Blog

کدام وبسایت به محتوای همیشه سبز نیاز دارد؟

توسط در تولید محتوا ژانویه 25, 2020

اگر در حوزه تولید محتوا کار می‌کنید و یک نویسنده هستید، حتما تا به حال درباره محتوای همیشه سبز شنیده‌اید یا شاید هم همین الان به تولید محتوای همیشه سبز مشغولید. خیلی جالب است نه؟ ما هنوز در تولید یک محتوای خوب برای سایت خود مانده‌ایم که سر و کله محتوای همیشه سبز پیدا شده. این دیگر چیست و چگونه باید آن را ایجاد کرد؟ نگران نباشید امر ساده‌ایست و دقیقا باید مانند زمانی که محتوا تولید می‌کنید به تولید آن نیز بپردازید. اما اول باید بدانیم محتوای همیشه سبز چیست؟
به محتوایی می‌گویند که تاریخ انقضا نداشته و می‌توان از آن برای همیشه در سایت استفاده کرد. در واقع محتوایی که ما در روز ایجاد می‌کنیم یک روز تاریخ انقضای آن تمام می‌شود زیرا اطلاعات هر روز در حال بروزرسانی هستند و ممکن است اطلاعات امروز ما دیگر به درد سال آینده نخورد ولی محتوای همیشه سبز اینگونه نیست و با گذر زمان نیز تنها با بروزرسانی آن می‌توان دوباره محتوای مذکور را احیا کرد.

محتوای همیشه سبز

وجود محتوای همیشه سبز در هر سایتی یک نعمت حساب شده و جایگاه ویژه‌ای به سایت می‌بخشد که در گوگل امتیاز خوبی به آن می‌دهد. و از این بابت که برای کدام سایت‌ها مناسب است باید بدانید هر نوع سایتی که داشته باشید حتما می‌توانید برای آن محتوای همیشه سبز تولید کنید. فقط باید آگاهی و اطلاعات خوبی درمورد چنین محتوایی کسب کرده و به تولید دقیق و درست آن بپردازید.
این نکته را بدانید که محتوای همیشه سبز می‌تواند یک محتوای بنیادی و مهم باشد که بسیاری از مقالات دیگر سایت به آن لینک دهند و آن را مرجع خود قرار دهند.

محتوای همیشه سبز

کدام نوشته‌ها همیشه سبز هستند؟

در واقع انتخاب محتوایی که همیشه سبز باشد و کارایی داشته باشد کار چندان ساده‌ای نیست و باید برای انتخاب آن خیلی دقت کرد. اینکه به شما بگوییم چنین محتوایی چه هستند کار دشواریست و بستگی به نوع دسته‌بندی و موضوع سایتتان دارد اما می‌توانیم به شما بگوییم که چه نوع محتواهایی همیشه سبز نیستند.

 • اخبار و اطلاعات روزانه، هفتگی و حتی ماهیانه
 • اطلاعاتی درباره یک محصول و تکنولوژی جدیدی که به تازگی از آن پرده‌برداری شده و روزی منقضی خواهد شد.
 • اخبار مناسبتی
 • اطلاعات و اخباری درباره تیم و عملکرد خودتان
 • اطلاعات آمار و ارقامی که بعد از مدتی تغییر خواهند کرد
 • آموزش‌هایی درباره نرم‌افزارها، تکنولوژی‌های روز و…

اما ما در تولید محتوا همیشه باید اصول و قواعد خاصی را رعایت کرده و متوجه عملکردمان باشیم. در تولید محتوای همیشه سبز نیز باید نکاتی را حتما در نظر گرفته و به آن پایبند باشیم.

design content- تولید محتوای استاندارد

۱- موضوعات و عناوین همیشه سبز در کسب و کارتان را بیابید

برای اینکه بتوانید محتوای همیشه ماندگار را بنویسید در وهله اول لازم است موضوعات حوزه کاری خود را انتخاب کرده و به دنبال مواردی باشید که منقضی نمی‌شوند. این موضوعات باید ارتباط مستقیمی با کسب و کارتان داشته باشند و اصلا حالت انحرافی در کار نباشد. به عنوان مثال کسب و کار ما درباره تولید محتوا و خدمات آن است. می‌خواهیم یک موضوع درست و حسابی پیدا کنیم که پیرامون آن محتوای همیشه سبز تولید کنیم. با جستجو به کلمه “تولید محتوا” رسیدیم. درباره تولید محتوا هر آنچه می‌توانیم می‌نویسیم زیرا اصل و بنیان تولید محتوا یکیست و تغییر نمی‌کند. فقط گاهی باید درباره ابزارها و اطلاعات جدیدی که به آن اضافه می‌شود، مطالبی را اضافه کنیم.

۲- به دنبال کلمات کلیدی مناسب در مقاله خود باشید

مسلما کلمه کلیدی در هر مقاله‌ای که می‌نویسیم حرف اول را می‌زند. مقاله‌ای که کلمه کلیدی در آن نباشد فاقد ارزش بوده و هیچ هدفی را دنبال نمی‌کند چه برسد به محتوای همیشه سبز که با خود هدف اصلی را دنبال می‌کند. پس از انتخاب موضوع درست به دنبال کلمه کلیدی و در واقع کلمه یا کلمات هدف در آن باشید. مثلا در موضوع تولید محتوا ما کلمه هدف خود را تولید محتوا در نظر می‌گیریم که گویای همه چیز است.

۳- برنامه منظمی برای تولید محتوای همیشه سبز داشته باشید

وقتی تصمیم به تولید محتوا می‌گیریم باید برنامه مشخصی برای آن هم داشته باشیم. برای محتوای ماندگار نیز دقیقا باید یک برنامه دقیق داشته باشیم. مانند یک تقویم مشخص و استراتژی درست باید در نظر بگیریم که در هفته چند محتوای همیشه سبز تولید کنیم و درباره چه موضوعاتی بنویسیم. وقتی اینگونه برنامه‌ریزی می‌کنیم بر ارزش و اعتبار سایت خود می‌افزاییم.

۴- محتوای عالی و بی‌همتا تولید کنید

در هر نوشته‌ای که قرار است تولید شود به فکر یکتا بودن آن باشید. نگذارید محتوای شما در جای دیگری یافت شود و بگویند شما یک کپی‌کار هستید. لطفا خودتان بنویسید. منابع مختلف را بخوانید ولی درنهایت یک نویسنده منحصر به فرد باشید و محتوایی بنویسید که همه از خواندن آن هم برداشت درستی داشته باشند و هم لذت ببرند.

۵- بروزرسانی محتوای همیشه سبز را فراموش نکنید

اینکه می‌گوییم محتوای همیشه سبز قرار بر این نیست که برای یکبار تولید کنیم و دیگر بیخیال آن شویم! بلکه باید برنامه درستی برای بروزرسانی و نگهداری آن داشته باشیم. بروزرسانی قانون اصلی و مهمی در سایت است که گوگل برای آن ارزش زیادی قائل بوده و شما هم باید به این ارزش پایبند باشید تا موفق شده و جایگاه ویژه‌ای پیدا کنید.

ما در این مقاله ۵ فاکتور را مهم دانسته و انتخاب کردیم و به شما هم پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید محتوای ماندگاری داشته باشید حتما این فاکتورها را به کار ببرید.
تصور من این است که هنوز کمی با خود درگیر بوده و به این فکر می‌کنید که دقیقا چه نوع محتوایی را به عنوان محتوای همیشه سبز بشناسید و انتخاب کنید تا به نتیجه مطلوبی برسید.

writing

چگونه محتوای همیشه سبز پیدا کنیم؟

برای یافتن یک موضوع ماندگار باید به هدف و موضوع سایتتان کاملا واقف باشید و تسلط خوبی بر آن داشته باشید. به عنوان نمونه سایت همیار وردپرس می‌تواند محتوای همیشه سبز زیادی داشته باشد. مثلا وردپرس چیست؟ ووکامرس چیست؟ افزونه وردپرس چیست؟ قالب وردپرس چیست؟ و… دقیقا مواردی که اشاره به زیربنای وردپرس داشته و هر کسی قبل از ورود به آن نیازمند یافتن اطلاعات درستی است و اگر آن‌ها را نداند نمی‌تواند در این حوزه فعالیت کند. پس اگر بخواهید یک محتوای ماندگار ایجاد کنید بهتر است اینگونه رفتار کنید:

 1. هدف اصلی سایت را شناسایی کنید
 2. درباره هدف خود در گوگل جستجو کنید
 3. سایت‌های رقیب را شناسایی کنید
 4. هدف بزرگ را به چند هدف ریز تقسیم کنید
 5. استراتژی استانداردی برای تولید محتوا بنویسید
 6. زمان دقیقی را برای انتشار محتوای ماندگار در نظر بگیرید
 7. برای هر هدف ریز خود چند موضوع که می‌دانید کهنه نمی‌شوند انتخاب کنید

با مواردی که گفتیم می‌توانید محتوای ماندگار خود را تولید کنید فقط کافیست کمی وقت بگذارید و به این موضوع فکر کنید و جستجوهایی انجام دهید. ما هم سعی می‌کنیم طی مقالات متعددی این نوع محتوا را بیشتر برایتان توضیح داده و در انتخاب موضوع درست کمکتان کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *