۴ تصویر درست و حسابی در آن کافیست. همین تعداد را معیاری برای باقی مقالات با تعداد کلمات بیشتر یا کمتر درنظر بگیرید.

۴- منابع معتبر برای انتخاب عکس را پیدا کنید

استفاده از عکس در تولید محتوا نیازمند یافتن عکس‌های با اصل و نصب‌دار است. گاهی شما در فروشگاه اینترنتی خود محصولاتی مانند پوشاک یا لوازم خانگی می‌فروشید، در اینجور مواقع به شما پیشنهاد می‌کنم، حتما با دوربین یا گوشی تلفن همراه خود از جوانب مختلف محصول، عکس با کیفیت و مشخصی گرفته و در سایت قرار دهید. اینگونه هم اعتبار فروشگاه خود را افزایش داده‌اید، هم به کاربران خود کمک می‌کنید تا بهتر محصول را خریداری کنند.

اما گاهی موضوع جور دیگریست و شما باید از وب، تصاویر خود را برگزینید. اشکالی ندارد! سایت‌های معتبر زیادی هستند که
می‌توانید برای انتخاب یک تصویر باکیفیت و معتبر از آن‌ها کمک بگیرید. به عنوان نمونه چند سایت را برایتان درنظر گرفتیم که معرفی می‌کنیم:

  • Google Image: بهترین مرجع شما همیشه گوگل است. چه در مبحث جستجوی متنی چه جستجوی تصویری. بهترین گزینه‌ها گاهی در این وبسایت به راحتی پیدا می‌شود. شما می‌توانید به کمک گوگل تصاویر را با هر سایزی که می‌خواهید، بیابید. همچنین اگر تصویری را از قبل دیده‌اید، می‌توانید در اینجا نمونه‌های مشابه را بیابید.

استفاده از عکس در تولید محتوا

  • Freepik: یکی دیگر از منابعی که تمامی تصاویر اعم از real  و فلت در آن یافت می‌شود. هم تصاویر رایگان و هم پرمیوم در آن موجود بوده که با فرمت‌های وکتور و PSD یافت می‌شود. شما به راحتی می‌توانید تصویر موردنظر خود را از آنجا دانلود کنید. اخیرا مسئله‌ای که در آن وجود دارد، بعد از دانلود چند تصویر، برای دانلود تصاویر بیشتر حتما باید عضو شده و وارد شوید. البته با اکانت جیمیل نیز می‌توان وارد شد.

استفاده از تصاویر در محتوا

  • dribbble: یکی دیگر از وبسایت‌هایی که هر گونه تصویری در آن یافت می‌شود، dribbble است. این سایت نیز تصاویر رئال و فلت را برایتان محیا کرده و تعدادی را بدون نیاز به ورود در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر بخواهید تمامی تصاویری که مطابق با جستجوی شما آورده، مشاهده کنید، حتما باید عضو ساید شوید.

وبسایتی برای یافتن تصاویر

وبسایت‌های بسیاری در این حوزه فعالیت می‌کنند که با کمی جستجو می‌توانید به آن‌ها برسید. یا اگر دوست دارید سایت‌های مشابه را بیابید، کافیست یکی از این‌ها را باز کرده و با کمک آیکون الکسا در بالای نوار آدرس، سه سایت مشابه را پیدا کنید.
ما برای اینکه بحث را طولانی نکنیم، به همین موارد که بهترین‌ها هستند، اکتفا می‌کنیم.

۵- فرمت موردنظر خود را بارگذاری کنید

وقتی پای صحبت برخی افراد که معمولا هم کارشناس سئو هستند، می‌نشینیم، معتقدند که فرمت PNG بهتر از JPG بوده و در سئوی تصاویر جوابگوست. حال من به شما می‌گویم که هیچ فرقی در تاثیر تصاویر در تولید محتوا ندارد. شما کافیست تصویر موردنظر خود را باکیفیت و باحجم مطلوب انتخاب کرده و بارگذاری کنید. اینکه چه فرمتی است مهم نیست. فرمت‌های PNG معمولا برای لوگو یا تصاویری که قرار است پس‌زمینه نداشته باشند، به کار می‌رود.

۶- تصاویر را بهینه‌شده قرار دهید

تا به حال می‌دانستید که تصاویر شما هم سئو می‌شوند؟ بله تصاویر هم برای خود قانونی دارند و در مبحث بهینه‌سازی مقاله باید به آن‌ها توجه کرد. البته ما در جلسه سئو حتما به آن می‌پردازیم. اما در اینجا چند نکته‌ای را می‌گوییم که فعلا کارتان راه بیفتد. مثلا همین که حجم تصاویر را فشرده‌سازی می‌کنید، خود نوعی بهینه‌سازی برای استفاده از عکس در تولید محتوا است. گزینه‌هایی به نام alt یا نام جایگزین وجود دارد که حتما باید برای تصویر پر شود. آن را می‌توانید نام تصویر+ کلمه کلیدی قرار دهید. البته حواستان باشد همه جا نباید یه کلمه کلیدی مدام تکرار شود.

seo image- سئوی تصاویر

محتوای تصویری چیست؟

تا اینجا درباره نحوه قرارگیری تصاویر در محتوا صحبت کردیم. اما آیا می‌دانید ما محتواهای تصویری داریم؟ یعنی بدون اینکه محتوای متنی تولید کنیم، تنها به کمک تصویر، اطلاعاتی را به مخاطب می‌رسانیم. این نوع تصاویر معمولا اینفوگرافیک نام دارند. اگر همین حالا کمی در نت، جستجو کنید، اینفوگرافیک‌های متفاوتی خواهید دید.
اینفوگرافیک در واقع یک گزارش تصویری به همراه توضیحاتی داخل تصویر است که عده‌ای را از یک موضوعی باخبر می‌کند. بعدها بیشتر در این زمینه با هم صحبت می‌کنیم. افرادی که اینفوگرافیک می‌سازند باید علاوه بر دانش محتوایی، بر دانش گرافیکی نیز مسلط باشند.

چه تصمیمی درباره تصاویر گرفتید؟

حال که این مقاله را مطالعه کردید، چه تصمیمی برای استفاده از تصاویر در محتوا دارید؟ آیا به تاثیر تصاویر در تولید محتوا پی بردید؟ فکر می‌کنم اثر خوبی بر روی شما گذاشته و مطمئنم که این به بعد با دقت بیشتری تصاویر خود را انتخاب می‌کنید. فراموش نکنید، تصاویر مانند پوشاکی بر تن یک انسان است و نباید از آن غافل شد. هر چه این لباس شیک‌تر و بهتر باشد، زیبایی و جایگاه شخص بالاتر می‌رود. امیدوارم این جلسه از دوره آموزش تولید محتوا برایتان مفید واقع شده باشد. منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code