Blog

این ۵ نکته ویرایشی را برای تقویت نوشته خود یاد بگیرید!

توسط در تولید محتوا سپتامبر 25, 2021

ویرایش نوشته زمانی انجام می‌شود که شما با اصلاح اشتباهات، اصلاح ساختار و انتخاب کلمه، نوشتار خود را بهبود می‌بخشید. در حالت ایده آل، باید یک ویرایشگر حرفه‌ای برای انجام ویرایش داشته باشید، اما اکثر ما به تنهایی این کار را انجام می‌دهیم. حال بعضی خودمان این روند را می‌دانیم یا فکر می‌کنم بلدیم. نکات ویرایشی برای تقویت نوشته در روند نوشتن بسیار مهم است. اگر سعی دارید که اولین پیش نویس خود را به یک نوشته کامل کنید، ممکن است ذهنتان از مطلب اصلی منحرف شود و برخی ایده‌های خوب از بین برود.

نکات ویرایشی برای تقویت نوشته

مانند نویسندگی، ویرایش نیز یک مهارت مستقل با روش‌ها و مسیرهای شغلی خاص خود است. ما یک راهنمای عمیق‌تر در مورد چگونگی ویرایش هر نوع نوشتاری داریم که سبک‌های مختلف ویرایش و تکنیک‌های پیشرفته را پوشش می‌دهد. بنابراین در ابتدا، یک لیست گسترده از بخش‌های مشکل سازی را که هنگام خواندن اولین پیش نویس باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشید، بیان می‌کنیم و سپس برخی نکات ویرایشی برای تقویت نوشته در مورد ویرایش نوشته را به اشتراک می‌گذاریم. با ما همراه باشید!

نکات ویرایشی برای تقویت نوشته

چک لیست ویرایش: باید به دنبال چه چیزی باشیم؟

پس از اتمام پیش‌نویس اولیه، فرآیند ویرایش نوشته آغاز می‌شود. هنگام خواندن نوشته خود، متغیرهای زیادی را باید در یک زمان در نظر بگیرید، بنابراین ما یک چک لیست مفید از مواردی را تهیه کرده‌ایم که باید به آن توجه کنید:

نگارش و دستور زبان

تفاوت بین ویرایش و تصحیح چیست؟ به طور خلاصه، تصحیح، فقط اصلاح اشتباهات تایپی را در بر می‌گیرد، در حالی که ویرایش، مستلزم همه اصلاحات، از جمله املا، دستور زبان، واضح بودن، انتخاب کلمه و موارد دیگر است. برای سهولت کار، دستیار نوشتاری می‌تواند تمام اشتباهات املایی و گرامری شما را پیدا کند و با بررسی دستوری خطاهای فنی نوشته خود، می‌توانید بر جنبه‌های مهم‌تر نوشتن تمرکز کنید. این خود یکی از مهم‌ترین نکات ویرایشی برای تقویت نوشته است.

حذف کلمات غیر ضروری

اگر یک قانون برای ویرایش وجود داشته باشد، این است که: “کلمات غیر ضروری را حذف کنید.” یک نویسنده خوب فقط از کلمات کلیدی و ضروری استفاده می‌کند و نه هیچ چیز دیگر. این بدان معنا نیست که از جزئیات اجتناب کنید، بلکه توضیح جزئیات تا آنجا که لازم است، می‌تواند برای نوشته شما موثر باشد.

واضح بودن

مهم‌ترین فاکتور، این است که نوشته شما باید واضح باشد. باید بتوانید ارتباط درستی با مخاطب خود داشته باشید و مهم نیست چقدر زبان شما شاعرانه است، وقتی هیچ کس نمی‌داند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید. سعی کنید به نوشته خود از دیدگاه خواننده نگاه کنید و به این موضوع توجه داشته باشید که کسی به اندازه شما از موضوع نوشته مطلع نیست. ببینید اگر به جای مخاطبان بودید، می‌توانستید مفهوم این نوشته را درک کنید؟

عدم استفاده از کلمات فانتزی

کلمات فانتزی ممکن است خواننده شما را دچار اختلال در فهم موضوع کند، اما کلمات ساده اینگونه نیستند. کلمات با حروف زیاد می‌توانند حواس خوانندگان شما را پرت کنند، بنابراین نویسندگان باهوش این کلمات را فقط در مواقعی که کاملاً ضروری هستند مورد استفاده قرار می‌دهند. اگر
می‌توانید، از یک کلمه کوچک و ساده استفاده کنید که به راحتی قابل درک باشد. این نیز یکی از مهم‌ترین نکات ویرایشی برای تقویت نوشته است.
در نحوه ویرایش نوشته باید ۵ نکته مهم و ضروری را درنظر گرفته و رعایت کنید.

ویرایش نوشته ها

1. قانون ده درصد استفان کینگ

چه کسی بهتر از یکی از پرفروش‌ترین نویسندگان تاریخ، درباره ویرایش توصیه می کند!؟ استفان کینگ در کتاب خود درباره نوشتن توضیح می‌دهد که “قانون ده درصد” را چگونه نام‌گذاری کرده است. این نویسنده توصیه می‌کند هنگام ویرایش خود، ده درصد از پیش نویس اولیه را حذف کنید. بنابراین اگر پیش نویس اولیه شما 1000 کلمه است، 100 مورد از آنها را مدنظر قرار ندهید.

2. مخاطبان خود را در نظر بگیرید

شما همیشه باید نوشته‌های خود را متناسب با مخاطب خود تنظیم کنید. بهتر است هنگام ویرایش نوشته، سوالات زیر را از خود بپرسید:

  1. نظر مخاطب من در مورد این قسمت نوشته چیست؟
  2. آیا مخاطب این بخش را متوجه شده است؟
  3. مخاطب ترجیح می‌دهد که کدام جمله یا عبارت را در این نوشته مطالعه کند؟

3. نوشته خود را با صدای بلند بخوانید

بسیاری از نویسندگان، اولین پیش نویس خود را با صدای بلند می‌خوانند تا دید جدیدی درباره آن پیدا کنند و در واقع این مورد یکی از بهترین نکات ویرایشی برای تقویت نوشته است. خواندن پیش نویس با صدای بلند، بخش‌های متفاوتی از ذهنتان را نسبت به آرام خواندن تحریک می‌کند، بنابراین می‌تواند بینش های جدیدی به شما ارائه دهد.

4. بعد از نوشتن پیش نویس اولیه، کمی استراحت کنید

نوشتن یک پیش نویس اولیه، فرآیندی خسته کننده است، بنابراین قبل از شروع ویرایش به کمی زمان نیاز دارید تا انرژی خود را مجددا بدست آورید. بهتر است خواب کافی داشته باشید و سپس کار ویرایش را آغاز کنید، یا حداقل یک استراحت کوچک انجام دهید.

5. از منابع ویرایش استفاده کنید

اگر توانایی انجام همه دستورالعمل های ویرایشی را ندارید، یک خبر خوب برای شما داریم! مجبور نیستید همه این کارها را به تنهایی انجام دهید. منابع ویرایش زیادی برای راحتی کار شما وجود دارد. معمولا نرم افزار ویراستیار بسیاری از عملیات ویرایش را کنترل و انجام می‌دهد اما مسلما همانند یک فرد امکان ویراستاری و رفع اشکالات موجود را ندارد.

ویرایش مقاله، گام مهمی در تولید محتوا

اگر به معنای واقعی می‌خواهید که یک محتوای حرفه‌ای تولید کنید که مخاطب پسند و جذاب باشد، حتما باید قدم ویرایش محتوا را در آن درنظر بگیرید. زیرا محتوا بدون ویرایش عملا بی فایده بوده و تمام و کمال پر از اشتباه و ابهام است. اولین چیزی که شما احتیاج دارید دانستن نکات ویرایشی برای تقویت نوشته است. این نکات را در این مقاله برای شما مشخص کردیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید