Blog

ویراستاری محتوا چیست؟ (راهنمای کامل)

توسط در تولید محتوا مارس 31, 2023

برای اینکه در تلاش‌های بی‌وفقه در تولید محتوای خود مؤثر باشید، به یک برنامه بازاریابی محتوا، سازگاری محتوا و ویرایش محتوا نیاز دارید. بازاریابی محتوای موثر برای جذب مشتریان جدید و افزایش فروش شما با ایجاد رابطه اعتماد بین شما و مشتریان بالقوه مرتبط است. محتوای خوب همچنین به شما به عنوان یک متخصص در زمینه خود کمک می‌کند. وقتی مشتریان بالقوه این تصور را از شرکت شما داشته باشند، زمانی که به محصول یا خدماتی که شما ارائه می‌دهید نیازمند شوند، به شما مراجعه خواهند کرد. با این حال، بازاریابی محتوای مؤثر فراتر از ارسال مقالات در وب‌سایت، وبلاگ یا صفحات رسانه‌های اجتماعی است. برای اینکه تلاش‌هایتان ثمر دهد نیازمند عملیات متعددی از جمله ویراستاری محتوا هستید.

ویراستاری محتوا

در این مقاله قرار است به شما بگوییم ویراستاری محتوا چیست و سایر موارد زیر را در آن مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • ویراستاری محتوا چیست؟
 • یک ویرایشگر محتوا چه کاری انجام می‌دهد؟
 • چرا به یک ویرایشگر محتوا نیاز دارم؟
 • تفاوت بین ویرایش محتوا و ویرایش کپی چیست؟
 • ۴ نوع ویرایش
 • برای یک ویرایشگر محتوا چه مهارت‌هایی لازم است؟

ویراستاری محتوا چیست؟

ویرایش محتوا فراتر از این است که اطمینان حاصل کنید محتوای شما از نظر گرامری درست بوده و تمام کلمات موجود در یک قطعه به درستی املا می‌شوند. اگرچه دستور زبان و املا بخشی از آن هستند، اما تمرکز اصلی ویراستاری محتوا این است که مطمئن شوید محتوای شما در قالبی ارائه می‌شود که بیشترین تأثیر را بر خوانندگان داشته باشد و شانس توجه و به خاطر سپردن مطالبی که پست می‌کنید توسط خوانندگان افزایش یابد.

یک ویرایشگر محتوا چه کاری انجام می‌دهد؟

پاسخ کوتاه این است که یک ویرایشگر محتوا مطمئن می‌شود که آنچه در وبسایت، وبلاگ و صفحات رسانه‌های اجتماعی شما ارسال می‌شود بیشترین تأثیر را بر خوانندگان دارد. این بدان معناست که مطمئن شوید که محتوای شما از نظر گرامری صحیح بوده، املا و علائم نگارشی صحیحی دارد، نتیجه گیری کاملاً تعریف شده و توسعه یافته دارد، در قالبی ارائه می‌شود که برای خوانندگان جذاب‌ترین باشد و در کانالی که در آن قرار می‌گیرد جایگاه خوبی به خود اختصاص دهد و درنهایت در یک کلام موثرترین باشد! همه این عناصر برای به حداکثر رساندن اثربخشی محتوای شما ضروری هستند.

یک ویراستار محتوای خوب قبل و بعد از ایجاد محتوا درگیر می‌شود. آنها بهترین مکان و قالب را برای یک قطعه توصیه می‌کنند و همچنین مطمئن می‌شوند که قطعه به درستی اجرا و ارسال شده است. اغلب، آنها از نزدیک با سازندگان محتوا کار می‌کنند.

چرا به یک ویرایشگر محتوا نیاز دارم؟

اگرچه ممکن است همپوشانی داشته باشند، اما مهارت‌هایی که یک ویرایشگر محتوای خوب را می‌سازد با مهارت‌های یک کپی رایتر و ویرایشگر کپی خوب متفاوت است. یک ویرایشگر محتوای خوب به شما کمک می‌کند تا از تمام محتوای خود بیشترین بهره را ببرید و مطمئن شوید که از برنامه بازاریابی محتوای شما پشتیبانی می‌کند و آن را به جلو می‌برد.

شما و تیمتان ممکن است بهترین مقالات را بنویسید و بهترین تصاویر را روی کره زمین بگیرید، اما آیا می‌دانید آن مقالات کجا بیشترین تاثیر را خواهند داشت؟
آیا می‌دانید چه زمانی یک مقاله چگونه به بهترین شکل به سؤالات خوانندگان شما می‌پردازد یا اینفوگرافیک می‌تواند انتخاب بهتری باشد؟
آیا می دانید کدام نوع محتوا در کانال‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی بازخورد بهتری دارد؟

یک ویرایشگر محتوای خوب، تفاوت‌های ظریف همه این انتخاب‌ها و موارد دیگر را درک می‌کند. یک ویراستار محتوا با اطمینان از اینکه محتوای شما دیده می‌شود و در معرض بیشترین مخاطب ممکن قرار می‌گیرد، دانش شما را از صنعت شما ایجاد می‌کند.

ویراستاری محتوا

تفاوت بین ویرایش محتوا و ویرایش کپی چیست؟

ویرایش کپی با ویرایش محتوا متفاوت است. ویرایش کپی به این محدود می‌شود که مطمئن شوید متن در محتوای شما از دستور زبان، علائم نگارشی و املای مناسب استفاده می‌کند و ایده محتوا سازگار و به درستی توسعه یافته است.
ویرایش محتوا با این مهارت‌ها شروع می‌شود، اما تا اطمینان حاصل شود که محتوا در قالبی ارائه می‌شود که بیشترین تأثیر را بر خوانندگان داشته باشد و همچنین اطمینان حاصل شود که تصویر، مقاله، ویدیو یا نظرسنجی در کانال بهترین کارایی را دارد ادامه می‌یابد.

۴ نوع ویرایش

به طور رسمی، چهار نوع ویرایش عبارتند از ویرایش ساختاری/داستانی، ویرایش خطی، ویرایش کپی و تصحیحی وجود دارد که به بررسی اجمالی هر کدام خواهیم پرداخت.

ویرایش ساختاری/داستانی به اطمینان از اینکه قطعه محتوا از تز خود به روشی منطقی پشتیبانی می‌کند و تمام مثال‌ها و داده‌ها به اثبات نتیجه‌گیری کمک می‌کند، اشاره دارد.
این نوع ویرایش همچنین شامل اطمینان از داشتن یک مقدمه و یک نتیجه (در صورت لزوم)، وضوح آن و برآورده شدن تعداد کلمات مورد نیاز یا مورد نظر است.

ویرایش خطی شامل ارزیابی لحن، سبک و طول نوشته در یک قطعه محتوا است. به عنوان مثال، آیا قطعه لحن ثابتی در سراسر آن دارد؟ آیا به نظر می‌رسد که توسط یک نفر نوشته شده است؟ آیا از تناقض با خودش اجتناب می‌کند؟ آیا منظور خود را به وضوح بیان می‌کند؟ اینها همه سؤالاتی هستند که یک ویرایشگر خطی در نظر گرفته و یادداشت‌هایی را برای نویسنده در صورت لزوم تصحیح می‌کند.
ویرایش کپی که در بالا در مورد آن صحبت کردیم. این اطمینان از کامل بودن دستور زبان، علائم نگارشی و املا است.

ما استدلال می‌کنیم که در محیط بازاریابی دیجیتال امروزی، نوع پنجم ویرایش حیاتی است – تعیین بهترین قالب و بهترین مکان برای یک قطعه خاص از محتوا.
این نوع ویرایشی است که ما در مورد ویرایش محتوا در مورد آن بحث کرده‌ایم. البته، دستور زبان و املا مهم هستند، اما به همان اندازه قرار دادن محتوا و قالب آن مهم هستند. این نوع ویراستاری محتوا می‌تواند اطمینان حاصل کند که سرمایه گذاری شما در زمان و انرژی در ایجاد محتوا حداکثر بازده را به همراه دارد.

برای یک ویرایشگر محتوا چه مهارت‌هایی لازم است؟

توجه به جزئیات و خودراهبری بودن از ویژگی‌های اساسی یک ویرایشگر محتوا است. البته مهارت زبان نیز بسیار مهم است. اگر زبانی که در حال ویرایش آن هستید، زبان اول شما نیست، باید درک خوبی از اصطلاحات و کاربرد آن داشته باشید. علاوه بر این، یک ویرایشگر محتوای خوب نیاز به دانش جامع از کانال‌های اینترنتی و پیچیدگی‌های هر یک و همچنین فرمت‌های مختلف محتوای مختلف دارد.
به عنوان مثال، یک ویرایشگر محتوا باید بداند که تصاویر بیشترین تأثیر را در اینستاگرام و توییتر دارند، در حالی که یک مقاله عمیق “با مضمون چگونه…” ممکن است تأثیر بیشتری بر وبسایت شما داشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • *

  code

  سبد خرید