Blog

همه آن چیزی که برای نویسندگی خلاقانه نیاز دارید!

توسط در تولید محتوا اکتبر 30, 2021

برای ایجاد خلاقیت در نویسندگی، می‌توانید دوره آموزشی بگذرانید و مدرک آن را کسب کنید، اما تنها چیزی که واقعاً نیاز دارید، ابزارهای تفکر خلاق و شیوه نگارش شماست. نوشتن خلاقانه این است که تخیل خود را در یک متن قرار دهید و به عبارتی دیگر داشتن هنر در بیان کلمات است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با نویسندگی خلاقانه بیشتر آشنا شویم.

نویسندگی خلاقانه

خلاقیت در نویسندگی به چه معناست؟ نوشتن خلاقانه یا نویسندگی خلاقانه به این معناست که با بیان یک موضوع خاص، احساسات را در خواننده برانگیزد. این امر در قصه گویی (شامل ادبیات، فیلم‌ها، رمان‌های گرافیکی و بسیاری از بازی‌های ویدئویی)، به معنی توانایی برقرار ارتباط با مخاطبان است. در نویسندگی خلاقانه، به طور معمول از آرایه‌های ادبی مانند استعاره برای روایت و بیان موضوع استفاده می‌شود. نوشتن خلاقانه لزوما نباید تخیلی باشد و ارائه‌های نمایشی از داستان‌های واقعی و خاطرات، همه جزئی از نوشتار خلاقانه هستند.

نویسندگی خلاقانه

چه محتوایی خلاقانه محسوب نمی شود؟

مقاله‌های تحریری، نوشتاری خلاقانه نیستند. همچنین مقالات تحلیلی، مقاله‌های متقاعد کننده یا سایر نوشتارهای آکادمیک را نمی‌توان نوشته‌ای خلاقانه به حساب آورد. به طور کلی، ارتباطات شخصی و حرفه‌ای به عنوان نوشتاری خلاقانه در نظر گرفته نمی‌شود، بنابراین
ایمیل‌های شما، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و بیانیه‌های رسمی شرکت، همه در زیرمجموعه نوشته‌های غیرخلاقانه قرار می‌گیرند. این نوع نوشته‌ها پیام را منتقل می‌کنند، اما موضوعات اساسی و کلیدی به روشنی در آنها بیان نمی‌شود. در واقع هدف اصلی آنها اطلاع رسانی و آموزش و در برخی موارد جمع آوری اطلاعات از خوانندگان است. اگرچه نوشته‌های غیرخلاقانه می‌توانند احساسات را در خوانندگان برانگیزند، اما این موضوع هدف اصلی آنها نیست.

انواع نوشتار خلاقانه

نویسندگی خلاقانه و نوشته‌های خلاقانه اشکال مختلفی دارد که در ادامه به رایج‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع نوشتار خلاقانه

۱- رمان ها

منشا رمان‌ها در قرن هجدهم میلادی بود. امروزه وقتی مردم به کتاب فکر می‌کنند، اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد، رمان است. رمان یک داستان تخیلی است که معمولاً در 60 تا 100 هزار کلمه بیان می‌شود، اگرچه گاهی ممکن است تعداد کلمات آن از 100 هزار کلمه نیز فراتر رود.

۲- داستان های کوتاه

داستان‌های کوتاه، داستان‌هایی تخیلی هستند که عموماً بین 5000 تا 10000 کلمه را دربرمیگیرند. این دسته مانند رمان‌ها، داستان‌های کاملی را روایت می‌کنند و حداقل دارای یک شخصیت، نوعی تضاد و حداقل یک موضوع هستند. هنگامی که یک داستان کمتر از 1000 کلمه داشته باشد، به عنوان یک اثر تخیلی طبقه بندی می‌شود.

۳- شعر

تعریف شعر دشوار است، زیرا به عنوان یک ژانر نویسندگی، تنوع بسیار زیادی در نوشتن آن وجود دارد. یک شعر محدودیت کلمه ای ندارد و لزوما نیازی به استفاده از قافیه در آن نیست. انواع مختلفی از اشعار از فرهنگ‌های سراسر جهان وجود دارد، مانند غزل، هایکوس، سستیناس، بیت خالی، لیمریک و بیت رایگان.

۴- نمایش نامه ها و فیلمنامه ها

نمایشنامه‌ها و فیلمنامه‌ها شباهت زیادی به رمان و داستان کوتاه دارند. آنها داستان‌هایی را بیان می‌کنند که احساسات را برانگیخته و موضوعات را بیان می‌کنند، با این تفاوت که باید بیشتر اجرا شوند.

۵- نوشته های غیرداستانی

این دسته، انواع نوشتارهای خلاقانه‌ای را که تخیلی نیستند در بر می‌گیرد که شامل مقالات شخصی، روزنامه نگاری ادبی، خاطرات، زندگینامه‌ها، طنزنویسی و غزل‌ها است.

بهتر بنویسیم

خلاقانه بنویسیم

تمام مواردی که گفتیم درست! اما ما چگونه محتوای خلاقانه تولید کنیم؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟ با تمام سختی که دارد بله شما هم می‌توانید به نوعی محتوا تولید کنید تا کاربران را مجذوب نمایید. مثلا با طرح سوال، با ارائه یک خبر ترند و … می‌توانید موجب تحریک احساسات افراد شوید. فقط کافیست برای تولید محتوای خوب از قبل فکر کنید و پلن درستی را پایه‌ریزی کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code