Blog

۵ کار ساده برای جذب مخاطب به محتوا

توسط در دسته‌بندی نشده فوریه 2, 2023

چه کسی دوست ندارد تجربه خوبی در مطالعه یک محتوا داشته باشد؟ در واقع این چیزی است که همه ما چه در نقش مخاطب چه در نقش صاحبین کسب و کار می‌خواهیم. اگر آنقدر تجربه خوبی خلق کنید که مخاطبانتان حتی متوجه «تجربه بودن» آن نشوند، چه؟ در این مقاله تصمیم داریم ۵ کار ساده برای جذب مخاطب به محتوا را بگوییم. پس با دقت به این پست توجه کنید.

۱- با قلبی فراگیر بنویسید

هیچ چیز بدتر از این نیست که در حال مکالمه با کسی باشید که مدام در مورد خودش صحبت می‌کند. متن خود را بررسی کنید تا ببینید چند بار کلماتی در باره خود می‌نویسید – من، من، ما و ما. اکنون، شمارش کنید که چند بار از کلمه “شما” استفاده می‌شود. اگر کلمات اول شخص با دوم شخص نامتناسب است، ویرایش کنید تا بسیاری از مراجع اول شخص حذف شود و «شما» بیشتری به متن اضافه کنید.

روث کارتر، سخنران دنیای بازاریابی محتوا در Take Bianary Bias Out of Your Content Conversations گفته است: متن خود را مرور کنید و اصطلاحات استثنایی مانند او را با ضمایر آن‌هاجایگزین کنید.

فکر می‌کنم متوجه منظور شدید! یکی از راه‌های جذب مخاطب به محتوا این است که نه تنها مخاطب را محترمانه خطاب کنید بلکه از خطاب کردن مدام خودتان بپرهیزید. مخاطب به دنبال یک مطلب نکته‌ای یا آموزشی است و اصلا کاری ندارد که شما چه کسی هستید و قرار است چه کنید؛ مگر اینکه حضور شما در محتوا در آموزش موثر باشد.

جذب مخاطب به محتوا

۲- با کمک هوش مصنوعی محتوای خود را درخشان‌ تر کنید

محتوای منتشر شده به صورت آنلاین باید متفاوت از مقالات و مقالات تحقیقاتی شما در مدرسه باشد. در حالی که باید به قوانین گرامری پایبند باشید و تا حد امکان از یک راهنمای ساده پیروی کنید، همچنین باید خوانایی را در اولویت قرار دهید. ما به متن قابل اسکن و به راحتی قابل هضم نیاز داریم- عنوان، متن ساده، جملات کوتاه، پاراگراف‌های کوتاه و غیره.

اینکه ساده و در عین حال مختصر بنویسیم یک هنر است که متاسفانه هر کسی آن را بلد نیست. اما اگر بتوانیم با دقت بالایی مشغول تولید چنین محتوایی باشیم قطعا برنده داستان ماییم  به نتایج خوبی خواهیم رسید.

۳- سوال بپرسید

ببینید مقدمه همی محتا به چه صورت است! سوالاتی را مطرح کردم تا سعی کنم با شما ارتباط برقرار کرده و ذهنتان را به چالش بکشم. وقتی کسی سوالی می‌پرسد – حتی به صورت کتبی – فردی که می‌شنود (یا می‌خواند) احتمالاً برای یک ثانیه مکث کرده تا پاسخ او را بدهد. نقش مخاطب از یک شرکت کننده منفعل به یک نقش فعال تغییر می‌کند. استفاده از این تکنیک همچنین می‌تواند مخاطبین شما را به تعامل با نویسنده تشویق کند، حتی بصورت پاسخ در نظرات! اینگونه کم کم جذب مخاطب به محتوا را خواهیم داشت.

۴- از لینک ها استفاده کنید

بسیاری از بازاریابان محتوا پیوندهای داخلی و خارجی را برای ارزش سئوی خود در متن محتوا بکار می‌برند. اما شما همچنین باید پیوندهایی را برای کمک به مخاطبین خود اضافه کنید. پیوندهایی را برای کمک به فردی که می‌خواهد در مورد موضوع بیشتر بداند، اضافه کنید. شما می‌توانید این کار را به چند روش انجام دهید:

  • می‌توانید متن توصیفی مقاله را به محتوای مرتبط با آن کلمات پیوند دهید. (مقالات مرتبط به این موضوع در سایت)
  • می‌توانید سرفصل‌های مقالات مرتبط را به‌عنوان یک ویژگی مستقل فهرست کنید.

همچنین می‌توانید پیوندهای روی صفحه را در ابتدا (نوعی فهرست مطالب) در محتواهای طولانی‌تر قرار دهید تا به خواننده کمک کند سریع‌تر به بخشی که به دنبال آن است، دسترسی پیدا کند و به شما کمک کند درباره یک موضوع بیشتر بدانید. این امکان به مخاطب کمک می‌کند و بازدیدکنندگان را برای مدت طولانی‌تری در وبسایت شما نگه می‌دارد.

محتوانویسی

۵- متن نامرئی را فراموش نکنید

متن نامرئی یا متن جایگزین اغلب یک فکر بعدی و مهم است. با این حال، داشتن یک تجربه محتوای عالی برای افرادی که از مخاطبین متن به گفتار استفاده می‌کنند، ضروری است. اگرچه زمان زیادی نمی‌برد، اما متوجه شدیم که سفارشی کردن محتوای توضیحات تصویر به جای تکیه بر فناوری پیش‌فرض، برای درک مخاطب عملکرد خوبی دارد.

ابتدا، بپرسید اگر شنونده‌ای تصویر را توضیح نداده باشد، چیزی را از دست می‌دهد. اگر این کار را نکردند، تصویر تزئینی است و احتمالاً نیازی به متن جایگزین ندارد. شما آن را به دلایل زیبایی شناسی منتشر می‌کنید، مثلا برای جلوگیری از خستگی چشم در یک صفحه متن سنگین. اگر تصویر به خوبی توضیح داده نشود، مخاطب آن را از دست می‌دهد. دستورالعمل‌های عمومی نشان می‌دهد که حداکثر ۱۲۵ کاراکتر (از جمله فاصله‌ها) برای متن جایگزین بهترین کارایی را دارند. این یک یا دو جمله کوتاه برای انتقال پیام تصویر است. فراموش نکنید که علائم نگارشی را درج کنید. هم برای تصاویر تزئینی و هم برای تصاویر آموزنده، اعتبار عکس، مجوزها، و اطلاعات حق چاپ را در قسمت شرح قرار دهید.

جذب مخاطب به محتوا

آیا اجرای هر یک از این پیشنهادات برای جذب مخاطب به محتوا کار سختی است؟ امیدوارم اینطور نباشد. آنها برای اجرا نیاز به هیچ هزینه‌ای ندارند و تنها به حوصله و هوشمندی شما نیازمندند. آنها برای اجرا به یک پروسه تایید طولانی نیاز ندارند و زمان زیادی را برای تولید نمی‌گیرند. پس تصمیم بگیرید و این ۵ مورد را در برنامه خود قرار دهید!
البته نگفته نماند که قبلا ۱۰ مدل محتوا برای جذب مخاطب بیشتر هم برایتان تولید کردیم که پیشنهاد می‌کنم حتما مطالعه کنید!

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید