Blog

افزایش فروش محتوا با ساخت کتاب الکترونیکی

توسط در بازاریابی محتوا, تولید محتوا اکتبر 18, 2022

همه ما با عبارت کتاب الکترونیکی آشناییم. تا به حال بارها در دسته‌ها مختلف اونو خوندیم و استفاده کردیم. کتاب‌های الکترونیکی رایگان و غیررایگان زیادی وجود دارن که عموما اطلاعات مفیدی در اختیارمون قرار میدن. اما یه کتاب الکترونیکی چطوری ساخته میشه؟ چه مزایایی داره؟ چه برتری‌هایی نسبت به کتاب‌های چاپی داره؟ در چه زمینه‌هایی میشه کتاب الکترونیکی ساخت و اینکه چه ارتباطی با تولید محتوا و کسب درآمد از اون داره؟ امروز میخوام توو این مقاله درباره ساخت کتاب الکترونیکی و تمام سوالاتی که گفتم صحبت کنم. اگه توو این روزا دنبال کسب درآمدی و نمیخوای محدود به شرایط بمونی پس حتما بیا و این محتوا رو با دقت دنبال کن.

ساخت کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی یا ایبوک در واقع نسخه‌ای غیرقابل لمس هستش. منظورم اینه که مثل کتاب نمیخری و توی دستت نمیگیری تا بخونیش. بلکه اونو دریافت میکنی و در کامپیوتر، گوشی موبایل، تبلت و … میخونی. در دنیای الکترونیکی این روزا مردم بشدت دنبال چنین چیزی هستند که به راحتتی قابل حمله و میتونن در هر جایی که هستن بخونن و یاد بگیرن و بهره‌مند بشن.

گه بخوام درباره نمونه‌های بارز کتاب‌های الکترونیکی حرف بزنم قطعا میتونم به نسخه‌های ایبوک کتاب‌های داستانی، انگیزشی، آموزشی، روانشناسی و هر نوع مدل دیگه که فکرش رو بکنید اشاره کنم. شما هر نوع خدماتی که به تولید محتوا مربوط بشه رو میتونید به شکل کتاب الکترونیکی دربیارید و به فروش بگذارید.

ساخت کتاب الکترونیکی

مزیت های ایبوک نسبت به کتاب

اگه بخوایم یک کتاب بنویسیم و تمام مراحل رو تا چاپ و توزیع پیش بریم، قطعا با معضلات متعددی مواجه میشیم. در هر مرحله ممکنه ایراداتی از ما گرفته بشه که ماه‌ها زمان از ما بگیره و درنهایت هم نسخه کاملا تحریف شده‌ای باشه که ما هیچ علاقه‌ای به انتشارش نداشتیم. نسخه‌های چاپی با توجه به زحماتی که براشون کشیده میشه واقعا سودی ندارند. حتما تا حالا دیدین که خیلی از نویسنده‌ها زندگی خوبی ندارند و همچنان با همین شرایط دست و پنجه نرم میکنن.

اما زمانی که تصمیم میگیرید درباره یک مهارت، آموزشی در قالب کتاب الکترونیکی ارائه بدید قطعا مسیر راحتی رو طی می‌کنید و نیازی هم به دریافت مجوز و گواهی و … ندارید. فقط خودتونید و مهارتتون. البته این موضوع رو حتما بگم، افرادی که در تولید محتوا مهارت خوبی کسب کردن، قطعا در این مسیر به شدت موفق خواهند شد.

جالب اینجاست که برای ساخت کتاب الکترونیکی اصلا نیازی به پرداخت هزینه نیست و شما میتونید با هر اون چیزی که دارید کتاب الکترونیکی خودتون رو بسازید. نه هزینه چاپی هست، نه هزینه طراحی، نه هزینه ویراستاری! اینجاست که میگم اگه تولید کننده محتوای حرفه‌ای باشی قطعا نتایج خوبی نصیبت میشه. خب اگه مایلی بریم سراغ مراحل ساخت کتاب الکترونیکی …

قدم اول: موضوع خود را مشخص کنید

ما برای هر محتوایی که داخل سایتمون هم مینویسیم قطعا موضوع مشخصی رو انتخاب می‌کنیم. پس قطعا برای کتاب الکترونیکی هم باید موضوعی داشته باشیم تا شروع کنیم به نوشتن. سعی کنید در انتخاب موضوع کاملا هوشمند باشید. موضوعی رو انتخاب کنید که مشکل و دغدغه افراده. دقیقا همون کاری که برای تولید محتوای سایت و شبکه‌های اجتماعی انجام میدیم! همیشه گفتیم پرداختن به مشکلات آدما از بهترین موضوعاتیه که میشه روش مانور داد. حالا باید ببینید چقدر به موضوعی که درنظر گرفتید مسلط هستید. باید کاملا مسلط و حرفه‌ای باشید تا اطلاعات اشتباه به افراد ندین. پس اگه میبینید کمی مهارت ندارید، حتما اول مسلط بشید، بعد شروع به نوشتن کنید.

قدم دوم: یک عنوان جذب کننده انتخاب کنید

فرقی نمیکنه کجا مینویسی! حتی اگه قرار باشه یک کتاب چاپی هم بنویسی قطعا باید عنوانی جذاب انتخاب کنی. عنوان همیشه و همه جا قلاب اولیه محتوای ماست. پس چیزی انتخاب کنید که حس مخاطب رو قلقلک بده و اونو وادار به خوندن کنه. در رابطه با ایبوک اگه عنوانت مخاطب رو جذب کنه، قطعا تصمیم به خرید میگیره. وقتی نیاز مخاطب باشه و عنوانشم قشنگ باشه دیگه چه بهونه‌ای برای نخریدن داره؟!

قدم سوم: نوشتن یک مقدمه عالی

مقدمه قلاب ثانویه هستش که اگه خوب نوشته بشه مخاطب رو جذب کرده و ترغیب به خوندن ادامه کتاب میکنه. مقدمه کتاب کمی متفاوت‌تره! باید هم ترغیب کننده باشه و هم باید یک شمای کلی از مطالبی که داخل کتاب الکترونیکی هست به مخاطب بده. پس این موارد رو باید قطعا درنظر گرفت و حواس جمع جلو رفت تا در ساخت کتاب الکترونیکی موفق باشیم.

تدوین کتاب الکترونیکی

قدم چهارم: دسته بندی کردن کتاب

همونطوری که توو محتوای سایتمون بخش‌های مختلفی رو ایجاد می‌کنیم و با تیترها از هم جدا میکنیم باید در کتاب الکترونیکی هم بخش‌بندی‌های مشخصی داشته باشیم. هر فصل جدا، هر بخش جدا، اینطوری خوندن و رسیدن به مباحث موردنیاز خیلی راحت‌تر میشه. یک لحظه تصور کنید، کتابی رو پیش روی شما میذارن که نه فصلی داره و نه بخشی! خوندنش واقعا عذاب آور نیست؟ همین نوع محتواهاست که اسم و رسم محتوای متنی رو خراب کرده و دیگه آدما زیاد تمایل به خوندن نشون نمیدن.

قدم پنجم: طراحی کتاب الکترونیکی

درسته کتاب شما الکترونیکیه اما بای ظاهر جذابی داشته باشه تا مخاطب جذبش بشه. پس باید به این موضوع دقت کنید! اگه خودتون میتونید طراحی استاندارد و خوبی با توجه به مضمون کتاب داشته باشید چه بهتر! اما اگه نمیتونید حتما در این مسیر از یک گرافیست کمک بگیرید. حواستون باشه قرار دادن لوگوی تجاری کسب و کارتون داخل ایبوک جزء ملزوماته. در انتهای کتاب نیز اطلاعات تماس خودتون مثل ایمیل یا شماره واتساپی بگذارید تا افراد برای پرسیدن سوالاتشون با شما ارتباط بگیرن.

قدم ششم: شروع نوشتن

وقتی موضوع، عنوان و مقدمه و طرح مشخصی تعریف شد حالا نوبت نوشتن کتابه. یک فایل word باز کنید و شروع کنید و محتوای خودتون رو با دقت و بدون کم و کاست بنویسید. اینجا قرار نیست مختصر و خلاصه بنویسید! برعکس باید کاملا جامع و با توضیحات همه جانبه در ساخت کتاب الکترونیکی پیش برید. هر توضیحی که مخاطب رو از گیج دربیاره و متوجهش کنه که موضوع چیه. همچنین حواستون باشه خیلی روان، ساده و بی نقص بنویسید. شما خبر ندارید چه مخاطب‌هایی قراره این کتاب رو بخونن. قرار نیست همشون متخصص باشن. پس جور بنویسید که همه قشر آدم بتونن بخونن.

قدم هفتم: ویرایش و بازنگری

بعد از نوشتن کامل کتاب نباید رهاش کنید. حالا نوبت بازنگری، خوندن مجدد و رفع اشکالاتیه که در حین نوشتن مرتکب شدید. این اشکالات میتونه نگارشی یا فنی باشه. به هر حال باید کاملا رفع بشه! حواس جمع باشید… آدما قراره برای این کتاب پول پرداخت کنند پس نباید نقصی وجود داشته باشه. به شما پیشنهاد میکنم مراحل بازنگری و ویرایش رو یک روز بعد از اتمام نگارش شروع کنید تا ذهتون کاملا پرت بشه و بهتر اشکالات کار رو ببینید. دقیقا مثل تابلوی نقاشی که بعد از چند روز خطاهاش خودشونو نشون میدن.

قدم هشتم: بهینه سازی کتاب الکترونیکی

حتما پیش خودت فکر کردی واسه کتاب الکترونیکی دیگه نیازی به سئو و این حرفا نیست! سخت در اشتباهی. اگه قراره این ایبوک خوب دیده بشه و به دست آدمای زیادی برسه دقیقا باید عملیاتی رو که روی محتوای سایتت پیاده میکردی، اینجا هم پیاده کنی. یعنی انتخاب تصاویر داخلی با متن جایگزین، انتخاب کلمات کلیدی درست و بجا، انتخاب تیترهای مناسب و …

نوشتن کتاب

قدم نهم: تبدیل به پی دی اف

یک کتاب الکترونیکی کتابیه با فرمت pdf. پس فایل ورد رو باید در انتهای به یک فایل پی دی اف تبدیل کنید که بشه کتاب الکترونیکی! بعد از اون وقتشه یک صفحه داخل سایت بهش اختصاص بدید. در مورد توضیح بدید، تیترها رو بگید، یک مقدمه جذاب بنویسید و کتاب رو برای دانلود قرار بدید. البته در صورت پولی بودن باید مبلغ رو مشخص کنید و مخاطب رو به سمت درگاه پرداخت هدایت کنید.

قدم دهم: حفظ نسخه قابل ویرایش جهت بروزرسانی

کتاب الکترونیکی شما باید قابلیت بروز کردن داشته باشه. پس حتما نسخه ورد رو محفوظ نگه دارید و در زمان‌ها مشخصی اونو بروز کنید و برای تموم مشتریانی که خریداری کردند، بفرستید. این مرحله خیلی خیلی مهمه و اصلا نباید پشت گوش بدازید.

بازاریابی و فروش کتاب الکترونیکی

ساخت کتاب الکترونیکی به اتمام رسید اما خیلیا میگن فروشش به این راحتیا هم نیست! واسه همین ترجیح میدم مراحل بازاریابی و رسوندن به فروشش هم بهتون بگم. آماده‌اید؟

۱- تبلیغ در سایت

حتما باید داخل سایتتون درباره کتاب الکترونیکی صحبت کنید. حتی یک بنر بسازید و در جایی که همیشه توسط مخاطب دیده میشه قرار بدید. بارها بهش اشاره کنید. به هر حال این محصول شماست و باید بهش بپردازید.

۲- اشاره در محتواها

وقتی محتوایی مینویسید که بخش‌هایی از اون به ایبوک شما برمیگرده، حتما به کتاب الکترونیکی اشاره کنید. این مدل لینک‌ها خیلی میتونه موثر باشه و مخاطب رو به سمت خرید بکشونه.

۳- ارسال از طریق خبرنامه

ایمیل‌های خبرنامه‌، موقعیت خوبی برای معرفی ایبوک شما هستند. زمانی که برنامه مشخصی برای ارسال خبرنامه دارید، حتما جایگاهی رو در خبرنامه به تبلیغ کتاب اختصاص بدید تا فروشش رو افزایش بدید.

۴- تبلیغات در وبسایت‌ ها

اینجا باید هزینه کنید. یعنی تبلیغات در سایت‌هایی که هزینه دریافت کرده و تبلیغ کتاب شما را قرار میدن. فقط یادتون باشه مرجع و سایتی که انتخاب می‌کنید پربازدید بوده و عملکرد درستی داشته باشه.

۵- معرفی در شبکه های اجتماعی

بالاخره کسب و کارهامون دارای شبکه‌های اجتماعی هستند. شما میتونید خیلی راحت کتابتون رو با یک متن جذاب داخل شبکه‌های اجتماعی بصورت کاملا ریگان تبلیغ کنید.

راه حل فروش بالای خدمات

راه حل فروش بالای خدمات

یکی از راه‌حل‌های عالی برای فروش خوب مخصوصا برای دوستانی که آموزشی کار می‌کنند، ساخت کتاب الکترونیکی و فروش اونه. شما می‌تونید حرفه خودتون رو در قالب کتاب‌های الکترونیکی بفروشید. مثلا آموزش ساخت وبسایت از صفر، آموزش کار کردن با یک نرم افزار و… می‌تواند تبدیل به یک کتاب الکترونیکی شده و به فروش بالایی برسد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code

    سبد خرید