Blog

لندینگ پیج چیست و چه مزایایی دارد؟

توسط در تولید محتوا ژانویه 20, 2021

حتما تا حالا کلمه لندینگ پیج به گوش شما خورده. خیلی‌ها فقط شنیدن و کاری باهاش ندارن اما جالبه که بدونید مهم‌ترین صفحات ما در سایت، همین لندینگ‌ها هستند که وظیفه هدایت و رهبری کاربر به سمت محصول یا خدمات را برعهده می‌گیرند. امروز تصمیم گرفتیم در مورد این نوع صفحات که به صفحات فرود نیز معروف هستند، صحبت کنیم. این صفحات اگر اصولی و درست طراحی شوند، میزان فروش و جذب کاربر را افزایش خواهند داد و در نتیجه کسب و کار شما را رونق فراوانی می‌بخشند.

لندینگ پیج

تبدیل کاربر به مشتری، اولین گام در ایجاد رابطه بین شرکت شما و مشتری بالقوه است و همه آنچه شما باید در مورد صفحات فرود و نحوه کار آنها بدانید در اینجا برایتان درنظر گرفتیم. قبل از هر چیزی دوست داریم یک تعریف کامل از لندینگ پیج داشته باشیم:
صفحه فرود به صفحه‌ای در سایت شما گفته می‌شود كه برای تبدیل بازدیدكنندگان به مشتری طراحی شده است. نسبت به سایر صفحات وبسایت شما متفاوت است زیرا دو معیار اصلی را دنبال می‌کند:

  1. این یک فرم است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات بازدید کننده را در ازای یک پیشنهاد دلخواه بگیرید.
  2. تنها هدف صفحه مقصد تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری است (یک صفحه اصلی که فرمی در آن طراحی شده و در عین حال، اطلاعاتی را منتقل می‌کند.)

به زبان ساده، صفحه فرود هر صفحه‌ای است که روی آن فرمی وجود دارد یا به اصطلاح از قانون call to action استفاده می‌کند. حال باید ببینیم عملکرد صفحه فرود به چه صورت است.

لندینگ پیج

صفحه فرود چگونه کار می‌ کند؟

  • یک فرد فراخوان را می‌بیند و در نهایت به یک صفحه فرود با یک فرم می‌رسد. (Call To Action)
  • فرد یک فرم را پر می‌کند، که آنها را از یک بازدید کننده به یک مشتری تبدیل خواهد کرد.
  • سپس اطلاعات مربوط به قسمت‌های فرم در پایگاه داده شما ذخیره می‌شود.
  • شما با توجه به اطلاعاتی که در مورد آنها دارید می‌توانید برایشان خبرنامه یا اطلاعاتی که منجر به فروش شود، ارسال کنید.

اگر از یک ابزار اتوماسیون بازاریابی مانند HubSpot یا Marketo استفاده می‌کنید، می‌توانید ببینید که چه پیشنهادی منجر به تغییر قیمت می‌شود، چه زمانی آنها تبدیل می‌شوند و چه تعاملات دیگری در سایت شما داشته‌اند. این اطلاعات با کمک به شما در تصمیم گیری برای انجام مناسب‌ترین اقدامات بازاریابی، به شما این امکان را می‌دهد که این هدف را به شکلی هدفمند پرورش دهید.
یک روش جذب عالی به احتمال زیاد به یک لید واجد شرایط بازاریابی (MQL) تبدیل می‌شود و سریعتر از طریق قیف بازاریابی حرکت می‌کند. این مسئله کمک می‌کند تا بازده سرمایه گذاری (ROI) تلاش‌های بازاریابی شما نشان داده شود و تیم فروش شما را راضی نگه دارد.

ما هر روز از پول برای پرداخت هزینه کالاها و خدمات استفاده می‌کنیم و مفهوم ارزش پولی را می‌توان در تدارکات پشت یک صفحه فرود به کار برد، بدین ترتیب که شما اطلاعاتی را که به همان اندازه باارزش است و رد و بدل می‌کنید صرف نظر از اینکه در چه حوزه‌ای هستید، قرار می‌دهد. یک بازدید کننده فرم صفحه فرود را پر می‌کند زیرا معتقد است محتوایی که به آن دسترسی پیدا می‌کند برای او ارزشمند خواهد بود و یک بازاریاب با کمال میل محتوای مورد نظر را به بازدید کننده سایت می‌دهد زیرا آنها می‌توانند از اطلاعات ارزشمندی که بازدید کننده در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنند.

عملکرد صفحه فرود

مواردی که قبل از ساخت صفحه فرود به آن نیاز داریم

قبل از شروع به ساختن لندینگ پیج، باید اطمینان حاصل کنید که تمام تحقیقات پیش زمینه‌ای را که برای تنظیم موثر آن لازم است انجام داده‌اید. برای انجام این کار، قبل از ایجاد این صفحه به موارد زیر دقت کنید.

پرسونای خریدار

شخصیت‌های خریدار نمایشی نیمه داستانی از مشتریان ایده آل شما هستند. آنها می‌توانند براساس تحقیقات بازار و داده‌های فعلی، مشتری باشد. اگر این کار به خوبی انجام شود، آنها می‌توانند به شما درک روشنی از رفتار مشتریان و نحوه تفکر آنها بدهند. این امر به شما امکان می‌دهد با ارزش‌ترین محتوا را برای آنها بسازید.

هنگامی که صفحه فرود خود را ایجاد می‌کنید، مهم است که آن را فقط به یکی از افراد خود (اگر بیش از یک مورد دارید) هدف قرار دهید. اگر سعی کنید محتوای صفحه فرود خود را متناسب با چند شخص تنظیم کنید، به طور حتم در همه آنها طنین انداز نخواهد شد و شانس تبدیل را کاهش می‌دهد. وقتی یک فرد را هدف قرار می‌دهید، تلاش شما بسیار بیشتر متمرکز خواهد بود و احتمال تبدیل را افزایش می‌دهد. بهتر است خوب و متمرکز باشید تا اینکه بخواهید در این شرایط توده‌ها را مجذوب خود کنید.

پیشنهاد

پیشنهاد، امری است که به منظور تأمین ارزش بازدیدکنندگان وبسایت سازمان، به غیر از محصولات یا خدماتی که سازمان می‌فروشد، ایجاد شده است. این پیشنهاد می‌تواند یک کتاب الکترونیکی رایگان، وبینار، صفحه راهنما، راهنمای مقایسه یا هر چیز دیگری باشد که در مورد صنعتی که در آن بارگیری و اطلاع رسانی می‌کنید، سخن بگوید. باید با یک نقطه درد خاص همراه باشد که شخص خریدار شما تجربه می‌کند.

سفر خریدار

سفر خریدار فرایند تحقیقاتی است که خریدار بالقوه را منجر به خرید می‌کند. این مرحله را می‌توان به سه مرحله مختلف تقسیم کرد: مرحله آگاهی، مرحله بررسی و مرحله تصمیم گیری. برای هر مرحله خاص از سفر باید انواع مختلفی از محتوا ایجاد شود تا به افراد در انتقال از یک مرحله به مرحله دیگر کمک کند. جزئیات هر یک در زیر تجزیه می‌شود:

مرحله آگاهی: یک بازدید کننده در مرحله آگاهی علائم یک مشکل یا فرصت بالقوه را بیان کرده است اما نمی‌تواند کاملاً مشخص کند که این مشکل چیست. فردی در این مرحله تحقیقات زیادی انجام می‌دهد تا علائم آنها را بفهمد و علت آنها را مشخص کند. بخش‌هایی از مطالب برای ایجاد و هدف قرار دادن افراد در این مرحله شامل کتابهای الکترونیکی، مقالات مفید و راهنماها است.

مرحله ملاحظه: در مرحله بررسی و ملاحظه، یک چشم انداز به طور واضح مشکل یا فرصت آنها را مشخص کرده و اکنون آنها می‌خواهند بدانند که برای حل آن چه می‌توانند بکنند. انواع محتوایی که باید در این مرحله از سفر Buyer’s Journey برای افراد ایجاد کنید، شامل مقالات مقایسه‌ای، وبینارها و فیلم‌ها است.

مرحله تصمیم گیری (همچنین به عنوان Intent Stage نیز شناخته می شود): در این مرحله از قیف، کاربر چشم انداز استراتژی و روش حل خود را می‌داند. در این مرحله، آنها مقایسه فروشنده را انجام می‌دهند و سعی دارند لیست فروشندگان را قبل از انتخاب نهایی خود به تعداد محدودی از فروشندگان محدود کنند. ارائه مطالعات موردی، دمو و اطلاعات مربوط به محصولات در این مرحله برای آنها تصمیمی عاقلانه است.

ساخت یک لندینگ پیج جذاب و استاندارد

ساخت یک لندینگ پیج جذاب و استاندارد 

پس از انجام تحقیقات بنیادی، وقت آن است که اطلاعات صفحه فرود را کنار هم قرار دهید. با این حال، یک دستورالعمل ویژه وجود دارد (که توسط بازاریاب‌های ورودی در سراسر جهان تهیه و کامل شده است) که باید آن را دنبال کنید تا شانس تبدیل خود را در صفحه فرود افزایش دهید. برای اینکه بتوانید عملکرد صفحه فرود را بهبود بخشیده و حتما از این صفحه نتیجه درستی بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم مطابق با دستورات زیر عمل نمایید:

۱- یک عنوان جذاب انتخاب کنید

شما باید عنوانی را ایجاد کنید که بلافاصله توجه بازدید کننده را جلب کرده و او را به خواندن ادامه، ترغیب کند. این اولین چیزی است که کاربران هنگام ورود به صفحه فرود شما مشاهده می‌کنند و اصلا خوشایند نیست که به علت نبود عنوان جذاب، شما را ترک کنند. 

۲- پیشنهاد خود را مفید و موثر مطرح کنید

انتقال ارزش یک پیشنهاد به طور خلاصه و موثر برای توسعه صفحه اصلی شما بسیار مهم است. تا به حال اسم تست پلک زدن را شنیده‌اید؟ تست پلک زدن اساساً بیان می‌کند که شما باید پیام و ارزش خود را قبل از اینکه بازدیدکننده شما وقت داشته باشد تا پلک بزند، منتقل کنید. این بدان معنی است که حدود 3-5 ثانیه زمان دارید. اگر این کار را با موفقیت انجام ندهید، خطر از دست دادن آن تبدیل را دارید. فقط یک “پلک زدن” طول می‌کشد تا کسی تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد در صفحه فرود شما بماند یا خیر.

۳- تیتروار یا بصورت نکته‌ای بنویسید

به هر دلیلی، ما انسان‌ها دوست داریم همه چیز را با هم مخلوط کنیم اما توجه به مواردی مانند صفحات لندینگ کوتاه است. برای مشغول نگه داشتن خواننده خود، از نوشتن پاراگراف‌های طولانی در صفحه فرود پرهیز کنید. در عوض، خلاصه‌ای از پیشنهاد را بنویسید و در زیر خلاصه، گلوله‌هایی را از آنچه بازدید کننده انتظار دارد با بارگیری مطالب بخواند، ذکر کنید. (همان چک لیست‌ها منظور است). ارائه اطلاعات به این شکل، خواننده را درگیر خود می‌کند و در عین حال پیش نمایشی از آنچه در آینده وجود دارد را به او ارائه می‌دهد، که می‌تواند آنها را برای تبدیل فریب دهد.

۴- از فرم ها استفاده کنید

هنگامی که فرم را برای صفحه فرود خود ایجاد می‌کنید، به تعداد قسمت‌های فرم خود توجه داشته باشید. تعداد قسمت‌های فرم شما باید با مرحله سفر خریدار ارتباط داشته باشد. به طور معمول، برای یک بخش آگاهی، می‌خواهید فرم‌ها را مختصر نگه دارید و اطلاعات اولیه مانند نام و آدرس ایمیل را بدست آورید. هرچه محتوای شما پایین‌تر باشد، زمینه‌های بیشتری باید در نظر داشته باشید که به عنوان لید اضافه شوند و به خرید نزدیک شوند. هنگامی که آنها در مرحله تصمیم‌گیری قرار گرفتند، می‌خواهید اطلاعات بیشتری از آنها دریافت کنید تا به فروشنده کمک کند تماس را بهتر درک کند تا بتواند فروش را بهتر ببندد.

۵- حذف پیمایش سایت

هنگام ساختن صفحه فرود خود، می‌خواهید هر فرصتی را برای بازدید کننده از صفحه حذف کنید. با حذف پیمایش سایت از صفحه مقصد، به بازدید کننده خود اجازه می‌دهید فقط بر روی محتوای موجود تمرکز کند، نه اینکه توسط لینک‌های فریبنده دیگر، منحرف شود.

۶- از تصاویر استفاده کنید

چه کسی یک تصویر خوب را دوست ندارد؟ برای جلب بازدید کننده، حتماً یک صفحه مرتبط و جذاب در صفحه فرود خود قرار دهید. در صورت وجود تصویر فریبنده، افراد احتمالاً لندینگ پیج شما می‌مانند.

۷- افزودن نمادهای اشتراک اجتماعی

اگرچه باید همه پیمایش‌ها را از صفحه فرود حذف کنید، اما درج آیکون‌های اشتراک اجتماعی بسیار مهم است تا افراد بتوانند صفحه فرود را در شبکه‌های اجتماعی خود با دیگران به اشتراک بگذارند. با این وجود، وقتی این کار را انجام می‌دهید، مطمئن باشید که وقتی روی نماد کلیک می‌کنید، در یک تب یا پنجره جدید باز شود.

۸- در صورت مرتبط بودن، توصیفاتی ارائه دهید

این روزها، مردم همیشه قبل از خرید به بررسی محصولات و خدمات می‌پردازند و این امر می‌تواند در صفحات فرود نیز کارساز. اما توصیفی را وارد نکنید که فقط به طور مبهم با پیشنهاد شما مرتبط باشد. مطمئن شوید که مستقیماً با آنچه تبلیغ می‌کنید، ارتباط دارد. اگر چنین نشد، بهتر است آن را کنار بگذارید. همین توصیه برای قرار دادن جوایز و افتخارات در صفحه شما است.

۹- اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های شما در مراحل بعدی واضح است

فرم در صفحه مقصد معمولاً به این معنی است که باید آن را پر کنید، اما حتماً کپی حاوی این مورد را در صفحه فرود خود قرار دهید (معمولاً در انتهای نسخه شما). یعنی کاملا برای مشتری مشخص سازید که با پر کردن این فرم به چه مقصودی خواهد رسید. دریافت یک کتاب الکترونیکی رایگان، دریافت کد تخفیف و … .

عملکرد صفحه فرود

صفحات فرود یا لندینگ پیج ها، صفحاتی هستند که اصل ماجرای خدمات و محصولات ما را به گوش کاربر می‌رسانند. بنابراین وجود آن‌ها در هر سایتی ضروری است. اما برای اینکه از این صفحات نتیجه خوبی بگیرید و با نرخ خروج مواجه نشوید، باید اصول طراحی و ساخت آن را بدانید. ایجاد درست لندینگ پیج ‌ها باعث جذب مشتری بیشتر خواهد شد. با کمک مواردی که در این مقاله گفتیم، می‌توانید لندینگ پیج خود را کامل و جذاب طراحی کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *