Blog

قسمت چهارم: تقویم محتوایی چیست؟

توسط در بازاریابی محتوا ژانویه 18, 2021

بازاریابی محتوا یک استراتژی طولانی مدت است و برای انجام درست کارها، یک تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند تا استراتژی خود را به صورت سازمان یافته برنامه ریزی کنید. این تقویم به نوعی یک برنامه‌ ریزی محتوایی برای تولید و بازاریابی محتوا است که شامل جزئیاتی مانند:

 • لیست انواع محتوایی که باید ایجاد کنید. از جمله تاریخ ایجاد و انتشار آنها.
 • نام ویرایشگران / تولیدکنندگان محتوا و سایر سهامداران مسئول پروژه.
 • کانال رسانه‌ای که برای بازاریابی محتوای خود از آن استفاده خواهید کرد.
 • فرادادها مانند مخاطبان اصلی شما، کلمات کلیدی SEO، دعوت به عمل و غیره.

تقویم محتوایی

حال باید ببینیم این تقویم محتوایی چگونه باید ایجاد شود تا به ما در فعالیت‌هایمان کمک کند. می‌توانید از یک ابزار ساده مانند صفحه Excel یا Google sheet برای ایجاد یک تقویم استفاده کنید. می توانید از نرم افزارهای تحت وب که توسط شرکت هایی مانند HubSpot ، Skyword و … ارائه می‌شوند نیز استفاده کنید. اما نظر و عقیده من این است که در کمال سادگی برای خود برنامه‌ ریزی محتوایی داشته باشید تا بتوانید خیلی ساده تمامی فعالیت‌های خود را پیش ببرید. شما در ۵ قدم می‌توانید یک تقویم محتوایی عالی را بسازید و همیشه مطابق با آن حرکت کنید.

تقویم محتوایی

۱- اهداف بازاریابی محتوای خود را تعیین کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردم، اولین قدم در برنامه ریزی، تقویم تعیین اهداف بازاریابی و تجاری شماست. با اهداف تجاری خود شروع کنید:
بازاریابی محتوا چگونه می‌تواند به شما در دستیابی به این اهداف کمک کند؟ وقتی این مسئله را دانستید، می‌توانید اهداف بازاریابی مشخصی را جمع آوری کنید، مانند:

جذب ترافیک بیشتر به وب سایت خود
بهینه سازی برای موتور جستجو
آگاهی و دسترسی به برند خود را بهبود ببخشید
ایجاد وفاداری در بین مخاطبان و مشتریان هدف خود
برای ایجاد لیدها و تبدیل‌های بیشتر برای ایجاد لیست خود
برای ایجاد مشتری‌های جدید و فروش بیشتر

۲- درباره موضوعات احتمالی و استراتژی احتمالی تحقیق کنید

در این مرحله، بحث در مورد ارائه عناوین نیست، بلکه ارائه ایده‌هایی مهم درباره نوع محتوایی است که باید برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود ایجاد کنید. مثلا:

 • برای هدایت بیشتر، بارگیری محتوای بیشتری داشته باشید.
 • برای هدایت ترافیک بیشتر به وب سایت خود، محتوایی ایجاد کنید که خوانندگان را به خود جلب کند (مانند فهرست‌ها، راهنماهای مفید)
 • برای بهینه سازی سایت، محتوایی ایجاد کنید که نه تنها برای مخاطبان شما ارزش ایجاد می‌کند، بلکه کلمات کلیدی خاص را هدف قرار دهد.
 • برای ایجاد وفاداری، بر محتوای بسیار ارزشمندی تمرکز کنید که ارزش زیادی برای مخاطبان شما فراهم می‌کند (کتاب‌های الکترونیکی، وبینارها، راهنماهای گسترده)
 • برای ایجاد مشتری جدید و فروش بیشتر، محتوای بیشتری درباره محصولات خود ایجاد کنید (مانند مطالعات موردی) و همچنین محتوایی که به شما امکان می‌دهد به مخاطبان خود بفروشید (مانند وبینارها)
 • در این مرحله، همه چیز این است که یک ایده دقیق درباره نوع محتوایی که باید برای رسیدن به آن اهداف ایجاد کنید.

برنامه ریزی محتوایی

۳- تحقیق در مورد محتوا و درک تجزیه و تحلیل آن

برای داشتن استراتژی استاندارد در تقویم محتوایی، باید درباره مخاطبان و انواع محتوای موردپسند آنها را بررسی کنیم. شما می‌توانید این کار را با مشاهده تجزیه و تحلیل خود (اگر قبلاً از بازاریابی محتوا در وبسایت خود استفاده کرده‌اید) و همچنین استفاده از ابزارهای تحقیق محتوا مانند Buzzumo و Social Animal برای تجزیه و تحلیل محتوایی با عملکرد بالا در تقویم خود استفاده کنید:

 • چه نوع محتوایی بیشترین اشتراک را ایجاد می‌کند؟
 • موثرترین عناوین کدامند؟
 • چه قالب‌های محتوایی با مخاطبان شما بهترین عملکرد را دارند؟ (محتوای فرم کوتاه یا فرم طولانی، فهرست‌ها، نحوه راهنما، کتاب‌های الکترونیکی و غیره)
 • کدام موضوعات بیشتر مورد توجه هستند؟
 • کدام یک از مطالب شما بیشترین میزان بازدید / سرنشین / و غیره را ایجاد می‌کند؟

به همین ترتیب، اگر می‌خواهید بهینه سازی سایت برای موتور جستجو خود را بهبود ببخشید، مهم است که پیش از موعد درباره بسیاری از کلمات کلیدی تحقیق کرده و لیستی از کلمات کلیدی متناسب را که می‌خواهید در محتوای خود استفاده کنید، تهیه کنید.

۴- ارائه ایده های محتوایی

در این مرحله، شما در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد مخاطبان هدف، ترجیحات آنها و همچنین اهداف بازاریابی محتوای خود دارید. این زمان ایده آل برای شروع برنامه‌ریزی، عنوان‌های واقعی باید مشخص شوند. اگر عضوی از یک تیم بزرگتر هستید، ایده‌های محتوایی را با هم فکری بدست آورید که امری بسیار مفید است زیرا می‌تواند ایده‌های بهتری را تولید کند که در ابتدا فکرش را نمی‌کردید.
همانطور که به عناوین درست می‌رسید، قبل از افزودن آنها به تقویم خود، وقت بگذارید و یک سوال مهم را در نظر بگیرید:
این محتوای خاص چگونه به من در دستیابی به اهداف بازاریابی کمک می‌کند؟
زیرا اگر به شما در دستیابی به اهداف کمک نکند، پس بهتر است آن ایده را کنار بگذارید و ایده‌های مختلف را امتحان کنید.

۵- نتایج خود را به طور مداوم کنترل کنید و استراتژی خود را بهینه کنید

هیچ تقویم محتوایی نباید کاملاً خشک و کلیشه‌ای تنظیم شود. در حقیقت، نظارت دقیق بر نتایج محتوای خود و استفاده از این اطلاعات برای بهینه سازی تقویم و در نتیجه استراتژی بازاریابی محتوا، عملی عالی است. به عنوان مثال، اگر نوع خاصی از موضوعات قابل بارگیری را امتحان کرده‌اید و منجر به نتیجه زیادی نشده (که در این مثال هدف اصلی بوده است)، مهم است که سعی کنید بفهمید که چرا این اتفاق افتاده و چگونه شما می‌توانید استراتژی و محتوای خود را در آینده بهبود ببخشید.
نتایج خود را به طور مداوم کنترل کنید در حالی که اهداف بازاریابی خود را نیز در نظر داشته باشید و بر این اساس تغییراتی در استراتژی و تقویم خود ایجاد کنید.

برنامه ریزی برای تقویم محتوایی

آیا واقعا نیازمند برنامه ریزی محتوایی هستیم؟

تقویم محتوایی واقعا لازم است؟ آیا این برنامه ریزی محتوایی کمکی به ما می‌کند؟ دلیل اصلی اهمیت تقویم تحریریه این است که به شما امکان می‌دهد محتوای خود را استراتژیک کنید. هنگامی که مجبورید تعداد زیادی محتوا برای بلاگ، شبکه‌های اجتماعی، کمپین‌های بازاریابی و… ایجاد کنید حتما باید تقویم و برنامه ریزی محتوایی داشته باشید تا فرآیند شما به درستی پیش رود.
این موضوع فقط در وقت شما صرفه جویی نمی کند بلکه به شما کمک می‌کند تا به طور فزاینده‌ای از مطالب خود نتایج بهتری بگیرید. حتی بازاریاب‌هایی که استراتژی محتوایی دارند (تا 72٪) در واقع آن را مستند نمی‌کنند (فقط 30٪ این کار را انجام می دهند). پس شما جزء آن دسته نباشید و تمام فرآیند را به درستی انجام دهید و به آن عمل کنید.

چندین کمک بزرگ تقویم محتوایی

شما قادر خواهید بود محتوای خود را بر اساس اهداف بازاریابی و تجاری برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، اگر هدف شما تولید ترافیک بیشتر از سمت محتوا به سایت است، پس باید تحقیق کنید که چه نوع محتوایی جزء علاقه‌مندی مخاطبین شما است و چگونه می‌توانید محتوای هدفمندی ایجاد کنید که مخاطب شما را به سمت تبدیل شدن سوق دهد. زیرا وقتی این کار را به صورت استراتژیک انجام می‌دهید، رسیدن به اهداف خود بسیار راحت‌تر است و بنابراین باعث افزایش ROI (بازگشت سرمایه) می‌شود.

شما قادر خواهید بود به درستی درباره پست‌های وبلاگ و کلمات کلیدی مورد استفاده خود تحقیق کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا بهینه سازی سایت را درنظر گرفته و انجام دهید زیرا با دقت قبل از زمان خود سئو سایت خود را برنامه ریزی می‌کنید. به علاوه، می‌توانید محتوای خود را برای حمایت از کمپین‌های خود برنامه ریزی کنید. هنگامی که محصولات یا خدمات جدید دارید یا ویژگی‌های جدیدی در بازار وجود دارد یا هر تغییر بزرگ دیگری در برند شما که به یک کمپین نیاز دارد، همیشه ایده خوبی است که برای کمک به ایجاد محتوای خود پیش از موعد برنامه ریزی کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code