Blog

چک لیستی از مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ

توسط در بازاریابی محتوا 12 ژانویه 2021

هر امکانی دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است. هر گز نمی‌توان گفت یک امکان یا وسیله یا هر چیزی از این قبیل تنها دارای مزایاست و معایبی ندارد. همیشه مزایا و معایب در کنار یکدیگر می‌آیند. در مبحث ایمیل مارکتینگ نیز این مسئله وجود دارد. در عین حال که مزایای خوبی برای آن درنظر گرفته می‌شود، معایبی نیز به دنبال آن خواهد آمد. از این رو تصمیم داریم در این مقاله مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ را با هم بررسی کنیم.

مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل یکی از سودمندترین روش‌های بازاریابی آنلاین برای انواع مشاغل است. بزرگترین مزیت توانایی برقراری ارتباط همزمان با همه مشترکان خود با یک کلیک تنها بر روی دکمه “ارسال” است. در حالی که فواید ایمیل مارکتینگ بسیار است، اما برخی از اشکالات نیز وجود دارد. از مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ باید مطلع شوید تا ببینید آیا این یک تاکتیک بازاریابی آنلاین است که باید آن را امتحان کنید؟ و اینکه بدانید چطور حرکت کنید که دچار خطا نشوید.

مزیت های بازاریابی ایمیلی

بهترین فواید ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی عبارتند از:

 1. سرعت
 2. مقرون به صرفه بودن
 3. سهولت
 4. امکان شخصی‌سازی
 5. واکنش فوری
 6. ردیابی
 7. ویروسی بودن
 8. انتخاب کردن
 9. تست A / B
 10. ادغام

حال هر کدام را بصورت مجزا مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ

۱- سرعت

یکی از مزایای استراتژی بازاریابی ایمیلی برای مشاغل کوچک، سرعت است. زمان ایجاد یک خبرنامه بسیار کمتر از ایجاد کمپین برای رسانه‌های سنتی است. برای ساده‌سازی روند کار می‌توانید از الگوی‌های ایمیل ساخته شده قبلی یا از قالب‌های شخصی خود استفاده کنید.

۲- مقرون به صرفه بودن

ارسال خبرنامه‌های الکترونیکی بسیار مقرون به صرفه است. بسیاری از استارت آپ‌ها و مشاغل کوچک از سرویس‌های رایگان بازاریابی از طریق ایمیل مانند MailChimp یا میلرلایت بهره می‌برند. تعداد زیادی ابزار برای این عملیات در دسترس است، شما فقط باید کمی تحقیق کنید تا ببینید کدام ابزار برای کسب و کار شما مناسب است.

۳- سهولت

مطمئناً یک منحنی یادگیری برای ایجاد یک استراتژی موثر بازاریابی از طریق ایمیل برای تجارت شما وجود دارد، اما یادگیری نحوه ارسال و ایجاد یک کمپین امری کاملا طبیعی تلقی می‌شود و کار چندان ساده‌ای نیست. اما در ایمیل مارکتینگ شما به راحتی می‌توانید هر آنچه می‌خواهید را در عرض چند دقیقه وارد کرده و به مشتریان ارسال کنید.

۴- امکان شخصی‌سازی

در بین مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ، امکان شخصی‌سازی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود! یکی از مزایای سیستم عامل‌های بازاریابی از طریق ایمیل این است که می توانید مشتریان خود را تقسیم بندی کرده و لیست‌های مختلف مشتری ایجاد کنید. با این کار می‌توانید پیام‌های مختلفی را برای مشتریان مختلف ارسال کنید. به عنوان مثال ‘ایده‌های هدیه برای او’ به مشتریان زن و ‘ایده های هدیه برای او’ به مشتریان مرد.

۵- واکنش فوری

معمولاً ایمیل‌ها نسبت به سایر رسانه‌ها نرخ کلیک و تبدیل بالاتری دارند. این به بازاریاب‌ها این امکان را می‌دهد که از استراتژی بازاریابی ایمیلی خود برای مشاغل کوچک و تلاش خود، ROI بالایی دریافت کنند.

۶- ردیابی

استفاده از سرویس‌های ارسال ایمیل باعث ردیابی تعداد مشتریان و عملکرد آن‌ها خواهد شد. از تعداد ایمیل‌های باز شده و کلیک هر پیوند جداگانه، تا اینکه چه کسی ایمیل را باز کرده و چه کسی این کار را نکرده است، امکان پیگیری دارد. بنابراین، ردیابی بازاریابی از طریق ایمیل بسیار آسان و جالب است.

۷- ویروسی بودن

ایمیل‌ها باعث می‌شوند افراد بتوانند در لیست مخاطبان خود به راحتی محتوای خود را به دوستانشان ارسال کنند. این امر اجازه می‌دهد پیام شما به صورت ویروسی پخش شود، به این معنی که یکی از مزایای کسب و کارهای کوچک، فرصت‌های مناسب برای پوشش خبری است.

۸- انتخاب کردن

این واقعیت که افراد موجود در پایگاه داده شما مطابق اقدام ناخواسته برای دریافت ایمیل‌های شما انتخاب شده‌اند، باعث امکان انتخاب توسط خودشان می‌شود. آن‌ها با دریافت یکی دو ایمیل از سمت شما به راحتی می‌توانند آن را غیرفعال کرده یا فعال نگه دارند. یعنی اجباری در کار نیست!

۹- تست A / B

دقیقاً مانند بسیاری دیگر از روش‌های بازاریابی آنلاین، سرعت در استقرار و انعطاف پذیری استراتژی ایمیلی برای مشاغل کوچک به شما امکان می‌دهد استراتژی‌ها و محتوا را به طور مداوم با مشتریان خود آزمایش کنید. با تقسیم پایگاه داده خود به دو لیست و ارسال پیام لیست متفاوت به هر لیست، می‌توانید نرخ بازدهی را مشاهده کنید که کدام پیام‌ها بیشتر برای مشتریان شما خوشایند است. به این آزمایش اسپلیت نیز گفته می شود.

۱۰- ادغام

مشاغل کوچک می‌توانند استراتژی بازاریابی ایمیلی را با سایر فعالیت‌های بازاریابی از طریق هماهنگی محتوای مشابه با عمل فراخوان ادغام کنند. یک راه عالی برای انجام این کار، ارائه یک پیشنهاد در وبسایت خود است، به این وسیله با مشترک شدن سایت، مشتریان تخفیف محصول یا خدمات دریافت می‌کنند. همچنین می‌توانید این پیشنهاد را از طریق تبلیغات بنری ارائه دهید.

معایب بازاریابی ایمیلی

حال از بین مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ به سراغ معایب بازاریابی ایمیلی می‌رویم. این معایب عبارت است از:

 1. اسپم شدن
 2. از بین رفتن لیست موردنظر
 3. قانون شکنی
 4. از بین بردن توجه مخاطب
 5. مشکل در تحویل
 6. مشکل در طراحی
 7. مشغول نگه داشتن مشتریان
 8. منابع فشرده

فواید ایمیل مارکتینگ

۱- اسپم شدن

گاهی ایمیلی که ارسال می‌شود، امکان دار مستقیم به اسپم برود. از طرفی برخی افراد از ایمیل شما خوششان نیاید و آن را مستقیم اسپم کنند. تمامی این فرضیات در ایمیل مارکتینگ وجود دارد و به ضرر شماست. در واقع برند شما را خدشه دار می‌کند! بنابراین باید حسابی حواستان جمع باشد که چگونه رفتار می‌کنید و چقدر خوب می‌نویسید که مخاطب دوست داشته باشد مرتب شما را ببیند.

۲- از بین رفتن لیست موردنظر

افراد به طور مرتب اشتراك خود را لغو می‌كنند، اما می‌توانید با توجه به درصد اشتراک نشدن از این موارد بیاموزید و از آنها بخواهید تا قبل از نهایی شدن لغو اشتراك خود، برای شما دلیل بیاورند. این می‌تواند بازخورد ارزشمندی به شما ارائه دهد که در بهبود ایمیل‌های شما و کاهش نرخ لغو اشتراک کمک می‌کند.

۳- قانون شکنی

توجه داشته باشید که به دلیل وجود اسپمرها، قوانین بسیار سختگیرانه‌ای در سراسر جهان وضع شده است و شکستن آنها آسان است. قوانین مربوط به هرزنامه را در کشورهایی که با آنها سر و کار دارید باید بدانید. در غیراینصورت در دام یک سری قانون عجیب و غریب خواهید افتاد.

۴- از بین بردن توجه مخاطب

سعی نکنید دائما به مشتریان خود ایمیل در راستای فروش، بفرستید. این می‌تواند برای مخاطبان شما ناامید کننده باشد و آنها را وادار کند که اشتراکتان را لغو کنند یا از پیگیری فعالیت‌های شما جدا شوند. بسیاری از مشاغل با ارسال محتوای ایمیل مفید مانند “10 دستورالعمل سریع برای امتحان کردن در خانه” در مقابل “خرید محصول XYZ ما اکنون ویژه است” موفقیت بیشتری کسب کردند.

۵- مشکل در تحویل

مردم گاهی اوقات آدرس ایمیل خود را تغییر می‌دهند و فیلترهای هرزنامه را به طور فزاینده‌ای انتخاب می‌کنند که ایمیل‌ها به صندوق ورودی منتقل می‌شوند. این یکی از معایب بازاریابی از طریق ایمیل است زیرا ایمیل‌ها ممکن است قابل تحویل نباشند و یا هرگز آن را به چشم مشتری شما نیاورند. برای مقابله با این موضوع، به یاد داشته باشید که از مشتریان خود بخواهید جزئیات تماس خود را به روز کنند و همچنین نحوه کار فیلترهای هرزنامه را بیاموزید تا هیچ قانونی را نقض نکنید.

۶- مشکل در طراحی

اندازه‌های مختلف صفحه نمایش و سایر فاکتورهای طراحی می‌توانند نحوه نمایش ایمیل شما در دستگاه‌های مختلف را تحت تأثیر قرار دهند. حتماً ایمیل‌های خود را بر روی رزولوشن‌های مختلف آزمایش کنید تا بررسی کنید همه مطالب قابل مشاهده هستند.

۷- مشغول نگه داشتن مشتریان

من مطمئن هستم که همه ما پس از دریافت نامه‌های الکترونیکی از یک شرکت یا برندی خاص، دلخور می‌شویم. این معمولاً به این دلیل است که دیگر محتوا به ما ربطی ندارد. برای اینکه این اتفاق برای پایگاه داده شما نیفتد، ایمیل‌ها را در یک فضای زمانی مناسب (خیلی زیاد) و با محتوای مرتبط و جالب ارسال کنید. هرچه پایگاه داده خود را بهتر تقسیم بندی کنید، در تطبیق پیام‌های مربوطه به مشتریان بهتر خواهید بود.

۸- منابع فشرده

برای اجرای مبارزات موفق بازاریابی از طریق ایمیل، باید زمان لازم را برای یادگیری مهارت‌های جدید و ایجاد محتوا و برنامه‌ریزی برای تبلیغات خود اختصاص دهید. این امر به منابع اضافی نیازمند است.

آیا شما از ایمیل مارکتینگ استفاده می ‌کنید؟

مسئله‌ای که بیش از همه در امر بازاریابی مهم است، استفاده از بازاریابی ایمیلی است. اما در استفاده از آن با مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ مواجه هستیم. بله! تنها مزیت ندارد بلکه معایبی هم دارد که باید شناسایی شود. با شناسایی این مزایا و معایب، راحت‌تر می‌توانیم فرآیند عملکردی خود را بهبود بخشیده و رفتار درستی داشته باشیم. در واقع هدف ما دقیقا این است که با کمک این ابزار مارکتینگی (یعنی ایمیل مارکتینگ)، مشتری بیشتری جذب کرده و درصد فروش خود را افزایش دهیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *