Blog

قسمت دوم: جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا

توسط در بازاریابی محتوا 4 ژانویه 2021

وقتی درباره بازاریابی محتوا صحبت می‌کنیم، باید به بخش دوم آن دقت فراوانی کنیم. یعنی بازاریابی که روی محتوای موجود انجام می‌شود. پس باید محتوایی در کار باشد که ما بر روی آن عملیات بازاریابی را انجام دهیم. درست است؟ پس این امری کاملا واضح و مشخص است و بحثی بر سر آن نمی‌ماند. در قسمت دوم از دوره کانتنت مارکتینگ، قصد داریم درباره جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا صحبت کنیم و اصول و قوانینی را به شما بگوییم. با ما همراه باشید…

جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا

کارشناسان بازاریابی و صاحب نظران این حوزه، اغلب این حرف را تکرار می‌کنند که این شرکتی است که داستان بهتری را بیان می‌کند و نه شرکتی که از نظر اندازه بزرگتر است. این حقیقت‌گرایی امروز با رشد اشکال جدیدی از رسانه‌های آنلاین مانند تولید محتوای عالی مواجه شده که به مصرف کنندگان قدرت بیشتری بخشیده‌اند و هر چه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا

با این حال، این سوال هنوز تا حد زیادی بی پاسخ مانده است. چگونه داستان بهتری (محتوای غنی) را بیان می‌کنید؟ آیا شما یک پوستر 10×10 فوت ایجاد کرده، ویژگی‌های محصول خود را ذکر می‌کنید و آن را بر روی هر بیلبورد در شهر می‌چسبانید یا اینکه یک تبلیغ تلویزیونی شیک ایجاد می‌کنید؟ کدام گزینه گزینه کسب و کار شماست و درآمد بیشتری به شما می‌دهد؟ خوب، صادقانه بگویم، ساختن یک داستان خوب و ایجاد محتوای عالی به چیزهای بیش از این نیاز دارد. اینجاست که بحث جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا مطرح می‌شود. برای ایجاد یک محتوای عالی در کسب و کارتان، باید به طور واضح به موارد زیر پاسخ دهید:

چرا باید محتوا تولید کنم؟

مسلما تعریف اهداف برای محتوای خود، اولین قدم به سمت پیروزی است.

  1. چرا می‌خواهید نوع خاصی از محتوا ایجاد کنید؟
  2. چه چیزی است که باید به انجام برسانید؟
  3. آیا استراتژی محتوا با اهداف کلی تجارت شما مطابقت دارد؟

اینها سوالات مهمی هستند که باید قبل از هر چیزی به آن‌ها پاسخ داده شود.

مشتری شما چه کسی است؟

ناگفته نماند که شناسایی مشتریان مهمترین مرحله بازاریابی محتوا و در نهایت شناخت جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا است. نحوه شناسایی مشتریان را بعدها به شما خواهیم گفت. نکته اصلی این است که مشکلات و خواسته‌های مخاطبان خود را لیست کنید و دریابید که آنها از چه نوع محتوایی بیشتر استفاده می‌کنند. همچنین، شما باید به این سوال مهم پاسخ دهید :
چه چیز منحصر به فردی باید به مشتریان خود ارائه دهید؟

مشتری خود را شناسایی کنید

با تولید محتوا چه چیزی باید بدست آورید؟

باید از خود بپرسید محتوای من چگونه به مشتریانم کمک می‌کند؟ آیا این امر به آنها کمک می‌کند تا سفر خود را ترتیب دهند، خانه‌ای بخرند یا برای معاینه به دکتر مراجعه کنند؟ و… شما باید به وضوح مشخص کنید که محتوای تولیدی‌تان دقیقا چه اثری بر زندگی مشتری خواهد گذاشت.

زمانی که به این سوالات با دقت پاسخ دادید، مسلما می‌توانید استراتژی درستی را تدوین کرده و شروع به فعالیت کنید. در واقع با طرح همین چند سوال متوجه شدیم که جایگاه تولید محتوا در بازاریابی محتوا واقعا کجاست. می‌توان به راحتی گفت که در قلب بازاریابی محتوا جای دارد و اگر نباشد، عملا تمام فعالیت‌های بازاریابی بی‌معنی است و باید آن را کنار گذاشت.

اصول تولید محتوای استاندارد برای عملیات بازاریابی

در واقع وجود یک محتوای عالی و استاندارد بخش مهمی از بازاریابی محتوا است و این دو اصلا جدا از هم نیستند. در اینجا به محتوای استانداردی که باید برای بازاریابی تولید شود، اشاره می‌کنیم:

۱- ساده، دوستانه به همراه جزئیات

این همان محتوایی است که باید تولید شود. در عین سادگی خیلی دوستانه و با تمامی جزئیات نوشته شود. یادتان باشد، ارائه محتوا در دنیای مجازی کار سختی است و این سختی را باید شما متحمل شوید. یعنی کاری کنید تا جای ممکن درک صحبت‌های شما در قالب یک محتوا ساده شود. با محتوای خود باید با کاربران تعامل برقرار کنید و با آن‌ها دوست شوید.

۲- اصول نگارشی را رعایت کنید

یکی دیگر از مواردی که معمولا در مقالات و محتواها رعایت نمی‌شود، اصول نگارشی است. وقتی این مسئله نادیده گرفته شود مسلما درصد خوانده شدن محتوای شما نیز پایین می‌آید. برای این منظور پیشنهاد می‌کنیم مطالعات مرتبط و غیرمرتبط داشته باشید تا با اصول نوشتن بیشتر آشنا شوید. کاربر خیلی زود آماتور بودن یا حرفه‌ای بودن را متوجه می‌شود.

۳- به مباحث جالب در حوزه خود بپردازید

قبل از نوشتن تا می‌توانید تحقیق کنید. بررسی کنید که چه چیزی مفید است و کاربران دنبال چه چیزهایی هستند. من به شما پیشنهاد می‌کنم کمی به فروم‌های تخصصی خودتان سر بزنید و ببینید در حوزه فعالیتی شما افراد چه می‌خواهند. سپس به همان موضوعات بپردازید. جذابیت موضوع خود یکی از دلایل جذب کاربر بوده و بازاریابی محتوا را نیز به مراتب راحت‌تر خواهد کرد.

۴- محتوای بهینه تولید کنید

به عنوان شخصی که محتوا می‌نویسد وظیفه دارید محتوای خود را بهینه‌سازی کنید. هرگز نگویید من یک نویسنده هستم و مسئولیتی در قبال بهینه سازی و سئو ندارم! اشتباه نکنید. این دقیقا وظیفه شماست که درحین نوشتن خوب بنویسید.

بازاریابی محتوا بدون تولید محتوا بی معنی است

این هم از نتیجه اخلاقی این جلسه! تولید محتوا در صدر فعالیت‌های ماست و باید اول از همه به فکر آن باشیم. دقیقا مانند این می‌ماند که ما بخواهیم از غذای خود تعریف کنیم ولی غذایی در کار نباشد و فقط حرفش را بزنیم. مسلما کسی نه باور می‌کند و نه مشتری جذب ما می‌شود. پس در وهله اول تمرکز خود را بر تولید محتوای کاربرپسند قرار داده و سپس اصول بازاریابی را بر روی آن پیاده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *