Blog

۱۳ ایده خلاق برای تولید پادکست (فایل صوتی)

توسط در ایده یاب محتوا فوریه 20, 2021

پادکست به همان فایل صوتی می‌گویند که این روزها زیاد دور و اطراف ما مشاهده می‌شود و از انواع محتوا محسوب می‌شود. کتاب‌هایی که بصورت صوتی ارائه می‌شوند و برای نمونه در کتابراه یا فیدبو موجودند. معمولا از پادکست‌ها برای صرفه‌جویی در هزینه و زمان استفاده می‌شود. حال می‌خواهیم ببینیم ایده خلاق برای پادکست و تولید آن چه می‌تواند باشد؟ اینکه ما در چه زمینه‌هایی فایل صوتی تولید کنیم تا مخاطب جذب شود؟ در این مقاله درباره این مسئله بصورت مفصل صحبت خواهیم کرد و ایده‌های نابی را خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

ایده خلاق برای پادکست

به عنوان یک تولید کننده پادکست، ممکن است مدتی را صرف بخش طوفان فکری کرده باشید که چه ایده‌هایی را می‌توانید در پادکست خود بگنجانید. حتی اگر موضوع پادکست و قالب مشخصی داشته باشید، چند بخش می‌توانند تنوعی را به پادکست شما اضافه کنند و آن را بسیار جذاب‌تر کنند. بخش‌های طوفان فکری ممکن است چالش برانگیز باشد، بنابراین ما 13 ایده تولید محتوای صوتی را جمع آوری کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها برای تولید پادکست خود استفاده کنید.

ایده خلاق برای پادکست

۱- پرسش و پاسخ

از مخاطبین خود در شبکه‌های اجتماعی بخواهید سوالاتی را برای شما ارسال کنند و به طور تصادفی چند مورد را در پادکست خود انتخاب کنید تا پاسخ دهید. در واقع با این نوع ایده می‌توانید بصورت هفتگی جلسات پرسش و پاسخ داشته باشید و مخاطب شدیدا علاقه‌مند به شنیدن پاسخ سوالاتی است که معمولا هم بصورت رایج پرسیده می‌شوند. حتی راغب می‌شود تا خود نیز سوالاتی را بپرسد.

۲- دعوت از مهمان

از کارشناسان، دوستان، خانواده، افراد تأثیرگذار در کسب و کارتان و سایر افراد برجسته به پادکست خود دعوت کنید. می‌توانید با آنها گفتگو کنید، از مهمان خود بخواهید سخنرانی کنند یا به گفتگو با آن‌ها بپردازید. معمولا افراد عاشق این نوع محتوا یا پادکست هستند. این خود یک ایده خلاق برای پادکست و تولید آن محسوب می‌شود.

ایده تولید محتوای صوتی

۳- اخبار موضوعی

اخبار مربوط به کسب و کار خود را جستجو کنید و در مورد آن صحبت کنید. حتی اگر مستقیماً به هم ربطی نداشته باشد، اگر علاقه دارید در مورد اخبار صحبت کنید، بحث در مورد آن را در یک پادکست بگنجانید زیرا دقیقا حس گوش دادن رادیو به افراد دست می‌دهد.

۴- توصیه کنید

توصیه‌های هنرمند، آهنگ، آلبوم، دستورالعمل‌ها، محصولات، ابزارها، کتاب، بازی، فیلم، مقصد و سایر موارد را به شنوندگان خود ارائه دهید. هر آنچه که در آن زمان به طور خاص به آن علاقه دارید، به شنوندگان خود اطلاع دهید تا بتوانید بهترین ایده تولید محتوای صوتی را پیاده سازی کنید.

توصیه کردن در پادکست

۵- واقعیت های روز

آیا شما واقعیت جالبی را می‌شنوید؟ روزانه اتفاقات جالبی درباره کسب و کارها و هر موضوع دیگری در جهان رخ می‌دهد. وقتی برای شما جالب است حتما برای کاربرانتان نیز جالب است. می‌توانید این وقایع را در قالب پادکست به گوش مخاطب برسانید.

۶- داستان های روزانه

داستان جالبی در مورد زندگی، غذا، خانه، روابط، پول، حیوانات یا هر چیز دیگری در دست دارید؟ آن را با شنوندگان خود به اشتراک بگذارید. این راه نیز بسیار جالب و عالی است.

داستان های روزانه 

۷- بررسی و جمع بندی

یک آهنگ، آلبوم، رویداد (کنسرت، جشنواره، نمایش جایزه، رویداد ورزشی و غیره)، کتاب، بازی، نمایش یا فیلم را مرور یا بازخوانی کنید. هر چیزی که مربوط به آن باشد و به آن علاقه داشته باشید و در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید می‌تواند ایده خلاق برای پادکست باشد.

۸- به روش شبکه های اجتماعی

هشتگی ایجاد کنید و پست‌هایی را که از آن هشتگ استفاده می‌کنند بخوانید. می‌توانید با شنوندگان خود ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید در یک بخش سرگرم کننده در پادکست شما شرکت کنند.

۹- نقل قول های روزانه

خواه یک نقل قول خنده دار یا الهام بخش برای اشتراک گذاری داشته باشید، هر دو بخش خوبی را در پادکست شما ایجاد می‌کنند و موجب جذب کاربر بیشتری خواهند شد.

ارائه نقل قول

۱۰- نورافکن

یک هنرمند، آلبوم، فیلم، نمایش، مقصد، موضوع خاص یا هر چیز دیگری را که دوست دارید در مورد آن بیشتر صحبت کنید، مشخص کنید. نورافکن شبیه به یک بررسی است، به جز اینکه نورافکن بیشتر براساس اطلاعات واقعی است و بررسی بیشتر براساس نظر شما ارائه می‌شود. در واقع می‌توان نوعی نقد و بررسی به آن اختصاص داد.

۱۱- نصیحت های روزانه

آیا توصیه‌ای، منابعی، ابزاری یا هر چیز دیگری برای منافع شنوندگان خود داشته‌اید؟ حتما آن‌ها را به اشتراک بگذارید زیرا جزء بهترین ایده خلاق برای پادکست و تولید آن به شمار می‌رود.

۱۲- درخواست

از شنوندگان، دوستان و خانواده خود بخواهید اخبار، موضوعات و سایر درخواست‌ها را برای گفتگو در مورد شما ارسال کنند.

درخواست

۱۳- سفر در زمان

در پادکست خود می‌توانید درباره تغییرات در طی زمان صحبت کنیم. مثلا کسب و کار ما در طی زمان به چه شکل تغییر کرده؟ قبلا به چه صورت بوده؟ چه مزایا و معایبی داشته و حال چگونه است؟ اینگونه موارد نیز گزینه فوق‌العاه‌ای برای ایده خلاق برای پادکست است.

ایده تولید محتوای صوتی

حتی فقط یک یا دو بخش خلاقانه می‌تواند پادکست شما را بسیار جذاب‌تر کند. بخش‌ها ابزاری عالی برای از بین بردن محتوای طولانی یا سنگین شما هستند، بنابراین بهتر است هر از چند گاهی به افزودن برخی بخش‌ها بپردازید. اینها فقط چند ایده است که مبنای خوبی برای بخشی است که می‌توانید برای پادکست خود شخصی‌سازی کنید. به یاد داشته باشید، فقط بخش‌هایی را انتخاب کنید که متناسب با پادکست شما باشند و پیش بینی کنید برای مخاطبان شما حتما جذاب باشند. نترسید که این بخش‌ها را گسترش دهید و آنها را متعلق به خودتان بسازید، هرچه بخش‌های خود را بیشتر شخصی و متعلق به خود کنید، جذابیت بیشتری نیز دارند. این‌ها همگی توصیه‌هایی است تا ایده خلاق برای پادکست جذاب‌تر شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code