بلاگ – سایدبار چپ

شکست کرونا در کسب و کارها

توسط آوریل 21, 2021

سلام دوستای عزیز؛ امیدوارم حالتون توو این روزای غم انگیز خوب باشه. همه ما درگیر یک مشکل اساسی شدیم که کسی راه‌حل قطعی براش پیدا نمیکنه. هر روز با خبرهایی مواجه میشیم که اگه بخوایم خیلی بهشون توجه کنیم، باید دور زندگی رو خط بکشیم. راستی از کسب و کارها چه خبر؟! مسلما خیلی از کسب و کارها دچار شکست شدند و خیلی‌ها در مغازه‌ها رو بستن و بیخیال شدند. بسیاری شرکت‌ها تعدیل نیرو کردن و در واقع اینگونه بگویم که وضعیت جهانی خراب است. اما چاره کار چیست؟ چطور باید از این شرایط افتضاح خارج شد؟ چطور باید درآمد مطلوبی را بدست آورد؟

شکست کرونا در کسب و کارها

تنها چاره کار شکست کرونا در کسب و کارها هستش. اما چطور میشه کرونا رو شکست داد؟ درسته در سلامت انسان‌ها شکست کرونا خیلی کار سختیه اما شکست کرونا در کسب و کارها کار سختی نیست و در واقع میتونم بگم با کمی تلاش و هوشمندی میشه توو اینترنت یه کسب و کار خوب یا حرفه‌ای راه‌اندازی کنید.
یا یک سایت راه بندازید یا فقط به یک پیج اینستا کسب و کارتون رو راه‌اندازی کنید. بیشتر کسب و کارهای فیزیکی بعد از این ماجرا، رو به اینترنت و دنیای مجازی آوردن.

درباره شکست کرونا در کسب و کارها یک ویدیو آماده کردیم که توضیحات کاملی داخلش براتون گذاشتیم:

یک تجربه: سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب

توسط آوریل 18, 2021

سلام دوستان؛ امیدوارم قلمتان همواره پر از محتواهای شیرین و جذاب باشد. وقتی چند سالی نویسندگی می‌کنیم و درباره منابع و موضوعات مختلف می‌نویسیم به ناگاه در یک بازه زمانی، دچار سردرگمی خاصی می‌شویم. این همه نوشتم این همه تولید محتوا کردم، دیگر درباره چه بنویسم؟ چه محتوایی تولید کنم که خاص، جذاب و مفید باشد؟ به نظرم که دیگر موضوعی در حوزه موردنظر من وجود ندارد! نه؛ اشتباه نکنید! شما درون سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب افتادید. همین! اما چطور باید از آن خارج شوید؟

سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب

من به عنوان یک تولید کننده محتوا به شما حق می‌دهم که با گذر زمان، کار تولید برای شما سخت‌تر شود. یک تولید کننده محتوا دچار وسواس خاصی در انتخاب موضوعات می‌شود که او را مدام بازخواست می‌کند. آیا موضوعی که پیدا کردی، بهترین است؟ بهتر از این دیگر نبود؟ فکر نمی‌کنی باید بیشتر جستجو کنی؟ تمام این سوالات درست است اما مدیریت زمان هم مبحث دیگری است که برای کار ما حرفی برای گفتن دارد. پس باید هوشمندانه عمل کنیم.

من هم مانند شما بارها و بارها دچار این مشکل شده و به داخل سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب افتادم و می‌دانم که درد بزرگی است. حتی هفته‌ها مرا از کار بازداشته و توان نوشتن حتی یک جمله را از من گرفته است. دوستان محتوانویس من، این حال و وضع را خوب می‌فهمند. اما بالاخره برای آن راهکارهایی را با تجربه بدست آوردم که می‌خواهم در تجربه امروز با شما در میان بگذارم.
اگر به سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب افتادید، لطفا فقط و فقط راهکارهای زیر را انجام دهید تا به راحتی از آن خارج شوید. نیازی به داد و بیداد کردن و کمک خواستن از دیگران ندارید، باور کنید خودتان می‌توانید از این سیاهچاله به سلامت درآیید:)

۱- نیم ساعت در روز را به جستجو کردن اختصاص دهید

اولین قدم، جستجو کردن است. حوزه موردنظر برای نوشتن را مشخص کنید، دسته‌بندی‌های آن را مشخص کرده و شروع به جستجو در گوگل کنید. جستجوی خود را بصورت فارسی و انگلیسی انجام دهید. تمام سایت‌های رقیب خارجی و داخلی را ببینید. آن‌ها را باز کرده و محتوایی که می‌نویسند را بررسی کنید. متوجه نوشته‌های آن‌ها می‌شوید! در چه زمینه‌ای نوشتند؟ به چه موضوعاتی پرداختند؟ (البته که منظور من بررسی و رصد سایت‌هایی است که از شما امتیاز بهتری دارند.) پس از آن ببینید افراد در گوگل با چه عناوینی موضوعات خاص شما را جستجو می‌کنند و به دنبال چه چیزهایی هستند. در آن زمینه‌ها محتوای منحصر به فرد و کامل تولید کنید.

سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب

۲- مطالعه کنید

فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای مطالعه می‌کنید، بارها به شما گفتم فقط تایمی در روز را به خواندن اختصاص دهید! زمانی که به سیاهچاله‌ انتخاب موضوع جذاب می‌افتید، کلمه و جمله کم می‌آورید و دایره اطلاعاتی شما مسدود می‌شود. اما اینجاست که مطالعات شما به دادتان می‌رسند و نمی‌گذارند بلانسبت زبانتان بند آید. اگر تخصصی مطالعه می‌کنید که چه بهتر، چون همه جانبه خود را تقویت می‌کنید اما اگر بصورت عمومی هم مطالعه کنید باز به خودتان و محتوانویسی خود کمک بزرگی می‌کنید.

مطالعه کنید

۳- دنبال مشکلات عمومی باشید

یکی از راهکارهایی که کمک بزرگی به شما می‌کند، دنبال کردن مشکلات افراد است. همیشه و هر زمان کاربران اولویت اول کار شما هستند. لطفا به دنبال مشکلات آن‌ها در گوگل، در انجمن‌ها، در کامنت‌ها و هر جای دیگر بگردید. این مشکلات را گردآوری کرده و پیرامون آن‌ها محتوا بنویسید. البته یک محتوای جامع که حال می‌تواند بصورت متنی، ویدیویی و یا هر دو باشد. وقتی کاربران ببینند یکی به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهد، عجیب جذب آن می‌شوند و همیشه به سایت یا پیج شما مراجعه می‌کنند.

اگه تولید کننده محتوا هستی، اصلا نباید تعلل کنی و با خستگی ذهنی که برات به وجود میاد، عقب نشینی کنی. اگه عاشق کارت هستی پس باید سریع مشکل رو رفع کنی. اینکه چند روز یا یک هفته محتوا تولید نکنی، کسب و کارت رو به سمت شکست هول میدی. پس راهکارهای گذر از این مشکل و خستگی ذهنت رو پیدا کن و باهاش مقابله کن. سه راهکار ساده‌ای که بهت گفتم واقعا می‌تونه موثر باشه و تو رو برای همیشه در برابر مشکلات مقاوم کنه. راستی این وسطا برای استراحت دادن به مغزت یک موسیقی ملایم و بستن چشم‌ها می‌تونه تا حد زیادی آرامش ذهنی و جسمی خوبی رو برات فراهم کنه.

سئوی خارجی: فعالیت در انجمن ها و بلاگ ها

توسط آوریل 17, 2021

سلام دوستان؛ اول هفته رو با یک دنیا آرزوی عالی شروع می‌کنیم. چقدر برای کسب و کارتون داخل انجمن‌ها (Forum) فعالیت می‌کنید؟ چقدر دنبال قرار دادن پست مهمان داخل سایت‌های دیگه هستید؟ میدونستین اینا میتونه خیلی خیلی به شما در کسب امتیاز کمک کنه؟

فعالیت در انجمن ها

در مبحث سئوی خارجی باید به فعالیت‌های متعدد بیرونی توجه شود. یکی از این فعالیت‌ها، فعالیت در انجمن ها و بلاگ‌هاست. شما باید داخل انجمن‌ها به دنبال موضوعات مرتبط با کسب و کارتان بگردید و در نهایت مشغول شوید. به سوالات کاربران پاسخ دهید و در امضای خود حتما آدرس سایت یا آدرس بخش مهمی از سایت را قرار دهید تا افراد اینگونه شما را بشناسند و به سمت سایتتان رهسپار شوند. در واقع با این کار برندسازی استانداردی خواهید داشت. همچنین می‌توانید آموزش‌هایی را داخل فروم‌ها قرار دهید.

پست مهمان بگذارید

یکی دیگر از روش‌هایی که توجه خاصی به آن نمی‌شود، قرار دادن پست مهمان است. برخی از سایت‌ها به شما اجازه می‌دهند، داخل سایتشان از محتوای خود بنویسید و لینک دهید. حتما از این فرصت استفاده کنید زیرا برای شما بازدهی خوبی خواهد داشت.
از شما دعوت می‌کنم اطلاعات بیشتر را در ویدیوی زیر ببینید:

ویدیوی آموزشی

چگونه یک نویسنده حرفه‌ ای انتخاب کنیم؟

توسط آوریل 13, 2021

سلام دوستان؛ حال و احوال خوبه؟ به عنوان شخصی که سایتی دارین و محتوا میخواید، به عنوان یک آژانس تولید محتوا و … محتواتون رو چطور تامین می‌کنید؟ مسلما اولین چیزی که دنبالش هستین باید یک نویسنده خوب باشه! اما پیدا کردن یک نویسنده خوب و عالی کار ساده‌ای نیست. پس چاره چیه؟

انتخاب یک نویسنده حرفه ای

همانطور که گفتیم انتخاب یک نویسنده حرفه ای جزء نیازهای یک سایت و آژانس‌های تولید محتواست. اما پیدا کردن چنین شخصی که مطابق با میل شما بنویسید و محتوایی بهینه را تولید کند، کار سختی است و تقریبا غیرممکن است. از این رو بهترین راه‌حل چیست؟
باید مطابق با میل و تخصص خود به اشخال مستعد آموزش دهید. وقتی به آن‌ها بگویید دقیقا چگونه بنویسند، همان چیزی را می‌خواهید برای شما پیاده سازی می‌کنند. در ویدیوی امروز شما را راهنمایی می‌کنیم که چه کنید تا نویسنده خوبی پیدا کنید.

آموزش ویدیویی

یک تجربه: عامیانه بنویسیم یا کتابی؟

توسط آوریل 12, 2021

سلام دوستان؛ امیدوارم احوالتان در این روزها کوک باشد و قلمِتان همیشه سبز!
روزی روزگاری که بنده شروع به نوشتن کردم، تنها چیزی که می‌دانستم این بود که یک کی‌برد جلوی دستانم قرار دارد و باید درباره چیزهایی که به من محول می‌شود بنویسم. در واقع موضوعاتی را دریافت کرده و شروع به نوشتن می‌کردم. بنا به شغلی که در آن کار فعالیت داشتم همه چیز کاملا تخصصی بود اما فرقی نداشت عامیانه بنویسم یا کتابی. در واقع برای صاحب کار اصلا مهم نبود که چگونه باید نوشت. از این رو من هم فکر می‌کردم هر چقدر به زبان خودمانی با افراد صحبت کنیم یعنی بهترین کار را کرده‌ایم. شروع کردم مباحث تخصصی را به زبان گفتارمان، نوشتن. البته این را هم بگویم که در آن، زمان اکثر افراد همین کار را می‌کردند و اینگونه می‌نوشتند. کسی خیلی به تولید محتوا و اینکه تولید محتوا چقدر برای یک سایت مهم است، اعتقادی نداشت. البته که من هم فقط بخش کوچکی از مسئولیتم در آن شرکت، نوشتن محتوا بود.

عامیانه نوشتن یا ننوشتن

عامیانه نوشتن

جالب اینجاست که بدانید در مدت زمان کوتاهی تمام صاحبان سایت‌ها متوجه شدند که تنها راه نجاتشان، تولید محتواست! زمانی که با دقت شروع به بررسی محتوا، نوشتن آن، پیدا کردن شخصی برای تولید محتوا و … کردند همه چیز معنای خود را پیدا کرد. حتی مبحث عامیانه نوشتن یا ننوشتن هم مسئله مهمی شد که اکثر افراد روی آن تمرکز کردند. اما چه نتیجه‌ای حاصل شد؟
نتیجه‌ای که از آن حرف می‌زنم تقریبا یک تصور شخصی و کمی گسترده‌تر در حد و حدود جامعه‌ای مشخص از تولید کنندگان محتواست!

برای نوشتن عامیانه یا کتابی باید به موضوع سایت توجه شود! 

متوجه منظور این جمله شدید؟ یعنی چیزی که مسلم است، شما نمی‌توانید درباره یک مبحث تخصصی صحبت کنید و آن را بصورت زبان گفتار بنویسید. قطع به یقین اتفاق جالبی نیست و بی‌اهمیت تلقی می‌شود. اما اگر درباره محتوای یک بلاگ شخصی، آشپزی، بلاگی مربوط به سفر و … صحبت می‌کنیم، خیلی راحت می‌توانیم زبان عامیانه خود را دخیل کرده و جوری بنویسیم که انگار با کاربران خود حرف می‌زنیم.

هیچ نوع نوشتن را رد نمی کنیم

در واقع تمام حرف‌هایی که زده شد، مبتنی بر رد کردن یا نکردن نوع نوشتار نیست. شما حق دارید هرطور که می‌خواهید، تولید محتوا کنید. اما اگر اصول آن را بدانید خیلی بهتر می‌نویسید. مثلا ما وقتی می‌خواهیم داخل سایت کانتنت یاب بخشی را بصورت خودمانی با کاربران خود حرف بزنیم، عامیانه می‌نویسیم و بیشتر بخش‌های توضیحی و آموزشی را کاملا کتابی تولید می‌کنیم. اما در شبکه‌ اجتماعی مانند اینستاگرام تمام سعی‌مان دوستانه بودن است، پس کاملا عامیانه هم حرف می‌زنیم و هم می‌نویسیم.

ارزش و اعتباربخشی به محتوا

آیا با این جمله من موافقید که هر چیزی ارزش و اعتبار مخصوص به خود را دارد؟ منظور اصلا کم ارزش بودن نیست، منظور نوع و جایگاه ارزش‌ گذاری است. در نتیجه زمانی که درباره حوزه‌های تخصصی و آموزشی صحبت می‌کنیم باید جایگاه و ارزش مربوط به آن را کاملا درک کرده و در سطح همان شروع به صحبت کردن کنیم.

ارزش و اعتباربخشی به محتوا 

تکلیف محتوای ویدیویی چه می شود؟

حرف زدن با نوشتن یک دنیا تفاوت دارد. شما وقتی برای جمعی از افراد صحبت می‌کنید یا به آن‌ها آموزش می‌دهید، نمی‌توانید کتابی صحبت کنید زیرا خیلی مسخره و خشک می‌شود و سطح برداشت به حد زیادی کاهش می‌یابد. پس نقل صحبت کردن در ویدیوها با نوشتن متفاوت است. در واقع هر نوع محتوایی سبک مخصوص به خود را دارد.

ما چه راهی را انتخاب کردیم؟

همان چند سال پیش ما هم متوجه شدیم که بین عامیانه نوشتن و کتابی نوشتن باید برای حوزه تخصصی خود، کتابی یا رسمی نوشتن را انتخاب کنیم. وقتی مدتی به این امر پرداختیم، نتایج جالبی در محتوای ما پدیدار شد! از قضا نوشته‌ها بیشتر دیده می‌شد، کاربران بهتر آن را می‌خواندند و مشارکت می‌کردند، قضیه برای بسیاری افراد جدی‌تر شد و در کل امتیاز بهتری در گوگل کسب کردیم. این یعنی مسیر درستمان در حوزه کاری، نوشتن یک محتوای چارچوب دار رسمی و استاندارد بود.

سخنی کوتاه با شما همراهان همیشگی

این بخش رو اختصاص دادم به صحبت کاملا عامیانه و خودمونی با شما دوستانی که همیشه بهمون لطف داشتید و دنبالمون کردید! 🙂
تجربه همیشه چیزی هستش که میتونه همه انسان‌ها رو در مسیر درست قرار بده و از تجربه کردن دوباره منصرف کنه. مگه چقدر عمر داریم که همه چیز رو تجربه کنیم؟ پس بهترین راه اینه که از تجربیات افراد حوزه خودمون استفاده کنیم. به خاطر همین موضوع من تصمیم گرفتم تجربیات چند ساله خودم و خیلی از دوستام رو جمع کنم و در هفته براتون در دسته تجربیات مفید قرار بدم. امیدوارم که بتونین از این تجربه‌ها، کمال استفاده رو ببرید و ما رو از نظرات خوبتون مطلع کنید.
راستی راستی!!! اگه شما هم در حوزه محتوا و کسب و کار، تجربه دارید، حتما برای ما از طریق کامنت‌ها، ایمیل، دایرکت اینستاگرام و هرجایی که میشه با ما ارتباط داشت، بفرستید. حتما در این بخش قرارش میدیم.

با آرزوی موفقیت و درخشندگی – بنیان‌گذار کانتنت یاب

سئوی خارجی: حضور در شبکه های اجتماعی

توسط آوریل 11, 2021

سلام دوستای گلم؛ باز هم با یک ویدیوی خفن از مبحث سئوی خارجی در خدمتتون هستیم. ما این ویدیوها رو کاملا رایگان در اختیار شما می‌ذاریم تا بهتون ثابت کنیم سئو کردن یا همون بهینه کردن سایت واقعا کار سختی نیست و خودتون میتونید با تکمیل کردن اطلاعاتتون به بهترین نتایج برسید. امروز قراره درباره تاثیر شبکه‌های اجتماعی در سئوی خارجی صحبت کنیم. با ما همراه باشید…

حضور در شبکه های اجتماعی

خیلی از ما قدرت شبکه‌های اجتماعی رو دست کم می‌گیریم و به دنبال خرج هزینه‌های سنگین می‌گردیم. در واقع تصور عموم اینگونه شکل گرفته که اگر هزینه کنی نتیجه دلخواه حاصل می‌شود. اصلا اینطور نیست و این یک اشتباه بزرگه. برعکس ما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا همیشه از راهکارهای ساده و رایگان دم دستتان استفاده کنید. مثلا همین شبکه‌های اجتماعی! بهترین مکان رایگان برای قرار دادن لینک‌های سایت است. یعنی شما بدون پرداخت هیچگونه هزینه و تنها با تولید یک محتوای کوتاه و جذاب می‌توانید کاربران را به سمت سایت جذب کنید. چه چیزی از این بهتر؟!

در ویدیوی امروز درباره حضور در شبکه های اجتماعی، قدرت و جدیت این شبکه‌ها، انتخاب بهترین شبکه اجتماعی و … صحبت کردیم. امیدوارم لپ کلام را دریافت کرده و به سایت و کسب و کارتان کمک کنید.

آموزش ویدیویی