بلاگ – سایدبار چپ

تجربه من: تولید محتوا یا ترجمه؟

توسط 23 دی 1398

حدود ۱۲ سال پیش که تولید محتوا را شروع کردم، برداشتم از تولید محتوا، مطالعه منابع مختلف انگلیسی بود و ترجمه خط به خط آن. تا مدت‌ها این‌کار را انجام می‌دادم و البته به عنوان یک قانون به آن عمل می‌کردم. حس می‌کردم تولید محتوا یعنی یافتن مقالات انگلیسی و ترجمه خط به خط یا حتی کلمه به کلمه آن. این مورد در عین حال که مرا دچار خستگی و بی‌حوصلگی می‌کرد باعث می‌شد مدت‌زمان زیادی صرف نوشتن کنم و در نهایت از آنچه نوشتم خیلی هم احساس رضایت نکنم. گاهی با خود فکر می‌کردم تولید محتوا یا ترجمه؟ آیا این دو ارتباط مستقیمی با هم دارند؟ آیا مسیری که برای تولید محتوا در پیش گرفتم درست است. این تفکرات باعث می‌شد گاهی در مسیر خود تردید کنم و واقعا ندانم که راهم به کدامین سمت است.

تولید محتوا یا ترجمه؟

آن روزها یعنی تقریبا ده دوازده سال پیش، بازار محتوا  و تولید محتوا و صحبت‌های این‌چنینی خیلی گرم نبود و مردم هنوز به این قطعیت نرسیده بودند که تنها راه رسیدن به موفقیت و کسب رتبه برتر در گوگل و محبوبیت در بین کاربران، تولید محتواست. به همین دلیل سردرگمی درباره تولید محتوا یا ترجمه؟ هم زیاد بود.
اما به مرور زمان به این نتیجه رسیدم که یک مقاله را ترجمه کردن اسمش تولید محتوا نیست و به آن ترجمه کلمه به کلمه می‌گویند که مخاطب تمایلی به خواندن آن ندارد و برایش جذاب نیست. پس به این نتیجه رسیدم که یک مقاله خارجی را بخوانم و درک مطلبی از آن بنویسم. کار خود را یک بار دیگر اینگونه استارت زدم و تا مدت‌ها هم با آن راضی بود. حس می‌کردم اوضاع بهتر شده و کاربران بیشتر به مطالعه مقالات من رغبت نشان می‌دهند. اما هنوز هم ذهنم درگیر عملکردی بود که دارم. آیا مسیری که می‌روم دقیقا همان چیزیست که باید باشد؟

تولید محتوا یا ترجمه؟

نوشتن محتوا و تولید آن

مطالعه بزرگ‌ترین راه پیشرفت و بروزرسانی

بارها گفته‌ام که هر چه تغییرات مثبتی داشتم را مدیون مطالعه مرتبط و غیرمرتبط هستم. مطالعه برای فردی که محتوا تولید می‌کند به حدی مفید است که می‌تواند دیدگاه آن را هر لحظه بهبود بخشیده و نگاه او را نسبت به دنیای اطراف بازتر کند. با مطالعاتی که بصورت منظم داشتم در نهایت در پاسخ به این سوال که تولید محتوا یا ترجمه؟  کدامیک را باید انتخاب کنم به نتیجه جالبی رسیدم! هر کدام در جایگاه خود ارزشمند هستند و باید به آن‌ها پرداخت. اگر قرار است مقاله انگلیسی را ترجمه کنید اولا یادتان باشد چندین منبع را با هم مطالعه کرده و خلاصه و برداشت خودتان را از آن پیاده‌سازی کنید و اگر هم می‌خواهید به مبحث تولید محتوا بپردازید باید دایره مطالعات خود را قوی‌تر کرده و در بین منابع انگلیسی و فارسی مطالعاتی کنید و نتایجی که حاصل می‌شود را بنویسید. البته که تجربیات خودتان نکته مهم در تولید محتواست که جذابیت ویژه‌ای به کار می‌بخشد.

translate- ترجمه محتوای سایت‌ها

ترجمه مقالات انگلیسی

دستاورد من از نوشتن یک مقاله

تولید محتوا به گونه‌ایست که افراد حاذق در آن مطالب یک سال گذشته خود را امروز دارای نقص فراوانی می‌بینند. و شاید از دیدگاه آن‌ها محتوای موثری نباشد. این امر کاملا طبیعیست! اگر این‌چنین نباشد باید به سطح معلومات خود شک کنید. شما در دنیایی فعالیت می‌کنید که امروز با دیروزش متفاوت است پس باید متفاوت باشید و سخن جدیدی برای زدن داشته باشید.

من امروز به گونه‌ای مقاله می‌نویسم که تحقیقات گسترده‌ای پست سر آن باشد. ساعت‌ها تحلیل و بررسی می‌کنم تا به نتایج خوبی برسم. علاوه بر آن به ساختار محتوای خود دقت کرده و تمام تلاشم جذابیت مقاله برای مخاطب است. اصلا لزومی ندارد اولین اولویت را گوگل قرار دهم. اولین همیشه کاربر است! اگر کاربر از محتوای من راضی باشد، صد در صد گوگل هم جایگاه خوبی برای من در نظر خواهد گرفت.

یک پیشنهاد دوستانه!

اگر فکر می‌کنید می‌توانید یک تولید کننده محتوا باشید، همین امروز تصمیم خودتان را گرفته و کار را آغاز کنید. دایره مطالعات خود را گسترش داده و تصمیم بگیرید کجای کار از ترجمه استفاده کنید و کجاها از تولید یک محتوای حرفه‌ای. ساختار خود را بچینید و با انگیزه پیش روید. اگر هم نیاز به آموزش‌های تولید محتوا دارید، می‌توانید با من در ارتباط باشید تا به شما در این زمینه کمک کنم.

ترجمه چیست؟

توسط 21 مهر 1398

مفهوم ترجمه به زبان ساده، برگرداندن یک نوشته از یک زبان به زبان دیگر است. اگر بخواهیم به معنای واقعی بدانیم ترجمه چیست؟ باید بگوییم ترجمه معنی کردن و چیدن کلمه به کلمه یک جمله نیست و این کار، ترجمه را کاملاً خراب و در زبان مقصد بی‌معنی می‌کند. دقیقا کاری که بسیاری از مترجمین انجام داده و فکر می‌کنند بر موضوع تسلط دارند. هرگز این اشتباه را مرتکب نشوید و اگر قرار است مترجم خوبی باشید، مهارت درست ترجمه کردن را بیاموزید.

ترجمه چیست؟

ترجمه چیست؟

چون ادبیات گرامری دو زبان تا حد زیادی فرق می‌کنند،در ترجمه باید به زبان دیگر با فرهنگ مناسب خود برگردانده شود تا برای خواننده قابل درک و فهم باشد.
فرهنگ‌های دو زبان شاید دارای نقاط مشترکی باشند ولی تفاوت‌های زیادی با هم دارند که در کار ترجمه باید به آنها توجه شود و کلماتی که در جمله ترجمه شده انتخاب می‌شود بایستی با زبان گویای مخاطبین زبان دوم هماهنگی داشته باشد و در ضمن منظور و مقصود نوشته زبان اول را به خوبی بیان کند. مثلا زمانی که می‌خواهید از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه‌ای انجام دهید باید آنقدر روان بنویسید که کاملا مفهومی و مشخص باشد.

ویژگی‌های ترجمه

ترجمه پیچیدگی‌های زیادی دارد و نیازمند به افرادی ماهر و مسلط به تمام جوانب آن است تا یک ترجمه درست و قابل فهم برای خواننده حاصل شود.
مقالات و محتواها از هر نوعی می‌توانند باشند؛ خبری، تبلیغاتی، آموزشی و داستانی که ترجمه آن از زبان اصلی به زبان دیگری آموزنده و مفید است البته اگر یک ترجمه به خوبی صورت گیرد! برای این منظور بهتر است در درجه اول بدانید ترجمه چیست؟ زیرا معنی و مفهوم آن به درستی تفهیم نشده و مشخص نیست.

چرا باید به ترجمه مطالب رجوع شود؟

بسیاری از افراد در کارهای پژوهشی و یادگیری به علوم روز، علاقه‌مندند به منابع اصلی رجوع کنند که این کار خیلی خوب است و قابلیت افراد را در ترجمه بالا می‌برد هر چند که این ترجمه کامل نیست ولی برای مخاطب قابل قابل درک و فهم است.
کار ترجمه یک کار کاملاً تخصصی و علمی است و ترجمه اشتباه در بعضی از مدارک و قراردادهای بین المللی نتایج زیان‌باری دارد بنابراین یک مترجم باید به همه اصول ترجمه آگاه باشد. ترجمه برای تسهیل ارتباط و تبادلات فرهنگی بین زبان‌های مختلف ضروری است.

ترجمه

یکی از پاسخ‌های حرفه‌ای به سوال ترجمه چیست؟ این است که ترجمه یک هنر خلاقانه است و مترجم‌ها همانند برنامه‌نویس‌ها ترجمه را  به مانند رمزنگاری می‌بینند. کار ترجمه یک کار علمی به همراه مهارت است که با زبان‌شناسی و موارد علمی سر و کار دارد.
از سخنان آقای دکتر محمود داوری کارشناس متخصص در زمینه ترجمه مطلبی بیان می‌شود که آموزنده است:

ترجمه یک پیوند بین دو زبان است. حال چه یک فرضیه تحقیقی باشد، چه یک اثر هنری، شاخه‌ای از ادبیات، شاخه‌ای از زبان‌شناسی یا یک مطالعه علمی! پدیده ترجمه دارای چندین بعد است که همین امر آن را پیچیده‌تر کرده‌است.

مطلبی هم از گرایسمن نویسنده کتاب ؛“چرا ترجمه اهمیت دارد؟” بیان می‌کنیم که اهمیت ترجمه را در پیشرفت تمدن‌ها نشان می‌دهد:

“ترجمه توانایی ما را در واکاوی ادبیات، اندیشه‎ها و احساساتِ مردم جوامع مختلف و دوران مختلف گسترش می‎دهد. ترجمه به ما اجازه می‎دهد تا دگرگونی بیگانه به آشنا را درک کنیم و اندک زمانی به دنیای خارج از خود، پیش‌داوری‌ها و سوءبرداشت‎هایمان سفر کنیم. ترجمه باعث بسط و گسترش جهان ما و آگاهی‎ ما در سطحی بسیار گسترده و وصف‎ناپذیر می‎گردد”

با همه صحبت‌هایی که درباره ترجمه شده است هنوز ترجمه‌ای بطور کامل بازگو کننده متن اولیه نیست و بطور مطمئن کم و کاستی‌هایی نسبت به آن دارد و چه بسا خیلی از نواقص یک ترجمه در مواردی باعث شود که یک محقق مجبور شود به مأخذ اصلی رجوع کند.
بنابراین تاکید می‌شود که کار ترجمه یک رشته دانشگاهی است که نیمی از آن به علم و نیمی دیگر از آن به مهارت، خلاقیت و هنرمندی مترجم ارتباط دارد و باید یک مترجم به هر دو سرمایه گرانبها مسلح باشد تا یک ترجمۀ خوبی به دست آید.

نتیجه نهایی

در مبحث نوشتن با دو گزینه رو به رو هستیم. تولید محتوا و ترجمه! شاید تصور کنید ترجمه مطالب جالب نیست زیرا همیشه در ذهن شما درباره ترجمه تصور جالبی نیست. ترجمه یعنی کلمه به کلمه شدن جملات! اما در واقعیت و اصل اینگونه نیست. یک ترجمه خوب، ترجمه‌ایست که بصورت نثر روان نوشته شده و برای خواننده کاملا قابل درک و فهم است. برای اینکه بتوانیم مترجم خوبی باشیم در وهله اول باید بدانیم ترجمه چیست؟ بعد به این بپردازیم که چگونه باید ترجمه خوبی را ارائه دهیم.

تولید محتوا چیست؟

توسط 16 مهر 1398

وقتی یک شرکت یا موسسه‌ای تصمیم می‌گیرد فروش خوبی داشته باشد لازم است مخاطبانش از کالا یا خدمات آن اطلاعات مطلوبی دریافت کنند. به این فکر می‌افتد که چگونه می‌تواند این اطلاعات را به دست آن‌ها برساند؟! محتوا یکی از راه‌های مهم ارتباط با بازدید کننده است وقتی که به جستجوی موضوع مورد علاقه‌اش در سایت‌ها می‌پردازد با آن رو به رو می‌شود. پس لازم است اول سایتی داشته باشیم و برای محصولات، خدمات و اطلاعاتی که می‌خواهیم در اختیار کاربران و مشتریان خود قرار دهیم تولید محتوا کنیم. آیا شما می‌دانید تولید محتوا چیست؟ ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم.

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا چیست؟

مقاله‌ای که برای اطلاع‌رسانی به کاربران خود می‌نویسید را تولید محتوا گویند. به همین سادگی! محتوای با کیفیت و منحصر به فرد بهتر می‌تواند مخاطب را جذب کند به عبارتی، محتوایی کارایی خود را نشان می‌دهد که از یک سئوی خوبی برخوردار و رنکینک بالاتری را در جستجوی سایت‌ها داشته باشد. اما سوالی که بیشتر شما الان در ذهنتان نقش بسته این است که چگونه تولید محتوا کنیم؟ به ظاهر سوال ساده‌ایست اما به واقع باید با بررسی قدم‌های مشخصی در تولید محتوا به این موضوع پاسخ درستی داده شود.

۱- در موضوع و متن محتوا از کلمات کلیدی خوبی استفاده شود

برای پیدا کردن این کلمات خاص می‌توانیم از ابزارهای گوگل و یا منابع دیگری چون ubersuggest بهره ببریم. البته برای هر زبانی بنا به گیرایی و نفوذ کلمات در ذهن مخاطب، واژه‌های مناسبی وجود دارند که از این قدرت برخوردارند که منظور و مفهوم عمیق خود را برای مخاطب بیان کنند. یادتان باشد همان ابتدا کلمه کلیدی درستی را انتخاب کرده و سپس بر مبنای آن محتوای خود را تولید کنید.

۲- محتوا یک ابزار کلیدی در شناساندن محصولات یک سازمان به مخاطبان هدف است

بنابراین ضروری است برای تهیه محتوا از کارشناسان خبره استفاده شود. البته که یادگیری این فن نیز همانند سایر فنون امکان‌پذیر است اما نیازمند علاقه و خواستن شماست. می‌توانید آموزش تولید محتوا را از جاهای معتبر تهیه کرده و شروع به یادگیری نمایید.

۳- محتوا باید متناسب با نیاز کاربر باشد

کاربری که به جستجو می‌پردازد مسلما به دنبال موضوع مورد علاقه‌اش است. یک محتوای کلی چیزی را به خواننده نمی‌دهد و بهتر است به شرح جزئیات کار پرداخته شود و مطالب با زبانی ساده و شیوا ارائه گردد. در حرفه خود سعی کنید بهترین‌ها را برای تولید محتوا انتخاب نمایید.

۴- به محتوای رقبای خود توجه کنید تا از آنها الگو بگیرید نه اینکه کپی کنید

به عبارتی از ایرادات و ویژگی‌های خوب مطالب آن‌ها استفاده کنید تا یک محتوای بهتری را برای بازدید کنندگان تولید نمایید. حواستان باشد هرگز از محتوای دیگران کپی‌برداری نکنید زیرا این مسئله به ضرر شماست. خاص و بی‌همتا تولید محتوا کنید.

۵- از قابلیت و توانایی‌های کالا یا خدمات خود بطور واقع بینانه تعریف کنید

چگونه تولید محتوا کنیم

سعی نمایید در کنار مزایا و عملکرد خوب آن‌ها از محدودیت‌های آن‌ها هم بگویید که باعث می‌شود مخاطب با مشاهده همه تعریف و تمجیدهای زیادی در سایت‌های دیگر به صداقت و واقع نگری سایت شما توجه خاصی کند و علاقه‌مندی بیشتری نشان دهد. در واقع این کار قدرت انتخاب مشتری را بالا می‌برد. سعی کنید همیشه و در هر حال صادق باشید که این موضوع دور از چشم مخاطب نمی‌ماند.

۶- محتوا را بر مبنای ایده‌ای که دارید تولید کنید

برای اینکه بدانید چگونه تولید محتوا کنیم باید فکر کنید، روش و ایدۀ مناسب خود را مشخص نمایید و با آن به موضوعات از جنبه‌های مختلف در تولید محتوای خود بپردازید.

۷- به محتوای قبلی خود یا دیگران لینک بدهید

فراموش نکنید که لینک‌های داخلی یعنی ارتباط درست به مقالات سایتتان. مقالات شما باید دارای پوستگی خوبی بوده و به هم لینک شوند پس حتما این کار را انجام دهید. اینکه من امروز برایتان درباره تولید محتوا چیست؟ بنویسم و فردا درباره مزایای تولید محتوا صحبت کنم، موردی است که می‌تواند به هم ارتباط مستقیم یابند.

۸- متمایز از دیگران بنویسید

همیشه سعی کنید محتوایی را تولید نمایید که مطالب بهتری را ارائه دهد. تولید یک محتوای منحصر به فرد نه از دیدگاه کاربران دور می‌ماند و نه از دیدگاه گوگل. همیشه این امتیاز را برای خود حفظ کنید و بهترین باشید.

۹- از تکنیک‌های جدید در تولید محتوا استفاده کنید

آموزش تولید محتوا

از فونت‌های خاص، اینفوگرافیک‌ها، ویدئوها، تصاویر، پادکست‌ها و … در تولید محتوا بهره ببرید تا بهتر بتوانید مخاطب را جذب کنید. معمولاً ابزار شنیداری، تصویری و گرافیکی نفوذ بیشتری در بازدید کنندگان دارند و موثرتر عمل می‌کنند. حتما از آن‌ها در بین تولید محتوای خود بهره‌مند شوید.

۱۰- از سخنان افراد معروف و سر شناس در مقالات استفاده کنید

از هر ترفندی که به محتوای شما جذابیت بیشتر در نزد خوانندگان می‌دهد بهره ببرید که یکی از آنها استفاده از عبارات کوتاه و کلیدی اشخاص مشهور در حوزۀ کار شما است. یعنی همان نقل قول‌هایی که می‌توانند بر ذهنیت افراد تاثیرگذار باشند.

۱۱- از کلمات کلیدی تکراری استفاده نکنید

تکرار مداوم یک واژه کلیدی در تولید محتوا برای مخاطب خسته کننده است و حتی بلکه یک نوع رتبه گرفتن از گوگل محسوب شود. بنابراین بهتر است کلمات کلیدی متنوع و مناسب را در محتوا به کار ببرید که مطالعه مقاله برای کاربران جذاب باشد.

۱۲- مطالب محتوا نباید کم و یا زیاد باشند

محتوا نباید خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد، شما می‌توانید یک مقاله ۱۲۰۰ کلمه‌ای مطلوب و بهینه تولید کنید. گوگل کمتر از 500 کلمه را به عنوان بلاگ در نظر نمی‌گیرد و بیشتر از 4000 کلمه هم خوب نیست زیرا مخاطب از مطالعه آن خسته می‌شود.

۱۳- به ادبیات و نکات نگارشی در محتوای توجه کنید

خیلی مهم است که از ابزار نگارشی چون نقطه، ویرگول و… در محتوای خود به کار ببرید تا معنی و مفهوم کلمات و جملات مغشوش نشود و گیرایی و رسایی آن برای خواننده حفظ گردد.

۱۴- به باکس توضیحات مختصر یا متاتگ‌های عنوان اهمیت دهید

این متا تگ‌ها باید متناسب با محتوا بوده و مغایرتی با آن نداشته باشد زیرا گوگل به این موضوع بسیار حساس است.

۱۵- منابع استفاده شده در محتوا را بنویسید

اگر از وبسایتی یا منبعی استفاده می‌کنید باید آن را در جایی مانند پاورقی یا آخر مقاله ذکر کنید تا رسم امانت‌داری رعایت شود و به حق گوگول هم به آن حساسیت دارد و تنبیه می‌کند.

۱۶- پیوستگی مطالب و عدم بخش‌بندی برای مخاطب خسته کنده است

سعی کنید متن مقاله خود را به همراه عکس تقسیم بندی نمایید و برای هرکدام یک زیر عنوان مشخص کنید تا وضوح و درک آن برای خواننده روشن‌تر شود. این نوع تولید محتوا بهترین مدل است و به درک و خوانده شدن مقاله شما کمک بسیاری می‌کند.

۱۷- نمایش محتوا در موبایل هم سازگار باشد

سفارش تولید محتوا

امروزه خیلی از کاربران از موبایل برای دیدن مقالات استفاده می‌کنند یا با موبایل خود سایت شما را باز می‌کنند بنابراین لازم است فرمت محتوا  با نمایشگر موبایل هم هماهنگ باشد.

۱۸- به همه صفحه‌های مقالات وبسایت، لینک های داخلی بدهید

برای اینکه گوگل همه صفحات را ببیند ضروری است که حتما از لینک‌های داخلی مرتبط استفاده کنید. این موضوع به تولید محتوای بهینه کمک شایانی می‌کند.

۱۹- از تکنیک کلاه سیاهی و گول زننده در محتوا استفاده نکنید

این روش مطرود است و از نظر گوگل مورد قبول نیست. پس لطفا حواستان را جمع کنید. تکنیک‌های کلاه سیاه در واقع نوعی دور زدن گوگل است که انواع مختلفی دارند. شاید در درجه اول برایتان رتبه خوبی بیاورد اما تنبیه شما توسط گوگل جبران ناپذیر است.

۲۰- مطالبی از خودتان و کسب و کارتان را به خوبی بیان کنید

از رمز و رازهای کسب و کارتان بگویید تا شبهه‌ای در ذهن مخاطب باقی نماند و از بیوگرافی خودتان هم در مقدمه محتوا صحبت کنید. در واقع تولید محتوا را به گونه‌ای انجام دهید که کاربران با شما احساس راحتی کرده و به شما اعتماد کنند. خیلی خوب است که بتوانید بیش از پیش درباره تجربیات و عملکردهای خود بنویسید. مطمئن باشید اینگونه ارتباط موثرتری را برقرار خواهید کرد.

نتیجه نهایی

در این مقاله در بخش اول دوست داشتیم بدانیم تولید محتوا چیست؟ بعد خواستیم بدانیم چگونه تولید محتوا کنیم؟ به همین دلیل پیرامون تولید یک محتوای استاندارد و بهینه صحبت کردیم و ویژگی‌هایی که برای آن باید رعایت شود را مطرح کردیم. حال تصمیم با شماست، آیا دوست دارید سایتتان را در صفحات اول گوگل ببینید؟ تنها راهی که دارید تولید محتوای بهینه شده است و بس. همین حالا تصمیم بگیرید یا خودتان محتوا تولید کنید یا سفارش تولید محتوا دهید.

    سبد خرید