Blog

بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن

توسط در بهترین‌ها, تولید محتوا نوامبر 29, 2020

رسالت ما این است که در درجه اول به شما کمک کنیم تا نویسنده شوید. البته به افرادی که واقعا علاقه‌مند به این امر هستند. تا هفته گذشته کتاب‌های زبان اصلی معرفی می‌کردیم اما دوستان از ما خواستند از این به بعد کتاب‌های فارسی موجود را معرفی کنیم تا راحت‌تر مطالعه کنند. حال تصمیم گرفتیم مبحث امروز را به بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن اختصاص دهیم. نویسنده در دنیای اینترنتی یا نویسنده کتاب شدن فرقی ندارد، هر کدام را که دوست داشته باشید باید اصولی یاد بگیرید تا بتوانید بنویسید.

بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن

این کتاب‌ها همه به زبان فارس نگارش شده و برای افرادی سودمند است که:

  • دوست دارند درباره روزمرگی‌های خود بنویسند
  • برای وبسایت خود اعم از محصولات، خدمات یا … بنویسند
  • داستان‌نویسی را دوست دارند
  • برای شبکه‌های اجتماعی محتوا تولید کنند

پس اگر جزء گزینه‌های بالا هستید، با ما همراه باشید…

بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن

۱- کتاب قصه‌ ها از کجا می‌آیند؟

این کتاب نوشته نوشته اصغر عبداللهی است که در این کتاب توضیحاتی درباره انتخاب بهترین ایده‌ها برای نوشتن ارائه می‌کند. و با بیان تجربیات خود از زندگی به فرد علاقه‌مند کمک می‌کند تا بیاموزد چطور بنویسد.

کتاب قصه‌ ها از کجا می‌آیند؟

نقل از طاقچه…

مطالبی که خواهید خواند مباحث آکادمیک و تئوریک نیست. صرفاً تجربه‌های شخصی و خاطرات خام نویسنده (در مقام فیلمنامه‌نویس البته) است، کشف نوشتن در حین نوشتن و تصحیح نوشتن با اشاره‌های استادی که گاهی شخص ناشناسی است لابه‌لای کتاب‌های «چگونه فیلمنامه بنویسیم»، گاهی استادی در دانشکده یا کلاس درس و گاهی استادی که به اشاره شیوه درست پروراندن پلات و مضمون را گوشزد کرده است. این کتاب از پیدا کردن ایده تا پرداخت و ساخت آن را به خواننده علاقه‌مند آموزش می‌دهد.

۲- کتاب پرنده به پرنده

این کتاب نوشته آن لاموت است که ذهن یک نویسنده را به تصویر می‌کشد. اینکه برای نویسنده شدن قرار است به چه چیزهایی بیندیشید و چگونه تفکر کنید تا بهترین مطالب و محتوا را تولید کنید.

کتاب پرنده به پرنده 

نقل از طاقچه…

آن لاموت به خواننده‌هایی که در سودای نوشتن هستند یاد می‌دهد که چگونه نوشتن را به بخشی از زندگی تبدیل کنند. لاموت در کتاب «پرنده به پرنده» ترغیب می‌کند، تعلیم می‌دهد و الهام می‌بخشد. کتاب پرنده به پرنده یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌ها درباره نویسندگی است، اما چیزی که کتاب را متمایز می‌کند این است که تنها کتابی درباره نویسندگی نیست و بیشتر شبیه به خودزندگی‌نامه‌‌‌ای خواندنی است که در آن لاموت همانقدر که درباره نویسندگی می‌گوید درباره زندگی نیز می‌نویسد.

۳- کتاب نویسنده شدن

یکی دیگر از بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن، همین کتاب است. این کتاب نوشته دروتیا برند است که پس از گذشت ۸۰ سال هنوز به عنوان یکی از بهترین‌ها به شمار می‌رود. این کتاب در واقع یک مرجع کامل برای نویسنده‌هاست. در این کتاب تمرین‌های متعددی برای رفتن به سمت ناخودآگاه ذهن انسان وجود دارد تا از آن برای نوشتن بهره‌مند شود.

کتاب نویسنده شدن

نقل از طاقچه…

در این کتاب، دروتیا برند به مشکلات بنیادین «نویسنده شدن» می‌پردازد. مشکلات بر خلاف آن چه در کلاس‌های نویسندگی خلاق گفته می‌شود، مربوط به تکنینک‌های داستان‌نویسی نیستند. بلکه طبق آنچه دروتیا می‌گوید، مشکلات نویسنده، مشکلات شخصیتی هستند؛ می‌تواند شروع به کار کند، داستانی را خوب شروع می‌کند ولی بعد سردرگم یا دلسرد می‌شود، بعضی وقت‌ها خیلی خوب می‌نویسد و در باقی اوقات بد، کار درخشانی می‌نویسد ولی بعد از یک داستان یا رمان عالی نمی‌تواند دوباره بنویسد، یا تا وقتی که دورهٔ نویسندگی خلاق ادامه دارد کارهای درخشانی می‌نویسد و بعد از پایان آن دیگر نمی‌تواند بنویسد. به عبارت دیگر، مشکل‌های بنیادی نویسنده به اعتمادبه‌نفس، احترام به خود و آزادی مربوط می‌شود: روح قهار نویسنده، زندانی اشباح گوناگون ناخودآگاه است.

۴- کتاب لوازم نویسندگی

این کتاب ارزشمند توسط نادر ابراهیمی نگارش شده و برای افرادی مناسب است که علاقه‌مند به داستان نویسی هستند. با کمک این کتاب می‌توانید نوشته‌های خود و دیگران را به راحتی محک بزنید. او درباره استعدادهای نویسندگی و علایق آن می‌گوید.

کتاب لوازم نویسندگی 

نقل از طاقچه…

این کتاب که در طرّاحیِ نخستین، هفده جلدْ فرض شده، و برگه‌ها و جزوه‌های موجودْ هم همین عدد را پیشنهاد می‌کنند، به دلیل وضعیّتِ سنّیِ منِ نویسنده ممکن است که در حدِّ همین یک جلد بماند، به‌اضافهٔ مقدار فراوانی برگه و یادداشت که تماماً متعلّق به انتشارات فرهنگان خواهد بود؛ و یا به‌دلیل یکْ‌دندگی و خیره‌سریِ غیرعلمیِ نویسنده، ممکن است که از مرز بیست جلد هم بگذرد؛ چرا که شخصاً و مستقلاً تصمیم گرفته‌ام تا لحظهٔ به پایان رساندن این کتاب و کتاب «تاریخ ادبیّاتِ داستانی ایران از آغاز تا امروز» زنده بمانم.

۵- کتاب قصه نویسی

نویسندگی با کمک کتاب قصه نویسی نیز گزینه خوبیست. این کتاب توسط رضا براهنی نوشته شده که او در کتاب خود درباره آفرینش یک قصه سخن می‌گوید و آن را به گونه‌ای می‌نویسد که افراد را علاقه‌مند به این امر می‌کند.

کتاب قصه نویسی 

نقل از طاقچه…

ما ایرانی‌ها عادت داریم خود یا دیگران را بر اساس صغرا کبراهای غلطی که می‌چینیم طبقه‌بندی بکنیم و پس از طبقه‌بندی افراد و اشخاص و ملت‌ها و حالات آنها و به‌اصطلاح فرنگیان «آنکادره» کردن انسان در چارچوب‌های خیالی خود، می‌کوشیم همان طبقه‌بندی را از ازل تا ابد حفظ کنیم و هرگز، به هیچ قیمتی، حاضر نمی‌شویم که در اعتقادها و داوری‌هامان کوچک‌ترین تغییری را قبول بکنیم. بدین ترتیب بر اساس خیال‌های واهی و پوسیده خود، اغلب اتفاق می‌افتد که بنیاد تحجر را بگذاریم، در تحجر زندگی کنیم و موقعی که آخرین نفسمان را می‌کشیم و دستی پلک‌های سرد شده ما را بر روی چشم‌هایمان می‌کشد و چانه‌مان را می‌اندازد، هنوز در قالب آن آخرین حباب‌های هوایی که از خود در جهان هستی پراکنده‌ایم به تحجر می‌اندیشیم و در گسترش تحجر نقش بزرگ تاریخی خود را بازی می‌کنیم.

۶- کتاب هنر رمان

برخی علاقه شدیدی به خواندن رمان و حتی نوشتن آن دارند. شما نه تنها در دنیای واقعی بلکه در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی نیز می‌توانید مشغول رمان‌نویسی شوید و علاقه‌مندان به این حوزه را جذب کنید. کتاب هنر رمان توسط ناصر ایرانی نوشته شده. این کتاب دانشنامه‌ای مختصر برای آموختن رمان‌نویسی را در اختیار دوستداران نویسندگی، قرار داده است.

کتاب هنر رمان 

نقل از طاقچه…

«هنر رمان» کتابی است جامع و کابردی به قلم ناصر ایرانی (-۱۳۱۶) که به تاریخچه پیدایش رمان، ساختار و جایگاه ادبی آن می‌پردازد. این کتاب یک دانشنامه کوچک کابردی در زمینه شناخت رمان و آموختن رمان‌نویسی است و برای هر کس به داستان و داستان‌نویسی علاقه‌مند است و یا می‌خواهد تجربه شخصی برای نوشتن رمان خودش را داشته باشد، توصیه می‌شود.

۷- کتاب نوشتن با تنفس آغاز می شود

این کتاب یکی از بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن است که توسط لرن هرینگ نگارش شده که با تغییراتی کوچک در روند عملکردی افراد، شرایط را بهبود می‌بخشد. او در این کتاب از افراد می‌خواهد که برای نوشتن به صدای درون خود خوب گوش کنند و مطابق با آن بنویسند.

کتاب نوشتن با تنفس آغاز می شود

نقل از طاقچه…

در این کتاب یاد می‌گیرید دست نگه دارید و به قدر لازم صبر کنید تا کارکردِ نوشتاریِ ژرفِ خودتان را ببینید. نوشتن عمیق از بدن ما، از نفس ما و از این توانایی به دست می‌آید که بتوانیم در موقعیت‌هایی که ما را می‌ترساند آرامش‌مان را نگه داریم؛ از این‌جا می‌آید که بتوانیم با آن‌چه می‌نویسیم در هم بیامیزیم (از این‌که الگوهایمان را در هم حل کنیم تا کارمان حالت واقعی پیدا کند) و موقعیت ما ربطی به آن ندارد.

نویسندگی با کمک کتاب

هر نویسنده‌ای چه نویسنده کتاب چه نویسنده سایت یا شبکه اجتماعی، همگی نیازمند مطالعه عمیق هستند. اول از همه مطالعه و سپس عمل کردن به هر آنچه می‌آموزند. در این مقاله با کمک اپلیکیشن طاقچه، بهترین کتاب ها برای نویسنده شدن را در اختیار شما گذاشتیم. شما می‌توانید علاوه بر تهیه نسخه چاپی کتاب، کتاب الکترونیکی یا صوتی آن را از طاقچه دریافت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • *

    code